En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Donostia San Sebastian Klasikoa
Result
1
Neilson Powless
EF Education - Nippo
5u34'31"
2
Matej Mohoric
Bahrain Victorious
z.t
3
Mikkel Froelich Honoré
Deceuninck - Quick Step
z.t
4
Lorenzo Rota
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 30"
5
Alessandro Covi
UAE Team Emirates
op 1'04"
6
Julian Alaphilippe
Deceuninck - Quick Step
z.t
7
Odd Christian Eiking
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
8
Jonas Vingegaard
Jumbo - Visma
z.t
9
Gianni Moscon
Ineos Grenadiers
z.t
10
Bauke Mollema
Trek - Segafredo
z.t
11
Gonzalo Serrano
Movistar Team
z.t
12
Maxim Van Gils
Lotto Soudal
z.t
13
Mark Padun
Bahrain Victorious
z.t
14
Giulio Ciccone
Trek - Segafredo
z.t
15
Simon Carr
EF Education - Nippo
op 1'08"
16
Egan Arley Bernal Gomez
Ineos Grenadiers
op 1'09"
17
Diego Ulissi
UAE Team Emirates
op 1'36"
18
Juan Ayuso Pesquera
UAE Team Emirates
z.t
19
Ruben Guerreiro
EF Education - Nippo
z.t
20
Gorka Izagirre Insausti
Astana - Premier Tech
z.t
21
Ruben Fernandez Andujar
Cofidis
z.t
22
Simon Yates
Team BikeExchange
z.t
23
Chris Hamilton
Team DSM
z.t
24
Sam Oomen
Jumbo - Visma
z.t
25
Andrey Zeits
Team BikeExchange
z.t
26
Jai Hindley
Team DSM
op 1'39"
27
Adam Yates
Ineos Grenadiers
z.t
28
Geoffrey Bouchard
Ag2r Citroën Team
op 2'02"
29
Ben Hermans
Israel Start-Up Nation
op 2'51"
30
James Knox
Deceuninck - Quick Step
z.t
31
Gianluca Brambilla
Trek - Segafredo
op 3'59"
32
Juan Pedro Lopez Perez
Trek - Segafredo
z.t
33
Dries Devenyns
Deceuninck - Quick Step
z.t
34
Mikel Landa Meana
Bahrain Victorious
z.t
35
Hector Carretero
Movistar Team
z.t
36
Stefano Oldani
Lotto Soudal
op 4'23"
37
Jan Bakelants
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
38
Romain Seigle
Groupama - FDJ
op 4'26"
39
Harry Sweeny
Lotto Soudal
z.t
40
Julen Amezqueta Moreno
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
41
Roger Adria Oliveras
Equipo Kern Pharma
z.t
42
Kobe Goossens
Lotto Soudal
z.t
43
Simone Petilli
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
44
Warren Barguil
Team Arkéa - Samsic
z.t
45
Urko Berrade Fernandez
Equipo Kern Pharma
z.t
46
Luis Léon Sanchez Gil
Astana - Premier Tech
op 4'49"
47
Nicholas Schultz
Team BikeExchange
op 4'54"
48
Pierre-Luc Perichon
Cofidis
op 5'00"
49
Jaakko Hänninen
Ag2r Citroën Team
z.t
50
Antwan Tolhoek
Jumbo - Visma
op 5'20"
51
David De La Cruz Melgarejo
UAE Team Emirates
op 5'41"
52
Mikel Nieve Ituralde
Team BikeExchange
op 5'56"
53
Stephen Williams
Bahrain Victorious
op 6'38"
54
Carlos Rodriguez Cano
Ineos Grenadiers
op 6'41"
55
Oscar Rodriguez Garaicoechea
Astana - Premier Tech
z.t
56
Koen Bouwman
Jumbo - Visma
z.t
57
José Herrada Lopez
Cofidis
op 7'23"
58
Anthony Roux
Groupama - FDJ
op 9'24"
59
Angel Madrazo Ruiz
Burgos - BH
z.t
60
Larry Warbasse
Ag2r Citroën Team
z.t
61
José Joaquin Rojas Gil
Movistar Team
z.t
62
Jon Agirre Egaña
Equipo Kern Pharma
z.t
63
Jose Felix Parra Cuerda
Equipo Kern Pharma
z.t
64
Sergio Samitier
Movistar Team
z.t
65
Matteo Jorgenson
Movistar Team
z.t
66
Fernando Barcelo Aragon
Cofidis
z.t
67
Ibai Azurmendi Sagastibeltza
Euskaltel - Euskadi
z.t
68
William Barta
EF Education - Nippo
z.t
69
Emil Mielke Vinjebo
Team Qhubeka NextHash
z.t
70
Victor De La Parte Gonzalez
TotalEnergies
z.t
71
Santiago Buitrago Sanchez
Bahrain Victorious
z.t
72
Kevin Colleoni
Team BikeExchange
z.t
73
Quinten Hermans
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 9'41"
74
Robert Stannard
Team BikeExchange
z.t
75
Cesare Benedetti
Bora - HansGrohe
z.t
76
Alexander Cataford
Israel Start-Up Nation
z.t
77
Lars Van den Berg
Groupama - FDJ
z.t
78
Einer Rubio Reyes
Movistar Team
z.t
79
Gotzon Martin Sanz
Euskaltel - Euskadi
z.t
80
Jens Keukeleire
EF Education - Nippo
op 10'22"
81
Lennard Hofstede
Jumbo - Visma
op 10'55"
82
Sebastian Berwick
Israel Start-Up Nation
z.t
83
Oier Lazkano
Caja Rural - Seguros RGA
op 11'29"
84
Luis Angel Mate Mardones
Euskaltel - Euskadi
op 12'27"
85
Victor Langellotti
Burgos - BH
op 14'06"
86
Diego Rosa
Team Arkéa - Samsic
z.t
87
Kilian Frankiny
Team Qhubeka NextHash
z.t
88
Winner Andrew Anacona
Team Arkéa - Samsic
z.t
89
Romain Hardy
Team Arkéa - Samsic
z.t
90
Kevin Vermaerke
Team DSM
z.t
91
Yevgeniy Fedorov
Astana - Premier Tech
z.t
92
Yuriy Natarov
Astana - Premier Tech
z.t
93
Reto Hollenstein
Israel Start-Up Nation
z.t
94
Valentin Ferron
TotalEnergies
z.t
95
Javier Romo Oliver
Astana - Premier Tech
z.t
96
Jokin Murguialday Elorza
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
97
Nathan Van Hooydonck
Jumbo - Visma
z.t
98
Sébastien Reichenbach
Groupama - FDJ
z.t
99
Jonathan Lastra Martinez
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
100
Chris Harper
Jumbo - Visma
op 15'26"
Giovanni Aleotti
Bora - HansGrohe
DNF
Andrey Amador Bikkazakova
Ineos Grenadiers
DNF
Sander Armée
Team Qhubeka NextHash
DNF
Xabier Mikel Azparren Iruzun
Euskaltel - Euskadi
DNF
Aritz Bagües
Caja Rural - Seguros RGA
DNF
Carlos Barbero Cuesta
Team Qhubeka NextHash
DNF
Jon Barrenetxea Golzarri
Caja Rural - Seguros RGA
DNF
Natnael Berhane
Cofidis
DNF
François Bidard
Ag2r Citroën Team
DNF
Mikel Bizkarra Etxegibel
Euskaltel - Euskadi
DNF
Joan Bou Company
Euskaltel - Euskadi
DNF
Connor Brown
Team Qhubeka NextHash
DNF
Alexys Brunel
Groupama - FDJ
DNF
Oscar Cabedo Carda
Burgos - BH
DNF
Jeremy Cabot
TotalEnergies
DNF
Jonathan Klever Caicedo Cepeda
EF Education - Nippo
DNF
Lilian Calmejane
Ag2r Citroën Team
DNF
Andre Carvalho
Cofidis
DNF
Mattia Cattaneo
Deceuninck - Quick Step
DNF
Josef Cerny
Deceuninck - Quick Step
DNF
Mikael Cherel
Ag2r Citroën Team
DNF
Romain Combaud
Team DSM
DNF
Filippo Conca
Lotto Soudal
DNF
Valerio Conti
UAE Team Emirates
DNF
Clément Davy
Groupama - FDJ
DNF
Julien El Fares
EF Education - Nippo
DNF
Matteo Fabbro
Bora - HansGrohe
DNF
Miguel Eduardo Florez Lopez
Team Arkéa - Samsic
DNF
Marlon Gaillard
TotalEnergies
DNF
Patrick Gamper
Bora - HansGrohe
DNF
Raul Garcia Pierna
Equipo Kern Pharma
DNF
Omer Goldstein
Israel Start-Up Nation
DNF
Fabien Grellier
TotalEnergies
DNF
Tsgabu Gebremaryam Grmay
Team BikeExchange
DNF
Nathan Haas
Cofidis
DNF
Chad Haga
Team DSM
DNF
Matthew Holmes
Lotto Soudal
DNF
Kevin Inkelaar
Bahrain Victorious
DNF
Jon Irisarri Ricon
Caja Rural - Seguros RGA
DNF
Mikel Iturria Segurola
Euskaltel - Euskadi
DNF
Johan Jacobs
Movistar Team
DNF
Alexander Kamp Egested
Trek - Segafredo
DNF
Wilco Kelderman
Bora - HansGrohe
DNF
Jonas Koch
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
DNF
Patrick Konrad
Bora - HansGrohe
DNF
Matthieu Ladagnous
Groupama - FDJ
DNF
Bert-Jan Lindeman
Team Qhubeka NextHash
DNF
Jordi Lopez Caravaca
Equipo Kern Pharma
DNF
Matis Louvel
Team Arkéa - Samsic
DNF
Florian Maitre
TotalEnergies
DNF
Daniel Felipe Martinez
Ineos Grenadiers
DNF
Alex Molenaar
Burgos - BH
DNF
Daniel Navarro Garcia
Burgos - BH
DNF
Antonio Nibali
Trek - Segafredo
DNF
Guy Niv
Israel Start-Up Nation
DNF
Domen Novak
Bahrain Victorious
DNF
Savva Novikov
Equipo Kern Pharma
DNF
Salvatore Puccio
Ineos Grenadiers
DNF
Charlie Quarterman
Trek - Segafredo
DNF
Aliaksandr Riabushenko
UAE Team Emirates
DNF
Alan Riou
Team Arkéa - Samsic
DNF
Nicholas Roche
Team DSM
DNF
Pelayo Sanchez Mayo
Burgos - BH
DNF
Ide Schelling
Bora - HansGrohe
DNF
Julien Simon
TotalEnergies
DNF
Willem Jakobus Smit
Burgos - BH
DNF
Nikita Stalnov
Astana - Premier Tech
DNF
Zdenek Stybar
Deceuninck - Quick Step
DNF
Dylan Sunderland
Team Qhubeka NextHash
DNF
Damien Touzé
Ag2r Citroën Team
DNF
Matteo Trentin
UAE Team Emirates
DNF
Ilan Van Wilder
Team DSM
DNF
Xandres Vervloesem
Lotto Soudal
DNF
Alessandro De Marchi
Israel Start-Up Nation
DNF
Kevin Van Melsen
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
DNF
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
Info
Parcours
Start List
Result
Palmares