En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Clásica Ciclista San Sebastián
Result
1
Paolo Bettini
Quick Step - Davitamon
5u44'42"
2
Ivan Basso
Fassa Bortolo
z.t
3
Danilo Di Luca
Saeco - Macchine Per Caffe
op 20"
4
Francesco Casagrande
Lampre
z.t
5
Andrea Noè
Alessio
op 23"
6
Gorka Gerrikagoitia Arrien
Euskaltel - Euskadi
op 33"
7
Davide Rebellin
Gerolsteiner
z.t
8
Michael Boogerd
Rabobank
op 34"
9
Michael Rasmussen
Rabobank
op 37"
10
Paolo Valoti
Domina Vacanze - Elitron
op 1'53"
11
Igor Astarloa Ascasibar
Saeco - Macchine Per Caffe
op 1'54"
12
Stefano Garzelli
Vini Calderola - SO.DI
z.t
13
Richard Virenque
Quick Step - Davitamon
z.t
14
Mirko Celestino
Saeco - Macchine Per Caffe
z.t
15
George Hincapie
US Postal Service presented by Berry Floor
z.t
16
Luca Paolini
Quick Step - Davitamon
z.t
17
Miguel Angel Martín Perdiguero
Domina Vacanze - Elitron
z.t
18
Beat Zberg
Rabobank
z.t
19
Marco Serpellini
Lampre
z.t
20
Ludovic Turpin
Ag2r Prevoyance
z.t
21
Patrik Sinkewitz
Quick Step - Davitamon
z.t
22
Isidro Nozal Vega
O.N.C.E. - Eroski
z.t
23
David De La Fuente Rasilla
Vini Calderola - SO.DI
z.t
24
Rik Verbrugghe
Lotto - Domo
z.t
25
Unai Etxebarria Arana
Euskaltel - Euskadi
z.t
26
Axel Merckx
Lotto - Domo
z.t
27
Alexandre Botcharov
Ag2r Prevoyance
z.t
28
Francisco José Lara Ruiz
Team Bianchi
z.t
29
Oscar Camenzind
Phonak Hearing Systems
z.t
30
Antonio Colom Mas
Colchon Relax - Fuenlabrada
z.t
31
Juan Antonio Flecha Giannoni
iBanesto.com
z.t
32
Christophe Brandt
Lotto - Domo
z.t
33
David Latasa Lasa
Kelme - Costa Blanca
z.t
34
Mikel Astarloza Chaurreau
Ag2r Prevoyance
z.t
35
Mikel Artetxe Gezuraga
Euskaltel - Euskadi
z.t
36
Massimiliano Lelli
Cofidis
z.t
37
Georg Totschnig
Gerolsteiner
z.t
38
David Moncoutié
Cofidis
z.t
39
Laurent Dufaux
Alessio
z.t
40
Angel Luis Casero Moreno
Team Bianchi
z.t
41
Ruben Lobato Elvira
Domina Vacanze - Elitron
z.t
42
José Bento Carvalho De Azevedo
O.N.C.E. - Eroski
z.t
43
David Cañada Garcia
Quick Step - Davitamon
z.t
44
Daniele Nardello
Team Telekom
z.t
45
Michele Scarponi
Domina Vacanze - Elitron
z.t
46
Xabier Zandio Echaide
iBanesto.com
z.t
47
Luis Pérez Rodriguez
Cofidis
z.t
48
Santiago Blanco Gil
Colchon Relax - Fuenlabrada
z.t
49
Alessandro Bertolini
Alessio
op 6'50"
51
Yann Tournier
Crédit Agricole
z.t
52
Lennie Kristensen
Team CSC
z.t
53
Josep Jufre Pou
Colchon Relax - Fuenlabrada
z.t
54
Andrea Ferrigato
Alessio
z.t
55
Nicolas Jalabert
Team CSC
z.t
56
Gerhard Trampusch
Gerolsteiner
z.t
57
Joaquim Lopez Torrella
Paternina - Costa de Almeria
z.t
58
Patxi Javier Vila Errandonea
Lampre
z.t
59
Iñigo Chaurreau Bernardez
Ag2r Prevoyance
z.t
60
Mikel Pradera Rodriguez
O.N.C.E. - Eroski
z.t
61
Alexander Kolobnev
Domina Vacanze - Elitron
z.t
62
Davide Frattini
Alessio
z.t
64
Vladimir Miholjevic
Alessio
z.t
65
Marco Milesi
Vini Calderola - SO.DI
z.t
66
Manuel Calvente Corbas
Team CSC
z.t
67
Oscar Sevilla Ribera
Kelme - Costa Blanca
z.t
68
Jorge Ferrio Luque
Paternina - Costa de Almeria
z.t
69
Filippo Simeoni
Domina Vacanze - Elitron
z.t
70
Nicki Sörensen
Team CSC
z.t
71
Iker Camaño Ortuzar
Phonak Hearing Systems
z.t
72
Mario Aerts
Team Telekom
z.t
73
Aitor Gonzalez Jimenez
Fassa Bortolo
z.t
74
Tadej Valjavec
Fassa Bortolo
z.t
75
Massimo Giunti
Domina Vacanze - Elitron
z.t
76
Andrea Peron (1)
Team CSC
z.t
77
Sergey Yakovlev
Team Telekom
z.t
78
David Millar
Cofidis
z.t
79
Iban Mayo Diez
Euskaltel - Euskadi
z.t
80
Gianni Faresin
Gerolsteiner
z.t
81
Viatcheslav Ekimov
US Postal Service presented by Berry Floor
z.t
82
Oscar Mason
Vini Calderola - SO.DI
z.t
83
Oscar Freire Gomez
Rabobank
z.t
84
Raphael Schweda
Team Bianchi
z.t
85
Serge Baguet
Lotto - Domo
z.t
86
Peter Van Petegem
Lotto - Domo
z.t
87
Romans Vainsteins
Vini Calderola - SO.DI
z.t
88
Peter Luttenberger
Team CSC
z.t
89
Iker Flores Galarza
Euskaltel - Euskadi
z.t
90
Christophe Moreau
Crédit Agricole
op 12'05"
91
Michael Barry
US Postal Service presented by Berry Floor
z.t
92
Pierrick Fédrigo
Crédit Agricole
z.t
93
Benoît Joachim
US Postal Service presented by Berry Floor
z.t
94
Carlos Torrent Tarres
Paternina - Costa de Almeria
z.t
95
José Antonio Garrido Lima
Paternina - Costa de Almeria
z.t
96
Daniel Atienza Urendez
Cofidis
z.t
97
José Alberto Martinez Trinidad
Euskaltel - Euskadi
z.t
98
Angel Castresana del Val
O.N.C.E. - Eroski
z.t
99
Bingen Fernandez Bustinza
Cofidis
z.t
100
Matthias Kessler
Team Telekom
z.t
101
Inaki Isasi Flores
Euskaltel - Euskadi
z.t
102
Oscar Pereiro Sio
Phonak Hearing Systems
z.t
103
Rafael Casero Moreno
Paternina - Costa de Almeria
z.t
104
José Antonio Pecharroman Fabian
Paternina - Costa de Almeria
z.t
105
Francisco Javier Cerezo Perales
Labarca-2 - Cafe Baque
z.t
106
Marzio Bruseghin
Fassa Bortolo
z.t
107
Jurgen Van Goolen
Quick Step - Davitamon
z.t
108
Matteo Tosatto
Fassa Bortolo
z.t
109
Benoît Poilvet
Crédit Agricole
z.t
110
Thorsten Rund
Team Bianchi
z.t
111
José Luis Martinez Jimenez
Paternina - Costa de Almeria
z.t
112
Bram de Groot
Rabobank
z.t
113
Koos Moerenhout
Lotto - Domo
z.t
114
Pedro Horrillo Munoz
Quick Step - Davitamon
z.t
115
Igor González de Galdeano
O.N.C.E. - Eroski
z.t
116
Marcos Antonio Serrano Rodriguez
O.N.C.E. - Eroski
z.t
117
Nacor Burgos Rojo
Colchon Relax - Fuenlabrada
z.t
118
Pablo Lastras Garcia
iBanesto.com
z.t
119
Carlos Sastre Candil
Team CSC
z.t
120
Jan Hruska
O.N.C.E. - Eroski
z.t
121
Santos Gonzalez Capilla
Domina Vacanze - Elitron
z.t
122
Domingo José Sanchez Segado
Paternina - Costa de Almeria
z.t
123
Davide Bramati
Quick Step - Davitamon
z.t
124
Niki Aebersold
Phonak Hearing Systems
z.t
125
Felix Manuel Garcia Casas
Team Bianchi
z.t
126
Juan Miguel Mercado Martin
iBanesto.com
z.t
127
Bobby Julich
Team Telekom
z.t
128
Alexandre Vinokourov
Team Telekom
z.t
129
Eddy Mazzoleni
Vini Calderola - SO.DI
z.t
130
José Vicente Garcia Acosta
iBanesto.com
z.t
131
Daniele Contrini
Gerolsteiner
z.t
132
Leonardo Piepoli
iBanesto.com
z.t
133
Giuseppe Guerini
Team Telekom
z.t
134
Eddy Ratti
Lampre
z.t
135
Nicolas Portal
Ag2r Prevoyance
z.t
136
Christophe Oriol
Ag2r Prevoyance
z.t
137
Jose Manuel Maestre Rodriguez
Colchon Relax - Fuenlabrada
z.t
138
Alexandre Moos
Phonak Hearing Systems
z.t
139
Adolfo Garcia Quesada
Kelme - Costa Blanca
z.t
140
Raffaele Ferrara
Alessio
z.t
141
Stéphane Augé
Crédit Agricole
op 16'46"
142
Gonzalo Bayarri Esteve
Phonak Hearing Systems
op 24'56"
143
Stéphane Berges
Ag2r Prevoyance
op 25'51"
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
Info
Parcours
Result
Palmares