En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Clásica Ciclista San Sebastián
Result
1
Laurent Jalabert
CSC - Tiscali
5u47'29"
2
Igor Astarloa Ascasibar
Saeco - Macchine Per Caffe
z.t
3
Gabriele Missaglia
Lampre - Daikin
z.t
4
Andrei Kivilev
Cofidis
z.t
5
Dario Frigo
Tacconi Sport - Emmegi
z.t
6
Danilo Di Luca
Saeco - Macchine Per Caffe
op 35"
7
Paolo Bettini
Mapei - Quick Step
z.t
8
Nico Mattan
Cofidis
z.t
9
Laurent Dufaux
Alessio
z.t
10
Guennadi Mikhailov
Lotto - Adecco
op 41"
11
Oscar Freire Gomez
Mapei - Quick Step
z.t
12
Mirko Celestino
Saeco - Macchine Per Caffe
z.t
13
Marco Serpellini
Lampre - Daikin
z.t
14
Oscar Camenzind
Phonak Hearing Systems
z.t
15
Davide Rebellin
Gerolsteiner
z.t
16
Michele Bartoli
Fassa Bortolo
z.t
17
Richard Virenque
Domo - Farm Frites
z.t
18
Udo Bölts
Team Telekom
z.t
19
Mario Aerts
Lotto - Adecco
z.t
20
Dmitriy Fofonov
Cofidis
z.t
21
David Cañada Garcia
Mapei - Quick Step
z.t
22
Benjamin Noval Gonzalez
Relax - Fuenlabrada
z.t
23
Andrea Peron (1)
CSC - Tiscali
z.t
24
Alexandre Botcharov
Ag2r Prévoyance
z.t
25
Antonio Colom Mas
Relax - Fuenlabrada
z.t
26
Beat Zberg
Rabobank
z.t
27
Oscar Pereiro Sio
Phonak Hearing Systems
z.t
28
Juan Carlos Dominguez
Phonak Hearing Systems
z.t
29
Marc Wauters
Rabobank
z.t
30
Juan Antonio Flecha Giannoni
iBanesto.com
z.t
31
Raffaele Ferrara
Alessio
z.t
32
Wladimir Belli
Fassa Bortolo
z.t
33
Massimiliano Lelli
Cofidis
z.t
34
Gianni Faresin
Gerolsteiner
z.t
35
Jörg Jaksche
O.N.C.E. - Eroski
z.t
36
Francisco Mancebo Perez
iBanesto.com
z.t
37
Nicki Sörensen
CSC - Tiscali
z.t
38
Kurt Van De Wouwer
Lotto - Adecco
z.t
39
Sergio Pérez Gomez
Relax - Fuenlabrada
z.t
40
Axel Merckx
Domo - Farm Frites
z.t
41
Cadel Evans
Mapei - Quick Step
z.t
42
Volodymir Gustov
Fassa Bortolo
z.t
43
Mikel Zarrabeitia Uranga
O.N.C.E. - Eroski
z.t
44
Marcos Antonio Serrano Rodriguez
O.N.C.E. - Eroski
z.t
45
Francesco Casagrande
Fassa Bortolo
z.t
46
Lance Armstrong
US Postal Service
z.t
47
Isidro Nozal Vega
O.N.C.E. - Eroski
z.t
48
Michael Rasmussen
CSC - Tiscali
z.t
49
Santiago Blanco Gil
iBanesto.com
z.t
50
Ivan Basso
Fassa Bortolo
z.t
51
Viatcheslav Ekimov
US Postal Service
op 4'45"
52
Unai Etxebarria Arana
Euskaltel - Euskadi
z.t
53
Cédric Vasseur
Cofidis
z.t
54
Fabio Sacchi
Saeco - Macchine Per Caffe
z.t
55
Gorka Gerrikagoitia Arrien
Euskaltel - Euskadi
z.t
56
Ruggero Borghi
Tacconi Sport - Emmegi
z.t
57
Andrey Kashechkin
Domo - Farm Frites
z.t
58
Pavel Tonkov
Lampre - Daikin
z.t
59
Alexandre Moos
Phonak Hearing Systems
z.t
60
Daniel Schnider
Phonak Hearing Systems
z.t
61
Christophe Brandt
Lotto - Adecco
z.t
62
Nicolas Portal
Ag2r Prévoyance
z.t
63
Sergey Yakovlev
Team Telekom
z.t
64
Gilberto Simoni
Saeco - Macchine Per Caffe
z.t
65
José Luis Rebollo Aguado
Relax - Fuenlabrada
z.t
66
Bobby Julich
Team Telekom
z.t
67
Mikel Artetxe Gezuraga
Euskaltel - Euskadi
z.t
68
Georg Totschnig
Gerolsteiner
z.t
69
Paolo Tiralongo
Fassa Bortolo
z.t
70
Ludovic Turpin
Ag2r Prévoyance
z.t
71
Massimo Donati
Tacconi Sport - Emmegi
z.t
72
Cristian Moreni
Alessio
z.t
73
Christophe Oriol
Ag2r Prévoyance
z.t
74
José Manuel Vazquez Palomo
Relax - Fuenlabrada
op 5'33"
75
José Alberto Martinez Trinidad
Euskaltel - Euskadi
op 6'02"
76
Nacor Burgos Rojo
Relax - Fuenlabrada
op 7'15"
77
Carlos Sastre Candil
CSC - Tiscali
z.t
78
Pedro Diaz Lobato
Jazztel - Costa de Almeria
op 8'20"
79
Matthé Pronk
Rabobank
z.t
80
Frédéric Bessy
Crédit Agricole
z.t
81
Francisco Cabello Luque
Kelme - Costa Blanca
z.t
82
Stefan Schumacher
Team Telekom
z.t
83
Mauro Gerosa
Tacconi Sport - Emmegi
z.t
84
Iñigo Chaurreau Bernardez
Ag2r Prévoyance
z.t
85
Constantino Zaballa Gutierrez
Kelme - Costa Blanca
z.t
86
Jesus Maria Manzano Ruano
Kelme - Costa Blanca
z.t
87
Iker Camaño Ortuzar
Phonak Hearing Systems
z.t
88
Michael Blaudzun
CSC - Tiscali
z.t
89
Mikel Astarloza Chaurreau
Ag2r Prévoyance
z.t
90
Gorka Arrizabalaga Agirre
Euskaltel - Euskadi
z.t
91
Iker Flores Galarza
Euskaltel - Euskadi
z.t
92
Gustavo Mario Toledo
Jazztel - Costa de Almeria
z.t
93
Ruslan Ivanov
Alessio
z.t
94
Ellis Rastelli
Gerolsteiner
z.t
95
Stuart O'Grady
Crédit Agricole
z.t
96
Peter Luttenberger
Tacconi Sport - Emmegi
z.t
97
Giampaolo Caruso
O.N.C.E. - Eroski
z.t
98
Vladimir Miholjevic
Alessio
z.t
99
Steven Kleynen
Domo - Farm Frites
z.t
100
Bingen Fernandez Bustinza
Cofidis
z.t
101
Gorazd Stangelj
Fassa Bortolo
z.t
102
José Vicente Garcia Acosta
iBanesto.com
z.t
103
Andrea Ferrigato
Alessio
z.t
104
Alessandro Bertolini
Alessio
z.t
105
Oscar Laguna Garcia
Relax - Fuenlabrada
z.t
106
Ricardo Valdez Prieto
Jazztel - Costa de Almeria
z.t
107
Antonio Cruz
US Postal Service
z.t
108
Jorge Capitan Peregrina
Relax - Fuenlabrada
z.t
109
Serge Baguet
Lotto - Adecco
z.t
110
Salvatore Commesso
Saeco - Macchine Per Caffe
z.t
111
Dmitri Gaynitdinov
Tacconi Sport - Emmegi
z.t
112
Pietro Zucconi
Tacconi Sport - Emmegi
z.t
113
Daniele Nardello
Mapei - Quick Step
z.t
114
Mikel Pradera Rodriguez
O.N.C.E. - Eroski
z.t
115
José Bento Carvalho De Azevedo
O.N.C.E. - Eroski
z.t
116
Alessio Galletti
Saeco - Macchine Per Caffe
z.t
117
Rubens Bertogliati
Lampre - Daikin
z.t
118
Romans Vainsteins
Domo - Farm Frites
z.t
119
Marcelino Garcia Alonso
CSC - Tiscali
op 12'13"
120
Bram de Groot
Rabobank
z.t
121
Francisco Javier Cerezo Perales
CSC - Tiscali
z.t
122
Alessandro Cortinovis
Lampre - Daikin
z.t
123
José Antonio Pecharroman Fabian
Jazztel - Costa de Almeria
z.t
124
Christophe Detilloux
Lotto - Adecco
z.t
125
Tom Stremersch
Lotto - Adecco
z.t
126
Sébastien Hinault
Crédit Agricole
z.t
127
Maximilian Sciandri
Lampre - Daikin
z.t
128
Reto Bergmann
Phonak Hearing Systems
z.t
129
Alessandro Spezialetti
Saeco - Macchine Per Caffe
z.t
130
Kevin Livingston
Team Telekom
z.t
131
Franco Pellizotti
Alessio
z.t
132
Levi Leipheimer
Rabobank
z.t
133
Alberto Lopez de Munain
Euskaltel - Euskadi
z.t
134
Gianluca Sironi
Tacconi Sport - Emmegi
z.t
135
Igor Flores Galarza
Euskaltel - Euskadi
z.t
136
Sven Montgomery
Fassa Bortolo
z.t
137
Stéphane Berges
Ag2r Prévoyance
z.t
138
Michael Boogerd
Rabobank
z.t
139
José Luis Arrieta Lujambio
iBanesto.com
z.t
140
Denis Menchov
iBanesto.com
z.t
141
Thierry Loder
Ag2r Prévoyance
z.t
142
Bert Grabsch
Phonak Hearing Systems
z.t
143
Anthony Langella
Crédit Agricole
z.t
144
Addy Engels
Rabobank
z.t
145
Carlos Ramon Golbano Garcia
Jazztel - Costa de Almeria
op 16'33"
146
Michael Barry
US Postal Service
op 20'03"
147
David Kopp
Team Telekom
op 21'16"
148
Rene Haselbacher
Gerolsteiner
op 21'22"
149
Cédric Hervé
Crédit Agricole
z.t
150
Elio Aggiano
Mapei - Quick Step
z.t
151
Fabian Wegmann
Gerolsteiner
z.t
152
Angel Vicioso Arcos
Kelme - Costa Blanca
z.t
153
Jorge Ferrio Luque
Jazztel - Costa de Almeria
z.t
154
Johan Museeuw
Domo - Farm Frites
z.t
155
Wilfried Cretskens
Domo - Farm Frites
z.t
156
Juan Carlos Guillamon Ruiz
Jazztel - Costa de Almeria
z.t
157
Alejandro Valverde Belmonte
Kelme - Costa Blanca
z.t
158
Fred Rodriguez
Domo - Farm Frites
z.t
159
Jose Cayetano Julia Cegarra
Kelme - Costa Blanca
z.t
160
Aitor Gonzalez Jimenez
Kelme - Costa Blanca
z.t
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
Info
Parcours
Start List
Result
Palmares