En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Clásica Ciclista San Sebastián
Result
1
Udo Bölts
Team Deutsche Telekom
5u45'55"
2
Stefano Cattai
Roslotto - ZG Mobili
z.t
3
Massimo Podenzana
Carrera - Longoni Sport
z.t
4
Richard Virenque
Festina - Lotus
z.t
5
Marco Fincato
Roslotto - ZG Mobili
z.t
6
Alberto Elli
MG Boys Maglificio - Technogym
z.t
7
Fabio Baldato
MG Boys Maglificio - Technogym
op 1'01"
8
Andrea Ferrigato
Roslotto - ZG Mobili
z.t
9
Francesco Casagrande
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
z.t
10
Laurent Jalabert
O.N.C.E.
z.t
11
Abraham Olano Manzano
Mapei - GB
z.t
12
Miguel Indurain
Banesto
z.t
13
Laurent Dufaux
Festina - Lotus
z.t
14
Lance Armstrong
Motorola
z.t
15
Jan Ullrich
Team Deutsche Telekom
z.t
16
Maximilian Sciandri
Motorola
z.t
17
Johan Museeuw
Mapei - GB
op 3'18"
18
Valentino Fois
Panaria - Vinavil
z.t
19
Maurizio Fondriest
Roslotto - ZG Mobili
z.t
20
José Maria Jimenez Sastre
Banesto
z.t
21
Stefano Colage
Refin - Mobilvetta
op 3'28"
22
Andrei Tchmil
Lotto - Isoglass
z.t
23
Stefano Checchin
Carrera - Longoni Sport
z.t
24
Michel Lafis
Team Deutsche Telekom
z.t
25
Pascal Chanteur
Petit Casino
z.t
26
Laurent Madouas
Motorola
z.t
27
Sergei Outschakov
Team Polti
z.t
28
Bart Voskamp
TVM - Farm Frites
z.t
29
Fausto Dotti
Brescialat - Verynet
z.t
30
Laurent Roux
TVM - Farm Frites
z.t
31
Fabio Roscioli
Refin - Mobilvetta
z.t
32
Fabrizio Bontempi
Brescialat - Verynet
z.t
33
Fabrice Gougot
Petit Casino
z.t
34
Vassili Davidenko
Roslotto - ZG Mobili
z.t
35
Juan Carlos Dominguez
Kelme - Artiach
z.t
36
Michael Boogerd
Rabobank
z.t
37
Javier Pascual Rodriguez
Santa Clara - CSKA Samara - Cadena
z.t
38
Kevin Livingston
Motorola
z.t
39
Scott Sunderland(1)
Lotto - Isoglass
z.t
40
Frank Vandenbroucke
Mapei - GB
z.t
41
Francisco Javier Cerezo Perales
Mx Onda
z.t
42
Axel Merckx
Motorola
z.t
43
Bobby Julich
Motorola
z.t
44
Paolo Fornaciari
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
z.t
45
Stefano Faustini
Aki - Gipiemme - Safi
z.t
46
Alessandro Baronti
Panaria - Vinavil
z.t
47
Dmitri Konyshev
Aki - Gipiemme - Safi
z.t
48
Javier Pascual Llorente
Santa Clara - CSKA Samara - Cadena
z.t
49
Mauro Gianetti
Team Polti
z.t
50
Aitor Osa Eizaguirre
Euskadi
z.t
51
Inigo Gonzalez de Heredia Aranzabal
Euskadi
z.t
52
Johan Bruyneel
Rabobank
z.t
53
Cristiano Frattini
Brescialat - Verynet
z.t
54
Gabriele Missaglia
Panaria - Vinavil
z.t
55
Mirko Gualdi
Team Polti
z.t
56
Stéphane Heulot
GAN
z.t
57
Andrei Teteriouk
Aki - Gipiemme - Safi
z.t
58
Filippo Simeoni
Carrera - Longoni Sport
z.t
59
Claus-Michael Möller
Mx Onda
z.t
60
Erik Breukink
Rabobank
z.t
61
Gianni Faresin
Panaria - Vinavil
z.t
62
Viatcheslav Ekimov
Rabobank
z.t
63
Maarten den Bakker
TVM - Farm Frites
z.t
64
Arsenio Gonzalez Gutierrez
Mapei - GB
z.t
65
Marino Alonso Monje
Banesto
z.t
66
Santiago Blanco Gil
Banesto
z.t
67
Michele Bartoli
MG Boys Maglificio - Technogym
z.t
68
Vladislav Bobrik
Gewiss - Playbus
z.t
69
Felix Manuel Garcia Casas
Festina - Lotus
z.t
70
Sergei Uslamin
Refin - Mobilvetta
z.t
71
Manuel Fernandez Gines
Mapei - GB
z.t
72
Jose-Roberto Sierra Aguerro
O.N.C.E.
z.t
73
Stéphane Goubert
Festina - Lotus
z.t
74
Thomas Fleischer
Lotto - Isoglass
z.t
75
Peter Farazijn
Lotto - Isoglass
z.t
76
Jens Heppner
Team Deutsche Telekom
z.t
77
Federico Echave Musatadi
Mapei - GB
z.t
78
Bruno Cenghialta
Gewiss - Playbus
z.t
79
Sergio Barbero
Carrera - Longoni Sport
z.t
80
Kurt Van De Wouwer
Lotto - Isoglass
z.t
81
Davide Rebellin
Team Polti
z.t
82
Herminio Diaz Zabala
O.N.C.E.
z.t
83
Oscar Pellicioli
Carrera - Longoni Sport
z.t
84
Alberto Leanizbarrutia Abaunza
O.N.C.E.
z.t
85
Neil Stephens
O.N.C.E.
z.t
86
Fernando Escartín Coti
Kelme - Artiach
z.t
87
Inigo Cuesta Lopez de Castro
O.N.C.E.
z.t
88
Iñaki Aiarzagüena Urkidi
Euskadi
z.t
89
Marc Wauters
Lotto - Isoglass
z.t
90
Roberto Conti
Panaria - Vinavil
z.t
91
Andrei Zintchenko
Santa Clara - CSKA Samara - Cadena
op 9'00"
92
Antonio Sanchez Garcia
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
z.t
93
Gianluca Gorini
Aki - Gipiemme - Safi
z.t
94
José Javier Gomez Gonzalo
Kelme - Artiach
z.t
95
Francisco Benitez Esbri
Kelme - Artiach
z.t
96
David Garcia Marquina
Euskadi
z.t
97
William Chann Mcrae
Santa Clara - CSKA Samara - Cadena
z.t
98
Ibon Ajuria Gordon
Euskadi
z.t
99
Iñigo Chaurreau Bernardez
Team Polti
z.t
100
Andrea Noè
Mapei - GB
z.t
101
Marco Milesi
Brescialat - Verynet
z.t
102
Federico Muñoz Fernandez
Kelme - Artiach
z.t
103
Paolo Savoldelli
Roslotto - ZG Mobili
z.t
104
Aitor Garmendia Arbilla
O.N.C.E.
z.t
105
José Luis Arrieta Lujambio
Banesto
z.t
106
Andrea Peron (1)
Motorola
z.t
107
Endrio Leoni
Aki - Gipiemme - Safi
op 11'37"
108
Gérard Rué
GAN
z.t
109
Christophe Agnolutto
Petit Casino
z.t
110
Yoshiyuki Abe
Panaria - Vinavil
z.t
111
Jim Van De Laer
TVM - Farm Frites
z.t
112
Angelo Canzonieri
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
z.t
113
Ignacio Rodriguez Molina
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
z.t
114
Marco Della Vedova
Brescialat - Verynet
z.t
115
Frédéric Bessy
Petit Casino
z.t
116
Denis Zanette
Aki - Gipiemme - Safi
z.t
117
Serguei Smetanine
Santa Clara - CSKA Samara - Cadena
z.t
118
Koos Moerenhout
Rabobank
z.t
119
Henk Vogels
Rabobank
z.t
120
Nicola Loda
MG Boys Maglificio - Technogym
z.t
121
Raymond Thebes
TVM - Farm Frites
z.t
122
José Ramon Uriarte Zubero
Banesto
z.t
123
Philippe Bordenave
Petit Casino
z.t
124
Jan Boven
Rabobank
z.t
125
Romes Gainetdinov
Santa Clara - CSKA Samara - Cadena
z.t
126
Christophe Mengin
Petit Casino
z.t
127
Ronan Pensec
GAN
z.t
128
Marco Velo
Brescialat - Verynet
z.t
129
Claudio Camin
Brescialat - Verynet
z.t
130
Frank Corvers
Lotto - Isoglass
z.t
131
Gerd Audehm
Team Deutsche Telekom
z.t
132
Kai Hundertmarck
Team Deutsche Telekom
z.t
133
Alfredo Irusta Sampredro
Mx Onda
z.t
134
Igor González de Galdeano
Euskadi
z.t
135
Álvaro González de Galdeano
Euskadi
z.t
136
Cédric Vasseur
GAN
z.t
137
Armand De Las Cuevas
Petit Casino
z.t
138
Bert Dietz
Team Deutsche Telekom
z.t
139
Marco Zen
Roslotto - ZG Mobili
z.t
140
François Simon
GAN
z.t
141
Marco Serpellini
Panaria - Vinavil
z.t
142
Angel Luis Casero Moreno
Banesto
z.t
143
Gianni Bugno
MG Boys Maglificio - Technogym
z.t
144
Junichi Kikuta
Mx Onda
z.t
145
Carlo Finco
MG Boys Maglificio - Technogym
z.t
146
Roberto Heras Hernandez
Kelme - Artiach
z.t
147
Vicente Aparicio Vila
Banesto
z.t
148
Giorgio Furlan
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
z.t
149
Marco Lietti
MG Boys Maglificio - Technogym
z.t
150
Joaquim Miguelanez Arribas
Santa Clara - CSKA Samara - Cadena
z.t
151
Philipp Buschor
Saeco - Estro - A.S. Juvenes San Marino
z.t
152
Fabian Jeker
Festina - Lotus
z.t
153
Tristan Hoffman
TVM - Farm Frites
z.t
154
Francisco Javier Mauleón Unsain
Mapei - GB
z.t
155
Jose Manuel Uria Gonzalez
Mx Onda
z.t
156
Giuseppe Guerini
Team Polti
z.t
157
Tom Cordes
Mx Onda
z.t
158
Franco Vona
Aki - Gipiemme - Safi
z.t
159
Marcos Antonio Serrano Rodriguez
Kelme - Artiach
z.t
160
German Nieto Fernandez
Mx Onda
z.t
161
Tobias Steinhauser
Refin - Mobilvetta
z.t
162
Roberto Laiseka Jaio
Euskadi
z.t
163
Mikel Zarrabeitia Uranga
O.N.C.E.
z.t
164
Rolf Järmann
MG Boys Maglificio - Technogym
z.t
165
Gilberto Simoni
Aki - Gipiemme - Safi
z.t
166
Alexandre Gontchenkov
Roslotto - ZG Mobili
z.t
167
Mauro-Antonio Santaromita
Gewiss - Playbus
z.t
168
Francesco Frattini
Gewiss - Playbus
z.t
169
Bruno Boscardin
Festina - Lotus
z.t
170
José Antonio Espinosa Hernandez
Mx Onda
z.t
171
Mauro Bettin
Refin - Mobilvetta
z.t
172
Leonardo Piepoli
Refin - Mobilvetta
z.t
173
Dario Bottaro
Gewiss - Playbus
z.t
174
Cristian Salvato
Refin - Mobilvetta
z.t
175
Emmanuel Magnien
Festina - Lotus
z.t
176
Peter Verbeken
Lotto - Isoglass
z.t
177
Adrie van der Poel
Rabobank
z.t
178
Manuel Scopsi
Gewiss - Playbus
z.t
179
Mirco Crepaldi
Team Polti
z.t
180
Georg Totschnig
Team Polti
z.t
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
Info
Parcours
Result
Palmares