En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
PostNord Danmark Rundt - Tour of Denmark
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
18/08
Otterup
Otterup
239.3 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Olav Kooij
Jumbo - Visma
5u18'45"
2
Christophe Laporte
Jumbo - Visma
z.t
3
Magnus Cort Nielsen
EF Education - EasyPost
z.t
4
Jhonnatan Manuel Narvaez
Ineos Grenadiers
z.t
5
Jasper Stuyven
Trek - Segafredo
z.t
6
Jasper Philipsen
Alpecin - Deceuninck
z.t
7
Timothy Dupont
Bingoal Pauwels Sauces WB
z.t
8
Arvid de Kleijn
Human Powered Health
z.t
9
Andreas Stokbro Nielsen
Team Coop
z.t
10
Stanislaw Aniolkowski
Bingoal Pauwels Sauces WB
z.t
11
Magnus Sheffield
Ineos Grenadiers
z.t
12
Søren Kragh Andersen
Team DSM
z.t
13
Nicklas Overgaard Pedersen
Denmark
z.t
14
Vito Braet
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
15
Andrea Peron
Team Novo Nordisk
z.t
16
Stefano Oldani
Alpecin - Deceuninck
z.t
17
Zdenek Stybar
Quick Step - Alpha Vinyl
z.t
18
Mauro Schmid
Quick Step - Alpha Vinyl
z.t
19
Mattias Skjelmose Jensen
Trek - Segafredo
z.t
20
Frederik Rodenberg Madsen
Team DSM
z.t
21
Jenno Berckmoes
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
22
Kasper Andersen
Denmark
z.t
23
Sasha Weemaes
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
24
Michael Morkov
Quick Step - Alpha Vinyl
z.t
25
Joshua Amos Gudnitz
Team Coloquick
z.t
26
Alan Banaszek
Hre Mazowsze Serce Polski
z.t
27
Josef Cerny
Quick Step - Alpha Vinyl
z.t
28
Anders Skaarseth
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
29
Mick Van Dijke
Jumbo - Visma
z.t
30
Niklas Larsen
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
31
Geraint Thomas
Ineos Grenadiers
z.t
32
Mads Würtz Schmidt
Israel - Premier Tech
z.t
33
Mads Baadsgaard Rahbek
BHS-PL Beton Bornholm
z.t
34
Casper Pedersen
Team DSM
z.t
35
Pier-André Coté
Human Powered Health
z.t
36
Anthon Charmig
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
37
Frederik Wandahl
Denmark
z.t
38
Tim Declercq
Quick Step - Alpha Vinyl
z.t
39
Nickolas Zukowsky
Human Powered Health
z.t
40
Nils Lau Nyborg Broge
BHS-PL Beton Bornholm
z.t
41
Jonas Rutsch
EF Education - EasyPost
z.t
42
Markus Hoelgaard
Trek - Segafredo
z.t
43
Guillaume Boivin
Israel - Premier Tech
z.t
44
Ben Swift
Ineos Grenadiers
z.t
45
Mathias Bregnhoj
Riwal Cycling Team
z.t
46
Timo Kielich
Alpecin-Deceuninck Development Team
z.t
47
Jakub Kaczmarek
Hre Mazowsze Serce Polski
z.t
48
Alex Colman
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
49
Tobias Mørch Kongstad
Restaurant Suri - Carl Ras
z.t
50
Lucas Eriksson
Riwal Cycling Team
z.t
51
Jacob Eriksson
Riwal Cycling Team
z.t
52
Ludovic Robeet
Bingoal Pauwels Sauces WB
z.t
53
Olav Hjemsaeter
Team Coop
z.t
54
Emil Toudal
BHS-PL Beton Bornholm
z.t
55
Gilles De Wilde
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
56
Tobias Lund Andresen
Development Team DSM
z.t
57
James Knox
Quick Step - Alpha Vinyl
z.t
58
Lasse Norman Hansen
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
59
Jens Keukeleire
EF Education - EasyPost
op 14"
60
André Drege
Team Coop
op 18"
61
Jeppe Aaskov Pallesen
Team Coloquick
z.t
62
Pascal Eenkhoorn
Jumbo - Visma
op 21"
63
Corbin Strong
Israel - Premier Tech
op 29"
64
Matyas Kopecky
Team Novo Nordisk
z.t
65
Tobiasz Pawlak
Hre Mazowsze Serce Polski
op 32"
66
Rasmus Bøgh Wallin
Restaurant Suri - Carl Ras
z.t
67
Oliver Knudsen
Restaurant Suri - Carl Ras
z.t
68
Marceli Boguslawski
Hre Mazowsze Serce Polski
z.t
69
Tomasz Budzinski
Hre Mazowsze Serce Polski
z.t
70
Jacopo Mosca
Trek - Segafredo
z.t
71
Silvan Dillier
Alpecin - Deceuninck
z.t
72
Laurenz Rex
Bingoal Pauwels Sauces WB
op 35"
73
Tosh Van der Sande
Jumbo - Visma
z.t
74
Julien Vermote
Alpecin - Deceuninck
z.t
75
Hamish Beadle
Team Novo Nordisk
op 36"
76
Samuele Zoccarato
Bardiani CSF Faizane'
z.t
77
Filippo Ridolfo
Team Novo Nordisk
op 1'04"
78
Louis Bendixen
Team Coop
z.t
79
Otto Vergaerde
Trek - Segafredo
op 1'06"
80
Irgens Frederik Jensen
BHS-PL Beton Bornholm
op 1'18"
81
Tom Wirtgen
Bingoal Pauwels Sauces WB
op 1'34"
82
Matias Gunnar Malmberg
Team Coloquick
op 1'48"
83
Nikolaj Mengel
BHS-PL Beton Bornholm
op 2'03"
84
Cériel Desal
Bingoal Pauwels Sauces WB
z.t
85
Sebastian Langeveld
EF Education - EasyPost
op 3'07"
86
Adrian Banaszek
Hre Mazowsze Serce Polski
op 3'18"
87
Alex Dowsett
Israel - Premier Tech
op 3'36"
88
Chad Haga
Human Powered Health
op 8'48"
89
Alexander Salby
Riwal Cycling Team
op 9'00"
90
Omar Fraile Matarranza
Ineos Grenadiers
z.t
91
Alexander Kamp Egested
Trek - Segafredo
z.t
92
Nadav Raisberg
Israel Cycling Academy
z.t
93
Søjberg Rasmus Pedersen
BHS-PL Beton Bornholm
z.t
94
Karl Patrick Lauk
Bingoal Pauwels Sauces WB
z.t
95
Norbert Banaszek
Hre Mazowsze Serce Polski
z.t
96
Julian Mertens
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
97
Moritz Kärsten
Development Team DSM
z.t
98
Rasmus Tiller
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
99
Jonas Gregaard Wilsly
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
100
Davide Gabburo
Bardiani CSF Faizane'
z.t
101
Mads Andersen
Team Coloquick
z.t
102
Frederik Bjørn Sørensen
Team Coloquick
z.t
103
Colin Joyce
Human Powered Health
z.t
104
Adam De Vos
Human Powered Health
z.t
105
Gustav Frederik Dahl
Denmark
z.t
106
Leon Heinschke
Team DSM
z.t
107
Quinn Simmons
Trek - Segafredo
z.t
108
Sacha Modolo
Bardiani CSF Faizane'
z.t
109
Martijn Budding
Riwal Cycling Team
z.t
110
Mathias Alexander E. Larsen
Restaurant Suri - Carl Ras
z.t
111
Ingeman Christian Lindquist
Restaurant Suri - Carl Ras
z.t
112
Ethan Vernon
Quick Step - Alpha Vinyl
op 12'10"
113
Lennard Hofstede
Jumbo - Visma
z.t
114
Enrico Zanoncello
Bardiani CSF Faizane'
z.t
115
Declan Irvine
Team Novo Nordisk
z.t
116
David Lozano Riba
Team Novo Nordisk
z.t
117
Martin Toft Madsen
BHS-PL Beton Bornholm
z.t
118
Eirik Lunder
Team Coop
z.t
119
Magnus Bak Klaris
Restaurant Suri - Carl Ras
z.t
120
Mads Østergaard Kristensen
Team Coloquick
z.t
121
Tom Scully
EF Education - EasyPost
z.t
122
Gijs Leemreize
Jumbo - Visma
z.t
123
Michal Kwiatkowski
Ineos Grenadiers
z.t
124
Egan Arley Bernal Gomez
Ineos Grenadiers
z.t
125
Sebastian Nielsen
Restaurant Suri - Carl Ras
z.t
126
Asbjørn Kragh Andersen
Team DSM
z.t
127
Frederik Muff
Team Coloquick
z.t
128
Alessandro Tonelli
Bardiani CSF Faizane'
z.t
129
Nicola Conci
Alpecin-Deceuninck Development Team
z.t
130
Kamiel Bonneu
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
131
Erlend Blikra
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
132
Taj Jones
Israel - Premier Tech
z.t
133
Matthias Brandle
Israel - Premier Tech
z.t
134
Luca Colnaghi
Bardiani CSF Faizane'
z.t
135
Manuele Tarozzi
Bardiani CSF Faizane'
op 20'54"
136
Anders Foldager
Denmark
op 21'33"
137
Magnus Henneberg
Denmark
z.t
138
Morten Aalling Nørtoft
Riwal Cycling Team
op 26'51"
Håkon Lunder Aalrust
Team Coop
DNF
Daniel Arroyave Canas
EF Education - EasyPost
DNF
Peter Kusztor
Team Novo Nordisk
DNF
Johan Price-Pejtersen
Denmark
DNF
Floris De Tier
Alpecin - Deceuninck
DNF
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares