En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
PostNord Danmark Rundt
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
16/09
Ebeltoft
Århus
200 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Mads Pedersen
Trek - Segafredo
40
2
Michael Valgren Andersen
Astana Pro Team
30
3
Casper Pedersen
Team Giant - Castelli
25
4
Max Walscheid
Team Sunweb
21
5
Christophe Laporte
Cofidis
18
6
Thomas Boudat
Direct Energie
17
7
Michael Carbel Svendgaard
Team Veloconcept
16
8
Phil Bauhaus
Team Sunweb
12
9
Martin Toft Madsen
BHS - Almeborg Bornholm
12
10
Florian Maitre
Direct Energie
10
11
Lennard Hofstede
Team Sunweb
10
12
Alexander Kamp Egested
Team Veloconcept
10
13
Rasmus Guldhammer
Team Veloconcept
9
14
Mathias Krigbaum
Coloquick - Cult
9
15
Dries Van Gestel
Sport Vlaanderen - Baloise
8
16
Pieter Weening
Roompot - Nederlandse Loterij
8
17
Niklas Larsen
Team Veloconcept
8
18
Nicolai Nielsen
Riwal Platform Cycling Team
8
19
Fabien Grellier
Direct Energie
7
20
Matti Breschel
Astana Pro Team
7
21
Marco Minnaard
Team Wanty - Groupe Gobert
6
22
Mirco Maestri
Bardiani CSF
6
23
Mathias Bregnhoj
BHS - Almeborg Bornholm
6
24
Lorenzo Fortunato
Bardiani CSF
5
25
Paul Ourselin
Direct Energie
5
26
Torkil Veyhe
Coloquick - Cult
4
27
Jonas Gregaard Wilsly
Riwal Platform Cycling Team
4
28
Elmar Reinders
Roompot - Nederlandse Loterij
4
29
Christoffer Lisson
BHS - Almeborg Bornholm
4
30
Jesper Asselman
Roompot - Nederlandse Loterij
4
31
Jasper Stuyven
Trek - Segafredo
3
32
Pim Ligthart
Roompot - Nederlandse Loterij
3
33
Martin Mortensen
Coloquick - Cult
3
34
Zhandos Bizhigitov
Astana Pro Team
3
35
Brian van Goethem
Roompot - Nederlandse Loterij
1
36
Pieter Vanspeybrouck
Team Wanty - Groupe Gobert
1
37
Jeroen Meijers
Roompot - Nederlandse Loterij
1
38
Andreas Hyldgaard Jeppesen
Team Veloconcept
1
39
Morten Hulgaard
BHS - Almeborg Bornholm
1
40
Silas Clemmensen
1
41
Steffen Munk Christiansen
BHS - Almeborg Bornholm
1
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares