En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
PostNord Danmark Rundt
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
14/09
Otterup
Vejle
180 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Mads Pedersen
Trek - Segafredo
4u28'15"
2
Michael Valgren Andersen
Astana Pro Team
op 3"
3
Lennard Hofstede
Team Sunweb
op 6"
4
Rasmus Guldhammer
Team Veloconcept
z.t
5
Pieter Weening
Roompot - Nederlandse Loterij
op 12"
6
Fabien Grellier
Direct Energie
op 13"
7
Marco Minnaard
Team Wanty - Groupe Gobert
op 14"
8
Alexander Kamp Egested
Team Veloconcept
op 18"
9
Jonas Gregaard Wilsly
Riwal Platform Cycling Team
op 21"
10
Dries Van Gestel
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
11
Christophe Laporte
Cofidis
op 27"
12
Jeroen Meijers
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
13
Simone Antonini
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
14
Chris Anker Sörensen
Riwal Platform Cycling Team
z.t
15
Casper Pedersen
Team Giant - Castelli
z.t
16
Jesper Schultz
Coloquick - Cult
z.t
17
Aimé Degendt
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
18
Preben Van Hecke
Sport Vlaanderen - Baloise
op 31"
19
Asbjørn Kragh Andersen
Delko Marseille Provence KTM
op 34"
20
Roy Curvers
Team Sunweb
op 37"
21
Torkil Veyhe
Coloquick - Cult
op 39"
22
Jasper Stuyven
Trek - Segafredo
op 43"
23
Emil Mielke Vinjebo
Team Giant - Castelli
op 45"
24
Elmar Reinders
Roompot - Nederlandse Loterij
op 54"
25
Jonas Aaen Jörgensen
Riwal Platform Cycling Team
z.t
26
Brecht Dhaene
Team Wanty - Groupe Gobert
op 1'15"
27
Andreas Hyldgaard Jeppesen
Team Veloconcept
op 1'34"
28
Alessandro Tonelli
Bardiani CSF
z.t
29
Edoardo Zardini
Bardiani CSF
op 1'36"
30
Mikkel Froelich Honoré
Lotto - Soudal U23
op 1'50"
31
Pim Ligthart
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
32
Charles Planet
Team Novo Nordisk
op 1'58"
33
Christophe Noppe
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
34
Rasmus Bøgh Wallin
Coloquick - Cult
z.t
35
Christoffer Lisson
BHS - Almeborg Bornholm
z.t
36
Nicklas Overgaard Pedersen
Team Giant - Castelli
z.t
37
Lindsay De Vylder
Sport Vlaanderen - Baloise
op 2'01"
38
Lorenzo Fortunato
Bardiani CSF
op 2'08"
39
Paul Ourselin
Direct Energie
z.t
40
Mirco Maestri
Bardiani CSF
op 2'18"
41
Troels Ronning Vinther
Riwal Platform Cycling Team
z.t
42
Brian van Goethem
Roompot - Nederlandse Loterij
op 2'22"
43
Grégory Rast
Trek - Segafredo
op 2'33"
44
Nicola Conci
z.t
45
Truls Engen Korsaeth
Astana Pro Team
z.t
46
Phil Bauhaus
Team Sunweb
op 2'38"
47
Max Kanter
Team Sunweb
z.t
48
Zhandos Bizhigitov
Astana Pro Team
op 2'56"
49
Niklas Larsen
Team Veloconcept
op 3'15"
50
Yevgeniy Gidich
Astana Pro Team
op 3'24"
51
Morten Hulgaard
BHS - Almeborg Bornholm
z.t
52
Kevin Van Melsen
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
53
Florian Maitre
Direct Energie
z.t
54
Jacob Gye Madsen
z.t
55
Rasmus Byriel Iversen
Team Giant - Castelli
z.t
56
Morten Ollegaard
BHS - Almeborg Bornholm
op 4'00"
57
Patrick Clausen
Riwal Platform Cycling Team
op 4'41"
58
Cyril Lemoine
Cofidis
op 5'10"
59
Martin Toft Madsen
BHS - Almeborg Bornholm
op 5'53"
60
Michael Carbel Svendgaard
Team Veloconcept
op 6'32"
61
Pieter Vanspeybrouck
Team Wanty - Groupe Gobert
op 6'34"
62
Dmitriy Gruzdev
Astana Pro Team
z.t
63
Umberto Orsini
Bardiani CSF
z.t
64
Jarl Salomein
Sport Vlaanderen - Baloise
op 6'44"
65
Joonas Henttala
Team Novo Nordisk
z.t
66
Kenneth Van Rooy
Sport Vlaanderen - Baloise
op 7'03"
67
Mark Sehested Pedersen
Team Veloconcept
op 7'07"
68
Christian Moberg Jörgensen
Coloquick - Cult
z.t
69
Nicolai Nielsen
Riwal Platform Cycling Team
z.t
70
Niklas Eg
Team Veloconcept
z.t
71
Florian Sénéchal
Cofidis
z.t
72
Ramon Sinkeldam
Team Sunweb
op 7'22"
73
Adrien Petit
Direct Energie
z.t
74
Andreas Kron
Riwal Platform Cycling Team
op 7'26"
75
Alexandre Pichot
Direct Energie
op 7'29"
76
Sebastian Lander
GM Europa Ovini
op 7'35"
77
Ruslan Tleubayev
Astana Pro Team
op 7'49"
78
Thomas Boudat
Direct Energie
op 7'57"
79
Casper Von Folsach
Team Giant - Castelli
op 8'24"
80
Martin Mortensen
Coloquick - Cult
op 8'36"
81
Michael Reihs
Team Veloconcept
z.t
82
Silas Clemmensen
z.t
83
Jesper Asselman
Roompot - Nederlandse Loterij
op 9'24"
84
Jannik Hyldtoft Hansen
BHS - Almeborg Bornholm
z.t
85
Max Walscheid
Team Sunweb
z.t
86
Steffen Munk Christiansen
BHS - Almeborg Bornholm
op 9'36"
87
David Lozano Riba
Team Novo Nordisk
op 9'51"
88
Frederik Muff
op 11'04"
89
Andreas Stokbro Nielsen
Riwal Platform Cycling Team
z.t
90
Javier Megias Leal
Team Novo Nordisk
z.t
91
Laurent Didier
Trek - Segafredo
op 11'41"
92
Jesper Juul Andreasen
BHS - Almeborg Bornholm
op 12'08"
93
Benjamin Declercq
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
94
Sjoerd Van Ginneken
Roompot - Nederlandse Loterij
op 12'10"
95
Romain Gioux
Team Novo Nordisk
op 12'17"
96
Jakob Egholm
Team Giant - Castelli
op 12'19"
97
Mathias Bregnhoj
BHS - Almeborg Bornholm
z.t
98
Brian Nauleau
Direct Energie
z.t
99
Michael Van Staeyen
Cofidis
z.t
100
Geoffrey Soupe
Cofidis
z.t
101
Robin Stenuit
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
102
Marco Maronese
Bardiani CSF
z.t
103
Matti Breschel
Astana Pro Team
op 10'04"
104
Yohann Gène
Direct Energie
op 13'27"
105
Mathias Krigbaum
Coloquick - Cult
z.t
106
August Poulsen
op 13'14"
107
Arman Kamyshev
Astana Pro Team
op 14'39"
108
Martijn Verschoor
Team Novo Nordisk
op 15'25"
109
Mikkel Skjellerup
op 15'50"
110
Fabio Calabria
Team Novo Nordisk
op 17'28"
111
Nicklas Boje-Pedersen
Team Giant - Castelli
op 17'29"
112
Simone Sterbini
Bardiani CSF
z.t
113
John Degenkolb
Trek - Segafredo
op 17'36"
114
Boy van Poppel
Trek - Segafredo
op 17'38"
115
Tim Ariesen
Roompot - Nederlandse Loterij
op 17'46"
116
Matthias Brandle
Trek - Segafredo
op 17'55"
117
Danilo Napolitano
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
Louis Bendixen
Coloquick - Cult
DNF
Rasmus Christian Quaade
Team Giant - Castelli
DNF
Loic Chetout
Cofidis
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares