En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
VOO-Tour de Wallonie
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
30/07
Chimay
La Roche-en-Ardenne
169.2 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Odd Christian Eiking
Team Wanty - Groupe Gobert
3u54'44"
2
Quinten Hermans
Telenet Fidea Lions
op 6"
3
Lorrenzo Manzin
Vital Concept Cycling Club
z.t
4
Jens Adams
Pauwels Sauzen - Vastgoedservice
z.t
5
Jhonnatan Manuel Narvaez
Quick Step Floors
z.t
6
Pieter Serry
Quick Step Floors
z.t
7
Michel Kreder
Aqua Blue Sport
z.t
8
Tim Wellens
Lotto - Soudal
z.t
9
Romain Le Roux
Team Fortuneo - Samsic
z.t
10
Nicky van der Lijke
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
11
Viacheslav Kuznetsov
Team Katusha Alpecin
z.t
12
Floris Gerts
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
13
Quentin Pacher
Vital Concept Cycling Club
z.t
14
Huub Duyn
Veranda's Willems - Crelan
z.t
15
Patrick Müller
Vital Concept Cycling Club
z.t
16
Jhonatan Restrepo
Team Katusha Alpecin
z.t
17
Jimmy Turgis
Cofidis
z.t
18
Amanuel Gebreigzabhier
Team Dimension Data
z.t
19
Frederik Backaert
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
20
Jeroen Meijers
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
21
Maxime Monfort
Lotto - Soudal
z.t
22
Anthony Roux
Groupama - FDJ
z.t
23
Fabio Aru
UAE Team Emirates
z.t
24
Thomas Sprengers
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
25
Valentin Madouas
Groupama - FDJ
z.t
26
James Knox
Quick Step Floors
z.t
27
Tiago José Pinto Machado
Team Katusha Alpecin
z.t
28
Simone Petilli
UAE Team Emirates
z.t
29
Lachlan David Morton
Team Dimension Data
z.t
30
Ben O'Connor
Team Dimension Data
z.t
31
Aliaksandr Riabushenko
UAE Team Emirates
op 43"
32
Arjen Livyns
Veranda's Willems - Crelan
op 55"
33
Edward Planckaert
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
34
Nicolas Cleppe
Telenet Fidea Lions
z.t
35
Zico Waeytens
Veranda's Willems - Crelan
z.t
36
Fabien Doubey
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
37
Toon Aerts
Telenet Fidea Lions
z.t
38
Angelo Tulik
Direct Energie
z.t
39
Manuele Mori
UAE Team Emirates
z.t
40
Mathias De Witte
Veranda's Willems - Crelan
z.t
41
Maxime Vantomme
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
42
Geoffrey Soupe
Cofidis
z.t
43
Kevin Deltombe
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
44
Sylvain Moniquet
AGO - Aqua Service
z.t
45
Romain Cardis
Direct Energie
z.t
46
Mekseb Debesay
Team Dimension Data
z.t
47
Stefan Denifl
Aqua Blue Sport
z.t
48
Kevyn Ista
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
49
Anasse Ait El Abdia
UAE Team Emirates
z.t
50
Eddie Dunbar
Aqua Blue Sport
z.t
51
Tom Wirtgen
AGO - Aqua Service
z.t
52
Simone Antonini
Team Wanty - Groupe Gobert
op 2'58"
53
Piet Allegaert
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
54
Willem Jakobus Smit
Team Katusha Alpecin
z.t
55
Pierre-Luc Perichon
Team Fortuneo - Samsic
op 3'23"
56
Lars van der Haar
Telenet Fidea Lions
op 4'42"
57
Kevin Van Melsen
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
58
Michael Boros
Pauwels Sauzen - Vastgoedservice
z.t
59
Dries Van Gestel
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
60
Baptiste Planckaert
Team Katusha Alpecin
z.t
61
Tosh Van der Sande
Lotto - Soudal
z.t
62
Corné Van Kessel
Telenet Fidea Lions
z.t
63
Stijn Devolder
Veranda's Willems - Crelan
z.t
64
Martijn Budding
Roompot - Nederlandse Loterij
op 4'48"
65
Nickolas Dlamini
Team Dimension Data
z.t
66
Paul Ourselin
Direct Energie
z.t
67
Sjoerd Van Ginneken
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
68
Hugo Hofstetter
Cofidis
z.t
69
Morgan Kneisky
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
70
Arnaud Courteille
Vital Concept Cycling Club
z.t
71
Laurens Sweeck
Pauwels Sauzen - Vastgoedservice
z.t
72
Przemyslaw Niemiec
UAE Team Emirates
z.t
73
Matteo Bono
UAE Team Emirates
z.t
74
Brian van Goethem
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
75
Rémi Cavagna
Quick Step Floors
z.t
76
Yoann Bagot
Vital Concept Cycling Club
z.t
77
Dimitri Peyskens
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
78
Kasper Asgreen
Quick Step Floors
op 4'57"
79
Boris Vallee
Team Wanty - Groupe Gobert
op 6'55"
80
Romain Seigle
Groupama - FDJ
op 9'31"
81
Nick Dougall
Team Dimension Data
z.t
82
Kenneth Vanbilsen
Cofidis
op 10'00"
83
Michael Van Staeyen
Cofidis
z.t
84
Daniel Hoelgaard
Groupama - FDJ
z.t
85
Braam Merlier
Pauwels Sauzen - Vastgoedservice
z.t
86
Dorian Godon
Cofidis
z.t
87
Jonas Vangenechten
Vital Concept Cycling Club
z.t
88
Larry Warbasse
Aqua Blue Sport
z.t
89
Adam Blythe
Aqua Blue Sport
z.t
90
Ryan Gibbons
Team Dimension Data
z.t
91
Steven Tronet
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
92
Simon Sellier
Direct Energie
z.t
93
Bram Welten
Team Fortuneo - Samsic
z.t
94
Yann Pestiaux
AGO - Aqua Service
z.t
95
Daan Soete
Pauwels Sauzen - Vastgoedservice
z.t
96
Jonathan Hivert
Direct Energie
z.t
97
Kenny Molly
AGO - Aqua Service
z.t
98
Jens Debusschere
Lotto - Soudal
z.t
99
Dries De Bondt
Veranda's Willems - Crelan
z.t
100
Davide Cimolai
Groupama - FDJ
z.t
101
Preben Van Hecke
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
102
William Bonnet
Groupama - FDJ
op 10'07"
103
Julien Antomarchi
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
104
Gordon De Winter
AGO - Aqua Service
z.t
105
Bruno Armirail
Groupama - FDJ
z.t
106
Emiel Planckaert
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
107
Thijs Aerts
Telenet Fidea Lions
z.t
108
Jeremy Cabot
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
109
Enric Mas Nicolau
Quick Step Floors
op 10'35"
110
Benoît Jarrier
Team Fortuneo - Samsic
op 11'23"
111
Thomas Joly
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
112
Loic Chetout
Cofidis
op 12'09"
113
Jelle Wallays
Lotto - Soudal
z.t
114
Marco Mathis
Team Katusha Alpecin
op 16'12"
115
Lukas Spengler
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
116
Aidis Kruopis
Veranda's Willems - Crelan
op 16'19"
117
Alvaro Jose Hodeg
Quick Step Floors
op 16'21"
118
Adrien Petit
Direct Energie
z.t
119
Enzo Wouters
Lotto - Soudal
z.t
120
Clement Russo
Team Fortuneo - Samsic
z.t
121
Brian Nauleau
Direct Energie
z.t
122
Frederik Frison
Lotto - Soudal
z.t
123
Etienne van Empel
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
124
Justin Mottier
Vital Concept Cycling Club
z.t
125
Kenny Dehaes
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
126
Conor Dunne
Aqua Blue Sport
z.t
127
Tom Dernies
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
128
Sébastien Delfosse
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
129
Calvin Watson
Aqua Blue Sport
z.t
130
Alex Kirsch
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
131
Sieben Wouters
Pauwels Sauzen - Vastgoedservice
z.t
132
Franck Bonnamour
Team Fortuneo - Samsic
z.t
133
Lionel Taminiaux
AGO - Aqua Service
z.t
134
Anthony Debuy
AGO - Aqua Service
z.t
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares