En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de Wallonie
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
27/07
Engis
Dison
189.3 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Dries Devenyns
IAM Cycling
22u02'48"
2
Gianni Meersman
Etixx - Quick Step
op 5"
3
Viacheslav Kuznetsov
Team Katusha
op 6"
4
Jelle Vanendert
Lotto - Soudal
op 7"
5
Evgeny Shalunov
Gazprom - Rusvelo
op 9"
6
Floris De Tier
Topsport Vlaanderen - Baloise
op 13"
7
Xandro Meurisse
Crelan - Vastgoedservice
op 15"
8
Florian Sénéchal
Cofidis
z.t
9
Laurent Pichon
FDJ
op 16"
10
Jonathan Hivert
Fortuneo-Vital Concept
op 17"
11
Huub Duyn
Roompot - Oranje Peloton
op 20"
12
Eliot Lietaer
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
13
Egor Silin
Team Katusha
z.t
14
Lilian Calmejane
Direct Energie
op 21"
15
Jérôme Baugnies
Wanty - Groupe Gobert
z.t
16
Thomas Sprengers
Topsport Vlaanderen - Baloise
op 23"
17
Thomas Degand
Wanty - Groupe Gobert
op 26"
18
Franck Bonnamour
Fortuneo-Vital Concept
z.t
19
Pavel Kochetkov
Team Katusha
op 28"
20
Axel Domont
Ag2r - La Mondiale
op 42"
21
Pim Ligthart
Lotto - Soudal
op 43"
22
Antoine Warnier
Wallonie Bruxelles - Group Protect
z.t
23
Michel Kreder
Roompot - Oranje Peloton
op 48"
24
Guillaume Bonnafond
Ag2r - La Mondiale
op 1'07"
25
Rob Ruijgh
Crelan - Vastgoedservice
op 1'11"
26
Jelle Wallays
Lotto - Soudal
z.t
27
Dimitri Claeys
Wanty - Groupe Gobert
op 1'12"
28
Matteo Trentin
Etixx - Quick Step
op 1'35"
29
Alexander Kolobnev
Gazprom - Rusvelo
op 1'39"
30
Ryan Anderson
Direct Energie
op 1'41"
31
David De La Cruz Melgarejo
Etixx - Quick Step
op 2'01"
32
Roman Maikin
Gazprom - Rusvelo
op 2'25"
33
Remy Mertz
Color Code - Arden'Beef
op 3'11"
34
Gediminas Bagdonas
Ag2r - La Mondiale
op 3'13"
35
Patrick Gretsch
Ag2r - La Mondiale
op 3'19"
36
Gert Dockx
Lotto - Soudal
op 3'40"
37
Etienne van Empel
Roompot - Oranje Peloton
op 3'54"
38
Kevyn Ista
Wallonie Bruxelles - Group Protect
op 4'00"
39
Pieter Vanspeybrouck
Topsport Vlaanderen - Baloise
op 4'03"
40
Johnny Hoogerland
Roompot - Oranje Peloton
op 4'08"
41
Oliver Zaugg
IAM Cycling
op 5'00"
42
Benoît Jarrier
Fortuneo-Vital Concept
op 5'11"
43
Wout Van Aert
Crelan - Vastgoedservice
op 5'46"
44
Arnaud Démare
FDJ
op 6'02"
45
Clément Chevrier
IAM Cycling
op 6'05"
46
Arnaud Gérard
Fortuneo-Vital Concept
op 6'36"
47
Vicente Reynes Mimo
IAM Cycling
op 6'48"
48
Aleksey Tsatevich
Team Katusha
op 6'53"
49
Olivier Le Gac
FDJ
op 7'11"
50
Kevin Lebreton
Armee de Terre
op 7'27"
51
Pirmin Lang
IAM Cycling
op 8'31"
52
Jens Adams
Crelan - Vastgoedservice
op 9'05"
53
Perrig Quemeneur
Direct Energie
op 10'03"
54
Kevin Van Melsen
Wanty - Groupe Gobert
op 10'09"
55
Maxime Cam
Fortuneo-Vital Concept
op 11'00"
56
Reinier Honig
Roompot - Oranje Peloton
op 11'42"
57
Ludovic Robeet
Color Code - Arden'Beef
op 11'58"
58
Christophe Masson
Veranclassic - AGO
op 12'25"
59
Jerome Mainard
Armee de Terre
z.t
60
Ludwig De Winter
Wallonie Bruxelles - Group Protect
op 12'30"
61
Yves Lampaert
Etixx - Quick Step
op 12'56"
62
Alexandre Pichot
Direct Energie
op 13'35"
63
Alexander Foliforov
Gazprom - Rusvelo
op 14'11"
64
Jonas Vangenechten
IAM Cycling
op 15'09"
65
Mickael Delage
FDJ
op 15'10"
66
Massimo Vanderaerden
Veranclassic - AGO
op 15'14"
67
Antoine Loy
Color Code - Arden'Beef
z.t
68
Tony Hurel
Direct Energie
op 15'58"
69
Preben Van Hecke
Topsport Vlaanderen - Baloise
op 16'24"
70
Nils Politt
Team Katusha
op 16'27"
71
Maxime Daniel
Ag2r - La Mondiale
op 16'34"
72
Dimitri Peyskens
Veranclassic - AGO
z.t
73
Rayane Bouhanni
Cofidis
op 16'45"
74
Andrei Solomennikov
Gazprom - Rusvelo
op 17'06"
75
Marc Sarreau
FDJ
op 17'32"
76
Brian Nauleau
Direct Energie
op 17'58"
77
Gerry Druyts
Crelan - Vastgoedservice
op 18'10"
78
Justin Jules
Veranclassic - AGO
op 18'35"
79
Artur Ershov
Gazprom - Rusvelo
op 18'44"
80
Vladimir Isaychev
Team Katusha
op 18'51"
81
Yann Guyot
Armee de Terre
op 19'06"
82
Boris Vallee
Fortuneo-Vital Concept
op 19'08"
83
Julien Stassen
Wallonie Bruxelles - Group Protect
op 19'30"
84
Romain Cardis
Direct Energie
op 19'34"
85
Anthony Turgis
Cofidis
op 19'40"
86
Hugo Hofstetter
Cofidis
op 19'49"
87
Frederik Frison
Lotto - Soudal
op 19'53"
88
Christophe Riblon
Ag2r - La Mondiale
op 22'10"
89
Julien Duval
Armee de Terre
op 22'15"
90
Damien Gaudin
Ag2r - La Mondiale
op 22'47"
91
Niels De Rooze
Veranclassic - AGO
op 22'52"
92
Baptiste Planckaert
Wallonie Bruxelles - Group Protect
op 23'43"
93
Daniel Hoelgaard
FDJ
op 23'52"
94
Stijn Steels
Topsport Vlaanderen - Baloise
op 24'10"
95
Kris Boeckmans
Lotto - Soudal
op 26'01"
96
Alexander Porsev
Team Katusha
op 26'28"
97
Thomas Boudat
Direct Energie
op 26'38"
98
Tom Dernies
Wallonie Bruxelles - Group Protect
op 27'13"
99
Maxim Belkov
Team Katusha
op 27'18"
100
Bert Van Lerberghe
Topsport Vlaanderen - Baloise
op 28'06"
101
Michael Van Staeyen
Cofidis
z.t
102
Dries Van Gestel
Topsport Vlaanderen - Baloise
op 30'08"
103
Benoît Sinner
Armee de Terre
op 31'20"
104
Roman Kustadinchev
Gazprom - Rusvelo
op 31'50"
105
Thomas Deruette
Wallonie Bruxelles - Group Protect
op 32'40"
106
Yauheni Hutarovich
Fortuneo-Vital Concept
op 37'31"
107
Tim Merlier
Crelan - Vastgoedservice
op 38'48"
108
Niki Terpstra
Etixx - Quick Step
op 40'50"
109
Mamyr Stash
Gazprom - Rusvelo
op 41'08"
110
Johan Hemroulle
Color Code - Arden'Beef
op 41'12"
111
André Looij
Roompot - Oranje Peloton
op 42'35"
112
Jesper Asselman
Roompot - Oranje Peloton
z.t
113
Yannick Mayer
Veranclassic - AGO
op 44'54"
Bryan Alaphilippe
Armee de Terre
DNF
Jean-Marc Bideau
Fortuneo-Vital Concept
DNF
Tom Boonen
Etixx - Quick Step
DNF
Loic Chetout
Cofidis
DNF
Dennis Coenen
Crelan - Vastgoedservice
DNF
Kenny Dehaes
Wanty - Groupe Gobert
DNF
Boris Dron
Wanty - Groupe Gobert
DNF
Jordan Levasseur
Armee de Terre
DNF
Kenneth Vanbilsen
Cofidis
DNF
Stijn Vandenbergh
Etixx - Quick Step
DNF
Sean De Bie
Lotto - Soudal
DNF
Guillaume Van Keirsbulck
Etixx - Quick Step
DNF
Gaetan Bille
Wanty - Groupe Gobert
DNF
Alexis Bodiot
Armee de Terre
DNF
Quentin Jauregui
Ag2r - La Mondiale
DNF
Julien Kaise
DNF
Sam Lennertz
Veranclassic - AGO
DNF
Martin Palm
Color Code - Arden'Beef
DNF
Rob Peeters
Crelan - Vastgoedservice
DNF
Matteo Pelucchi
IAM Cycling
DNF
Maximilien Picoux
Color Code - Arden'Beef
DNF
Kai Reus
Roompot - Oranje Peloton
DNF
Julien Simon
Cofidis
DNF
Lionel Taminiaux
Color Code - Arden'Beef
DNF
Tosh Van der Sande
Lotto - Soudal
DNS
Sébastien Delfosse
Wallonie Bruxelles - Group Protect
DNS
Odd Christian Eiking
FDJ
DNS
Enrico Gasparotto
Wanty - Groupe Gobert
DNS
Ignatas Konovalovas
FDJ
DNS
Arnaud Voss
Veranclassic - AGO
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares