En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Settimana Ciclistica Italiana
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
15/07
Sassari
Oristano
185.5 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Pascal Ackermann
Bora - HansGrohe
4u26'40"
2
Barnabas Peak
Team BikeExchange
z.t
3
Sep Vanmarcke
Israel Start-Up Nation
z.t
4
Enrico Battaglin
Bardiani CSF Faizane'
z.t
5
Alberto Bettiol
EF Education - Nippo
z.t
6
Maxime Bouet
Team Arkéa - Samsic
z.t
7
Diego Ulissi
UAE Team Emirates
z.t
8
Matis Louvel
Team Arkéa - Samsic
z.t
9
Felix Grossschartner
Bora - HansGrohe
z.t
10
Giacomo Garavaglia
Work Service - Marchiol - Dinatek
z.t
11
Marco Canola
Gazprom - Rusvelo
z.t
12
Jhonatan Restrepo
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
13
Eduard Prades Reverte
Delko
z.t
14
Alessandro Fedeli
Delko
z.t
15
Iuri Filosi
Giotti Victoria Savini Due
z.t
16
Andrey Zeits
Team BikeExchange
z.t
17
Davide Villella
Movistar Team
z.t
18
Aliaksandr Riabushenko
UAE Team Emirates
z.t
19
Giovanni Aleotti
Bora - HansGrohe
z.t
20
Rune Herregodts
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
21
Raul Colombo
Work Service - Marchiol - Dinatek
z.t
22
Julen Irizar Laskurain
Euskaltel - Euskadi
z.t
23
Alejandro Ropero Molina
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
24
Krists Neilands
Israel Start-Up Nation
z.t
25
Lukasz Owsian
Team Arkéa - Samsic
z.t
26
Paul Double
Mg.K Vis Vpm
z.t
27
Sergio Samitier
Movistar Team
z.t
28
Luis Mas Bonet
Movistar Team
z.t
29
Dmitrii Strakhov
Gazprom - Rusvelo
z.t
30
Fausto Masnada
Deceuninck - Quick Step
z.t
31
Miguel Eduardo Florez Lopez
Team Arkéa - Samsic
z.t
32
Andrii Ponomar
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
33
Mattia Bais
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
34
Abner Santiago Umba Lopez
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
35
Ben Hermans
Israel Start-Up Nation
z.t
36
Giulio Ciccone
Trek - Segafredo
z.t
37
Ryan Gibbons
UAE Team Emirates
z.t
38
Stephen Williams
Bahrain Victorious
z.t
39
Ilnur Zakarin
Gazprom - Rusvelo
z.t
40
Jefferson Alexander Cepeda
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
41
Mark Padun
Bahrain Victorious
z.t
42
Davide Rebellin
Work Service - Marchiol - Dinatek
z.t
43
Gino Mäder
Bahrain Victorious
z.t
44
Guy Niv
Israel Start-Up Nation
z.t
45
Tanel Kangert
Team BikeExchange
z.t
46
Damiano Caruso
Bahrain Victorious
z.t
47
Dario Cataldo
Movistar Team
z.t
48
Domen Novak
Bahrain Victorious
z.t
49
Ivan Rovny
Gazprom - Rusvelo
z.t
50
Gianni Moscon
Ineos Grenadiers
z.t
51
Joe Dombrowski
UAE Team Emirates
z.t
52
Tsgabu Gebremaryam Grmay
Team BikeExchange
z.t
53
Laurent Pichon
Team Arkéa - Samsic
z.t
54
Santiago Buitrago Sanchez
Bahrain Victorious
z.t
55
Anton Palzer
Bora - HansGrohe
z.t
56
Simon Pellaud
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
57
Sebastian Berwick
Israel Start-Up Nation
op 23"
58
Cedric Beullens
Sport Vlaanderen - Baloise
op 5'43"
59
Aaron Verwilst
Sport Vlaanderen - Baloise
op 5'44"
60
Alex Colman
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
61
Kristian Kulset
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
62
Francesco Zandri
Work Service - Marchiol - Dinatek
z.t
63
Davide Appollonio
Amore E Vita
z.t
64
Stefano Pirazzi
z.t
65
Giovanni Visconti
Bardiani CSF Faizane'
z.t
66
Sander De Pestel
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
67
Adriano Brogi
Giotti Victoria Savini Due
z.t
68
Federico Burchio
Work Service - Marchiol - Dinatek
z.t
69
Daniel Savini
Bardiani CSF Faizane'
z.t
70
Luca Covili
Bardiani CSF Faizane'
z.t
71
Paolo Simion
Giotti Victoria Savini Due
z.t
72
Stefano Di Benedetto
Work Service - Marchiol - Dinatek
z.t
73
Alessandro Monaco
Bardiani CSF Faizane'
z.t
74
Kristian Yustre
Giotti Victoria Savini Due
z.t
75
Guy Sagiv
Israel Start-Up Nation
z.t
76
Matteo Malucelli
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
77
Arturo Gravalos
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
78
Emanuele Onesti
Giotti Victoria Savini Due
z.t
79
Francesco Gavazzi
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
80
Luca Pacioni
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
81
Ibai Azurmendi Sagastibeltza
Euskaltel - Euskadi
z.t
82
Davide Bais
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
83
Jonathan Milan
Bahrain Victorious
z.t
84
Cristian Camilo Munoz Lancheros
UAE Team Emirates
z.t
85
Romain Hardy
Team Arkéa - Samsic
z.t
86
Juraj Sagan
Bora - HansGrohe
z.t
87
Pavel Kochetkov
Gazprom - Rusvelo
z.t
88
Evgeny Shalunov
Gazprom - Rusvelo
z.t
89
Juri Hollmann
Movistar Team
z.t
90
Iñigo Elosegui Momeñe
Movistar Team
z.t
91
Christian Danilo Pase
Work Service - Marchiol - Dinatek
z.t
92
Lucas De Rossi
Delko
z.t
93
Gabriel Cullaigh
Movistar Team
z.t
94
Johnatan Cañaveral Vargas
Bardiani CSF Faizane'
z.t
95
Julian Mertens
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
96
Jonas Abrahamsen
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
97
Riccardo Stacchiotti
Vini Zabù
z.t
98
Marco Frapporti
Vini Zabù
z.t
99
Marcus Burghardt
Bora - HansGrohe
z.t
100
Juan José Lobato del Valle
Euskaltel - Euskadi
z.t
101
Delio Fernández Cruz
Delko
z.t
102
Erlend Blikra
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
103
Garikoitz Bravo Oiarbide
Euskaltel - Euskadi
z.t
104
Iver Skaarseth
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
105
Lars Saugstad
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
106
Raffaele Radice
Mg.K Vis Vpm
z.t
107
Sam Bewley
Team BikeExchange
z.t
108
Paul Wright
Mg.K Vis Vpm
z.t
109
Jack Bauer
Team BikeExchange
z.t
110
Elia Viviani
Cofidis
z.t
111
Filippo Ganna
Ineos Grenadiers
z.t
112
Alexandre Delettre
Delko
z.t
113
Luca Wackermann
EOLO - Kometa Cycling Team
op 6'15"
114
Michele Scartezzini
op 13'34"
115
Marco Tizza
Amore E Vita
z.t
116
Niccolo' Salvietti
Mg.K Vis Vpm
z.t
117
Fabio Di Guglielmo
Mg.K Vis Vpm
z.t
118
Mikel Alonso Flores
Euskaltel - Euskadi
z.t
119
Rui Filipe Oliveira Alves
UAE Team Emirates
z.t
120
Igor Boev
Gazprom - Rusvelo
z.t
121
Rudy Barbier
Israel Start-Up Nation
z.t
122
Diego Rosa
Team Arkéa - Samsic
z.t
123
Filippo Fiorelli
Bardiani CSF Faizane'
z.t
124
Paolo Toto
Amore E Vita
z.t
125
Francesco Di Felice
Mg.K Vis Vpm
z.t
126
August Jensen
Delko
z.t
127
Emil Dima
Giotti Victoria Savini Due
z.t
128
Mikel Aristi Gardoki
Euskaltel - Euskadi
z.t
129
Sakarias Koller Loland
Uno-X Dare Development Team
z.t
130
Søren Wærenskjold
Uno-X Pro Cycling Team
op 14'03"
131
Sasha Weemaes
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
132
Alessandro Iacchi
Vini Zabù
z.t
133
Evaldas Siskevicius
Delko
z.t
134
Jakub Mareczko
Vini Zabù
z.t
135
Mattia Frapporti
EOLO - Kometa Cycling Team
z.t
136
Mattia Bevilacqua
Vini Zabù
z.t
137
Yousef Mirza Banihammad
UAE Team Emirates
z.t
138
Dzmitry Zhyhunou
Euskaltel - Euskadi
z.t
139
Edoardo Martinelli
Mg.K Vis Vpm
z.t
140
Edoardo Zardini
Vini Zabù
z.t
141
Andrea Guardini
Giotti Victoria Savini Due
z.t
142
Simone Bevilacqua
Vini Zabù
z.t
2022
2021
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares