En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de France
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
Stage 11
Stage 12
Stage 13
Stage 14
Stage 15
Stage 16
Stage 17
Stage 18
Stage 19
Stage 20
Stage 21
21/07
Martigny
Bourg-Saint-Maurice
159 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Sandy Casar
Française des Jeux
4u14'26"
3
Pierrick Fédrigo
Bbox Bouygues Telecom
z.t
4
Nicholas Roche
Ag2r - La Mondiale
z.t
5
Jurgen Van den Broeck
Silence - Lotto
z.t
6
Amaël Moinard
Cofidis
z.t
7
Franco Pellizotti
Liquigas
op 5"
8
Stéphane Goubert
Ag2r - La Mondiale
z.t
9
Christophe Moreau
Agritubel
op 53"
10
Alberto Contador Velasco
Astana
z.t
11
Vincenzo Nibali
Liquigas
z.t
12
Lance Armstrong
Astana
z.t
13
Bradley Wiggins
Garmin - Slipstream
z.t
14
Andreas Klöden
Astana
z.t
15
Rigoberto Urán
Caisse d'Epargne
z.t
16
Christian Vandevelde
Garmin - Slipstream
z.t
17
Christophe Le Mével
Française des Jeux
z.t
18
Roman Kreuziger
Liquigas
z.t
19
Andy Schleck
Team Saxo Bank
z.t
20
Fränk Schleck
Team Saxo Bank
z.t
21
Kim Kirchen
Team Columbia - High Road - HTC
z.t
22
Laurent Lefevre
Bbox Bouygues Telecom
z.t
23
Yury Trofimov
Bbox Bouygues Telecom
z.t
24
Carlos Sastre Candil
Cervélo Test Team
z.t
25
Vladimir Karpets
Team Katusha
z.t
26
Igor Anton Hernandez
Euskaltel - Euskadi
z.t
27
David Zabriskie
Garmin - Slipstream
op 1'08"
28
Laurens ten Dam
Rabobank
op 3'10"
29
José Angel Gomez Marchanté
Cervélo Test Team
z.t
30
Rémi Pauriol
Cofidis
op 3'49"
31
Christian Knees
Team Milram
z.t
32
Thomas Voeckler
Bbox Bouygues Telecom
z.t
33
Sébastien Minard
Cofidis
z.t
34
Linus Gerdemann
Team Milram
z.t
35
Sergueï Ivanov
Team Katusha
z.t
36
Ruben Perez Moreno
Euskaltel - Euskadi
z.t
37
David Loosli
Lampre - NGC
z.t
38
Rinaldo Nocentini
Ag2r - La Mondiale
z.t
39
Hubert Dupont
Ag2r - La Mondiale
z.t
40
Simon Spilak
Lampre - NGC
z.t
41
Yaroslav Popovych
Astana
z.t
42
Pierre Rolland
Bbox Bouygues Telecom
z.t
43
Alexandre Botcharov
Team Katusha
z.t
44
Jérémy Roy
Française des Jeux
z.t
45
Luis Pasamontes Rodriguez
Caisse d'Epargne
z.t
46
Cadel Evans
Silence - Lotto
z.t
47
Haimar Zubeldia Agirre
Astana
z.t
48
Sylvain Chavanel
Quick Step
z.t
49
Volodymir Gustov
Cervélo Test Team
z.t
50
Peter Velits
Team Milram
z.t
51
Joan Horrach Rippoll
Team Katusha
z.t
52
Carlos Barredo Llamazales
Quick Step
z.t
53
Charles Wegelius
Silence - Lotto
z.t
54
Brice Feillu
Agritubel
z.t
55
Luis Léon Sanchez Gil
Caisse d'Epargne
z.t
56
Inigo Cuesta Lopez de Castro
Cervélo Test Team
z.t
57
Sergio Miguel Moreira Paulinho
Astana
z.t
58
Nicolas Vogondy
Agritubel
z.t
59
Chris Anker Sörensen
Team Saxo Bank
op 10'22"
60
José Luis Arrieta Lujambio
Ag2r - La Mondiale
op 10'36"
61
Grischa Niermann
Rabobank
z.t
62
Egoi Martinez de Esteban
Euskaltel - Euskadi
z.t
63
Sebastian Lang
Silence - Lotto
z.t
64
Geoffroy Lequatre
Agritubel
z.t
65
Staf Scheirlinckx
Silence - Lotto
z.t
66
Maxime Bouet
Agritubel
z.t
67
Sylvain Calzati
Agritubel
z.t
68
George Hincapie
Team Columbia - High Road - HTC
z.t
69
Leonardo Fabio Duque
Cofidis
z.t
70
Greg Van Avermaet
Silence - Lotto
z.t
71
Gorka Verdugo Marcotegui
Euskaltel - Euskadi
z.t
72
Marzio Bruseghin
Lampre - NGC
z.t
73
Nicki Sörensen
Team Saxo Bank
z.t
74
David Arroyo Duran
Caisse d'Epargne
z.t
75
Gustav Erik Larsson
Team Saxo Bank
op 12'25"
76
Alessandro Vanotti
Liquigas
op 15'19"
77
José Joaquin Rojas Gil
Caisse d'Epargne
op 16'34"
78
Stijn Vandenbergh
Team Katusha
z.t
79
Joost Posthuma
Rabobank
z.t
80
José Ivan Gutierrez Palacios
Caisse d'Epargne
z.t
81
Yukiya Arashiro
Bbox Bouygues Telecom
z.t
82
David Moncoutié
Cofidis
z.t
83
Tony Martin
Team Columbia - High Road - HTC
z.t
84
Fabian Wegmann
Team Milram
z.t
85
Denis Menchov
Rabobank
z.t
86
Johannes Fröhlinger
Team Milram
z.t
87
Matthew Lloyd
Silence - Lotto
z.t
88
David Millar
Garmin - Slipstream
op 20'33"
89
Julian Dean
Garmin - Slipstream
z.t
90
Ryder Hesjedal
Garmin - Slipstream
z.t
91
Danny Pate
Garmin - Slipstream
z.t
92
Mikhail Ignatyev
Team Katusha
op 24'09"
93
Alessandro Ballan
Lampre - NGC
z.t
94
Juan Antonio Flecha Giannoni
Rabobank
z.t
95
Marco Bandiera
Lampre - NGC
z.t
96
Koen de Kort
Skil - Shimano
z.t
97
Sébastien Rosseler
Quick Step
z.t
98
Stef Clement
Rabobank
z.t
99
Nikolay Trusov
Team Katusha
z.t
100
Amets Txurruka Ansola
Euskaltel - Euskadi
z.t
101
Alan Perez Lezaun
Euskaltel - Euskadi
z.t
102
Saïd Haddou
Bbox Bouygues Telecom
z.t
103
Filippo Pozzato
Team Katusha
z.t
104
Mauro Santambrogio
Lampre - NGC
z.t
105
Juan Jose Oroz Ugalde
Euskaltel - Euskadi
z.t
106
Johan Vansummeren
Silence - Lotto
z.t
107
Hayden Roulston
Cervélo Test Team
z.t
108
Aliaksandr Kuschynski
Liquigas
z.t
109
Alexandre Pichot
Bbox Bouygues Telecom
z.t
110
Juan Manuel Garate Cepa
Rabobank
z.t
111
Bingen Fernandez Bustinza
Cofidis
z.t
112
Jérôme Pineau
Quick Step
z.t
113
Grégory Rast
Astana
z.t
114
Maxime Monfort
Team Columbia - High Road - HTC
z.t
115
Dmitriy Muravyev
Astana
z.t
116
William Bonnet
Bbox Bouygues Telecom
z.t
117
Michael Rogers
Team Columbia - High Road - HTC
z.t
118
Stuart O'Grady
Team Saxo Bank
z.t
119
Fabian Cancellara
Team Saxo Bank
z.t
120
Frederik Willems
Liquigas
z.t
121
Anthony Geslin
Française des Jeux
z.t
122
Benoît Vaugrenard
Française des Jeux
z.t
123
Brian Bach Vandborg
Liquigas
z.t
124
Jussi Veikkanen
Française des Jeux
z.t
125
Brett Lancaster
Cervélo Test Team
z.t
126
Andreas Klier
Cervélo Test Team
z.t
127
Stéphane Augé
Cofidis
z.t
128
Thor Hushovd
Cervélo Test Team
z.t
129
Arnaud Coyot
Caisse d'Epargne
z.t
130
Christophe Kern
Cofidis
z.t
131
Jonathan Hivert
Skil - Shimano
z.t
132
Daniele Bennati
Liquigas
op 25'27"
133
Fabio Sabatini
Liquigas
z.t
134
Lloyd Mondory
Ag2r - La Mondiale
z.t
135
Gerald Ciolek
Team Milram
z.t
136
Thierry Hupond
Skil - Shimano
z.t
137
Matteo Tosatto
Quick Step
z.t
138
Heinrich Haussler
Cervélo Test Team
z.t
139
Christophe Riblon
Ag2r - La Mondiale
z.t
140
Mickael Delage
Silence - Lotto
z.t
141
Tyler Farrar
Garmin - Slipstream
z.t
142
Fumiyuki Beppu
Skil - Shimano
z.t
143
Cyril Lemoine
Skil - Shimano
z.t
144
Simon Geschke
Skil - Shimano
z.t
145
Oscar Freire Gomez
Rabobank
z.t
146
Markus Fothen
Team Milram
z.t
147
Daniele Righi
Lampre - NGC
z.t
148
Martijn Maaskant
Garmin - Slipstream
z.t
149
Bert Grabsch
Team Columbia - High Road - HTC
op 27'30"
150
Mark Cavendish
Team Columbia - High Road - HTC
z.t
151
Steven de Jongh
Quick Step
z.t
152
Samuel Dumoulin
Cofidis
z.t
153
Mark Renshaw
Team Columbia - High Road - HTC
z.t
154
Yauheni Hutarovich
Française des Jeux
z.t
155
Stijn Devolder
Quick Step
z.t
156
Cyril Dessel
Ag2r - La Mondiale
z.t
157
Niki Terpstra
Team Milram
z.t
158
Marcin Sapa
Lampre - NGC
z.t
159
Bernhard Eisel
Team Columbia - High Road - HTC
z.t
160
Albert Timmer
Skil - Shimano
z.t
161
Kenny Robert van Hummel
Skil - Shimano
op 34'37"
Jens Voigt
Team Saxo Bank
DNF
Mikel Astarloza Chaurreau
Euskaltel - Euskadi
DSQ
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
1921
1920
1919
1914
1913
1912
1911
1910
1909
1908
1907
1906
1905
1904
1903
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares