En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de France
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
Stage 11
Stage 12
Stage 13
Stage 14
Stage 15
Stage 16
Stage 17
Stage 18
Stage 19
Stage 20
Stage 21
14/07
Limoges
Issoudun
194.5 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Mark Cavendish
Team Columbia - High Road - HTC
4u46'43"
2
Thor Hushovd
Cervélo Test Team
z.t
3
Tyler Farrar
Garmin - Slipstream
z.t
4
Leonardo Fabio Duque
Cofidis
z.t
5
José Joaquin Rojas Gil
Caisse d'Epargne
z.t
6
Lloyd Mondory
Ag2r - La Mondiale
z.t
7
Kenny Robert van Hummel
Skil - Shimano
z.t
8
William Bonnet
Bbox Bouygues Telecom
z.t
9
Daniele Bennati
Liquigas
z.t
10
Saïd Haddou
Bbox Bouygues Telecom
z.t
11
Gerald Ciolek
Team Milram
z.t
12
Marco Bandiera
Lampre - NGC
z.t
13
Sebastian Lang
Silence - Lotto
z.t
14
Juan Antonio Flecha Giannoni
Rabobank
z.t
15
Oscar Freire Gomez
Rabobank
z.t
16
Romain Feillu
Agritubel
z.t
17
Nicholas Roche
Ag2r - La Mondiale
z.t
18
Ruben Perez Moreno
Euskaltel - Euskadi
z.t
19
Mark Renshaw
Team Columbia - High Road - HTC
z.t
20
Angelo Furlan
Lampre - NGC
z.t
21
Cadel Evans
Silence - Lotto
z.t
22
Stuart O'Grady
Team Saxo Bank
z.t
23
Fränk Schleck
Team Saxo Bank
z.t
24
Roman Kreuziger
Liquigas
z.t
25
Tony Martin
Team Columbia - High Road - HTC
z.t
26
Yukiya Arashiro
Bbox Bouygues Telecom
z.t
27
Andy Schleck
Team Saxo Bank
z.t
28
Jens Voigt
Team Saxo Bank
z.t
29
Vincenzo Nibali
Liquigas
z.t
30
Arnaud Coyot
Caisse d'Epargne
z.t
31
Christian Vandevelde
Garmin - Slipstream
z.t
32
Greg Van Avermaet
Silence - Lotto
z.t
33
George Hincapie
Team Columbia - High Road - HTC
z.t
34
Rinaldo Nocentini
Ag2r - La Mondiale
z.t
35
Fumiyuki Beppu
Skil - Shimano
z.t
36
Yauheni Hutarovich
Française des Jeux
z.t
37
Linus Gerdemann
Team Milram
z.t
38
Filippo Pozzato
Team Katusha
z.t
39
Fabian Wegmann
Team Milram
z.t
40
Alberto Contador Velasco
Astana
z.t
41
Andreas Klöden
Astana
z.t
42
Egoi Martinez de Esteban
Euskaltel - Euskadi
z.t
43
Peter Velits
Team Milram
z.t
44
Brice Feillu
Agritubel
z.t
45
Yaroslav Popovych
Astana
z.t
46
Lance Armstrong
Astana
z.t
47
Luis Léon Sanchez Gil
Caisse d'Epargne
z.t
48
Carlos Sastre Candil
Cervélo Test Team
z.t
49
Anthony Geslin
Française des Jeux
z.t
50
Rui Alberto Costa Da Faria
Caisse d'Epargne
z.t
51
Koen de Kort
Skil - Shimano
z.t
52
Mickael Delage
Silence - Lotto
z.t
53
Simon Spilak
Lampre - NGC
z.t
54
Stijn Vandenbergh
Team Katusha
z.t
55
Stéphane Augé
Cofidis
z.t
56
Julian Dean
Garmin - Slipstream
z.t
57
Alexandre Pichot
Bbox Bouygues Telecom
z.t
58
Fabian Cancellara
Team Saxo Bank
z.t
59
Cyril Lemoine
Skil - Shimano
z.t
60
Johannes Fröhlinger
Team Milram
z.t
61
Vladimir Efimkin
Ag2r - La Mondiale
z.t
62
Jérémy Roy
Française des Jeux
z.t
63
Kim Kirchen
Team Columbia - High Road - HTC
z.t
64
Bradley Wiggins
Garmin - Slipstream
z.t
65
Grischa Niermann
Rabobank
z.t
66
Bingen Fernandez Bustinza
Cofidis
z.t
67
Vladimir Karpets
Team Katusha
z.t
69
Sylvain Chavanel
Quick Step
z.t
70
Heinrich Haussler
Cervélo Test Team
z.t
71
Haimar Zubeldia Agirre
Astana
z.t
72
Alexandre Botcharov
Team Katusha
z.t
73
Volodymir Gustov
Cervélo Test Team
z.t
74
Maxime Monfort
Team Columbia - High Road - HTC
z.t
75
Joost Posthuma
Rabobank
z.t
76
Nicki Sörensen
Team Saxo Bank
z.t
77
Levi Leipheimer
Astana
z.t
78
Andreas Klier
Cervélo Test Team
z.t
79
Yury Trofimov
Bbox Bouygues Telecom
z.t
80
Sergueï Ivanov
Team Katusha
z.t
81
Sandy Casar
Française des Jeux
z.t
82
Albert Timmer
Skil - Shimano
z.t
83
Denis Menchov
Rabobank
z.t
84
Marcin Sapa
Lampre - NGC
z.t
85
Christian Knees
Team Milram
z.t
86
Christophe Moreau
Agritubel
z.t
87
Luis Pasamontes Rodriguez
Caisse d'Epargne
z.t
88
Bert Grabsch
Team Columbia - High Road - HTC
z.t
89
Juan Manuel Garate Cepa
Rabobank
z.t
90
Bernhard Eisel
Team Columbia - High Road - HTC
z.t
91
Aliaksandr Kuschynski
Liquigas
z.t
92
Johan Vansummeren
Silence - Lotto
z.t
93
José Ivan Gutierrez Palacios
Caisse d'Epargne
z.t
94
Tom Boonen
Quick Step
z.t
95
Christophe Le Mével
Française des Jeux
z.t
96
Stijn Devolder
Quick Step
z.t
97
Jérôme Pineau
Quick Step
z.t
98
Peter Wrolich
Team Milram
z.t
99
Michael Rogers
Team Columbia - High Road - HTC
z.t
100
Grégory Rast
Astana
z.t
101
Alessandro Ballan
Lampre - NGC
z.t
102
David Loosli
Lampre - NGC
z.t
103
Sergio Miguel Moreira Paulinho
Astana
z.t
104
Gustav Erik Larsson
Team Saxo Bank
z.t
105
Geoffroy Lequatre
Agritubel
z.t
106
Hubert Dupont
Ag2r - La Mondiale
z.t
107
Cyril Dessel
Ag2r - La Mondiale
z.t
108
Steven de Jongh
Quick Step
z.t
109
José Angel Gomez Marchanté
Cervélo Test Team
z.t
110
Stéphane Goubert
Ag2r - La Mondiale
z.t
111
Christophe Riblon
Ag2r - La Mondiale
z.t
112
Hayden Roulston
Cervélo Test Team
z.t
113
Ryder Hesjedal
Garmin - Slipstream
z.t
114
Gorka Verdugo Marcotegui
Euskaltel - Euskadi
z.t
115
Igor Anton Hernandez
Euskaltel - Euskadi
z.t
116
Amets Txurruka Ansola
Euskaltel - Euskadi
z.t
117
Jurgen Van den Broeck
Silence - Lotto
z.t
118
Matthew Lloyd
Silence - Lotto
z.t
119
Frederik Willems
Liquigas
z.t
120
Chris Anker Sörensen
Team Saxo Bank
z.t
121
Sébastien Minard
Cofidis
z.t
122
David Arroyo Duran
Caisse d'Epargne
z.t
123
Jussi Veikkanen
Française des Jeux
z.t
124
Markus Fothen
Team Milram
z.t
125
Pierre Rolland
Bbox Bouygues Telecom
z.t
126
Rigoberto Urán
Caisse d'Epargne
z.t
127
Laurens ten Dam
Rabobank
z.t
128
Brett Lancaster
Cervélo Test Team
z.t
129
José Luis Arrieta Lujambio
Ag2r - La Mondiale
z.t
130
Staf Scheirlinckx
Silence - Lotto
z.t
131
Marzio Bruseghin
Lampre - NGC
z.t
132
Pierrick Fédrigo
Bbox Bouygues Telecom
z.t
133
Mauro Santambrogio
Lampre - NGC
z.t
134
Alan Perez Lezaun
Euskaltel - Euskadi
z.t
135
Mikhail Ignatyev
Team Katusha
z.t
136
Alessandro Vanotti
Liquigas
z.t
137
David Moncoutié
Cofidis
z.t
138
Nicolas Vogondy
Agritubel
z.t
139
Sébastien Rosseler
Quick Step
z.t
140
Simon Geschke
Skil - Shimano
z.t
141
Laurent Lefevre
Bbox Bouygues Telecom
z.t
142
Brian Bach Vandborg
Liquigas
z.t
143
Amaël Moinard
Cofidis
z.t
144
Joan Horrach Rippoll
Team Katusha
z.t
145
Jérôme Coppel
Française des Jeux
z.t
146
Rémi Pauriol
Cofidis
z.t
147
Juan Jose Oroz Ugalde
Euskaltel - Euskadi
z.t
148
Maxime Bouet
Agritubel
z.t
149
Sylvain Calzati
Agritubel
z.t
150
Stef Clement
Rabobank
z.t
151
Charles Wegelius
Silence - Lotto
z.t
152
Matteo Tosatto
Quick Step
z.t
153
Jonathan Hivert
Skil - Shimano
z.t
154
David Millar
Garmin - Slipstream
z.t
155
Christophe Kern
Cofidis
z.t
156
David Zabriskie
Garmin - Slipstream
z.t
157
Inigo Cuesta Lopez de Castro
Cervélo Test Team
z.t
158
Thomas Voeckler
Bbox Bouygues Telecom
z.t
159
Thierry Hupond
Skil - Shimano
op 39"
160
Fabio Sabatini
Liquigas
op 41"
161
Carlos Barredo Llamazales
Quick Step
op 47"
162
Franco Pellizotti
Liquigas
op 1'04"
163
Martijn Maaskant
Garmin - Slipstream
op 1'13"
164
Kurt-Asle Arvesen
Team Saxo Bank
z.t
165
Danny Pate
Garmin - Slipstream
z.t
166
Niki Terpstra
Team Milram
z.t
167
Daniele Righi
Lampre - NGC
z.t
168
Dmitriy Muravyev
Astana
op 1'35"
169
Nikolay Trusov
Team Katusha
op 0"
170
Samuel Dumoulin
Cofidis
op 2'25"
171
Benoît Vaugrenard
Française des Jeux
z.t
Mikel Astarloza Chaurreau
Euskaltel - Euskadi
DSQ
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
1921
1920
1919
1914
1913
1912
1911
1910
1909
1908
1907
1906
1905
1904
1903
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares