En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de France
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
Stage 11
Stage 12
Stage 13
Stage 14
Stage 15
Stage 16
Stage 17
Stage 18
Stage 19
Stage 20
Stage 21
23/07
Embrun
L'Alpe-d'Huez
210 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Carlos Sastre Candil
Team CSC - Saxo Bank
6u07'58"
2
Samuel Sánchez Gonzalez
Euskaltel - Euskadi
op 2'03"
3
Andy Schleck
Team CSC - Saxo Bank
z.t
4
Alejandro Valverde Belmonte
Caisse d'Epargne
op 2'13"
5
Fränk Schleck
Team CSC - Saxo Bank
z.t
6
Vladimir Efimkin
Ag2r - La Mondiale
op 2'15"
7
Cadel Evans
Silence - Lotto
z.t
8
Denis Menchov
Rabobank
z.t
9
Christian Vandevelde
Team Slipstream/Garmin - Chipotle
z.t
10
Roman Kreuziger
Liquigas
op 3'11"
11
Tadej Valjavec
Ag2r - La Mondiale
op 3'36"
12
Stéphane Goubert
Ag2r - La Mondiale
op 3'50"
13
David Moncoutié
Cofidis
op 4'57"
14
Nicolas Vogondy
Agritubel
op 5'16"
15
Sandy Casar
Française des Jeux
op 5'25"
16
Dmitriy Fofonov
Crédit Agricole
op 5'28"
17
Damiano Cunego
Lampre
op 5'32"
18
Amaël Moinard
Cofidis
op 5'40"
19
Kim Kirchen
Team Columbia
op 6'01"
20
Mario Aerts
Silence - Lotto
z.t
21
Kanstantsin Sivtsov
Team Columbia
op 6'08"
22
Alexandre Botcharov
Crédit Agricole
op 6'59"
23
Pieter Weening
Rabobank
op 9'22"
24
Gorka Verdugo Marcotegui
Euskaltel - Euskadi
z.t
25
David Arroyo Duran
Caisse d'Epargne
op 10'12"
26
Laurent Lefevre
Bouygues Telecom
z.t
27
Koos Moerenhout
Rabobank
op 10'17"
28
Sylwester Szmyd
Lampre
op 10'42"
29
Cyril Dessel
Ag2r - La Mondiale
op 10'44"
30
Christopher Froome
Barloworld
op 11'41"
31
Laurens ten Dam
Rabobank
op 12'05"
32
Jérôme Pineau
Bouygues Telecom
op 12'10"
33
David Lopez Garcia
Caisse d'Epargne
op 14'21"
34
Johan Vansummeren
Silence - Lotto
op 16'08"
35
Yaroslav Popovych
Silence - Lotto
z.t
36
Pierrick Fédrigo
Bouygues Telecom
z.t
37
Mikel Astarloza Chaurreau
Euskaltel - Euskadi
z.t
38
Peter Velits
Team Milram
op 17'10"
39
Erik Zabel
Team Milram
z.t
40
Vincenzo Nibali
Liquigas
op 17'21"
41
Ryder Hesjedal
Team Slipstream/Garmin - Chipotle
op 18'19"
42
Volodymir Gustov
Team CSC - Saxo Bank
op 19'10"
43
Marzio Bruseghin
Lampre
op 20'24"
44
Gert Steegmans
Quick Step
z.t
45
Fabian Cancellara
Team CSC - Saxo Bank
op 22'13"
46
Kurt-Asle Arvesen
Team CSC - Saxo Bank
z.t
47
Martin Elmiger
Ag2r - La Mondiale
op 23'08"
48
Hubert Dupont
Ag2r - La Mondiale
z.t
49
Christophe Le Mével
Crédit Agricole
op 24'18"
50
Florent Brard
Cofidis
z.t
51
Christian Knees
Team Milram
z.t
52
Maxime Monfort
Cofidis
z.t
53
Egoi Martinez de Esteban
Euskaltel - Euskadi
z.t
54
Amets Txurruka Ansola
Euskaltel - Euskadi
z.t
55
John-Lee Augustyn
Barloworld
z.t
56
Haimar Zubeldia Agirre
Euskaltel - Euskadi
z.t
57
Markus Fothen
Gerolsteiner
z.t
58
Thomas Lövkvist
Team Columbia
z.t
59
Jurgen Van De Walle
Quick Step
z.t
60
Marco Velo
Team Milram
z.t
61
Joost Posthuma
Rabobank
z.t
62
Bram Tankink
Rabobank
z.t
63
George Hincapie
Team Columbia
z.t
64
José Luis Arrieta Lujambio
Ag2r - La Mondiale
z.t
65
Yoann Le Boulanger
Française des Jeux
z.t
66
Giampaolo Cheula
Barloworld
z.t
67
Paolo Tiralongo
Lampre
op 24'37"
68
Rémy Di Gregorio
Française des Jeux
op 24'39"
69
Marco Marzano
Lampre
op 27'55"
70
Jens Voigt
Team CSC - Saxo Bank
op 28'02"
71
Carlos Barredo Llamazales
Quick Step
op 28'05"
72
Oscar Freire Gomez
Rabobank
z.t
73
Leonardo Fabio Duque
Cofidis
z.t
74
Björn Schröder
Team Milram
z.t
75
Alessandro Ballan
Lampre
op 31'48"
76
Daniele Righi
Lampre
z.t
77
Trent Lowe
Team Slipstream/Garmin - Chipotle
z.t
78
Marcus Burghardt
Team Columbia
op 35'45"
79
Stuart O'Grady
Team CSC - Saxo Bank
op 38'00"
80
Robert Hunter
Barloworld
z.t
81
Filippo Pozzato
Liquigas
z.t
82
Robbie McEwen
Silence - Lotto
z.t
83
Geoffroy Lequatre
Agritubel
z.t
84
Manuel Quinziato
Liquigas
z.t
85
Steven de Jongh
Quick Step
z.t
86
Sébastien Rosseler
Quick Step
z.t
87
Sebastian Lang
Gerolsteiner
z.t
88
Arnaud Gérard
Française des Jeux
z.t
89
Aliaksandr Kuschynski
Liquigas
z.t
90
Bernhard Eisel
Team Columbia
z.t
91
Matteo Carrara
Quick Step
z.t
92
Matteo Tosatto
Quick Step
z.t
93
Heinrich Haussler
Gerolsteiner
z.t
94
Ralf Grabsch
Team Milram
z.t
95
Martin Müller
Team Milram
z.t
96
Ronny Scholz
Gerolsteiner
z.t
97
José Ivan Gutierrez Palacios
Caisse d'Epargne
z.t
98
Christophe Riblon
Ag2r - La Mondiale
z.t
99
Stef Clement
Bouygues Telecom
z.t
100
Martijn Maaskant
Team Slipstream/Garmin - Chipotle
z.t
101
Nicki Sörensen
Team CSC - Saxo Bank
z.t
102
Xavier Florencio Cabre
Bouygues Telecom
z.t
103
Matteo Bono
Lampre
z.t
104
Juan Antonio Flecha Giannoni
Rabobank
z.t
105
Massimiliano Mori
Lampre
z.t
106
William Bonnet
Crédit Agricole
z.t
107
Simon Gerrans
Crédit Agricole
z.t
108
Brett Lancaster
Team Milram
z.t
109
David Lelay
Agritubel
z.t
110
Stéphane Augé
Cofidis
z.t
111
Sylvain Chavanel
Cofidis
z.t
112
Johann Tschopp
Bouygues Telecom
z.t
113
Murilo Antonio Fischer
Liquigas
z.t
114
Matthieu Sprick
Bouygues Telecom
z.t
115
Thor Hushovd
Crédit Agricole
z.t
116
David Millar
Team Slipstream/Garmin - Chipotle
z.t
117
Christophe Brandt
Silence - Lotto
z.t
118
Samuel Dumoulin
Cofidis
z.t
119
Philippe Gilbert
Française des Jeux
z.t
120
Rémi Pauriol
Crédit Agricole
z.t
121
Eduardo Gonzalo Ramirez
Agritubel
z.t
122
Jérémy Roy
Française des Jeux
z.t
123
Ruben Perez Moreno
Euskaltel - Euskadi
z.t
124
Inaki Isasi Flores
Euskaltel - Euskadi
z.t
125
Juan Jose Oroz Ugalde
Euskaltel - Euskadi
z.t
126
Wim Vansevenant
Silence - Lotto
z.t
127
Dario David Cioni
Silence - Lotto
z.t
128
Fabian Wegmann
Gerolsteiner
z.t
129
Thomas Voeckler
Bouygues Telecom
z.t
130
Jimmy Engoulvent
Crédit Agricole
z.t
131
Luis Léon Sanchez Gil
Caisse d'Epargne
z.t
132
Benoît Vaugrenard
Française des Jeux
z.t
133
Julian Dean
Team Slipstream/Garmin - Chipotle
z.t
134
William Frischkorn
Team Slipstream/Garmin - Chipotle
z.t
135
Danny Pate
Team Slipstream/Garmin - Chipotle
z.t
136
Robert Förster
Gerolsteiner
z.t
137
Adam Hansen
Team Columbia
z.t
138
Frederik Willems
Liquigas
z.t
139
Sebastian Langeveld
Rabobank
z.t
140
Gerald Ciolek
Team Columbia
z.t
141
Nicolas Portal
Caisse d'Epargne
z.t
142
José Vicente Garcia Acosta
Caisse d'Epargne
z.t
143
Sven Krauss
Gerolsteiner
z.t
144
Arnaud Coyot
Caisse d'Epargne
z.t
145
Leif Hoste
Silence - Lotto
z.t
146
Niki Terpstra
Team Milram
z.t
147
Freddy Bichot
Agritubel
z.t
148
Romain Feillu
Agritubel
z.t
Bernhard Kohl
Gerolsteiner
DSQ
Stefan Schumacher
Gerolsteiner
DSQ
Jimmy Casper
Agritubel
OTL
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
1921
1920
1919
1914
1913
1912
1911
1910
1909
1908
1907
1906
1905
1904
1903
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares