En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de France
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
Stage 11
Stage 12
Stage 13
Stage 14
Stage 15
Stage 16
Stage 17
Stage 18
Stage 19
Stage 20
Stage 21
18/07
Narbonne
Nîmes
182 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Mark Cavendish
Team Columbia
4u25'42"
2
Robbie McEwen
Silence - Lotto
z.t
3
Romain Feillu
Agritubel
z.t
4
Heinrich Haussler
Gerolsteiner
z.t
5
Oscar Freire Gomez
Rabobank
z.t
6
Thor Hushovd
Crédit Agricole
z.t
7
Leonardo Fabio Duque
Cofidis
z.t
8
Erik Zabel
Team Milram
z.t
9
Julian Dean
Team Slipstream/Garmin - Chipotle
z.t
10
Sébastien Chavanel
Française des Jeux
z.t
11
Robert Hunter
Barloworld
z.t
12
Gert Steegmans
Quick Step
z.t
13
Inaki Isasi Flores
Euskaltel - Euskadi
z.t
14
Arnaud Coyot
Caisse d'Epargne
z.t
15
Ruben Perez Moreno
Euskaltel - Euskadi
z.t
16
Xavier Florencio Cabre
Bouygues Telecom
z.t
17
Martijn Maaskant
Team Slipstream/Garmin - Chipotle
z.t
18
Alessandro Ballan
Lampre
z.t
19
Robert Förster
Gerolsteiner
z.t
20
Jimmy Casper
Agritubel
z.t
21
Martin Elmiger
Ag2r - La Mondiale
z.t
22
David Millar
Team Slipstream/Garmin - Chipotle
z.t
23
Geoffroy Lequatre
Agritubel
z.t
24
Oscar Pereiro Sio
Caisse d'Epargne
z.t
25
Alejandro Valverde Belmonte
Caisse d'Epargne
z.t
26
Francesco Chicchi
Liquigas
z.t
27
Kim Kirchen
Team Columbia
z.t
28
Thomas Lövkvist
Team Columbia
z.t
29
Christian Vandevelde
Team Slipstream/Garmin - Chipotle
z.t
30
Stuart O'Grady
Team CSC - Saxo Bank
z.t
31
Maxime Monfort
Cofidis
z.t
32
William Bonnet
Crédit Agricole
z.t
33
Bernhard Eisel
Team Columbia
z.t
34
Yaroslav Popovych
Silence - Lotto
z.t
35
Matteo Carrara
Quick Step
z.t
36
Gerald Ciolek
Team Columbia
z.t
37
Cadel Evans
Silence - Lotto
z.t
38
Juan Antonio Flecha Giannoni
Rabobank
z.t
39
Sebastian Langeveld
Rabobank
z.t
40
Damiano Cunego
Lampre
z.t
41
George Hincapie
Team Columbia
z.t
42
Alexandre Botcharov
Crédit Agricole
z.t
43
Kanstantsin Sivtsov
Team Columbia
z.t
44
Matteo Bono
Lampre
z.t
45
Matthieu Sprick
Bouygues Telecom
z.t
46
Sandy Casar
Française des Jeux
z.t
47
Markus Fothen
Gerolsteiner
z.t
48
Leif Hoste
Silence - Lotto
z.t
49
Mario Aerts
Silence - Lotto
z.t
50
Carlos Sastre Candil
Team CSC - Saxo Bank
z.t
51
Vincenzo Nibali
Liquigas
z.t
52
Tadej Valjavec
Ag2r - La Mondiale
z.t
53
Vladimir Efimkin
Ag2r - La Mondiale
z.t
54
Christopher Froome
Barloworld
z.t
55
Jérôme Pineau
Bouygues Telecom
z.t
56
Cyril Dessel
Ag2r - La Mondiale
z.t
57
Marco Velo
Team Milram
z.t
58
José Ivan Gutierrez Palacios
Caisse d'Epargne
z.t
59
Christian Knees
Team Milram
z.t
60
Fränk Schleck
Team CSC - Saxo Bank
z.t
61
Koos Moerenhout
Rabobank
z.t
62
Marzio Bruseghin
Lampre
z.t
63
Denis Menchov
Rabobank
z.t
64
Amaël Moinard
Cofidis
z.t
65
Samuel Sánchez Gonzalez
Euskaltel - Euskadi
z.t
66
Sebastian Lang
Gerolsteiner
z.t
67
Haimar Zubeldia Agirre
Euskaltel - Euskadi
z.t
68
Bram Tankink
Rabobank
z.t
69
Mikel Astarloza Chaurreau
Euskaltel - Euskadi
z.t
70
Eduardo Gonzalo Ramirez
Agritubel
z.t
71
Stéphane Goubert
Ag2r - La Mondiale
op 11"
72
Jens Voigt
Team CSC - Saxo Bank
z.t
73
Andy Schleck
Team CSC - Saxo Bank
z.t
74
Roman Kreuziger
Liquigas
z.t
75
Dmitriy Fofonov
Crédit Agricole
z.t
76
Hubert Dupont
Ag2r - La Mondiale
z.t
77
Christophe Le Mével
Crédit Agricole
z.t
78
Steven de Jongh
Quick Step
z.t
79
Dario David Cioni
Silence - Lotto
z.t
80
Amets Txurruka Ansola
Euskaltel - Euskadi
op 15"
81
Paolo Tiralongo
Lampre
z.t
82
Sylwester Szmyd
Lampre
z.t
83
Nicki Sörensen
Team CSC - Saxo Bank
z.t
84
Rémy Di Gregorio
Française des Jeux
z.t
85
David Lopez Garcia
Caisse d'Epargne
z.t
86
Rémi Pauriol
Crédit Agricole
z.t
87
Stef Clement
Bouygues Telecom
z.t
88
José Luis Arrieta Lujambio
Ag2r - La Mondiale
z.t
89
Stijn Devolder
Quick Step
z.t
90
David Lelay
Agritubel
z.t
91
Joost Posthuma
Rabobank
z.t
92
John-Lee Augustyn
Barloworld
z.t
93
Samuel Dumoulin
Cofidis
z.t
94
Simon Gerrans
Crédit Agricole
z.t
95
Ryder Hesjedal
Team Slipstream/Garmin - Chipotle
z.t
96
Ralf Grabsch
Team Milram
z.t
97
Nicolas Portal
Caisse d'Epargne
z.t
98
Fabian Wegmann
Gerolsteiner
z.t
99
Carlos Barredo Llamazales
Quick Step
z.t
100
Christophe Brandt
Silence - Lotto
z.t
101
Laurens ten Dam
Rabobank
z.t
102
Fabian Cancellara
Team CSC - Saxo Bank
z.t
103
Juan Jose Oroz Ugalde
Euskaltel - Euskadi
z.t
104
Sylvain Chavanel
Cofidis
z.t
105
Volodymir Gustov
Team CSC - Saxo Bank
z.t
106
William Frischkorn
Team Slipstream/Garmin - Chipotle
z.t
107
Filippo Pozzato
Liquigas
z.t
108
Murilo Antonio Fischer
Liquigas
z.t
109
Marco Marzano
Lampre
z.t
110
Aliaksandr Kuschynski
Liquigas
z.t
111
Nicolas Vogondy
Agritubel
z.t
112
Luis Léon Sanchez Gil
Caisse d'Epargne
z.t
113
Danny Pate
Team Slipstream/Garmin - Chipotle
z.t
114
José Vicente Garcia Acosta
Caisse d'Epargne
z.t
115
Ronny Scholz
Gerolsteiner
z.t
116
David Arroyo Duran
Caisse d'Epargne
z.t
117
Johan Vansummeren
Silence - Lotto
z.t
118
Kurt-Asle Arvesen
Team CSC - Saxo Bank
z.t
119
Christophe Riblon
Ag2r - La Mondiale
z.t
120
David Moncoutié
Cofidis
z.t
121
Thomas Voeckler
Bouygues Telecom
z.t
122
Peter Velits
Team Milram
z.t
123
Johann Tschopp
Bouygues Telecom
z.t
124
Gorka Verdugo Marcotegui
Euskaltel - Euskadi
z.t
125
Philippe Gilbert
Française des Jeux
z.t
126
Pierrick Fédrigo
Bouygues Telecom
z.t
127
Laurent Lefevre
Bouygues Telecom
z.t
128
Giampaolo Cheula
Barloworld
z.t
129
Matteo Tosatto
Quick Step
z.t
130
Massimiliano Mori
Lampre
z.t
131
Sébastien Rosseler
Quick Step
z.t
132
Nicolas Jalabert
Agritubel
op 29"
133
Frederik Willems
Liquigas
z.t
134
Brett Lancaster
Team Milram
op 34"
135
Benoît Vaugrenard
Française des Jeux
op 39"
136
Manuel Quinziato
Liquigas
op 46"
137
Jimmy Engoulvent
Crédit Agricole
op 1'17"
138
Adam Hansen
Team Columbia
op 1'19"
139
Freddy Bichot
Agritubel
op 1'21"
140
Marcus Burghardt
Team Columbia
z.t
141
Wim Vansevenant
Silence - Lotto
op 1'48"
142
Jurgen Van De Walle
Quick Step
z.t
143
Björn Schröder
Team Milram
op 2'27"
144
Martin Müller
Team Milram
z.t
145
Stéphane Augé
Cofidis
op 2'40"
146
Trent Lowe
Team Slipstream/Garmin - Chipotle
z.t
147
Pieter Weening
Rabobank
z.t
148
Daniele Righi
Lampre
z.t
149
Mark Renshaw
Crédit Agricole
z.t
150
Arnaud Gérard
Française des Jeux
z.t
151
Egoi Martinez de Esteban
Euskaltel - Euskadi
op 3'34"
152
Florent Brard
Cofidis
z.t
153
Niki Terpstra
Team Milram
z.t
154
Jérémy Roy
Française des Jeux
op 7'17"
155
Yoann Le Boulanger
Française des Jeux
z.t
156
Sven Krauss
Gerolsteiner
op 15'12"
Bernhard Kohl
Gerolsteiner
DSQ
Stefan Schumacher
Gerolsteiner
DSQ
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
1921
1920
1919
1914
1913
1912
1911
1910
1909
1908
1907
1906
1905
1904
1903
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares