En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de France
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
Stage 11
Stage 12
Stage 13
Stage 14
Stage 15
Stage 16
Stage 17
Stage 18
Stage 19
Stage 20
14/07
Bourg-en-Bresse
Le-Grand-Bornand
197 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Linus Gerdemann
Team T-Mobile
4u53'13"
2
Iñigo Landaluze Intxaurraga
Euskaltel - Euskadi
op 40"
3
David De La Fuente Rasilla
Saunier Duval
op 1'39"
4
Juan Mauricio Soler Hernandez
Barloworld
op 2'14"
5
Laurent Lefevre
Bouygues Telecom
op 2'21"
6
Fabian Wegmann
Gerolsteiner
op 3'32"
7
Juan Manuel Garate Cepa
Quick Step - Innergetic
op 3'38"
8
Xavier Florencio Cabre
Bouygues Telecom
z.t
9
Christophe Moreau
Ag2r Prevoyance
z.t
10
Alejandro Valverde Belmonte
Caisse d'Epargne
z.t
11
Oscar Pereiro Sio
Caisse d'Epargne
z.t
12
Tadej Valjavec
Lampre - Fondital
z.t
13
Yaroslav Popovych
Discovery Channel
z.t
14
Levi Leipheimer
Discovery Channel
z.t
15
Martin Elmiger
Ag2r Prevoyance
z.t
16
Manuel Beltran Martinez
Liquigas
z.t
17
Iban Mayo Diez
Saunier Duval
z.t
18
Alberto Contador Velasco
Discovery Channel
z.t
19
Fränk Schleck
Team CSC
z.t
20
Michael Boogerd
Rabobank
z.t
21
Mikel Astarloza Chaurreau
Euskaltel - Euskadi
z.t
22
Kim Kirchen
Team T-Mobile
z.t
23
Cadel Evans
Predictor - Lotto
z.t
24
Juan Miguel Mercado Martin
Agritubel
z.t
25
Vladimir Gusev
Discovery Channel
z.t
26
Haimar Zubeldia Agirre
Euskaltel - Euskadi
z.t
27
Kanstantsin Sivtsov
Barloworld
z.t
28
Ivan Ramiro Parra Pinto
Cofidis
z.t
29
Thomas Dekker
Rabobank
z.t
30
Alexandre Botcharov
Crédit Agricole
z.t
31
Vladimir Karpets
Caisse d'Epargne
z.t
32
Michael Rasmussen
Rabobank
z.t
33
Andrey Kashechkin
Astana
z.t
34
Denis Menchov
Rabobank
z.t
35
Michael Rogers
Team T-Mobile
z.t
36
Juan José Cobo Acebo
Saunier Duval
z.t
37
Carlos Sastre Candil
Team CSC
z.t
38
Andreas Klöden
Astana
z.t
39
Alexandre Vinokourov
Astana
z.t
40
Dmitriy Fofonov
Crédit Agricole
z.t
41
Christopher Horner
Predictor - Lotto
z.t
42
David Arroyo Duran
Caisse d'Epargne
z.t
43
Markus Fothen
Gerolsteiner
op 3'59"
44
Bernhard Kohl
Gerolsteiner
z.t
45
José Ivan Gutierrez Palacios
Caisse d'Epargne
z.t
46
Bram Tankink
Quick Step - Innergetic
z.t
47
Charles Wegelius
Liquigas
z.t
48
John Gadret
Ag2r Prevoyance
op 4'44"
49
Moisés Dueñas Nevado
Agritubel
op 5'25"
50
Christophe Le Mével
Crédit Agricole
z.t
51
Sandy Casar
Française des Jeux
z.t
52
Sylvain Calzati
Ag2r Prevoyance
z.t
53
Sylvain Chavanel
Cofidis
z.t
54
Jérôme Pineau
Bouygues Telecom
z.t
55
Carlos Barredo Llamazales
Quick Step - Innergetic
z.t
56
Marzio Bruseghin
Lampre - Fondital
op 7'04"
57
Christian Vandevelde
Team CSC
z.t
58
Amets Txurruka Ansola
Euskaltel - Euskadi
z.t
59
Dario David Cioni
Predictor - Lotto
z.t
60
David Millar
Saunier Duval
z.t
61
George Hincapie
Discovery Channel
z.t
62
Stefan Schumacher
Gerolsteiner
op 8'01"
63
Kjell Carlström
Liquigas
op 8'03"
64
Cédric Vasseur
Quick Step - Innergetic
z.t
65
Matthieu Sprick
Bouygues Telecom
z.t
66
Patxi Javier Vila Errandonea
Lampre - Fondital
z.t
67
Maxim Iglinsky
Astana
z.t
68
Patrik Sinkewitz
Team T-Mobile
z.t
69
Thomas Lövkvist
Française des Jeux
op 10'14"
70
Igor Anton Hernandez
Euskaltel - Euskadi
z.t
71
Christophe Rinero
Saunier Duval
z.t
72
Paolo Savoldelli
Astana
z.t
73
Antonio Colom Mas
Astana
z.t
74
Alexander Efimkin
Barloworld
z.t
75
Egoi Martinez de Esteban
Discovery Channel
z.t
76
Christian Knees
Team Milram
z.t
77
Mario Aerts
Predictor - Lotto
op 11'54"
78
Patrice Halgand
Crédit Agricole
z.t
79
Stéphane Goubert
Ag2r Prevoyance
z.t
80
Benoît Vaugrenard
Française des Jeux
op 12'01"
81
Stef Clement
Bouygues Telecom
op 13'07"
82
Kurt-Asle Arvesen
Team CSC
z.t
83
Iker Camaño Ortuzar
Saunier Duval
z.t
84
José Luis Arrieta Lujambio
Ag2r Prevoyance
z.t
85
Jens Voigt
Team CSC
z.t
86
Ruben Perez Moreno
Euskaltel - Euskadi
z.t
87
Inigo Cuesta Lopez de Castro
Team CSC
z.t
88
Andriy Grivko
Team Milram
z.t
89
Cristian Moreni
Cofidis
z.t
90
Juan Antonio Flecha Giannoni
Rabobank
z.t
91
Filippo Pozzato
Liquigas
op 13'22"
92
Grischa Niermann
Rabobank
z.t
93
Nicolas Portal
Caisse d'Epargne
z.t
94
Ronny Scholz
Gerolsteiner
z.t
95
Nicolas Vogondy
Agritubel
z.t
96
Philippe Gilbert
Française des Jeux
z.t
97
Ludovic Turpin
Ag2r Prevoyance
z.t
98
Inaki Isasi Flores
Euskaltel - Euskadi
op 18'42"
99
Gorka Verdugo Marcotegui
Euskaltel - Euskadi
z.t
100
Jorge Azanza Soto
Euskaltel - Euskadi
z.t
101
Félix Rafael Cardenas Ravelo
Barloworld
z.t
102
Bert Grabsch
Team T-Mobile
op 19'45"
103
Erik Zabel
Team Milram
z.t
104
William Bonnet
Crédit Agricole
z.t
105
Sébastien Hinault
Crédit Agricole
z.t
106
Ralf Grabsch
Team Milram
z.t
107
Matthieu Ladagnous
Française des Jeux
z.t
108
Axel Merckx
Team T-Mobile
z.t
109
Nicolas Jalabert
Agritubel
z.t
110
Cyril Dessel
Ag2r Prevoyance
z.t
111
David Cañada Garcia
Saunier Duval
z.t
112
Sergueï Ivanov
Astana
z.t
113
Grégory Rast
Astana
z.t
114
Frederik Willems
Liquigas
z.t
115
Anthony Geslin
Bouygues Telecom
z.t
116
Daniel Navarro Garcia
Astana
z.t
117
Aliaksandr Kuschynski
Liquigas
z.t
118
Cédric Hervé
Agritubel
z.t
119
Mickael Delage
Française des Jeux
z.t
120
Lilian Jégou
Française des Jeux
z.t
121
Francisco Perez Sanchez
Caisse d'Epargne
z.t
122
Thomas Voeckler
Bouygues Telecom
z.t
123
Daniele Bennati
Lampre - Fondital
z.t
124
Sergio Miguel Moreira Paulinho
Discovery Channel
z.t
125
Pieter Weening
Rabobank
z.t
126
Alessandro Cortinovis
Team Milram
op 21'10"
127
Paolo Bossoni
Lampre - Fondital
z.t
128
Heinrich Haussler
Gerolsteiner
z.t
129
Robert Hunter
Barloworld
z.t
130
Marcel Sieberg
Team Milram
z.t
131
Paolo Longo Borghini
Barloworld
z.t
132
Enrico Poitschke
Team Milram
z.t
133
Simon Gerrans
Ag2r Prevoyance
z.t
134
Michael Albasini
Liquigas
z.t
135
Benoît Salmon
Agritubel
z.t
136
Benjamin Noval Gonzalez
Discovery Channel
z.t
137
Bram de Groot
Rabobank
z.t
138
Julian Dean
Crédit Agricole
z.t
139
Peter Wrolich
Gerolsteiner
z.t
140
Manuel Quinziato
Liquigas
z.t
141
Murilo Antonio Fischer
Liquigas
z.t
142
Johann Tschopp
Bouygues Telecom
z.t
143
José Vicente Garcia Acosta
Caisse d'Epargne
z.t
144
David Zabriskie
Team CSC
z.t
145
Freddy Bichot
Agritubel
z.t
146
Stuart O'Grady
Team CSC
op 22'47"
147
Alberto Ongarato
Team Milram
z.t
148
Fabian Cancellara
Team CSC
z.t
149
Bernhard Eisel
Team T-Mobile
z.t
150
Marcus Burghardt
Team T-Mobile
z.t
151
Matteo Tosatto
Quick Step - Innergetic
z.t
152
Stéphane Augé
Cofidis
z.t
153
Alessandro Ballan
Lampre - Fondital
z.t
154
Steven de Jongh
Quick Step - Innergetic
z.t
155
Sébastien Rosseler
Quick Step - Innergetic
z.t
156
Tom Boonen
Quick Step - Innergetic
z.t
157
Romain Feillu
Agritubel
z.t
158
Staf Scheirlinckx
Cofidis
z.t
159
Francisco José Ventoso Alberdi
Saunier Duval
z.t
160
Claudio Corioni
Lampre - Fondital
z.t
161
Pierrick Fédrigo
Bouygues Telecom
z.t
162
Anthony Charteau
Crédit Agricole
z.t
163
Thor Hushovd
Crédit Agricole
z.t
164
Nick Nuyens
Cofidis
z.t
165
Mark Cavendish
Team T-Mobile
z.t
166
Gert Steegmans
Quick Step - Innergetic
z.t
167
Rik Verbrugghe
Cofidis
z.t
168
Geraint Thomas
Barloworld
z.t
169
Giampaolo Cheula
Barloworld
z.t
170
Bradley Wiggins
Cofidis
z.t
171
Sven Krauss
Gerolsteiner
z.t
172
Robert Förster
Gerolsteiner
z.t
173
Danilo Napolitano
Lampre - Fondital
z.t
174
Daniele Righi
Lampre - Fondital
z.t
175
Johan Vansummeren
Predictor - Lotto
op 24'16"
176
Wim Vansevenant
Predictor - Lotto
z.t
177
Fred Rodriguez
Predictor - Lotto
z.t
178
Leif Hoste
Predictor - Lotto
z.t
179
Sébastien Chavanel
Française des Jeux
z.t
180
Robbie McEwen
Predictor - Lotto
z.t
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
1921
1920
1919
1914
1913
1912
1911
1910
1909
1908
1907
1906
1905
1904
1903
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares