En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de France
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
Stage 11
Stage 12
Stage 13
Stage 14
Stage 15
Stage 16
Stage 17
Stage 18
Stage 19
Stage 20
Stage 21
26/07
La Defense (Paris)
Paris
141 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
Young Riders
1
Olaf Ludwig
Panasonic-Sportlife
3u28'37"
2
Jean-Paul van Poppel
PDM-Ultima-Concorde
z.t
3
Johan Museeuw
Lotto
z.t
4
Laurent Jalabert
O.N.C.E.
z.t
5
Soren Lilholt
Tulip Computers
z.t
6
Frankie Andreu
Motorola
z.t
7
Allan Peiper
Tulip Computers
z.t
8
Giovanni Fidanza
Gatorade
z.t
9
Etienne De Wilde
Telekom
z.t
10
Viatcheslav Ekimov
Panasonic-Sportlife
z.t
11
Phil Anderson
Motorola
z.t
12
Jelle Nijdam
Buckler
z.t
13
Massimo Ghirotto
Carrera - Vagabond-Tassoni
z.t
14
Peter De Clercq
Lotto
z.t
15
Jens Heppner
Telekom
z.t
16
Jim Van De Laer
Tulip Computers
z.t
17
Harald Maier
PDM-Ultima-Concorde
z.t
18
Peter Roes
Lotto
z.t
19
Yvon Ledanois
Castorama
z.t
20
Sean Kelly
Festina - Lotus
z.t
21
Eddy Bouwmans
Panasonic-Sportlife
z.t
22
Jan Nevens
Lotto
z.t
23
Jörg Müller
Helvetia - Fichtel & Sachs
z.t
24
Laurent Fignon
Gatorade
z.t
25
Jean-Claude Colotti
Z
z.t
26
Steven Rooks
Buckler
z.t
27
Gianni Bugno
Gatorade
z.t
28
Henri Manders
Helvetia - Fichtel & Sachs
z.t
29
Arsenio Gonzalez Gutierrez
Clas-Cajastur
z.t
30
Erik Breukink
PDM-Ultima-Concorde
z.t
31
Pedro Delgado Robledo
Banesto
z.t
32
Franco Chioccioli
GB - MG Boys Maglificio - Bianchi
z.t
33
Laurent Pillon
GB - MG Boys Maglificio - Bianchi
z.t
34
Pascal Lino
R.M.O.
z.t
35
Rik Van Slycke
Lotto
z.t
36
Francisco Jose Antequera Alabau
Amaya Seguros
z.t
37
Franco Ballerini
GB - MG Boys Maglificio - Bianchi
z.t
38
Sean Yates
Motorola
z.t
39
Francisco Javier Mauleón Unsain
Clas-Cajastur
z.t
40
Richard Virenque
R.M.O.
z.t
41
Herman Frison
Tulip Computers
z.t
42
Thierry Bourguignon
Castorama
z.t
43
Jerome Simon
Z
z.t
44
Dirk De Wolf
Gatorade
z.t
45
Oscar de Jesus Vargas Restrepo
Amaya Seguros
z.t
46
Thierry Marie
Castorama
z.t
47
Johnny Weltz
O.N.C.E.
z.t
48
Andreas Kappes
Telekom
z.t
49
Fernando Escartín Coti
Clas-Cajastur
z.t
50
Thierry Claveyrolat
Z
z.t
51
Marc Madiot
Telekom
z.t
52
Juan Carlos Martin Martinez
Amaya Seguros
z.t
53
Thierry Laurent
R.M.O.
z.t
54
Brian Holm
Tulip Computers
z.t
55
Dominique Arnould
Castorama
z.t
56
Hendrik Redant
Lotto
z.t
57
Fabio Roscioli
Carrera - Vagabond-Tassoni
z.t
58
Herminio Diaz Zabala
O.N.C.E.
z.t
59
Claudio Chiappucci
Carrera - Vagabond-Tassoni
z.t
60
Guy Nulens
Panasonic-Sportlife
z.t
61
Flavio Vanzella
GB - MG Boys Maglificio - Bianchi
z.t
62
Andrea Chiurato
Gatorade
z.t
63
Michel Dernies
Motorola
z.t
64
Eric Caritoux
R.M.O.
z.t
65
Ronan Pensec
R.M.O.
z.t
66
Jean-François Bernard
Banesto
z.t
67
Acacio Da Silva
Festina - Lotus
z.t
68
Eric Boyer
Z
z.t
69
Udo Bölts
Telekom
z.t
70
Jesper Skibby
TVM-Sanyo
z.t
71
Javier Murguialday Chasco
Amaya Seguros
z.t
72
Andy Hampsten
Motorola
z.t
73
Maurizio Fondriest
Panasonic-Sportlife
z.t
74
Gérard Rué
Castorama
z.t
75
Carlos Hernandez Bailo
Festina - Lotus
z.t
76
Carlos Mario Jaramillo Mesa
Postobon - Manzana - Ryalcao
z.t
77
Gert-Jan Theunisse
TVM-Sanyo
z.t
78
Dimitri Zhdanov
Panasonic-Sportlife
z.t
79
Maarten den Bakker
PDM-Ultima-Concorde
z.t
80
François Lemarchand
Z
z.t
81
Raul Alcala Gallegos
PDM-Ultima-Concorde
z.t
82
Franco Vona
GB - MG Boys Maglificio - Bianchi
z.t
83
Christophe Manin
R.M.O.
z.t
84
Gilles Delion
Helvetia - Fichtel & Sachs
z.t
85
Jean-Cyril Robin
Castorama
z.t
86
Marc Sergeant
Panasonic-Sportlife
z.t
87
Xavier Aldanondo Luzuriaga
O.N.C.E.
z.t
88
Abelardo Rondon Vasquez
Gatorade
z.t
89
Robert Millar
TVM-Sanyo
z.t
90
Julian Gorospe Artabe
Banesto
z.t
91
Mario Chiesa
Carrera - Vagabond-Tassoni
z.t
92
José Ramon Uriarte Zubero
Banesto
z.t
93
Mario Kummer
PDM-Ultima-Concorde
z.t
94
Stephen Roche
Carrera - Vagabond-Tassoni
z.t
95
Giancarlo Perini
Carrera - Vagabond-Tassoni
z.t
96
Juan Carlos Martin Martinez
Amaya Seguros
z.t
97
Jon Unzaga Bombin
Clas-Cajastur
z.t
98
Martien Kokkelkoren
Buckler
z.t
99
Ramon Gonzalez Arrieta
Festina - Lotus
z.t
100
Jesus Montoya Alarcon
Amaya Seguros
z.t
101
Pello Ruiz Cabestany
Gatorade
z.t
102
Rolf Järmann
Ariostea
z.t
103
Mario Scirea
Gatorade
z.t
104
Fernando Quevedo Salazar
Amaya Seguros
z.t
105
Fernando Pinero Gallego
Festina - Lotus
z.t
106
Miguel Indurain
Banesto
z.t
107
Aitor Garmendia Arbilla
Banesto
z.t
108
Arunas Cepele
Postobon - Manzana - Ryalcao
z.t
109
Enrique Alonso Casado
Festina - Lotus
z.t
110
Atle Kvalsvoll
Z
z.t
111
Luis Perez Garcia
Festina - Lotus
z.t
112
Sammie Moreels
Lotto
z.t
113
Dominik Krieger
Helvetia - Fichtel & Sachs
z.t
114
Francisco Espinosa Sempere
Clas-Cajastur
z.t
115
Martin Earley
PDM-Ultima-Concorde
z.t
116
Guido Bontempi
Carrera - Vagabond-Tassoni
z.t
117
Per Johnny Pedersen
Amaya Seguros
z.t
118
Roberto Conti
Ariostea
z.t
119
Alberto Elli
Ariostea
z.t
120
Julio Cesar Ortegon Duque
Postobon - Manzana - Ryalcao
z.t
121
Philippe Louviot
O.N.C.E.
z.t
122
Yvon Madiot
Telekom
z.t
123
Marino Alonso Monje
Banesto
z.t
124
Arturas Kasputis
Postobon - Manzana - Ryalcao
z.t
125
Gerardo Moncada Guiza
Postobon - Manzana - Ryalcao
z.t
126
Neil Stephens
O.N.C.E.
op 26"
127
Stephen Hodge
O.N.C.E.
z.t
128
Frans Maassen
Buckler
z.t
129
Jos van Aert
PDM-Ultima-Concorde
z.t
130
Jacky Durand
Castorama
z.t
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
1921
1920
1919
1914
1913
1912
1911
1910
1909
1908
1907
1906
1905
1904
1903
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares