En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de France
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
Stage 11
Stage 12
Stage 13
Stage 14
Stage 15
Stage 16
Stage 17
Stage 18
Stage 19
Stage 20
Stage 21
21/07
Saint-Étienne
La Bourboule
212 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Stephen Roche
Carrera - Vagabond-Tassoni
5u52'14"
2
Viatcheslav Ekimov
Panasonic-Sportlife
op 46"
3
Jon Unzaga Bombin
Clas-Cajastur
op 50"
4
Claudio Chiappucci
Carrera - Vagabond-Tassoni
op 51"
5
Steven Rooks
Buckler
z.t
6
Laurent Jalabert
O.N.C.E.
z.t
7
Miguel Indurain
Banesto
z.t
8
Gianni Bugno
Gatorade
z.t
9
Massimo Ghirotto
Carrera - Vagabond-Tassoni
op 55"
10
Erik Breukink
PDM-Ultima-Concorde
op 57"
11
Gert-Jan Theunisse
TVM-Sanyo
z.t
12
Pascal Lino
R.M.O.
z.t
13
Andy Hampsten
Motorola
z.t
14
Raul Alcala Gallegos
PDM-Ultima-Concorde
z.t
15
Arsenio Gonzalez Gutierrez
Clas-Cajastur
z.t
16
Giancarlo Perini
Carrera - Vagabond-Tassoni
z.t
17
Atle Kvalsvoll
Z
op 1'01"
18
Franco Vona
GB - MG Boys Maglificio - Bianchi
op 1'03"
19
Jean-François Bernard
Banesto
z.t
20
Pedro Delgado Robledo
Banesto
z.t
21
Francisco Javier Mauleón Unsain
Clas-Cajastur
z.t
22
Eric Boyer
Z
z.t
23
Francisco Espinosa Sempere
Clas-Cajastur
op 1'09"
24
Eddy Bouwmans
Panasonic-Sportlife
z.t
25
Jerome Simon
Z
op 1'12"
26
Luis Perez Garcia
Festina - Lotus
op 1'15"
27
Jean-Cyril Robin
Castorama
op 1'25"
28
Franco Chioccioli
GB - MG Boys Maglificio - Bianchi
z.t
29
Javier Murguialday Chasco
Amaya Seguros
z.t
30
Harald Maier
PDM-Ultima-Concorde
z.t
31
Gérard Rué
Castorama
z.t
32
Robert Millar
TVM-Sanyo
op 1'28"
33
Richard Virenque
R.M.O.
z.t
34
Maurizio Fondriest
Panasonic-Sportlife
op 1'33"
35
Oscar de Jesus Vargas Restrepo
Amaya Seguros
z.t
36
Gerardo Moncada Guiza
Postobon - Manzana - Ryalcao
z.t
37
Thierry Bourguignon
Castorama
z.t
38
Jan Nevens
Lotto
z.t
39
Abelardo Rondon Vasquez
Gatorade
op 1'49"
40
Fernando Escartín Coti
Clas-Cajastur
z.t
41
Brian Holm
Tulip Computers
z.t
42
Yvon Ledanois
Castorama
op 2'00"
43
Sean Kelly
Festina - Lotus
op 2'06"
44
Philippe Louviot
O.N.C.E.
op 2'27"
45
Jens Heppner
Telekom
op 2'30"
46
Neil Stephens
O.N.C.E.
op 2'40"
47
Laurent Fignon
Gatorade
op 2'45"
48
Thierry Claveyrolat
Z
z.t
49
Fernando Pinero Gallego
Festina - Lotus
z.t
50
Udo Bölts
Telekom
z.t
51
Ramon Gonzalez Arrieta
Festina - Lotus
z.t
52
Arunas Cepele
Postobon - Manzana - Ryalcao
z.t
53
Julian Gorospe Artabe
Banesto
z.t
54
Enrique Alonso Casado
Festina - Lotus
z.t
55
Alberto Elli
Ariostea
z.t
56
Jim Van De Laer
Tulip Computers
z.t
57
Dimitri Zhdanov
Panasonic-Sportlife
op 2'52"
58
Dominik Krieger
Helvetia - Fichtel & Sachs
op 3'05"
59
Roberto Conti
Ariostea
z.t
60
Andrea Chiurato
Gatorade
op 3'38"
61
Johan Museeuw
Lotto
op 5'41"
62
Carlos Hernandez Bailo
Festina - Lotus
op 9'24"
63
Juan Carlos Martin Martinez
Amaya Seguros
z.t
64
Martin Earley
PDM-Ultima-Concorde
z.t
65
Ronan Pensec
R.M.O.
z.t
66
Eric Caritoux
R.M.O.
z.t
67
Yvon Madiot
Telekom
z.t
68
Laurent Pillon
GB - MG Boys Maglificio - Bianchi
z.t
69
Marc Madiot
Telekom
z.t
70
Flavio Vanzella
GB - MG Boys Maglificio - Bianchi
z.t
71
Gilles Delion
Helvetia - Fichtel & Sachs
z.t
72
Dmitri Konyshev
TVM-Sanyo
z.t
73
Carlos Mario Jaramillo Mesa
Postobon - Manzana - Ryalcao
z.t
74
José Ramon Uriarte Zubero
Banesto
z.t
75
Johnny Weltz
O.N.C.E.
z.t
76
Soren Lilholt
Tulip Computers
op 10'00"
77
Marc Sergeant
Panasonic-Sportlife
op 11'45"
78
Guy Nulens
Panasonic-Sportlife
z.t
79
Phil Anderson
Motorola
z.t
80
Jos van Aert
PDM-Ultima-Concorde
z.t
81
François Lemarchand
Z
z.t
82
Maarten den Bakker
PDM-Ultima-Concorde
z.t
83
Jelle Nijdam
Buckler
z.t
84
Jesper Skibby
TVM-Sanyo
z.t
85
Dominique Arnould
Castorama
z.t
86
Peter Roes
Lotto
z.t
87
Etienne De Wilde
Telekom
z.t
88
Marino Alonso Monje
Banesto
z.t
89
Arturas Kasputis
Postobon - Manzana - Ryalcao
z.t
90
Mario Kummer
PDM-Ultima-Concorde
z.t
91
Dirk De Wolf
Gatorade
z.t
92
Francisco Jose Antequera Alabau
Amaya Seguros
z.t
93
Rolf Järmann
Ariostea
z.t
94
Jesus Montoya Alarcon
Amaya Seguros
z.t
95
Juan Carlos Martin Martinez
Amaya Seguros
z.t
96
Acacio Da Silva
Festina - Lotus
z.t
97
Thierry Laurent
R.M.O.
z.t
98
Peter De Clercq
Lotto
op 12'19"
99
Aitor Garmendia Arbilla
Banesto
op 14'21"
100
Xavier Aldanondo Luzuriaga
O.N.C.E.
op 15'41"
101
Jean-Claude Colotti
Z
z.t
102
Mario Scirea
Gatorade
z.t
103
Fabio Roscioli
Carrera - Vagabond-Tassoni
z.t
104
Pello Ruiz Cabestany
Gatorade
z.t
105
Allan Peiper
Tulip Computers
z.t
106
Herman Frison
Tulip Computers
z.t
107
Olaf Ludwig
Panasonic-Sportlife
z.t
108
Guido Bontempi
Carrera - Vagabond-Tassoni
z.t
109
Franco Ballerini
GB - MG Boys Maglificio - Bianchi
z.t
110
Mario Chiesa
Carrera - Vagabond-Tassoni
z.t
111
Jean-Paul van Poppel
PDM-Ultima-Concorde
z.t
112
Jörg Müller
Helvetia - Fichtel & Sachs
z.t
113
Henri Manders
Helvetia - Fichtel & Sachs
z.t
114
Giovanni Fidanza
Gatorade
z.t
115
Sean Yates
Motorola
z.t
116
Christophe Manin
R.M.O.
z.t
117
Rik Van Slycke
Lotto
z.t
118
Fernando Quevedo Salazar
Amaya Seguros
z.t
119
Per Johnny Pedersen
Amaya Seguros
z.t
120
Andreas Kappes
Telekom
z.t
121
Herminio Diaz Zabala
O.N.C.E.
z.t
122
Martien Kokkelkoren
Buckler
z.t
123
Hendrik Redant
Lotto
z.t
124
Thierry Marie
Castorama
z.t
125
Julio Cesar Ortegon Duque
Postobon - Manzana - Ryalcao
z.t
126
Jacky Durand
Castorama
z.t
127
Frans Maassen
Buckler
z.t
128
Frankie Andreu
Motorola
z.t
129
Michel Dernies
Motorola
z.t
130
Sammie Moreels
Lotto
z.t
131
Stephen Hodge
O.N.C.E.
z.t
Davide Cassani
Ariostea
DNF
Rob Harmeling
TVM-Sanyo
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
1921
1920
1919
1914
1913
1912
1911
1910
1909
1908
1907
1906
1905
1904
1903
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares