En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de France
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
Stage 11
Stage 12
Stage 13
Stage 14
Stage 15
Stage 16
Stage 17
Stage 18
Stage 19
Stage 20
Stage 21
Stage 22
05/07
Nantes
Le Mans
213.5 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Jean-Paul van Poppel
Superconfex - Yoko
4u52'08"
2
Mathieu Hermans
Caja Rural - Orbea
z.t
3
Eric Vanderaerden
Panasonic - Isostar
z.t
4
Eddy Planckaert
ADR- Anti-M - Enerday
z.t
5
Sean Kelly
Kas - Canal 10
z.t
6
Adrie van der Poel
PDM-Ultima-Concorde
z.t
7
Etienne De Wilde
Sigma - Fina
z.t
8
Malcolm Elliott
Fagor - MBK
z.t
9
Frederic Vichot
Weinmann- La Suisse
z.t
10
Jean-Philippe Vandenbrande
Hitachi - Bosal - B.C.E.Snooker
z.t
11
Jean-Claude Colotti
R.M.O.
z.t
12
Marc Sergeant
Hitachi - Bosal - B.C.E.Snooker
z.t
13
Stefano Zanatta
Chateau d'Ax - Salotti
z.t
14
Manuel Jorge Dominguez Diaz
BH
z.t
15
Bruno Cornillet
Z - Peugeot
z.t
16
Roger Nathan Dahlberg
7-Eleven - Hoonved
z.t
17
Davis Phinney
7-Eleven - Hoonved
z.t
18
Stefano Giuliani
Chateau d'Ax - Salotti
z.t
19
Jean-Pierre Heynderickx
Sigma - Fina
z.t
20
Guido Bontempi
Carrera - Vagabond
z.t
21
Steven Rooks
PDM-Ultima-Concorde
z.t
22
Roberto Amadio
Chateau d'Ax - Salotti
z.t
23
Dominique Garde
Systeme U
z.t
24
Atle Kvalsvoll
Z - Peugeot
z.t
25
Gert-Jan Theunisse
PDM-Ultima-Concorde
z.t
26
Regis Simon
R.M.O.
z.t
27
Gilles Sanders
Kas - Canal 10
z.t
28
Wiebren Veenstra
Hitachi - Bosal - B.C.E.Snooker
z.t
29
Johnny Weltz
Fagor - MBK
z.t
30
Alfonso Gutierrez Gutierrez
Teka
z.t
31
Régis Clère
Teka
z.t
32
Ronan Pensec
Z - Peugeot
z.t
33
Soren Lilholt
Sigma - Fina
z.t
34
Frank Hoste
ADR- Anti-M - Enerday
z.t
35
Charly Mottet
Systeme U
z.t
36
Thierry Marie
Systeme U
z.t
37
Jos Haex
Hitachi - Bosal - B.C.E.Snooker
z.t
38
Federico Echave Musatadi
BH
z.t
39
Gerhard Zadrobilek
Weinmann- La Suisse
z.t
40
Sean Yates
Fagor - MBK
z.t
41
Johan Lammerts
Toshiba
z.t
42
Ron Kiefel
7-Eleven - Hoonved
z.t
43
Jacques Hanegraaf
Toshiba
z.t
44
Julio Cesar Cadena Villejas
Cafe de Colombia
z.t
45
Henk Lubberding
Panasonic - Isostar
z.t
46
Teun van Vliet
Panasonic - Isostar
z.t
47
Pascal Simon
Systeme U
z.t
48
Rolf Gölz
Superconfex - Yoko
z.t
49
Rudy d'Haenens
PDM-Ultima-Concorde
z.t
50
Bernard Richard
Fagor - MBK
z.t
51
Marc van Orsouw
PDM-Ultima-Concorde
z.t
52
Philippe Casado
Z - Peugeot
z.t
53
Jesus Rodriguez Magro
Reynolds - Reynolon - Pinarello
z.t
54
Claude Criquielion
Hitachi - Bosal - B.C.E.Snooker
z.t
55
Acacio Da Silva
Kas - Canal 10
z.t
56
Laurent Fignon
Systeme U
z.t
57
Inaki Gaston Crespo
Kelme - Iberia
z.t
58
Jean-François Bernard
Toshiba
z.t
59
Theo de Rooy
Panasonic - Isostar
z.t
60
Henri Abadie
Z - Peugeot
z.t
61
Martin Earley
Kas - Canal 10
z.t
62
Eduardo Chozas Olmos
Kelme - Iberia
z.t
63
Pedro Delgado Robledo
Reynolds - Reynolon - Pinarello
z.t
64
Niki Rüttimann
Weinmann- La Suisse
z.t
65
Vicente Juan Ridaura Sebastian
Caja Rural - Orbea
z.t
66
Jeff Pierce
7-Eleven - Hoonved
z.t
67
Patrice Esnault
R.M.O.
z.t
68
Johan Museeuw
ADR- Anti-M - Enerday
z.t
69
Robert Millar
Fagor - MBK
z.t
70
Valerio Tebaldi
Chateau d'Ax - Salotti
z.t
71
Jerome Simon
Z - Peugeot
z.t
72
Jean-Claude Bagot
Fagor - MBK
z.t
73
Milan Jurco
Chateau d'Ax - Salotti
z.t
74
Gilbert Duclos-Lassalle
Z - Peugeot
z.t
75
Ludwig Wijnants
Sigma - Fina
z.t
76
Guy Nulens
Panasonic - Isostar
z.t
77
Martin Alonso Ramirez Ramirez
Cafe de Colombia
z.t
78
Michael Wilson
Weinmann- La Suisse
z.t
79
Arsenio Gonzalez Gutierrez
Teka
z.t
80
Juan Martinez Oliver
Kelme - Iberia
z.t
81
José Patrocinio Jiménez Bautista
Cafe de Colombia
z.t
82
Eric Caritoux
Kas - Canal 10
z.t
83
Alfred Achermann
Kas - Canal 10
z.t
84
Erik Breukink
Panasonic - Isostar
z.t
85
Michel Bibollet
R.M.O.
z.t
86
Jaanus Kuum
ADR- Anti-M - Enerday
z.t
87
Luis Javier Lukin Morentin
Reynolds - Reynolon - Pinarello
z.t
88
Jokin Mujika Aramburu
Caja Rural - Orbea
z.t
89
Steve Bauer
Weinmann- La Suisse
z.t
90
Marc Madiot
Toshiba
z.t
91
Eric Boyer
Systeme U
z.t
92
Rik Van Slycke
Sigma - Fina
z.t
93
Alvaro Pino Couñago
BH
z.t
94
Frédéric Brun (1)
Z - Peugeot
z.t
95
Peter WInnen
Panasonic - Isostar
z.t
96
Eddy Schepers
Fagor - MBK
z.t
97
Joël Pelier
Systeme U
z.t
98
Jelle Nijdam
Superconfex - Yoko
z.t
99
Jacques Decrion
Systeme U
z.t
100
Twan Poels
Superconfex - Yoko
z.t
101
Patrick Onnockx
ADR- Anti-M - Enerday
z.t
102
Nico Verhoeven
Superconfex - Yoko
z.t
103
Denis Roux
Z - Peugeot
z.t
104
Andy Hampsten
7-Eleven - Hoonved
z.t
105
Raul Alcala Gallegos
7-Eleven - Hoonved
z.t
106
José Salvador Sanchis Torme
Caja Rural - Orbea
z.t
107
Jean-Claude Leclercq
Weinmann- La Suisse
z.t
108
Dag Otto Lauritzen
7-Eleven - Hoonved
z.t
109
Bruno Leali
Carrera - Vagabond
z.t
110
Herminio Diaz Zabala
Reynolds - Reynolon - Pinarello
z.t
111
Roberto Visentini
Carrera - Vagabond
z.t
112
Charly Berard
Fagor - MBK
z.t
113
Willem Wijnant
Sigma - Fina
z.t
114
Anselmo Fuerte Abelenda
BH
z.t
115
Celestino Prieto Rodriguez
Kas - Canal 10
z.t
116
Raimund Dietzen
Teka
z.t
117
Urs Zimmermann
Carrera - Vagabond
z.t
118
René Martens
ADR- Anti-M - Enerday
z.t
119
Angel Camarillo Llorens
Teka
z.t
120
Eric Van Lancker
Panasonic - Isostar
z.t
121
Guido Winterberg
Weinmann- La Suisse
z.t
122
Gerard Veldscholten
Weinmann- La Suisse
z.t
123
Dirk Wayenberg
ADR- Anti-M - Enerday
z.t
124
Henry Cardenas Orduz
Cafe de Colombia
z.t
125
Roger Ilegems
Sigma - Fina
z.t
126
Frans Maassen
Superconfex - Yoko
z.t
127
Martial Gayant
Toshiba
z.t
128
Jesus Blanco Villar
Teka
z.t
129
Roy Knickman
7-Eleven - Hoonved
z.t
130
Dirk Demol
ADR- Anti-M - Enerday
z.t
131
Ennio Vanotti
Chateau d'Ax - Salotti
z.t
132
Jan Wijnants
Hitachi - Bosal - B.C.E.Snooker
z.t
133
Fabio Enrique Parra Pinto
Kelme - Iberia
z.t
134
Roque de la Cruz Martinez
Caja Rural - Orbea
z.t
135
Antonio Coll Pontanilla
Kelme - Iberia
z.t
136
Dante Rezze
R.M.O.
z.t
137
José Recio Ariza
Kelme - Iberia
z.t
138
Roland Le Clerc
Caja Rural - Orbea
z.t
139
Alessandro Pozzi (1)
Chateau d'Ax - Salotti
z.t
140
Marco Bergamo
Carrera - Vagabond
z.t
141
Laudelino Cubino
BH
z.t
142
Yvon Madiot
Toshiba
z.t
143
Thierry Claveyrolat
R.M.O.
z.t
144
Peter Stevenhaagen
PDM-Ultima-Concorde
z.t
145
Ludo Peeters
Superconfex - Yoko
z.t
146
Andy Bishop
PDM-Ultima-Concorde
z.t
147
Miguel Indurain
Reynolds - Reynolon - Pinarello
z.t
148
Marco Giuseppe Tabai
Carrera - Vagabond
z.t
149
Tony Rominger
Chateau d'Ax - Salotti
z.t
150
Jon Unzaga Bombin
Kas - Canal 10
z.t
151
Enrique Alberto Aja Cagigas
Teka
z.t
152
Dominique Arnaud
Reynolds - Reynolon - Pinarello
z.t
153
Ricardo Martinez Matei
Kelme - Iberia
z.t
154
Jose Samuel Cabrera Castaneda
Cafe de Colombia
z.t
155
Philippe Bouvatier
BH
z.t
156
Marco Antonio Leon Castro
Cafe de Colombia
z.t
157
Luis Alberto Herrera Herrera
Cafe de Colombia
z.t
158
Edgar Corredor Alvarez
Cafe de Colombia
z.t
159
Pablo Omar Hernandez Riano
Reynolds - Reynolon - Pinarello
z.t
160
Carlos Hernandez Bailo
Teka
z.t
161
Vicente Belda Vicedo
Kelme - Iberia
z.t
162
Israel Corredor Fonseca
Cafe de Colombia
z.t
163
Philippe Leleu
Toshiba
z.t
164
Gerrit Solleveld
Superconfex - Yoko
z.t
165
Erich Mächler
Carrera - Vagabond
z.t
166
Guido Van Calster
Kas - Canal 10
z.t
167
Hartmut Bölts
R.M.O.
z.t
168
Angel Arroyo Lanchas
Reynolds - Reynolon - Pinarello
z.t
169
Gianni Bugno
Chateau d'Ax - Salotti
z.t
170
Andreas Kappes
Toshiba
z.t
171
Julian Gorospe Artabe
Reynolds - Reynolon - Pinarello
z.t
172
Massimo Ghirotto
Carrera - Vagabond
z.t
173
Gert Jakobs
Superconfex - Yoko
z.t
174
Jens Veggerby
7-Eleven - Hoonved
z.t
175
Walter Magnago
Carrera - Vagabond
z.t
176
Jan Nevens
Sigma - Fina
z.t
177
Mariano Sanchez Martinez
Teka
z.t
178
Francisco Jose Antequera Alabau
BH
z.t
179
Frederic Garnier
Toshiba
z.t
180
Gilles Mas
R.M.O.
z.t
181
Rene Beuker
Caja Rural - Orbea
z.t
182
Dirk De Wolf
Hitachi - Bosal - B.C.E.Snooker
z.t
183
Marino Lejarreta Arrizabalaga
Caja Rural - Orbea
z.t
184
Pedro Munoz Machin Rodriguez
Fagor - MBK
z.t
185
Jorgen Vagn Pedersen
BH
z.t
186
Jörg Müller
PDM-Ultima-Concorde
z.t
187
Bruno Bruyère
Hitachi - Bosal - B.C.E.Snooker
z.t
188
Christophe Lavainne
Systeme U
z.t
189
Gerrie Knetemann
PDM-Ultima-Concorde
z.t
190
Fons De Wolf
ADR- Anti-M - Enerday
z.t
191
Michel Vermote
R.M.O.
z.t
192
Erwin Nijboer
Caja Rural - Orbea
z.t
193
Hennie Kuiper
Sigma - Fina
z.t
194
John Talen
Panasonic - Isostar
z.t
195
Stefan Morjean
Hitachi - Bosal - B.C.E.Snooker
z.t
196
Javier Murguialday Chasco
BH
z.t
197
Jaime Vilamajo Ipiens
Kelme - Iberia
z.t
Pascal Richard
Weinmann- La Suisse
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
1921
1920
1919
1914
1913
1912
1911
1910
1909
1908
1907
1906
1905
1904
1903
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares