En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de France
Stage information
Prologue
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
Stage 11
Stage 12
Stage 13
Stage 14
Stage 15
Stage 16
Stage 17
Stage 18
Stage 19
Stage 20
Stage 21
Stage 22
04/07
Pontchâteau
Machecoul
91.5 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Steve Bauer
Weinmann- La Suisse
2u16'34"
2
Eric Vanderaerden
Panasonic - Isostar
op 8"
3
Eddy Planckaert
ADR- Anti-M - Enerday
z.t
4
Davis Phinney
7-Eleven - Hoonved
z.t
5
Wiebren Veenstra
Hitachi - Bosal - B.C.E.Snooker
z.t
6
Sean Kelly
Kas - Canal 10
z.t
7
Etienne De Wilde
Sigma - Fina
z.t
8
Manuel Jorge Dominguez Diaz
BH
z.t
9
Stefano Zanatta
Chateau d'Ax - Salotti
z.t
10
Adrie van der Poel
PDM-Ultima-Concorde
z.t
11
Mathieu Hermans
Caja Rural - Orbea
z.t
12
Frans Maassen
Superconfex - Yoko
z.t
13
Rudy d'Haenens
PDM-Ultima-Concorde
z.t
14
Nico Verhoeven
Superconfex - Yoko
z.t
15
Roberto Amadio
Chateau d'Ax - Salotti
z.t
16
Gilles Sanders
Kas - Canal 10
z.t
17
Regis Simon
R.M.O.
z.t
18
Frederic Vichot
Weinmann- La Suisse
z.t
19
Jean-Claude Colotti
R.M.O.
z.t
20
Jaanus Kuum
ADR- Anti-M - Enerday
z.t
21
Marc Sergeant
Hitachi - Bosal - B.C.E.Snooker
z.t
22
Rik Van Slycke
Sigma - Fina
z.t
23
Jean-Philippe Vandenbrande
Hitachi - Bosal - B.C.E.Snooker
z.t
24
Jos Haex
Hitachi - Bosal - B.C.E.Snooker
z.t
25
Gilbert Duclos-Lassalle
Z - Peugeot
z.t
26
Johan Lammerts
Toshiba
z.t
27
Malcolm Elliott
Fagor - MBK
z.t
28
Philippe Casado
Z - Peugeot
z.t
29
Alfonso Gutierrez Gutierrez
Teka
z.t
30
Michel Vermote
R.M.O.
z.t
31
Guido Winterberg
Weinmann- La Suisse
z.t
32
Jean-Pierre Heynderickx
Sigma - Fina
z.t
33
Roy Knickman
7-Eleven - Hoonved
z.t
34
Milan Jurco
Chateau d'Ax - Salotti
z.t
35
Jan Nevens
Sigma - Fina
z.t
36
Frederic Garnier
Toshiba
z.t
37
Guido Bontempi
Carrera - Vagabond
z.t
38
Soren Lilholt
Sigma - Fina
z.t
39
Jan Wijnants
Hitachi - Bosal - B.C.E.Snooker
z.t
40
Jaime Vilamajo Ipiens
Kelme - Iberia
z.t
41
Julio Cesar Cadena Villejas
Cafe de Colombia
z.t
42
Thierry Marie
Systeme U
z.t
43
Jean-Claude Bagot
Fagor - MBK
z.t
44
Ricardo Martinez Matei
Kelme - Iberia
z.t
45
Steven Rooks
PDM-Ultima-Concorde
z.t
46
Jelle Nijdam
Superconfex - Yoko
z.t
47
Gert-Jan Theunisse
PDM-Ultima-Concorde
z.t
48
Jean-François Bernard
Toshiba
z.t
49
Christophe Lavainne
Systeme U
z.t
50
Dominique Garde
Systeme U
z.t
51
Roger Ilegems
Sigma - Fina
z.t
52
Andreas Kappes
Toshiba
z.t
53
Charly Mottet
Systeme U
z.t
54
Bruno Cornillet
Z - Peugeot
z.t
55
Marco Bergamo
Carrera - Vagabond
z.t
56
Henk Lubberding
Panasonic - Isostar
z.t
57
Jacques Hanegraaf
Toshiba
z.t
58
Ron Kiefel
7-Eleven - Hoonved
z.t
59
Bruno Leali
Carrera - Vagabond
z.t
60
Ronan Pensec
Z - Peugeot
z.t
61
Teun van Vliet
Panasonic - Isostar
z.t
62
Martial Gayant
Toshiba
z.t
63
Frank Hoste
ADR- Anti-M - Enerday
z.t
64
Andy Bishop
PDM-Ultima-Concorde
z.t
65
Martin Earley
Kas - Canal 10
z.t
66
Twan Poels
Superconfex - Yoko
z.t
67
Jean-Claude Leclercq
Weinmann- La Suisse
z.t
68
Dirk Demol
ADR- Anti-M - Enerday
z.t
69
Alvaro Pino Couñago
BH
z.t
70
Erik Breukink
Panasonic - Isostar
z.t
71
Guy Nulens
Panasonic - Isostar
z.t
72
Jesus Blanco Villar
Teka
z.t
73
Jerome Simon
Z - Peugeot
z.t
74
Niki Rüttimann
Weinmann- La Suisse
z.t
75
Bernard Richard
Fagor - MBK
z.t
76
Ludwig Wijnants
Sigma - Fina
z.t
77
Rene Beuker
Caja Rural - Orbea
z.t
78
Marc van Orsouw
PDM-Ultima-Concorde
z.t
79
Anselmo Fuerte Abelenda
BH
z.t
80
Erwin Nijboer
Caja Rural - Orbea
z.t
81
Peter WInnen
Panasonic - Isostar
z.t
82
Joël Pelier
Systeme U
z.t
83
Raul Alcala Gallegos
7-Eleven - Hoonved
z.t
84
Eddy Schepers
Fagor - MBK
z.t
85
Pascal Simon
Systeme U
z.t
86
Philippe Bouvatier
BH
z.t
87
Sean Yates
Fagor - MBK
z.t
88
Johan Museeuw
ADR- Anti-M - Enerday
z.t
89
Hennie Kuiper
Sigma - Fina
z.t
90
Massimo Ghirotto
Carrera - Vagabond
z.t
91
Jokin Mujika Aramburu
Caja Rural - Orbea
z.t
92
Herminio Diaz Zabala
Reynolds - Reynolon - Pinarello
z.t
93
Jesus Rodriguez Magro
Reynolds - Reynolon - Pinarello
z.t
94
Valerio Tebaldi
Chateau d'Ax - Salotti
z.t
95
Johnny Weltz
Fagor - MBK
z.t
96
Arsenio Gonzalez Gutierrez
Teka
z.t
97
Gerhard Zadrobilek
Weinmann- La Suisse
z.t
98
Dirk Wayenberg
ADR- Anti-M - Enerday
z.t
99
Rolf Gölz
Superconfex - Yoko
z.t
100
Eric Van Lancker
Panasonic - Isostar
z.t
101
Martin Alonso Ramirez Ramirez
Cafe de Colombia
z.t
102
Denis Roux
Z - Peugeot
z.t
103
Claude Criquielion
Hitachi - Bosal - B.C.E.Snooker
z.t
104
Frédéric Brun (1)
Z - Peugeot
z.t
105
Theo de Rooy
Panasonic - Isostar
z.t
106
Jacques Decrion
Systeme U
z.t
107
Gert Jakobs
Superconfex - Yoko
z.t
108
Laurent Fignon
Systeme U
z.t
109
Dag Otto Lauritzen
7-Eleven - Hoonved
z.t
110
Eduardo Chozas Olmos
Kelme - Iberia
z.t
111
Henri Abadie
Z - Peugeot
z.t
112
Patrice Esnault
R.M.O.
z.t
113
Marc Madiot
Toshiba
z.t
114
Laudelino Cubino
BH
z.t
115
Luis Javier Lukin Morentin
Reynolds - Reynolon - Pinarello
z.t
116
Federico Echave Musatadi
BH
z.t
117
Michael Wilson
Weinmann- La Suisse
z.t
118
Pedro Delgado Robledo
Reynolds - Reynolon - Pinarello
z.t
119
Eric Caritoux
Kas - Canal 10
z.t
120
Miguel Indurain
Reynolds - Reynolon - Pinarello
z.t
121
Inaki Gaston Crespo
Kelme - Iberia
z.t
122
Robert Millar
Fagor - MBK
z.t
123
Régis Clère
Teka
z.t
124
Jens Veggerby
7-Eleven - Hoonved
z.t
125
Andy Hampsten
7-Eleven - Hoonved
z.t
126
Stefan Morjean
Hitachi - Bosal - B.C.E.Snooker
z.t
127
Javier Murguialday Chasco
BH
z.t
128
Philippe Leleu
Toshiba
z.t
129
Jeff Pierce
7-Eleven - Hoonved
z.t
130
Willem Wijnant
Sigma - Fina
z.t
131
Charly Berard
Fagor - MBK
z.t
132
Henry Cardenas Orduz
Cafe de Colombia
z.t
133
Yvon Madiot
Toshiba
z.t
134
Gerard Veldscholten
Weinmann- La Suisse
z.t
135
Angel Camarillo Llorens
Teka
z.t
136
Edgar Corredor Alvarez
Cafe de Colombia
z.t
137
Ludo Peeters
Superconfex - Yoko
z.t
138
Francisco Jose Antequera Alabau
BH
z.t
139
Tony Rominger
Chateau d'Ax - Salotti
z.t
140
Roger Nathan Dahlberg
7-Eleven - Hoonved
z.t
141
Eric Boyer
Systeme U
z.t
142
Hartmut Bölts
R.M.O.
z.t
143
Antonio Coll Pontanilla
Kelme - Iberia
z.t
144
Dante Rezze
R.M.O.
z.t
145
Celestino Prieto Rodriguez
Kas - Canal 10
z.t
146
Marco Giuseppe Tabai
Carrera - Vagabond
z.t
147
René Martens
ADR- Anti-M - Enerday
z.t
148
Erich Mächler
Carrera - Vagabond
z.t
149
José Salvador Sanchis Torme
Caja Rural - Orbea
z.t
150
Urs Zimmermann
Carrera - Vagabond
z.t
151
Gianni Bugno
Chateau d'Ax - Salotti
z.t
152
Roland Le Clerc
Caja Rural - Orbea
z.t
153
Pablo Omar Hernandez Riano
Reynolds - Reynolon - Pinarello
z.t
154
Dominique Arnaud
Reynolds - Reynolon - Pinarello
z.t
155
Peter Stevenhaagen
PDM-Ultima-Concorde
z.t
156
Ennio Vanotti
Chateau d'Ax - Salotti
z.t
157
Gerrit Solleveld
Superconfex - Yoko
z.t
158
Guido Van Calster
Kas - Canal 10
z.t
159
Walter Magnago
Carrera - Vagabond
z.t
160
Israel Corredor Fonseca
Cafe de Colombia
z.t
161
Pascal Richard
Weinmann- La Suisse
z.t
162
Alfred Achermann
Kas - Canal 10
z.t
163
Vicente Belda Vicedo
Kelme - Iberia
z.t
164
Alessandro Pozzi (1)
Chateau d'Ax - Salotti
z.t
165
Acacio Da Silva
Kas - Canal 10
z.t
166
Thierry Claveyrolat
R.M.O.
z.t
167
Roberto Visentini
Carrera - Vagabond
z.t
168
Stefano Giuliani
Chateau d'Ax - Salotti
z.t
169
Luis Alberto Herrera Herrera
Cafe de Colombia
z.t
170
Raimund Dietzen
Teka
z.t
171
Dirk De Wolf
Hitachi - Bosal - B.C.E.Snooker
z.t
172
Fabio Enrique Parra Pinto
Kelme - Iberia
z.t
173
Angel Arroyo Lanchas
Reynolds - Reynolon - Pinarello
z.t
174
Fons De Wolf
ADR- Anti-M - Enerday
z.t
175
Jon Unzaga Bombin
Kas - Canal 10
z.t
176
Jorgen Vagn Pedersen
BH
z.t
177
Roque de la Cruz Martinez
Caja Rural - Orbea
z.t
178
John Talen
Panasonic - Isostar
z.t
179
Atle Kvalsvoll
Z - Peugeot
z.t
180
Marino Lejarreta Arrizabalaga
Caja Rural - Orbea
z.t
181
Carlos Hernandez Bailo
Teka
z.t
182
Bruno Bruyère
Hitachi - Bosal - B.C.E.Snooker
op 2'09"
183
Julian Gorospe Artabe
Reynolds - Reynolon - Pinarello
z.t
184
Gilles Mas
R.M.O.
z.t
185
Vicente Juan Ridaura Sebastian
Caja Rural - Orbea
op 2'36"
186
Juan Martinez Oliver
Kelme - Iberia
z.t
187
Gerrie Knetemann
PDM-Ultima-Concorde
z.t
188
Jose Samuel Cabrera Castaneda
Cafe de Colombia
z.t
189
Michel Bibollet
R.M.O.
op 4'40"
190
Jean-Paul van Poppel
Superconfex - Yoko
z.t
191
José Patrocinio Jiménez Bautista
Cafe de Colombia
z.t
192
Jörg Müller
PDM-Ultima-Concorde
z.t
193
Pedro Munoz Machin Rodriguez
Fagor - MBK
z.t
194
Enrique Alberto Aja Cagigas
Teka
z.t
195
José Recio Ariza
Kelme - Iberia
z.t
196
Mariano Sanchez Martinez
Teka
z.t
197
Patrick Onnockx
ADR- Anti-M - Enerday
z.t
198
Marco Antonio Leon Castro
Cafe de Colombia
op 7'50"
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
1921
1920
1919
1914
1913
1912
1911
1910
1909
1908
1907
1906
1905
1904
1903
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares