En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de France
Stage information
Prologue
Stage 1a
Stage 1b
Stage 2a
Stage 2b
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7a
Stage 7b
Stage 8
Stage 9
Stage 10
Stage 11
Stage 12a
Stage 12b
Stage 13
Stage 14
Stage 15
Stage 16a
Stage 16b
Stage 17
Stage 18
Stage 19
Stage 20a
Stage 20b
22/07
Paris
Paris
89 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Bernard Thevenet
Peugeot - BP - Michelin
2u21'37"
2
Walter Godefroot
Flandria - Carpenter - Shimano
z.t
3
Jan Krekels
Canada Dry - Gazelle
z.t
4
Jacques Esclassan
Peugeot - BP - Michelin
z.t
5
Régis Ovion
Peugeot - BP - Michelin
z.t
6
Charly Rouxel
Peugeot - BP - Michelin
z.t
7
Daniel Ducreux
Flandria - Carpenter - Shimano
z.t
8
Gerard Vianen
Gitane - Frigecreme
z.t
9
Lucien Aimar
De Kova - Lejeune
z.t
10
Alfred Gaida
Rokado - de Gribaldy
z.t
11
Barry Hoban
Gan - Mercier - Hutchinson
z.t
12
Jacky Mourioux
Gan - Mercier - Hutchinson
z.t
13
Jürgen Tschan
Peugeot - BP - Michelin
z.t
14
Regis Delepine
Gan - Mercier - Hutchinson
z.t
15
Christian Blain
De Kova - Lejeune
z.t
16
Michel Perin
Gan - Mercier - Hutchinson
z.t
17
Jesus Manzaneque Sanchez
La Casera - Pena Bahamontes
z.t
18
Jacques-André Hochart
De Kova - Lejeune
z.t
19
Jean-Pierre Danguillaume
Peugeot - BP - Michelin
z.t
20
Gerard Moneyron
Gan - Mercier - Hutchinson
z.t
21
Joaquim Agostinho
BIC
z.t
22
Charly Grosskost
Gan - Mercier - Hutchinson
z.t
23
Marc Demeyer
Flandria - Carpenter - Shimano
z.t
24
Michel Roques
Sonolor
z.t
25
Theo van der Leeuw
Canada Dry - Gazelle
z.t
26
René Grelin
Gan - Mercier - Hutchinson
z.t
27
Tony Houbrechts
Rokado - de Gribaldy
z.t
28
Antonio Martos Aguilar
Kas - Kaskol
z.t
29
José Catieau
BIC
z.t
30
Michel Pollentier
Flandria - Carpenter - Shimano
z.t
31
Michael Wright
Gitane - Frigecreme
z.t
32
Gustaaf Van Roosbroeck
Rokado - de Gribaldy
z.t
33
Herman Van Springel
Rokado - de Gribaldy
z.t
34
Santiago Lazcano Labaca
Kas - Kaskol
z.t
35
Antonio Menendez Gonzalez
Kas - Kaskol
z.t
36
Robert Mintkiewicz
Sonolor
z.t
37
Fernando Mendes
Flandria - Carpenter - Shimano
z.t
38
Jean-Claude Largeau
Gitane - Frigecreme
z.t
39
Raymond Riotte
Sonolor
z.t
40
Ronald De Witte
Flandria - Carpenter - Shimano
z.t
41
Leif Mortensen
BIC
z.t
42
Vicente Lopez Carril
Kas - Kaskol
z.t
43
Carlos Melero Garcia
Kas - Kaskol
z.t
44
Raymond Martin
Gitane - Frigecreme
z.t
45
Lucien Van Impe
Sonolor
z.t
46
Joop Zoetemelk
Gitane - Frigecreme
z.t
47
Robert Bouloux
Peugeot - BP - Michelin
z.t
48
Alain Santy
BIC
z.t
49
Luis Balague Carreno
La Casera - Pena Bahamontes
z.t
50
Mariano Martinez
Gan - Mercier - Hutchinson
z.t
51
Jean-Jacques Sanquer
Flandria - Carpenter - Shimano
z.t
52
Jesus Esperanza
La Casera - Pena Bahamontes
z.t
53
Ferdinand Julien
Gitane - Frigecreme
z.t
54
Roland Berland
BIC
z.t
55
Pedro Torres Cruces
La Casera - Pena Bahamontes
z.t
56
Luis Zubero Aldecoa
Kas - Kaskol
z.t
57
Jean-Claude Baud
De Kova - Lejeune
z.t
58
Raymond Delisle
Peugeot - BP - Michelin
z.t
59
Jacques Botherel
Sonolor
z.t
60
Jean-Claude Blocher
De Kova - Lejeune
z.t
61
Claude Tollet
Sonolor
z.t
62
Albert Van Vlierberghe
Rokado - de Gribaldy
z.t
63
Pierre Martellozzo
Peugeot - BP - Michelin
z.t
64
Wilfried David
Flandria - Carpenter - Shimano
z.t
65
José Freitas Martins
Canada Dry - Gazelle
z.t
66
José Grande Sanchez
Kas - Kaskol
z.t
67
Joaquim Andrade
Gitane - Frigecreme
z.t
68
André Mollet
Peugeot - BP - Michelin
z.t
69
Francisco Galdos Gauna
Kas - Kaskol
z.t
70
Johny Schleck
BIC
z.t
71
Marcel Boishardy
De Kova - Lejeune
z.t
72
Luis Ocana
BIC
z.t
73
Jean-Claude Genty
BIC
z.t
74
Sylvain Vasseur
BIC
z.t
75
Gérard Besnard
Sonolor
z.t
76
Damaso Torres Cruces
La Casera - Pena Bahamontes
z.t
77
Francis Campaner
Gitane - Frigecreme
z.t
78
Jose Antonio González Linares
Kas - Kaskol
z.t
79
Guy Santy
BIC
z.t
80
Charles Genthon
De Kova - Lejeune
z.t
81
Alain Nogues
Gitane - Frigecreme
z.t
82
Bernard Labourdette
BIC
z.t
83
Noël Geneste
De Kova - Lejeune
z.t
84
Willy Teirlinck
Sonolor
z.t
85
Jean-Pierre Genet
Gan - Mercier - Hutchinson
z.t
86
José Manuel Fuente
Kas - Kaskol
z.t
87
Herculano De Oliveira Ferreira
Canada Dry - Gazelle
z.t
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
1921
1920
1919
1914
1913
1912
1911
1910
1909
1908
1907
1906
1905
1904
1903
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares