En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de France
Stage information
Stage 1
Stage 2a
Stage 2b
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6a
Stage 6b
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
Stage 11
Stage 12
Stage 13
Stage 14
Stage 15
Stage 16
Stage 17
Stage 18
Stage 19
Stage 20
Stage 21
07/07
Aurillac
Saint-Étienne
236 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Guy Ignolin
Saint-Raphael - Gitane - R. Geminiani
6u46'34"
2
Anatole Novak
Saint-Raphael - Gitane - R. Geminiani
z.t
3
Jean Gainche
Mercier - BP - Hutchinson
z.t
4
André Foucher
Pelforth - Sauvage - Lejeune
op 1"
5
Dick Enthoven
Pelforth - Sauvage - Lejeune
op 3"
6
Loris Guernieri
Carpano
op 8'12"
7
Rik Van Looy
GBC - Libertas (vanaf 13/04)
op 8'19"
8
Benoni Beheyt
Wiel's - Groen Leeuw
z.t
9
Gilbert Desmet 1
Wiel's - Groen Leeuw
z.t
10
Jean Stablinski
Saint-Raphael - Gitane - R. Geminiani
z.t
11
Antonio Bailetti
Carpano
z.t
12
Danilo Ferrari
I.B.A.C.
z.t
13
Michel Van Aerde
Solo - Terrot - Van Steenbergen
z.t
14
Henri De Wolf
Solo - Terrot - Van Steenbergen
z.t
15
José Perez Frances
Ferrys
z.t
16
Emile Daems
Peugeot - BP - Englebert
z.t
17
Gabriel Mas Arbona
Ferrys
z.t
18
Martin Van Geneugden
GBC - Libertas (vanaf 13/04)
z.t
19
Jean-Claude Lebaube
Saint-Raphael - Gitane - R. Geminiani
z.t
20
Alfons Hellemans
Mercier - BP - Hutchinson
z.t
21
Robert Cazala
Mercier - BP - Hutchinson
z.t
22
Frans Brands
Faema - Flandria
z.t
23
Jean Milesi
Mercier - BP - Hutchinson
z.t
24
Hans Junkermann
Wiel's - Groen Leeuw
z.t
25
Raymond Poulidor
Mercier - BP - Hutchinson
z.t
26
Joseph Groussard
Pelforth - Sauvage - Lejeune
z.t
27
Gilbert Desmet 2
Wiel's - Groen Leeuw
z.t
28
Armand Desmet
Faema - Flandria
z.t
29
Pierre Beuffeuil
Mercier - BP - Hutchinson
z.t
30
Huub Zilverberg
GBC - Libertas (vanaf 13/04)
z.t
31
Daniel Doom
Wiel's - Groen Leeuw
z.t
32
Francisco Gabicagogeascoa
Kas - Kaskol
z.t
33
Victor Van Schil
Mercier - BP - Hutchinson
z.t
34
Carlo Azzini
Carpano
z.t
35
Sebastian Elorza
Kas - Kaskol
z.t
36
Alan Ramsbottom
Pelforth - Sauvage - Lejeune
z.t
37
Robert Lelangue
Solo - Terrot - Van Steenbergen
z.t
38
Georges Groussard
Pelforth - Sauvage - Lejeune
z.t
39
Eddy Pauwels
Wiel's - Groen Leeuw
z.t
40
Seamus Elliott
Saint-Raphael - Gitane - R. Geminiani
z.t
41
Dieter Puschel
Ruberg - Liga
z.t
42
Giuseppe Sartore
Carpano
z.t
43
Guy Epaud
Pelforth - Sauvage - Lejeune
z.t
44
Claude Mattio
Margnat - Paloma - Dunlop
z.t
45
Jacques Anquetil
Saint-Raphael - Gitane - R. Geminiani
z.t
46
François Mahé
Pelforth - Sauvage - Lejeune
z.t
47
Ab Geldermans
Saint-Raphael - Gitane - R. Geminiani
z.t
48
Miguel Pacheco Font
Kas - Kaskol
z.t
49
Louis Proost
Solo - Terrot - Van Steenbergen
z.t
50
Roberto Falaschi
Molteni
z.t
51
Fernando Manzaneque Sanchez
Ferrys
z.t
52
Antonio Suarez Vasquez
Faema - Flandria
z.t
53
Henri Anglade
Pelforth - Sauvage - Lejeune
z.t
54
Antonio Bertran Panadés
Ferrys
z.t
55
Valentin Uriona Laucirica
Kas - Kaskol
z.t
56
Ludo Janssens
GBC (tot 12/04)
z.t
57
Willy Derboven
GBC - Libertas (vanaf 13/04)
z.t
58
Luis Otaño Arcelus
Margnat - Paloma - Dunlop
z.t
59
Henry Duez
Peugeot - BP - Englebert
z.t
60
Guillaume Van Tongerloo
GBC - Libertas (vanaf 13/04)
z.t
61
Louis Rostollan
Saint-Raphael - Gitane - R. Geminiani
z.t
62
Charly Gaul
Peugeot - BP - Englebert
z.t
63
Marcel Ongenae
Faema - Flandria
z.t
64
Willy Bocklant
Faema - Flandria
z.t
65
Gerard Thiélin
Saint-Raphael - Gitane - R. Geminiani
z.t
66
Jos Hoevenaers
Peugeot - BP - Englebert
z.t
67
Rogelio Hernandez Santibanez
Ferrys
z.t
68
Germano Barale
Carpano
z.t
69
Antonio Gomez del Moral
Faema - Flandria
z.t
70
Angelino Soler Romagura
Faema - Flandria
z.t
71
Joseph Thomin
Margnat - Paloma - Dunlop
z.t
72
Federico Bahamontes
Margnat - Paloma - Dunlop
z.t
73
Graziano Battistini
I.B.A.C.
z.t
74
Roger De Breucker
Solo - Terrot - Van Steenbergen
z.t
75
Raymond Impanis
Peugeot - BP - Englebert
z.t
76
René Van Meenen
Wiel's - Groen Leeuw
z.t
77
Ferdinand Bracke
Peugeot - BP - Englebert
z.t
78
Jean Graczyk
Margnat - Paloma - Dunlop
z.t
79
Emilio Cruz Diaz
Ferrys
z.t
80
Kurt Gimmi
Carpano
z.t
81
Raul Rey Fomosel
Ferrys
z.t
82
Esteban Martin Jimenez
Ferrys
z.t
83
Antonio Karmany
Ferrys
z.t
84
Renzo Fontona
I.B.A.C.
z.t
85
Yvo Molenaers
Wiel's - Groen Leeuw
op 9'33"
86
André Darrigade
Margnat - Paloma - Dunlop
z.t
87
André Messelis
Wiel's - Groen Leeuw
z.t
88
Jean Simon
Peugeot - BP - Englebert
op 10'38"
89
Jean Dotto
Margnat - Paloma - Dunlop
z.t
90
Pierre Everaert
Saint-Raphael - Gitane - R. Geminiani
z.t
91
Frans Aerenhouts
GBC - Libertas (vanaf 13/04)
op 18'33"
92
Juan Campillo Garcia
Margnat - Paloma - Dunlop
z.t
93
Julio San Emeterio
Ferrys
z.t
94
Gust Verhaegen
Mercier - BP - Hutchinson
op 24'11"
95
Pino Cerami
Peugeot - BP - Englebert
z.t
Giancarlo Gentina
Carpano
DNF
Jef Planckaert
Faema - Flandria
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
1921
1920
1919
1914
1913
1912
1911
1910
1909
1908
1907
1906
1905
1904
1903
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares