En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de France
Stage information
Stage 1a
Stage 1b
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
Stage 10
Stage 11
Stage 12
Stage 13
Stage 14
Stage 15
Stage 16
Stage 17
Stage 18
Stage 19
Stage 20
Stage 21
Stage 22
30/07
Tours
Paris
229 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Louison Bobet
France
130u29'26"
2
Jean Brankart
Belgie
op 4'53"
3
Charly Gaul
Luxemburg / Mixte
op 11'30"
4
Pasquale Fornara
Italia
op 12'44"
5
Antonin Rolland
France
op 13'18"
6
Raphaël Geminiani
France
op 15'01"
7
Giancarlo Astrua
Italia
op 18'13"
8
Stan Ockers
Belgie
op 27'13"
9
Alex Close
Belgie
op 31'10"
10
François Mahé
France
op 36'27"
11
Maurice Quentin
Ouest
op 36'52"
12
Agostino Coletto
Italia
op 39'14"
13
Raymond Impanis
Belgie
op 46'03"
14
Jean Bobet
France
op 1u00'05"
15
Wim van Est
Nederland
op 1u04'50"
16
Vincent Vitetta
Sud-Est
op 1u05'18"
17
Fred De Bruyne
Belgie
op 1u05'29"
18
Gilbert Bauvin
Nord-Est / Centre
op 1u09'58"
19
Wout Wagtmans
Nederland
op 1u10'16"
20
Jesus Lorono Artega
Espana
op 1u19'25"
21
Jan Nolten
Nederland
op 1u21'45"
22
Bernardo Ruiz Navarrette
Espana
op 1u25'48"
23
Bruno Monti
Italia
op 1u36'21"
24
Claude Colette
Ouest
op 1u40'01"
25
Alessandro Fantini
Italia
op 1u44'45"
26
Miguel Poblet
Espana
op 1u45'30"
27
Hein van Breenen
Nederland
op 1u49'49"
28
Jan Adriaensens
Belgie
op 1u57'09"
29
Brian Robinson
Great-Brittain
z.t
30
Pietro Giudici
Italia
op 1u58'18"
31
Raymond Hoorelbeke
Ile-de-France
op 2u00'46"
32
Jean Forestier
France
op 2u09'20"
33
Ugo Anzile
Nord-Est / Centre
op 2u10'40"
34
Luciano Pezzi
Italia
op 2u13'30"
35
Jean Stablinski
Nord-Est / Centre
op 2u23'47"
36
Daan de Groot
Nederland
op 2u24'58"
37
Günther Pankoke
Deutschland
op 2u28'15"
38
Jean Dacquay
Ile-de-France
op 2u28'43"
39
Apo Lazarides
Sud-Est
op 2u30'52"
40
Danilo Barozzi
Italia
op 2u31'36"
41
Jos Hinsen
Nederland
op 2u31'16"
42
Ottorino Benedetti
Italia
op 2u36'25"
43
Georges Gay
Sud-Ouest
z.t
44
Francis Siguenza
Ile-de-France
op 2u38'46"
45
Lucien Teisseire
Sud-Est
op 2u41'07"
46
Bernard Gauthier
France
op 2u52'43"
47
Jean-Marie Cieleska
Nord-Est / Centre
op 2u54'29"
48
Hans Hollenstein
Suisse
op 2u55'39"
49
André Darrigade
France
op 2u57'33"
50
Kurt Schneider
Luxemburg / Mixte
op 3u02'51"
51
Roger Buchonnet
Nord-Est / Centre
op 3u03'06"
52
Philippe Agut
Sud-Ouest
op 3u05'57"
53
Jacky Bovay
Suisse
op 3u07'41"
54
Louis Caput
Ile-de-France
op 3u07'54"
55
Rik Van Steenbergen
Belgie
op 3u10'51"
56
Nicolas Barone
Ile-de-France
op 3u12'24"
57
Gabriel Company Bauzá
Espana
op 3u18'34"
58
Lucien Lazarides
Sud-Est
op 3u22'29"
59
Rene Genin
Sud-Est
op 3u39'07"
60
Willy Kemp
Luxemburg / Mixte
op 3u49'23"
61
Max Schellenberg
Suisse
op 3u54'11"
62
Pierre Ruby
Ouest
op 4u02'52"
63
Max Cohen
Nord-Est / Centre
op 4u05'40"
64
Russell Mockridge
Luxemburg / Mixte
op 4u14'46"
65
Jose Mateo Gil
Espana
op 4u26'34"
66
Armand Di Caro
Sud-Est
op 4u32'23"
67
Ernst Rudolf
Suisse
op 4u34'05"
68
Henri Sitek
Ouest
op 5u06'56"
69
Tony Hoar
Great-Brittain
op 6u06'01"
Richard Van Genechten
Belgie
DNF
Antonio Gelabert Amengual
Espana
DNF
Marcel Huber
Suisse
DNF
Jean Dotto
France
DNF
Gilbert Scodeller
Nord-Est / Centre
DNF
Nello Lauredi
Sud-Est
DNF
Otto Meili
Suisse
DNF
Louis Bergaud
Sud-Ouest
DNF
Carlo Clerici
Suisse
DNF
Ferdi Kubler
Suisse
DNS
Francisco Alomar
Espana
DNF
Emilio Croci-Torti
Suisse
DNF
André Dupré
Sud-Ouest
DNF
Fred Krebs
Great-Brittain
DNF
Jean Mallejac
France
DNF
Ken Mitchell
Great-Brittain
DNF
Raymond Reisser
Nord-Est / Centre
DNF
Roger Walkowiak
Nord-Est / Centre
DNF
Salvador Botella
Espana
DNF
Dominique Forlini
Ile-de-France
DNF
Maurice Lampre
Sud-Ouest
DNF
Carmelo Morales Erostarbe
Espana
DNF
Jean Robic
Ouest
DNF
Bernard Bultel
Ouest
DNF
Adolphe Deledda
Sud-Est
DNF
Rolf Graf
Suisse
DNF
Piet Haan
Nederland
DNF
Bob Maitland
Great-Brittain
DNF
Fernand Picot
Ouest
DNF
Eugene Telotte
Ile-de-France
DNF
Adrie Voorting
Nederland
DNF
Wies van Dongen sr.
Nederland
DNF
Roger Hassenforder
Nord-Est / Centre
DNF
Raoul Remy
France
DNF
Edgard Sorgeloos
Belgie
DNF
Ian Steel
Great-Brittain
DNF
Robert Varnajo
Ouest
DNF
Isaac Vitre
Ile-de-France
DNF
Gerrit Voorting
Nederland
DNF
Hilaire Couvreur
Belgie
DNF
Maurice Diot
Ile-de-France
DNF
Stanley Arthur Jones
Great-Brittain
DNF
Alfred Kain
Luxemburg / Mixte
DNF
Pierre Molineris
Sud-Est
DNF
Eugenio Bertoglio
Italia
DNF
Stanislas Bober
Ile-de-France
DNF
Francisco Masip Llop
Espana
DNF
Robert Desbats
Sud-Ouest
DNF
Jacques Dupont
Sud-Ouest
DNF
Jacques Vivier
Sud-Ouest
DNF
Francois Gelhausen
Luxemburg / Mixte
DNF
Heinz Muller(3)
Luxemburg / Mixte
DNF
John Beasley
Luxemburg / Mixte
DNF
Dave Bedwell
Great-Brittain
DNF
Albert Bouvet
Ouest
DNF
Nicolas Morn
Luxemburg / Mixte
DNF
Bevis Wood
Great-Brittain
DNF
Claude Le Ber
Ouest
DNF
Marcel Fernandez
Sud-Ouest
DNF
Valentin Huot
Sud-Ouest
DNF
Bernard Pusey
Great-Brittain
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
1932
1931
1930
1929
1928
1927
1926
1925
1924
1923
1922
1921
1920
1919
1914
1913
1912
1911
1910
1909
1908
1907
1906
1905
1904
1903
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares