En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Giro d'Italia
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Info
Tour of Szeklerland
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4a
Stage 4b
12/08
Miercurea-Ciuc
Miercurea-Ciuc
130 km
Result
Final Classification
1
Vitalii Popkov
ISD - Lampre Continental
12u02'59"
2
Anatoliy Pakhtusov
ISD - Lampre Continental
op 22"
3
Matej Marin
RC Arbö Wels Gourmetfein
op 46"
4
Matija Kvasina
Loborika Favorit Team
op 2'53"
5
Juriy Vasyliv
LKT Team Brandenburg
op 3'56"
6
Riccardo Zoidl
RC Arbö Wels Gourmetfein
op 4'07"
7
Georgi Petrov Georgiev
op 4'54"
8
Victor De La Parte Gonzalez
SP Tableware Cycling Team
op 5'19"
9
Ioannis Tamouridis
SP Tableware Cycling Team
op 5'30"
10
Markus Eibegger
RC Arbö Wels Gourmetfein
op 5'31"
11
Andrei Nechita
op 6'02"
12
Peter Kusztor
Atlas Personal - Jakroo
op 6'12"
13
Alexandr Braico
Tusnad Cycling Team
op 6'22"
14
Oleksandr Grygorenko
Kolss Cycling Team
op 7'44"
15
Andriy Vasylyuk
Kolss Cycling Team
op 7'52"
16
Evgeni Gerganov
Tusnad Cycling Team
op 8'19"
17
Stefan Koychev Histrov
op 8'53"
18
Neofytos Sakellaridis Mangouras
SP Tableware Cycling Team
op 9'02"
19
Alexei Tsikhanau
op 9'09"
20
Nicola Dal Santo
Miche - Guerciotti
op 9'14"
21
Henning Bommel
LKT Team Brandenburg
op 9'57"
22
Heinrich Berger
op 10'20"
23
Maarten de Jonge
Raiko Stölting
op 10'40"
24
Marek Canecky
Salcano - Manisaspor Cycling Team
op 10'47"
25
Emanuel Kiserlovski
Loborika Favorit Team
op 11'00"
26
George Stancu
op 11'21"
27
Kersten Thiele
LKT Team Brandenburg
op 11'23"
28
Zoltán Vigh
z.t
29
Artem Topchanyuk
SP Tableware Cycling Team
op 12'13"
30
Maksym Polischuk
op 12'16"
31
Spas Gyurov
op 12'17"
32
Manuel Fedele
op 12'32"
33
Koos Jeroen Kers
op 12'52"
34
Nebojsa Jovanovic
op 12'59"
35
Mykhaylo Kononenko
Kolss Cycling Team
op 14'21"
36
Mikhail Besaha
op 14'25"
37
Oleksandr Martynenko
ISD - Lampre Continental
op 15'20"
38
Vladyslav Bakumenko
ISD - Lampre Continental
op 15'21"
39
Zolt Der
op 16'04"
40
Krisztián Lovassy
Tusnad Cycling Team
op 16'07"
41
Sergiu Cioban
Tusnad Cycling Team
op 18'31"
42
Ugur Marmara
op 18'33"
43
Bastian Menzel
LKT Team Brandenburg
op 18'38"
44
Nicolae Tintea
op 19'34"
45
Stefan Rucker
RC Arbö Wels Gourmetfein
op 19'37"
46
Radostin Yordanov
op 19'43"
47
Martin Grashev
op 19'53"
48
Joaquin Sobrino Martinez
SP Tableware Cycling Team
op 21'09"
49
Martin Haring
op 21'43"
50
Adam Kozusnik
op 22'36"
51
Tamas Csicsaky
Tusnad Cycling Team
op 23'07"
52
Gergely Kiss
op 23'23"
53
Stanimir Cholakov
op 24'28"
54
Alessandro Malaguti
Miche - Guerciotti
op 25'10"
55
Lukas Matula
op 25'26"
56
Andrei Snitko
op 29'46"
57
Stephan Rabitsch
RC Arbö Wels Gourmetfein
op 30'27"
58
Guy Gabay
op 32'48"
59
Petr Hudecek
op 34'31"
60
Franz Schiewer
LKT Team Brandenburg
op 37'25"
61
Gökhan Hasta
op 38'26"
62
Konstantin Butkevich
op 48'12"
63
Valentin Stoenchev
op 48'54"
Yuval Ben-Mordechay
DNQ
Alexandru Niculae Ciocan
DNQ
Bogdan-Adrian Coman
DNQ
John Delong
DNQ
Yuval Dolin
DNQ
Vladislav Dubinsky
DNQ
Shahar Goren
DNQ
Simeon Green
DNQ
Vladyslav Gryn
Kolss Cycling Team
DNQ
János Hemmert
DNQ
Nico Hesslich
LKT Team Brandenburg
DNQ
Ruslan Kitaev
DNQ
Andriy Kulyk
Kolss Cycling Team
DNQ
Yuri Levinson
DNQ
Ondrej Micek
DNQ
Anton Mikailov
DNQ
Adrian Nitu
DNQ
Momchil Robov
DNQ
Marton Solymosi
DNQ
Dirk van de Craats
DNQ
Tijl Van der Steeg
DNQ
Maximilian Borman
LKT Team Brandenburg
DNS
Felix Donath
LKT Team Brandenburg
DNS
Georgios Karatzios
SP Tableware Cycling Team
DNS
Guillaume Soula
DNS
Luke Dunbar
DNF
Kemal Kucukbay
DNF
Gyula Nagy
DNF
Petar Dimitrov
DNF
Martin Mihov
DNF
Al Murison
DNF
Illya Ponomarenko
DNF
Bostjan Rezman
Loborika Favorit Team
DNF
Antti Sizko
DNF
Shefki Uzeir
DNF
Domen Verac
DNF
Simon Zupancic
DNF
Balint Bischof
DNQ
Svetislav Blagojevic
DNQ
Matij Broz
DNQ
Jakub Buco
DNQ
Ondrej Fierla
DNQ
Felix Grossschartner
RC Arbö Wels Gourmetfein
DNQ
Miroslav Marek
DNQ
Csaba Palyi
DNQ
Evgeni Panayotov
DNQ
Petar Panayotov
DNQ
Pavel Podoliak
DNQ
Mate Radonics
DNQ
Attila Toth
DNQ
Martin Wachs
DNQ
Dominik Zatko
DNQ
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares