En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Kreiz Breizh Elites
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
30/07
Locmalo
Carhaix
183.6 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Tomas Kopecky
TDT-Unibet
4u25'04"
2
Jack Rootkin-Gray
Saint Piran
op 16"
3
Sten Van Gucht
op 29"
4
Killian Verschuren
op 31"
5
Davide De Pretto
Zalf Euromobil Fior
op 34"
6
Florian Dauphin
op 43"
7
Hartthijs de Vries
TDT-Unibet
z.t
8
Huub Artz
Metec - Solarwatt P/B Mantel
z.t
9
Lucas Avadanian
z.t
10
Giacomo Villa
Biesse - Carrera
z.t
11
Jordy Bouts
TDT-Unibet
z.t
12
Raffaele Mosca
Q36.5 Continental Cycling Team
z.t
13
Simon Bak
Team Coloquick
z.t
14
Tibor Del Grosso
Metec - Solarwatt P/B Mantel
z.t
15
Zeb Kyffin
Saint Piran
z.t
16
Rémi Capron
z.t
17
Pierre Thierry
z.t
18
Peter Schulting
Volkerwessels Cycling Team
z.t
19
Sebastian Nielsen
Team Coloquick
z.t
20
Léo Danes
Cic U Nantes Atlantique
z.t
21
Mathias Le Turnier
z.t
22
Charles Paige
op 50"
23
Gaspard Andre
z.t
24
Jasper Haest
Volkerwessels Cycling Team
op 1'13"
25
Victor Loulergue
Ag2r Citroën U23 Team
op 1'27"
26
Victor Guernalec
op 4'37"
27
Henry Lawton
Ag2r Citroën U23 Team
op 4'38"
28
Swann Gloux
op 4'40"
29
Noa Isidore
Cic U Nantes Atlantique
op 5'07"
30
Théo Laurans
z.t
31
Nicolas Vinokurov
Astana Qazaqstan Development Team
z.t
32
Guerand Le Pennec
op 5'11"
33
Clément Carisey
z.t
34
Hidde van Veenendaal
Metec - Solarwatt P/B Mantel
op 5'12"
35
Killian Theot
op 5'39"
36
Eliott Pierre
op 6'25"
37
Alberto Bruttomesso
Cycling Team Friuli Asd
op 6'43"
38
Sander Andersen
z.t
39
Travis Stedman
Q36.5 Continental Cycling Team
z.t
40
Damien Bodard
z.t
41
Théo Thomas
Sebmotobikes Cx Team
z.t
42
Red Walters
Xspeed United Continental
z.t
43
Hubert Grygowski
Cic U Nantes Atlantique
z.t
44
Jocelyn Baguelin
z.t
45
Giosue' Epis
Zalf Euromobil Fior
z.t
46
Abram Stockman
TDT-Unibet
z.t
47
Thimo Willems
Volkerwessels Cycling Team
z.t
48
Finn Crockett
AT85 Pro Cycling
z.t
49
Brendan Le Cam
z.t
50
Tanguy Dervily
z.t
51
Nicolo' Buratti
Bahrain Victorious
z.t
52
Hamza Amari
Q36.5 Continental Cycling Team
z.t
53
Frederik Raßmann
z.t
54
Timo de Jong
Volkerwessels Cycling Team
z.t
55
Jacques Coates
z.t
56
Alessandro Romele
Team Colpack Ballan
z.t
57
Dario Lillo
Scott Davos MTB Project
z.t
58
Victor Broex
Metec - Solarwatt P/B Mantel
z.t
59
David Hird
z.t
60
Joris Chaussinand
Ag2r Citroën U23 Team
z.t
61
Emil Toudal
Team Coloquick
z.t
62
Harry Birchill
Saint Piran
z.t
63
Ilan Larmet
Cofidis
z.t
64
Justin Wolf
op 6'51"
65
Baptiste Gillet
z.t
66
Mickael Guichard
op 6'59"
67
Jack Crook
op 9'15"
68
Casper Van Der Woude
z.t
69
Breiner Henrik Pedersen
Team Coloquick
op 11'10"
70
Douglas Tyler Hannay
z.t
71
Kristian Klevgard
Xspeed United Continental
z.t
72
Dom Jackson
z.t
73
Andrey Remkhe
Astana Qazaqstan Development Team
z.t
74
Zak Coleman
Volkerwessels Cycling Team
z.t
75
Axel Prod'Homme
z.t
76
Marc Clauss
z.t
77
Thomas Garel
z.t
78
Robin Fischer
z.t
79
Campo Schmitz
Team Storck - Metropol Cycling
z.t
80
Gebrehiwet Efrem Araya
Q36.5 Continental Cycling Team
z.t
81
George Peden
z.t
82
Sven Thurau
z.t
83
Lucas Guille
z.t
84
Nolann Mahoudo
Cic U Nantes Atlantique
z.t
85
Erwann Fillion
z.t
86
Clément Petit
z.t
87
Harry Tanfield
TDT-Unibet
op 15'50"
88
Matthew King
Xspeed United Continental
z.t
89
Anthony Ralle
z.t
90
Martijn Budding
TDT-Unibet
z.t
91
Lukas Carreau
z.t
92
William Truelove
z.t
93
Leo Boileau
z.t
94
Aurelien Costeplane
z.t
95
Maël Soranzo
Ag2r Citroën U23 Team
z.t
96
Florentin Lecamus
z.t
97
Bastien Iken
z.t
98
Marcel Fröse
z.t
99
Matthew Lord
z.t
100
Clément Poirier
z.t
101
Baptiste Veistroffer
z.t
102
Antoine Aebi
z.t
103
Mathias Piron
z.t
104
Tim Marsman
Metec - Solarwatt P/B Mantel
op 17'31"
105
Frederik Muff
Team Coloquick
op 17'53"
106
Bert-Jan Lindeman
Volkerwessels Cycling Team
z.t
107
Orken Slamzhanov
Astana Qazaqstan Development Team
op 18'32"
108
Matthew Warhurst
op 18'56"
109
Loris Coss
z.t
110
Olav Hjemsaeter
z.t
111
Robin Lesne
op 20'38"
112
Nicolas Silliau
z.t
113
Joshua Amos Gudnitz
Cofidis
op 21'33"
114
Jules Chatelon
op 22'12"
115
Claudius Wetzel
Team Storck - Metropol Cycling
op 22'14"
116
Mathieu Dupe
z.t
117
Maxim Taraskin
Astana Qazaqstan Development Team
z.t
118
Ilkhan Dostiyev
Vino Sko Team
z.t
119
Søjberg Rasmus Pedersen
Cic U Nantes Atlantique
op 22'21"
120
Paul Conor
op 22'52"
121
Melvyn Lethier
Ag2r Citroën U23 Team
op 23'31"
122
Eliote Ponchon
z.t
123
Enzo Boulet
Cic U Nantes Atlantique
op 26'24"
124
Yegor Strelnikov
Vino Sko Team
z.t
125
Gianni Gauthier
z.t
Anthony Baudis
DNF
Antony Chamerat Dumont
DNF
Fabio Christen
Q36.5 - Qhubeka
DNF
Mickaël Damiens
DNF
Basile Delalande
DNF
Clement Le Boetez
DNF
Mattis Lebeau
DNF
Bradley Symonds
Saint Piran
DNF
Victor Jean
Ag2r Citroën U23 Team
DNS
Jenson Young
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares