En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Kreiz Breizh Elites
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
01/08
Guingamp
Rostrenen
186.4 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Bart Lemmen
Volkerwessels Cycling Team
4u12'41"
2
Pierre Thierry
op 3"
3
Rens Tulner
Metec - Solarwatt P/B Mantel
op 17"
4
Jean-Louis Le Ny
z.t
5
Jack Rootkin-Gray
z.t
6
Lander Loockx
Deschacht - Hens - Maes
z.t
7
Finn Crockett
Ribble Weldtite Pro Cycling
z.t
8
Florian Dauphin
z.t
9
Madis Mihkels
Team Ampler-Tartu2024
op 20"
10
Jocelyn Baguelin
z.t
11
Lucas Eriksson
Riwal Cycling Team
z.t
12
Tim Marsman
Metec - Solarwatt P/B Mantel
z.t
13
Tibor Del Grosso
Metec - Solarwatt P/B Mantel
z.t
14
Alessandro Iacchi
Team Qhubeka
z.t
15
Quentin Bezza
op 22"
16
Jeppe Aaskov Pallesen
Team Coloquick
z.t
17
Thomas Gachignard
z.t
18
Jordy Bouts
Beat Cycling
z.t
19
Jérémy Leveau
Go Sport - Roubaix Lille Meropole
z.t
20
Matthew Teggart
Wiv Sungod
z.t
21
Matéo Allard
Ag2r Citroën U23 Team
z.t
22
Jacques Lebreton
z.t
23
Jasper Haest
Volkerwessels Cycling Team
z.t
24
Mads Baadsgaard Rahbek
BHS-PL Beton Bornholm
z.t
25
Vincent Hoppezak
Beat Cycling
z.t
26
Tyler Stites
z.t
27
Hugo Millet
z.t
28
Killian Verschuren
z.t
29
Viktor Potocki
Ljubljana Gusto Santic
z.t
30
Liam Curley
Evopro Racing
op 29"
31
Thibault D'Hervez
op 31"
32
Frederik Raßmann
Team Dauner | Akkon
z.t
33
Alekss Krasts
Team Ampler-Tartu2024
op 32"
34
Julian Lino
Bike Aid
z.t
35
Hidde van Veenendaal
Metec - Solarwatt P/B Mantel
z.t
36
Zeb Kyffin
Ribble Weldtite Pro Cycling
z.t
37
Dylan Hopkins
Ljubljana Gusto Santic
z.t
38
Logan Currie
Bolton Equities Black Spoke Pro Cycling
z.t
39
Robert Donaldson
z.t
40
Jacob Eriksson
Riwal Cycling Team
z.t
41
Richard Arnopol
z.t
42
Jonas Fabian Messerschmidt
Team Dauner | Akkon
op 35"
43
Alexandar Richardson
Saint Piran
z.t
44
Roman Duckert
Team Dauner | Akkon
op 37"
45
Markus Knaapi
Team Ampler-Tartu2024
op 39"
46
Luca Coati
Team Qhubeka
op 41"
47
Anthony Ralle
op 45"
48
Byron Munton
Team Dauner | Akkon
z.t
49
Damien Poisson
z.t
50
Wesley Mol
Bike Aid
op 55"
51
Matéo Carlot
op 58"
52
Joshua Kench
Bolton Equities Black Spoke Pro Cycling
z.t
53
Emil Toudal
BHS-PL Beton Bornholm
op 1'05"
54
Gabriel Fede
Ag2r Citroën U23 Team
op 1'16"
55
Valentin Tabellion
Go Sport - Roubaix Lille Meropole
op 1'26"
56
Matt Zimmer
z.t
57
Joris Chaussinand
Ag2r Citroën U23 Team
op 22"
58
Tomas Kalojiros
AC Sparta Praha
op 2'31"
59
Ryan Christensen
Bolton Equities Black Spoke Pro Cycling
op 2'33"
60
Stuart Balfour
Ribble Weldtite Pro Cycling
op 22"
61
Clément Alleno
op 2'49"
62
Cesar Macias Estrada
Evopro Racing
op 4'29"
63
Tom Moriarty
Evopro Racing
op 4'38"
64
Mickael Guichard
op 4'40"
65
Johan Le Bon
op 5'32"
66
Eliott Pierre
op 5'54"
67
Travis Stedman
Team Qhubeka
z.t
68
Damien Bodard
z.t
69
Killian Briand
z.t
70
Mathias Bregnhoj
Riwal Cycling Team
op 5'56"
71
Baptiste Veistroffer
z.t
72
Leon Mazzone
Saint Piran
z.t
73
Jordan Labrosse
Ag2r Citroën U23 Team
z.t
74
Victor Jean
Ag2r Citroën U23 Team
z.t
75
Adam Lewis
z.t
76
Christoffer Lisson
Riwal Cycling Team
z.t
77
Rick Ottema
Metec - Solarwatt P/B Mantel
op 5'58"
78
Hugo Scala Jr.
z.t
79
Tom Meeusen
Deschacht - Hens - Maes
op 6'05"
80
Mattia Guasco
Team Qhubeka
op 6'13"
81
Kevin Bonaldo
Team Qhubeka
z.t
82
Jacopo Menegotto
Team Qhubeka
z.t
83
Martijn Budding
Riwal Cycling Team
op 7'14"
84
Timo de Jong
Volkerwessels Cycling Team
z.t
85
Sebastian Ryttersgaard
BHS-PL Beton Bornholm
op 9'37"
86
Sebastian Kolze Changizi
Team Coloquick
op 9'38"
87
Ross Lamb
Ribble Weldtite Pro Cycling
op 9'49"
88
Conn McDunphy
Evopro Racing
z.t
89
Adam Ward
z.t
90
Aivaras Mikutis
Team Ampler-Tartu2024
op 9'52"
91
Norman Vahtra
Go Sport - Roubaix Lille Meropole
z.t
92
Irgens Frederik Jensen
BHS-PL Beton Bornholm
z.t
93
Joshua Amos Gudnitz
Team Coloquick
z.t
94
William Hardin
z.t
95
Harry Tanfield
Ribble Weldtite Pro Cycling
z.t
96
Léo Bouvier
Bike Aid
z.t
97
Gari Lagnet
z.t
98
Maxime Jarnet
Go Sport - Roubaix Lille Meropole
z.t
99
Malo Stevant
op 15'07"
100
Sven Burger
Beat Cycling
z.t
101
Swann Gloux
z.t
102
Jack Brough
z.t
103
Cian Keogh
Evopro Racing
z.t
104
Joshua Giddings
z.t
105
Mads Østergaard Kristensen
Team Coloquick
z.t
106
Victor Broex
Metec - Solarwatt P/B Mantel
op 15'34"
107
Jasper Levi Pahlke
Bike Aid
op 19'11"
108
Bram Dissel
Beat Cycling
z.t
109
Anže Skok
Ljubljana Gusto Santic
z.t
110
Theodor Obholzer
Saint Piran
z.t
111
Pavel Kelemen
AC Sparta Praha
z.t
112
Søjberg Rasmus Pedersen
BHS-PL Beton Bornholm
z.t
113
Elmar Reinders
Riwal Cycling Team
z.t
114
Cooper Sayers
Saint Piran
z.t
115
Jochem Kerckhaert
Beat Cycling
z.t
116
Matias Gunnar Malmberg
Team Coloquick
op 20'28"
117
Ross Birrell
op 23'11"
Mads Andersen
Team Coloquick
DNF
Jente Boons
Beat Cycling
DNF
Enzo Boulet
DNF
Jan Brnak
AC Sparta Praha
DNF
Rhune Clynen
DNF
Len Dejonghe
Deschacht - Hens - Maes
DNF
Odhran Doogan
DNF
Anton Ferdinande
Deschacht - Hens - Maes
DNF
James Fouche
Bolton Equities Black Spoke Pro Cycling
DNF
Dorian Foulon
DNF
Cory Greenberg
Team Dauner | Akkon
DNF
Antonin Heron
DNF
Dominik Horak
AC Sparta Praha
DNF
Maxime Jolly
DNF
Lilian Jouanjan
DNF
Salim Kipkemboi
Bike Aid
DNF
Joonas Kurits
Team Ampler-Tartu2024
DNF
Ilan Larmet
DNF
Théo Laurans
DNF
Samuel Le Page
DNF
Florentin Lecamus
DNF
Melvyn Lethier
Ag2r Citroën U23 Team
DNF
Matic Macek
Ljubljana Gusto Santic
DNF
Nolann Mahoudo
DNF
Tom Mainguenaud
Go Sport - Roubaix Lille Meropole
DNF
Kevin McCambridge
Trinity Racing
DNF
Sebastian Niehues
Bike Aid
DNF
Jason Oosthuizen
DNF
James Oram
Bolton Equities Black Spoke Pro Cycling
DNF
Clément Poirier
DNF
Jan Ryba
AC Sparta Praha
DNF
Jan-Marc Temmen
Team Dauner | Akkon
DNF
Thibault Valognes
DNF
Stephen Vogel
DNF
Daan van Sintmaartensdijk
Volkerwessels Cycling Team
DNF
Ethan Batt
Bolton Equities Black Spoke Pro Cycling
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares