En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Kreiz Breizh Elites
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
29/07
Ploumagoar
Ploumagoar
12.5 km
Result
Standings
1
Joshua Amos Gudnitz
Team Coloquick
13'30"
2
Mads Østergaard Kristensen
Team Coloquick
z.t
3
Sebastian Kolze Changizi
Team Coloquick
z.t
4
Jeppe Aaskov Pallesen
Team Coloquick
op 7"
5
Aivaras Mikutis
Team Ampler-Tartu2024
op 15"
6
Madis Mihkels
Team Ampler-Tartu2024
z.t
7
Markus Knaapi
Team Ampler-Tartu2024
z.t
8
Joonas Kurits
Team Ampler-Tartu2024
z.t
9
Robert Donaldson
op 16"
10
Jack Rootkin-Gray
z.t
11
Joshua Giddings
z.t
12
Oscar Nilsson-Julien
z.t
13
Martijn Budding
Riwal Cycling Team
op 17"
14
Elmar Reinders
Riwal Cycling Team
z.t
15
Christoffer Lisson
Riwal Cycling Team
z.t
16
Mathias Bregnhoj
Riwal Cycling Team
z.t
17
Lucas Eriksson
Riwal Cycling Team
z.t
18
Jacob Eriksson
Riwal Cycling Team
z.t
19
Alekss Krasts
Team Ampler-Tartu2024
op 19"
20
Julien Jamot
op 21"
21
Sebastien Havot
Ardennes Cross Team Gecibat
z.t
22
Florentin Lecamus
z.t
23
Jason Oosthuizen
z.t
24
Matéo Carlot
z.t
25
Tim Marsman
Metec - Solarwatt P/B Mantel
z.t
26
Rens Tulner
Metec - Solarwatt P/B Mantel
z.t
27
Victor Broex
Metec - Solarwatt P/B Mantel
z.t
28
Tibor Del Grosso
Metec - Solarwatt P/B Mantel
z.t
29
Joshua Kench
Bolton Equities Black Spoke Pro Cycling
op 23"
30
Ryan Christensen
Bolton Equities Black Spoke Pro Cycling
z.t
31
James Oram
Bolton Equities Black Spoke Pro Cycling
z.t
32
Logan Currie
Bolton Equities Black Spoke Pro Cycling
z.t
33
James Fouche
Bolton Equities Black Spoke Pro Cycling
z.t
34
Thomas Denis
Go Sport - Roubaix Lille Meropole
op 25"
35
Norman Vahtra
Go Sport - Roubaix Lille Meropole
z.t
36
Valentin Tabellion
Go Sport - Roubaix Lille Meropole
z.t
37
Jean-Louis Le Ny
z.t
38
Pierre Thierry
z.t
39
Mickael Guichard
z.t
40
Jocelyn Baguelin
z.t
41
Gustav Wang
BHS-PL Beton Bornholm
z.t
42
Irgens Frederik Jensen
BHS-PL Beton Bornholm
z.t
43
Søjberg Rasmus Pedersen
BHS-PL Beton Bornholm
z.t
44
Emil Toudal
BHS-PL Beton Bornholm
z.t
45
Bart Lemmen
Volkerwessels Cycling Team
op 31"
46
Jasper Haest
Volkerwessels Cycling Team
z.t
47
Timo de Jong
Volkerwessels Cycling Team
z.t
48
Roel Van Sintmaartensdijk
Volkerwessels Cycling Team
z.t
49
Bert-Jan Lindeman
Volkerwessels Cycling Team
z.t
50
Anthony Ralle
op 32"
51
Clément Alleno
z.t
52
Maxime Cam
z.t
53
Damien Poisson
z.t
54
Johan Le Bon
z.t
55
Samuel Le Page
z.t
56
Zeb Kyffin
Ribble Weldtite Pro Cycling
op 36"
57
Stuart Balfour
Ribble Weldtite Pro Cycling
z.t
58
Harry Tanfield
Ribble Weldtite Pro Cycling
z.t
59
Louis Pijourlet
op 38"
60
Quentin Bezza
z.t
61
Jacques Lebreton
z.t
62
Dorian Foulon
z.t
63
Vincent Hoppezak
Beat Cycling
z.t
64
Jordy Bouts
Beat Cycling
z.t
65
Bram Dissel
Beat Cycling
z.t
66
Finn Crockett
Ribble Weldtite Pro Cycling
op 42"
67
Jacopo Menegotto
Team Qhubeka
op 45"
68
Mattia Guasco
Team Qhubeka
z.t
69
Travis Stedman
Team Qhubeka
z.t
70
Luca Coati
Team Qhubeka
z.t
71
Jack Brough
op 46"
72
Kevin Bonaldo
Team Qhubeka
op 47"
73
Thomas Gachignard
op 49"
74
Hugo Millet
z.t
75
Gari Lagnet
z.t
76
Frederik Raßmann
Team Dauner | Akkon
op 50"
77
Byron Munton
Team Dauner | Akkon
z.t
78
Jan-Marc Temmen
Team Dauner | Akkon
z.t
79
Cory Greenberg
Team Dauner | Akkon
z.t
80
Roman Duckert
Team Dauner | Akkon
z.t
81
Julian Lino
Bike Aid
op 51"
82
Wesley Mol
Bike Aid
z.t
83
Léo Bouvier
Bike Aid
z.t
84
Jasper Levi Pahlke
Bike Aid
z.t
85
Victor Jean
Ag2r Citroën U23 Team
op 52"
86
Gabriel Fede
Ag2r Citroën U23 Team
z.t
87
Joris Chaussinand
Ag2r Citroën U23 Team
z.t
88
Matéo Allard
Ag2r Citroën U23 Team
z.t
89
Clément Poirier
op 54"
90
Richard Arnopol
op 55"
91
Tyler Stites
z.t
92
Stephen Vogel
z.t
93
Hugo Scala Jr.
z.t
94
Matt Zimmer
z.t
95
Viktor Potocki
Ljubljana Gusto Santic
z.t
96
Dylan Hopkins
Ljubljana Gusto Santic
z.t
97
Carlo Jurisevic
Ljubljana Gusto Santic
z.t
98
Anže Skok
Ljubljana Gusto Santic
z.t
99
Sven Burger
Beat Cycling
op 59"
100
Thibault D'Hervez
z.t
101
Matthieu Jeannes
z.t
102
Enzo Boulet
z.t
103
Swann Gloux
z.t
104
Antonin Heron
z.t
105
Ross Birrell
op 1'00"
106
Damien Bodard
op 1'02"
107
Matic Macek
Ljubljana Gusto Santic
z.t
108
Lilian Jouanjan
op 1'04"
109
William Hardin
op 1'05"
110
Liam Curley
Evopro Racing
op 1'06"
111
Conn McDunphy
Evopro Racing
z.t
112
Maarten Verheyen
Evopro Racing
z.t
113
Cesar Macias Estrada
Start Cycling Team
z.t
114
Nolann Mahoudo
op 1'08"
115
Florian Dauphin
z.t
116
Ilan Larmet
z.t
117
Malo Stevant
z.t
118
Baptiste Veistroffer
z.t
119
Kevin McCambridge
Trinity Racing
op 1'10"
120
Paul-Antoine Hagan
z.t
121
Matthew Teggart
Wiv Sungod
z.t
122
Adam Ward
z.t
123
Matthew Devins
Trinity Racing
op 1'12"
124
Rick Ottema
Metec - Solarwatt P/B Mantel
op 1'20"
126
Adam Lewis
op 1'21"
127
Alexandar Richardson
Saint Piran
z.t
128
Jérémy Leveau
Go Sport - Roubaix Lille Meropole
op 1'22"
129
Tom Mainguenaud
Go Sport - Roubaix Lille Meropole
z.t
130
Maxime Jarnet
Go Sport - Roubaix Lille Meropole
z.t
131
Sebastian Niehues
Bike Aid
op 1'23"
132
Matias Gunnar Malmberg
Team Coloquick
op 1'27"
133
Victor Van De Putte
op 1'33"
134
Anton Ferdinande
Deschacht - Hens - Maes
z.t
135
Tom Meeusen
Deschacht - Hens - Maes
z.t
136
Lander Loockx
Deschacht - Hens - Maes
z.t
137
Tomas Kalojiros
AC Sparta Praha
op 1'35"
138
Pavel Kelemen
AC Sparta Praha
z.t
139
Jan Brnak
AC Sparta Praha
z.t
140
Jan Ryba
AC Sparta Praha
z.t
141
Jonas Fabian Messerschmidt
Team Dauner | Akkon
op 1'37"
142
Sebastian Ryttersgaard
BHS-PL Beton Bornholm
op 1'38"
143
Jochem Kerckhaert
Beat Cycling
op 1'42"
144
Salim Kipkemboi
Bike Aid
op 1'45"
145
Mads Baadsgaard Rahbek
BHS-PL Beton Bornholm
op 1'46"
146
Mads Andersen
Team Coloquick
op 1'53"
147
Thibault Valognes
op 1'57"
148
Ross Lamb
Ribble Weldtite Pro Cycling
op 1'58"
149
Tom Moriarty
Evopro Racing
op 1'59"
150
Cian Keogh
Evopro Racing
z.t
151
Maxime Jolly
op 2'01"
152
Artjom Köster
Team Ampler-Tartu2024
op 2'11"
153
Dominik Horak
AC Sparta Praha
op 2'24"
154
Daan van Sintmaartensdijk
Volkerwessels Cycling Team
op 2'25"
155
Len Dejonghe
Deschacht - Hens - Maes
op 2'27"
156
Killian Verschuren
z.t
157
Cooper Sayers
Saint Piran
op 2'29"
158
Killian Briand
op 2'31"
159
Ethan Batt
Bolton Equities Black Spoke Pro Cycling
op 2'38"
160
Fabijan Kralj
Ljubljana Gusto Santic
op 2'45"
161
Jente Boons
Beat Cycling
op 2'46"
162
Eliott Pierre
op 2'49"
163
Theodor Obholzer
Saint Piran
op 2'52"
164
Leon Mazzone
Saint Piran
z.t
165
Melvyn Lethier
Ag2r Citroën U23 Team
z.t
166
Jordan Labrosse
Ag2r Citroën U23 Team
z.t
167
Odhran Doogan
op 3'03"
168
Alessandro Iacchi
Team Qhubeka
op 3'07"
169
Mickaël Damiens
op 3'10"
170
Martin Volf
AC Sparta Praha
op 3'20"
171
Théo Laurans
op 3'42"
172
Hidde van Veenendaal
Metec - Solarwatt P/B Mantel
op 3'59"
173
Rhune Clynen
op 4'01"
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares