En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Kreiz Breizh Elites
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
03/08
Calanhel
Plouray
181.1 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Mathijs Paasschens
Wallonie Bruxelles
4u21'29"
2
Stef Krul
Metec - TKH CT p/b Mantel
z.t
3
Maxime Cam
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
4
Laurent Pichon
Team Arkéa- Samsic
z.t
5
Alfred Wright
CCC Team
z.t
6
Louis Louvet
z.t
7
Clément Saint Martin
op 3"
8
Stuart Balfour
z.t
9
Arvid de Kleijn
Metec - TKH CT p/b Mantel
op 26"
10
Rhys Britton
Great Britain
z.t
11
Romain Guillot
z.t
12
Marco Doets
Alecto Cycling Team
z.t
13
Ivar Slik
Monkey Town-à Bloc CT
z.t
14
Kenny Molly
Wallonie Bruxelles
z.t
15
Piotr Havik
Beat Cycling Club
z.t
16
Benoît Jarrier
Team Arkéa- Samsic
z.t
17
Louis Bendixen
Team Coop
z.t
18
Dimitri Peyskens
Wallonie Bruxelles
z.t
19
Elias Maris
z.t
20
Trond Hakon Trondsen
Team Coop
z.t
21
Daan van Sintmaartensdijk
Alecto Cycling Team
z.t
22
Franck Bonnamour
Team Arkéa- Samsic
z.t
23
Dylan Guinet
z.t
24
Maarten de Jonge
Monkey Town-à Bloc CT
z.t
25
Dimitri Bussard
z.t
26
Jean-Louis Le Ny
z.t
27
Mauro Schmid
Swiss Racing Academy
z.t
28
Matis Louvel
Groupama - FDJ
z.t
29
Théo Sagnier
z.t
30
Jim Brown
Great Britain
z.t
31
Martijn Budding
Beat Cycling Club
z.t
32
Thomas D'Hooge
z.t
33
Dorian De Maeght
z.t
34
Julien Mortier
Wallonie Bruxelles
z.t
35
Lorrenzo Manzin
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
36
Simon Buttner
z.t
37
Olav Hjemsaeter
Team Coop
z.t
38
Alexis Renard
z.t
39
Léo Danes
z.t
40
Patrick Müller
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
41
Valentin Ortillon
z.t
42
Yves Lütolf
Swiss Racing Academy
z.t
43
Adne Koster
Alecto Cycling Team
z.t
44
Lukas Spengler
Wallonie Bruxelles
z.t
45
Darragh O'Mahony
z.t
46
Reto Müller
z.t
47
Abderrahim Zahiri
Sangemini - Trevigiani - MG.Kvis
z.t
48
Alan Boileau
z.t
49
Kelvin van den Dool
Vlasman Track/Road CT
z.t
50
Angelo Van den Bossche
z.t
51
Nick Van der Meer
z.t
52
Emile Brenans
z.t
53
Adrien Garel
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
54
James Tillett
z.t
55
Kristian Aasvold
Team Coop
z.t
56
Romain Hardy
Team Arkéa- Samsic
z.t
57
Jonas Döring
Akros - Thömus
z.t
58
Matthieu Demeautis
z.t
59
Ethan Vernon
Great Britain
z.t
60
Owen James
z.t
61
Luc Wirtgen
Wallonie-Bruxelles Development Team
z.t
62
Rick Ottema
Metec - TKH CT p/b Mantel
z.t
63
Louis Barre
z.t
64
Jaap Kooijman
Vlasman Track/Road CT
z.t
65
Sjoerd Bax
Metec - TKH CT p/b Mantel
z.t
66
Thomas Acosta
z.t
67
Julian Lino
z.t
68
Yannis Yssaad
z.t
69
Martins Pluto
Monkey Town-à Bloc CT
z.t
70
Luuc Bugter
Beat Cycling Club
z.t
71
Lars Van den Berg
Metec - TKH CT p/b Mantel
z.t
72
Fabien Rondeau
z.t
73
Nicolas Malle
z.t
74
Aurélien Daniel
z.t
75
Dylan Kowalski
z.t
76
Jerome Mainard
z.t
77
Brendan Le Cam
z.t
78
Eliot Pauchard
z.t
79
Erwann Guenneugues
z.t
80
Justin Paroz
Akros - Thömus
z.t
81
Justin Mottier
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
82
Jeremy Lecroq
Vital Concept - B&B Hotels
z.t
83
Eirik Lunder
Team Coop
z.t
84
Guillaume Seye
Beat Cycling Club
z.t
85
Willy Artus
z.t
86
James Curry
z.t
87
Alan Riou
Team Arkéa- Samsic
z.t
88
Adriaan Janssen
Monkey Town-à Bloc CT
z.t
89
Jonathan Bogli
z.t
90
Grégoire Salmon
z.t
91
Florentin Lecamus
z.t
92
Alexandre Jamet
z.t
93
Baptiste Bleier
z.t
94
Adrien Lagree
z.t
95
David Boutville
z.t
96
Beau Duvigneau
Vlasman Track/Road CT
z.t
97
Maxime Jarnet
z.t
98
Axel Mariault
z.t
99
Jimmy Raibaud
z.t
100
Conor Hennebry
z.t
101
Arne Peters
Alecto Cycling Team
z.t
102
Yael Joalland
z.t
103
Peter Kibble
z.t
104
Kevin Lebreton
z.t
105
Clément Patat
z.t
106
Thijs de Lange
Metec - TKH CT p/b Mantel
z.t
107
Jordan Jegat
z.t
108
Coen Vermeltfoort
Alecto Cycling Team
op 44"
109
Mel Van der Veekens
Monkey Town-à Bloc CT
op 1'34"
110
William Roberts
z.t
111
Alexis Dulin
op 3'03"
112
Jordan Levasseur
z.t
113
Abe Celi
Alecto Cycling Team
op 5'05"
114
Max Kroonen
z.t
115
Joseph Beckingsale
z.t
116
Ferre Debloudts
op 6'15"
117
Aurelien Le Lay
op 7'37"
118
Ludovic Bideau
op 7'47"
119
Maxime Jolly
op 9'41"
120
Alex Vogel
Swiss Racing Academy
z.t
121
Matthieu Gaultier
z.t
122
Ruben Eggenberg
z.t
123
Ruben Buitendijk
z.t
124
Enzo Boisset
z.t
125
Marien Bogerd
z.t
126
Luke Smith
z.t
127
Alex Mengoulas
Beat Cycling Club
z.t
128
Maximilien Picoux
z.t
129
Enzo Anti
z.t
130
Dillon Corkery
z.t
131
Lois Dufaux
Akros - Thömus
op 9'56"
132
Tijmen Eising
op 9'59"
133
Daniel Abraham Gebru
Beat Cycling Club
op 10'31"
134
Vincent Van Hemelen
z.t
135
Chiel Breukelman
Monkey Town-à Bloc CT
z.t
136
William Tidball
z.t
137
Matthew Burke
z.t
138
Joost Van der Burg
Vlasman Track/Road CT
z.t
139
Melvin van Zijl
Vlasman Track/Road CT
z.t
140
Camille Guerin
z.t
141
Baptiste Renault
z.t
142
Joshua Price
z.t
143
Baptiste Constantin
z.t
144
Bryan Alaphilippe
z.t
145
Robin Blummel
z.t
146
Alan Sidaner
z.t
147
Valère Thiébaud
Akros - Thömus
z.t
148
Nico Selenati
Akros - Thömus
z.t
149
Stylianos Farantakis
op 10'42"
150
Thibault Lévêque
op 10'44"
151
Liam Curley
op 12'30"
152
Joseph Nally
op 16'21"
Antoine Aebi
Akros - Thömus
DNF
Matthieu Legrand
DNF
Håkon Lunder Aalrust
Team Coop
DSQ
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares