En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Kreiz Breizh Elites
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
01/08
Plouguernével
Rostrenen
163 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Yoann Paillot
3u58'15"
2
Clément Carisey
op 8"
3
Clement Mary
op 9"
4
Jenthe Biermans
SEG Racing Academy
z.t
5
Frédéric Guillemot
z.t
6
August Jensen
Team Coop - Oster Hus
z.t
7
Remy Rochas
Ag2r - La Mondiale
z.t
8
Dennis Bakker
Parkhotel Valkenburg Continental Team
z.t
9
Enzo Bernard
z.t
10
Twan van den Brand
Cyclingteam Jo Piels
z.t
11
Guillaume Gaboriaud
z.t
12
Victor Tournieroux
z.t
13
Paul Sauvage
z.t
14
Mark Downey
z.t
15
Matthieu Garnier
z.t
16
Nicolas Sessler
KTM Houffalize Team
z.t
17
Jérémy Bescond
z.t
18
Hugo Pigeon
z.t
19
Melvin Rulliere
z.t
20
Mark Dowling
z.t
21
Kevin Le Cunff
z.t
22
Peter Schulting
Parkhotel Valkenburg Continental Team
z.t
23
Alexis Guerin
z.t
24
Jarno Gmelich
Metec TKH Cycling Team P/B Mantel
z.t
25
Krister Hagen
Team Coop - Oster Hus
z.t
26
Valentin Madouas
z.t
27
Nicolas Primas
op 20"
28
Alexandre Jamet
z.t
29
Sébastien Coquil
z.t
30
Jeroen Pattyn
z.t
31
Michael Vink
z.t
32
Lucas Papillon
z.t
33
Vincent Buguellou
z.t
34
Oscar Riesebeek
Metec TKH Cycling Team P/B Mantel
op 27"
35
Bram Van Broekhoven
op 30"
36
Adriaan Janssen
Cyclingteam Jo Piels
z.t
37
Stylianos Farantakis
z.t
38
Peter Lenderink
Rabobank Development Team
op 35"
39
Cees Bol
Rabobank Development Team
z.t
40
Aurélien Daniel
z.t
41
Sjors Dekker
op 38"
42
Alan Riou
op 41"
43
Christophe Premont
Veranda's Willems Cycling Team
op 43"
44
Tom Vermeer
Baby-Dump Cycling Team
op 9"
45
Valentin Tortelier
op 1'29"
46
Dries De Bondt
Veranda's Willems Cycling Team
op 9"
47
Jeroen Meijers
Rabobank Development Team
z.t
48
Victor Gousset
op 1'31"
49
Sean McKenna
z.t
50
Alexandre Pacot
op 1'44"
51
Mathias Norsgaard Jørgensen
SEG Racing Academy
op 2'15"
52
Léo Danes
z.t
53
Bernat Font Mas
z.t
54
Oscar Landa
Team Coop - Oster Hus
z.t
55
Thomas Demolder
z.t
56
Florian Cam
op 2'23"
57
Baptiste Constantin
z.t
58
Henrik Evensen
SEG Racing Academy
op 2'26"
59
Martin Kelderman
z.t
60
Arvid de Kleijn
Cyclingteam Jo Piels
op 9"
61
Charles Herbert
op 2'26"
62
Nicolas Mertz
T.Palm - Pôle Continental Wallon
op 2'41"
63
Arthur Troy
op 2'48"
64
Raul Bosch Mogort
z.t
65
Stephan Bakker
Cyclingteam Jo Piels
z.t
66
Yann Botrel
z.t
67
Harry Sweering
Baby-Dump Cycling Team
op 2'53"
68
Martin Bouedo
op 2'55"
69
Stef Krul
Metec TKH Cycling Team P/B Mantel
op 2'58"
70
Risto Raid
op 3'30"
71
Axel Journiaux
op 3'50"
72
Ole Andre Austevoll
Team Coop - Oster Hus
op 4'00"
73
Julien Roux
op 9"
74
Darragh O'Mahoney
z.t
75
Matthew Teggart
z.t
76
Aurélien Doleatto
op 4'35"
77
Tim De Troyer
Veranda's Willems Cycling Team
op 4'46"
78
Maxime Vekeman
T.Palm - Pôle Continental Wallon
op 5'04"
79
Thijs van Beusichem
Parkhotel Valkenburg Continental Team
op 5'17"
80
Joris Blokker
Parkhotel Valkenburg Continental Team
z.t
81
Maarten Junte
Parkhotel Valkenburg Continental Team
op 5'46"
82
Justin Timmermans
Baby-Dump Cycling Team
z.t
83
Benjamin Lemontagner
op 6'40"
84
Tijmen Eising
Metec TKH Cycling Team P/B Mantel
op 8'56"
85
Haavard Jorbekk Blikra
Team Coop - Oster Hus
op 9'21"
86
Marco Doets
Baby-Dump Cycling Team
z.t
87
Davy Gunst
Rabobank Development Team
z.t
88
Adrien Mouly
op 9'32"
89
Mickael Guichard
op 13'06"
Björn Bakker
DNF
Pierre Barbier
DNF
Maël Boivin
DNF
Tom Bosmans
DNF
Twan Brusselman
Cyclingteam Jo Piels
DNF
Auxence Buntinx
T.Palm - Pôle Continental Wallon
DNF
Magnus Børresen
Team Coop - Oster Hus
DNF
Lucien Capot
DNF
Adrien Carpentier
DNF
Erwann Corbel
DNF
Axel Crochard
DNF
Cédric Delaplace
DNF
Valentin Deverchere
DNF
Guillaume Gauthier
DNF
Guillaume Haag
T.Palm - Pôle Continental Wallon
DNF
Jasper Hamelink
Metec TKH Cycling Team P/B Mantel
DNF
Conor Hennebry
DNF
Jaap Kooijman
DNF
Merijn Korevaar
Rabobank Development Team
DNF
Fabien Lebreton
DNF
Gaëtan Lemoine
DNF
Jan Logier
DNF
Youenn Mahe
DNF
Rodolphe Marie
DNF
Flavien Maurelet
DNF
Bob Olieslagers
Rabobank Development Team
DNF
Benjamin Pascual
DNF
Cyrille Patoux
DNF
Mathieu Pellegrin
DNF
Christopher Piry
DNF
Florian Richeux
DNF
Mathieu Rigolot
DNF
Adrian Sainz
DNF
Cristian Torres Cuenca
DNF
Yoan Verardo
DNF
Jari Verstraeten
Veranda's Willems Cycling Team
DNF
Thomas Waree
DNF
Bram de Kort
DNF
Dylan Kowalski
DNS
Florian Maitre
DNS
Guillaume Millasseau
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares