En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Kreiz Breizh Elites
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
25/07
Carhaix
Rostrenen
169.1 km
Result
Final Classification
1
Laurent Pichon
Bretagne - Schuller
13u02'40"
2
Moreno Hofland
Rabobank CT
op 4"
3
Thomas Vedel Kvist
Glud & Marstrand - LRO
op 8"
4
Maxime Renault
op 17"
5
Marc Goos
Rabobank CT
op 18"
6
Aurélien Passeron
Geumsan Ginseng Asia
z.t
7
Wesley Kreder
Rabobank CT
op 21"
8
Jarno Gmelich
Cyclingteam Jo Piels
z.t
9
Lars Vierbergen
z.t
10
Andreas Frisch
Team Concordia Forsikring - Himmerland
z.t
11
Vincent Ragot
z.t
12
Jeffrey Wiersma
z.t
13
Florian Vachon
Bretagne - Schuller
op 30"
14
Bryan Kouwenbergh
op 33"
15
Hyeong Min Choe
Geumsan Ginseng Asia
op 38"
16
Ramon Sinkeldam
Rabobank CT
op 1'00"
17
Romain Bacon
Big Mat - Auber 93
op 1'39"
18
Maurits Lammertink
Cyclingteam Jo Piels
op 2'04"
19
Brian Megens
Cyclingteam Jo Piels
op 2'05"
20
Warren Barguil
z.t
21
Jonathan Thiré
Big Mat - Auber 93
op 2'06"
22
César Bihel
op 2'08"
23
Guillaume Blot
Bretagne - Schuller
z.t
24
Niels Nachtergaele
op 2'10"
25
Tom Devriendt
op 2'12"
26
Mathieu Halleguen
Bretagne - Schuller
op 2'14"
27
Johan Mombaerts
Big Mat - Auber 93
z.t
28
Ludovic Poilvet
op 2'19"
29
Clément Mahe
op 2'30"
30
Nikola Aistrup
Team Concordia Forsikring - Himmerland
op 2'39"
31
Marino Palandri
op 2'44"
32
Dimitri Peyskens
op 2'54"
33
Masaru Fukuhara
Bridgestone Anchor
z.t
34
Samuel Spokes
op 3'24"
35
Daan de Groot
op 3'49"
36
Carmelo Consolato Panto'
op 4'05"
37
Marco Cardinali
z.t
38
Nicolas Loustaunou
op 4'11"
39
Gregory Franckaert
op 4'19"
40
Sébastien Duret
Bretagne - Schuller
op 4'52"
41
Ronan Racault
Big Mat - Auber 93
op 5'24"
42
Bert-Jan Lindeman
Cyclingteam Jo Piels
op 6'11"
43
Alphonse Vermote
op 6'15"
44
Klaas Sys
op 7'03"
45
Camille Chancrin
op 7'06"
46
Simon Gouedard
z.t
47
Benjamin Lemontagner
z.t
48
Nicolas Capdepuy
op 7'46"
49
Renaud Dion
Bretagne - Schuller
op 8'09"
50
Antoine Loreau
op 8'31"
51
Mark Schreurs
op 8'33"
52
Kevin Pauwels
Sunweb - Revor
op 8'39"
53
Raymond Werst
op 8'49"
54
Bram Nolten
z.t
55
Cyrille Patoux
op 8'52"
56
Kévin Denis
op 8'53"
57
Giovanni Petroni
z.t
58
Lorents Ola Aasvold
Plussbank Cervélo
op 8'56"
59
Christopher De Souza
z.t
60
Yann Rault
z.t
61
Vincent Rouxel
z.t
62
Wilfried Jaffrelot
z.t
63
Romain Cardis
z.t
64
Silver Schultz
op 8'59"
65
Yann Botrel
z.t
66
Edward Theuns
op 9'26"
67
Brecht Dhaene
op 9'29"
68
Yoann David
op 9'39"
69
Mickaël Szkolnik
op 9'52"
70
Taruia Frantz Krainer
op 9'57"
71
Xavier Brun
op 10'17"
72
Daniel Holm Foder
Glud & Marstrand - LRO
op 11'47"
73
Peter Koning
op 13'29"
74
Rasmus Christian Quaade
Team Concordia Forsikring - Himmerland
op 15'33"
75
Jetse Bol
Rabobank CT
op 15'35"
76
Barry Markus
Rabobank CT
op 15'41"
77
Maxime Daniel
z.t
78
Mathieu Pleyen
z.t
79
Stevan Masse
z.t
80
Julian Kern
Seven Stones
z.t
81
Tomoya Kano
Bridgestone Anchor
z.t
82
Vincent Guezennec
z.t
83
Stéphane Ravaleu
z.t
84
Ronan Poulizac
z.t
85
Takayuki Abe
op 16'41"
86
Emiliano Betti
op 17'24"
87
Michele Binelli
op 18'05"
88
Hyo Suk Gong
Geumsan Ginseng Asia
op 19'20"
89
Grégoire Le Calvé
op 19'59"
90
Maxime Menez
op 20'31"
91
Yoshiyuki Shimizu
Bridgestone Anchor
op 21'40"
92
Kazuo Inoue
Bridgestone Anchor
op 21'59"
93
Thibault Huche
op 23'02"
94
Romain Le Roux
op 23'14"
95
Olivier Johr
Seven Stones
op 25'52"
96
Sam Allen
op 32'14"
97
Jasper Hamelink
Cyclingteam Jo Piels
op 39'05"
98
Patrick Ruckert
op 45'02"
Niklas Aakvik
Plussbank Cervélo
DNF
Florian Auberger
DNF
Clinton Robert Avery
DNF
Anthony Avril
DNF
Julien Ballion
DNF
Freddy Bichot
DNF
Lasse Bochmann
Glud & Marstrand - LRO
DNF
Matthias Bossuyt
Sunweb - Revor
DNF
Jon Anders Grondahl
Plussbank Cervélo
DNF
Vincent Guego
DNF
Erwan Guianvarch
DNF
Chris Jory
DNF
Emmanuel Keo
DNF
Jin Hoon Kim
Geumsan Ginseng Asia
DNF
Florenz Knauer
Seven Stones
DNF
Sebastian Kvaalsvoll
Plussbank Cervélo
DNF
Oystein Stake Laengen
Plussbank Cervélo
DNF
Rémi Laffitte
DNF
Kasper Linde Jorgensen
Glud & Marstrand - LRO
DNF
Sander Maasing
DNF
Arnaud Molmy
Big Mat - Auber 93
DNF
Nick Mulder
DNF
Alexander Nordhoff
Seven Stones
DNF
Cristobal Olavarria
DNF
Alban Piquet
DNF
Jiri Polnický
Sunweb - Revor
DNF
Jimmi Sorensen
Glud & Marstrand - LRO
DNF
Torgeir Strandberg
Plussbank Cervélo
DNF
Loic Tallot
DNF
Piotr Zielinski
DNF
Fabien Bacquet
Big Mat - Auber 93
DNF
David Boutville
DNF
Tomoya Kaneko
Bridgestone Anchor
DNF
Peter Loubineaud
DNF
Lasse Norman Hansen
Team Concordia Forsikring - Himmerland
DNF
Korantin Peron
DNF
Frédéric Rangée
DNF
Fabrice Seigneur
DNF
Ki Hong Yoo
Geumsan Ginseng Asia
DNF
Gaëtan Rocher
DNQ
Sven Beelen
Sunweb - Revor
DNS
Joon Yeong Park
Geumsan Ginseng Asia
DNS
Tijmen Eising
Sunweb - Revor
DNF
Kasper Jebjerg
Glud & Marstrand - LRO
DNF
Cornelius van Ooijen
Cyclingteam Jo Piels
DNS
Sven Beelen
Sunweb - Revor
DNF
Neil Canevet
DNF
David Chopin
DNF
Joseph Cooper
Subway Cycling Team
DNF
Erwann Corbel
DNF
Julien Foisnet
DNF
Rasmus Guldhammer
Team Concordia Forsikring - Himmerland
DNF
Michael Humbert
Seven Stones
DNF
Yannick Janssen
DNF
François Lancon
DNF
Jens-Erik Madsen
Team Concordia Forsikring - Himmerland
DNF
Baptiste Pecheul
DNF
Thomas Quentel
DNF
Sjoerd Van Ginneken
DNF
Sean Van De Waeter
DNF
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares