En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Romanian Cycling Tour
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
02/06
Harsova
Galati
km
Result
Standings
1
Andriy Kulyk
2u59'04"
2
Joaquin Sobrino Martinez
SP Tableware Cycling Team
z.t
3
Ioannis Tamouridis
SP Tableware Cycling Team
z.t
4
Marco Fusaz
z.t
5
Riccardo Bolzan
z.t
6
Andrei Nechita
z.t
7
Maksym Vasilyev
ISD - Lampre Continental
z.t
8
Alexandr Braico
Tusnad Cycling Team
z.t
9
Manuel Fedele
z.t
10
Alexandru Niculae Ciocan
z.t
11
Artem Tesler
z.t
12
Marton Solymosi
z.t
13
Nicolae Tanovitchii
z.t
14
Spas Gyurov
z.t
15
Bogdan-Adrian Coman
z.t
16
Lukas Matula
z.t
17
Oleksandr Martynenko
ISD - Lampre Continental
z.t
18
Nicolae Tintea
z.t
19
Stanimir Cholakov
z.t
20
Valentin Stoenchev
z.t
21
Mattia Rossi
z.t
22
Maxim Rusnac
z.t
23
Florin-Gabriel Saveliu
z.t
24
Sergiu Cioban
Tusnad Cycling Team
z.t
25
Adam Kozusnik
z.t
26
Stefan Gaebel
z.t
27
Johannes Heider
z.t
28
Evgeni Gerganov
Tusnad Cycling Team
z.t
29
George Stancu
z.t
30
Matija Kvasina
Loborika Favorit Team
z.t
31
Dmytro Popov
z.t
32
Heinrich Berger
z.t
33
Yuriy Leontenko
z.t
34
Zoltan Sipos
z.t
35
Mihail Gac
z.t
36
Victor De La Parte Gonzalez
SP Tableware Cycling Team
z.t
37
Pavlin Balinsky
z.t
38
Vasileios Simantirakis
SP Tableware Cycling Team
z.t
39
Andrii Bratashchuk
z.t
40
Anatoliy Pakhtusov
ISD - Lampre Continental
z.t
41
Martin Grashev
z.t
42
Alexandru Catavei
z.t
43
Denys Karnulin
ISD - Lampre Continental
z.t
44
Stanislav Zaraliev
z.t
45
Oleksandr Golovash
z.t
46
Enrico Franzoi
z.t
47
Peter Simon
z.t
48
Alexander Tiedke
z.t
49
Artem Topchanyuk
SP Tableware Cycling Team
z.t
50
Fabian Pohl
z.t
51
Valentin Plesea
z.t
52
Vladyslav Bakumenko
ISD - Lampre Continental
z.t
53
Dmytro Volovod
ISD - Lampre Continental
z.t
54
Christian Grazian
z.t
55
Daniele Cazzola
op 40"
56
George Wolters
op 1'17"
57
Philip Schulz
op 1'26"
58
Dimitrios Polydoropoulos
SP Tableware Cycling Team
op 1'37"
59
Eduard-Michael Grosu
z.t
60
Carol-Eduard Novak
Tusnad Cycling Team
z.t
61
Szabolcs Sebestyen
Tusnad Cycling Team
z.t
62
Ondrej Fierla
z.t
63
Adams Wederits
z.t
64
Aleksandar Aleksiev
z.t
65
Krisztián Lovassy
Tusnad Cycling Team
op 3'51"
66
Istvan Terebesi
op 4'29"
67
Iulian Braicov
z.t
68
Jaroslav Marek
z.t
69
Adrian Nitu
z.t
70
Radostin Yordanov
z.t
71
Istvan Molnar
z.t
72
Bernard Bendeguz
z.t
73
Petr Hudecek
z.t
74
Mate Radonics
z.t
75
Michael Rinke
z.t
76
Andrei Serbanescu
op 6'02"
77
Minko Hinkov
z.t
78
Jirí Toman
op 8'00"
79
Nandor Lazar
Tusnad Cycling Team
op 8'21"
80
Andrei Vrabii
op 10'56"
81
Roland Schmit
op 14'36"
Aleksander Kabalov
DNF
2013
2012
2011
2010
2009
2008
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares