En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour of Norway
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
29/05
Stavanger
Stavanger
149 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Alexander Kristoff
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
3u28'52"
2
Ethan Vernon
Quick Step - Alpha Vinyl
z.t
3
Mads Pedersen
Trek - Segafredo
z.t
4
Timo Kielich
Alpecin-Deceuninck Development Team
z.t
5
Filippo Fiorelli
Bardiani CSF Faizane'
z.t
6
Timo Roosen
Jumbo - Visma
z.t
7
Mike Teunissen
Jumbo - Visma
z.t
8
Jenno Berckmoes
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
9
Niklas Markl
Team DSM
z.t
10
Martijn Budding
Riwal Cycling Team
z.t
11
Luke Plapp
Ineos Grenadiers
z.t
12
Tobias Halland Johannessen
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
13
Ethan Hayter
Ineos Grenadiers
z.t
14
Kasper Asgreen
Quick Step - Alpha Vinyl
z.t
15
Magnus Sheffield
Ineos Grenadiers
z.t
16
Nathan Van Hooydonck
Jumbo - Visma
z.t
17
Jonathan Lastra Martinez
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
18
Eduard Prades Reverte
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
19
Andreas Stokbro Nielsen
Team Coop
z.t
20
James Callum Shaw
EF Education - EasyPost
z.t
21
Marco Haller
Bora - HansGrohe
z.t
22
Aaron Van Poucke
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
23
Jhoan Esteban Chaves Rubio
EF Education - EasyPost
z.t
24
Remco Evenepoel
Quick Step - Alpha Vinyl
z.t
25
Carl Fredrik Hagen
Israel - Premier Tech
z.t
26
Corbin Strong
Israel - Premier Tech
z.t
27
Jonas Gregaard Wilsly
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
28
Cian Uijtdebroeks
Bora - HansGrohe
z.t
29
Tao Geoghegan Hart
Ineos Grenadiers
z.t
30
Tosh Van der Sande
Jumbo - Visma
z.t
31
Laurens Huys
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
32
Jay Vine
Alpecin - Deceuninck
z.t
33
Embret Svestad-Bardseng
Team Coop
z.t
34
Mathias Bregnhoj
Riwal Cycling Team
z.t
35
Jens Keukeleire
EF Education - EasyPost
op 9"
36
Luca Colnaghi
Bardiani CSF Faizane'
z.t
37
Adrien Petit
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 13"
38
Markus Hoelgaard
Trek - Segafredo
op 15"
39
Kevin Vermaerke
Team DSM
z.t
40
Eirik Lunder
Team Coop
z.t
41
Rémi Cavagna
Quick Step - Alpha Vinyl
z.t
42
Joshua Amos Gudnitz
Team Coloquick
z.t
43
Marijn van den Berg
EF Education - EasyPost
z.t
44
Frederik Wandahl
Bora - HansGrohe
z.t
45
Michael Valgren Andersen
EF Education - EasyPost
z.t
46
Andrey Amador Bikkazakova
Ineos Grenadiers
z.t
47
Håkon Lunder Aalrust
Team Coop
z.t
48
Anders Skaarseth
Uno-X Pro Cycling Team
op 16"
49
Alex Kirsch
Trek - Segafredo
z.t
50
Shane Archbold
Bora - HansGrohe
z.t
51
Ben Healy
EF Education - EasyPost
z.t
52
Stephen Bassett
Human Powered Health
z.t
53
Gianni Vermeersch
Alpecin - Deceuninck
op 31"
54
Louis Bendixen
Team Coop
op 1'11"
55
Mads Würtz Schmidt
Israel - Premier Tech
op 1'16"
56
Nickolas Zukowsky
Human Powered Health
z.t
57
Jens Reynders
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
58
David Dekker
Jumbo - Visma
z.t
59
Luke Rowe
Ineos Grenadiers
z.t
60
Michel Heßmann
Jumbo - Visma
z.t
61
Simone Petilli
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
62
Jacob Eriksson
Riwal Cycling Team
z.t
63
Christoffer Lisson
Riwal Cycling Team
z.t
64
Benjamin King
Human Powered Health
z.t
65
Jimmy Janssens
Alpecin - Deceuninck
z.t
66
Daryl Impey
Israel - Premier Tech
op 2'39"
67
Tom Van Asbroeck
Israel - Premier Tech
z.t
68
Enrico Battaglin
Bardiani CSF Faizane'
z.t
69
Julius Johansen
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
70
Henok Mulubrhan
Bardiani CSF Faizane'
z.t
71
Ide Schelling
Bora - HansGrohe
z.t
72
Jeppe Aaskov Pallesen
Team Coloquick
z.t
73
Scott Thwaites
Alpecin - Deceuninck
z.t
74
Michal Schlegel
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
75
Jonas Abrahamsen
Uno-X Pro Cycling Team
op 4'03"
76
André Drege
Team Coop
op 5'18"
77
Kamiel Bonneu
Sport Vlaanderen - Baloise
op 6'38"
78
Torjus Sleen
Uno-X Pro Cycling Team
op 7'01"
79
Anders Halland Johannessen
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
80
Sam Welsford
Team DSM
z.t
81
Iúri Leitão
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
82
Patrick Eddy
Development Team DSM
z.t
83
Daan Hoole
Trek - Segafredo
z.t
84
Lucas Eriksson
Riwal Cycling Team
op 8'57"
85
Jesper Schultz
Team Coloquick
z.t
86
Robbe Ghys
Sport Vlaanderen - Baloise
op 10'32"
87
Jokin Murguialday Elorza
Caja Rural - Seguros RGA
op 12'32"
88
Joel Nicolau Beltran
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
89
Frederik Muff
Team Coloquick
z.t
90
Manuele Tarozzi
Bardiani CSF Faizane'
op 13'57"
Kristian Aasvold
Human Powered Health
DNF
Josef Cerny
Quick Step - Alpha Vinyl
DNF
Floris De Tier
Alpecin - Deceuninck
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares