En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour of Norway
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
31/05
Arendal
Sandefjord
224 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Edoardo Affini
Mitchelton - Scott
5u07'30"
2
Anders Skaarseth
Uno - X Norwegian Development Team
z.t
3
Sander Armée
Lotto - Soudal
z.t
4
Rasmus Christian Quaade
Riwal Readynez Cycling Team
z.t
5
Daniel Turek
Israel Cycling Academy
z.t
6
Alexander Kristoff
UAE Team Emirates
op 7"
7
Yves Lampaert
Deceuninck - Quick Step
z.t
8
Tom Van Asbroeck
Israel Cycling Academy
z.t
9
Ben Swift
Team INEOS
z.t
10
Eduard-Michael Grosu
Delko Marseille Provence KTM
z.t
11
Markus Hoelgaard
Uno - X Norwegian Development Team
z.t
12
Kristoffer Halvorsen
Team INEOS
z.t
13
Sep Vanmarcke
EF Education First Pro Cycling Team
z.t
14
Cees Bol
Team Sunweb
z.t
15
Edvald Boasson-Hagen
Team Dimension Data
z.t
16
Luka Mezgec
Mitchelton - Scott
z.t
17
Marc Hirschi
Team Sunweb
z.t
18
August Jensen
Israel Cycling Academy
z.t
19
Bjorg Lambrecht
Lotto - Soudal
z.t
20
Joris Nieuwenhuis
Team Sunweb
z.t
21
Lawrence Naesen
Lotto - Soudal
z.t
22
Milan Menten
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
23
Sondre Holst Enger
Israel Cycling Academy
z.t
24
Søren Wærenskjold
Joker BMI
z.t
25
Luis Léon Sanchez Gil
Astana Pro Team
z.t
26
Franck Bonnamour
Team Arkéa- Samsic
z.t
27
Alex Kirsch
Trek - Segafredo
z.t
28
Tim Wellens
Lotto - Soudal
z.t
29
Lucas Eriksson
Riwal Readynez Cycling Team
z.t
30
Robert Stannard
Mitchelton - Scott
z.t
31
Alex Aranburu Deba
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
32
Jonas Abrahamsen
Uno - X Norwegian Development Team
z.t
33
Sergei Chernetski
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
34
Trond Hakon Trondsen
Team Coop
z.t
35
Floris De Tier
Team Jumbo - Visma
z.t
36
Dries Van Gestel
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
37
Pieter Weening
Roompot - Charles
z.t
38
Alessandro Fedeli
Delko Marseille Provence KTM
z.t
39
Jacob Eriksson
Team Coop
z.t
40
Torstein Traeen
Uno - X Norwegian Development Team
z.t
41
Michal Golas
Team INEOS
z.t
42
Connor Swift
Team Arkéa- Samsic
z.t
43
Omer Goldstein
Israel Cycling Academy
z.t
44
Tim Declercq
Deceuninck - Quick Step
z.t
45
Koen de Kort
Trek - Segafredo
z.t
46
Hernando Bohorquez Sanchez
Astana Pro Team
z.t
47
Andreas Vangstad
Joker BMI
z.t
48
Maarten Wynants
Team Jumbo - Visma
z.t
49
Sven Erik Bystrøm
UAE Team Emirates
z.t
50
Carl Fredrik Hagen
Lotto - Soudal
z.t
51
Florian Vachon
Team Arkéa- Samsic
z.t
52
Petr Vakoc
Deceuninck - Quick Step
z.t
53
Yevgeniy Gidich
Astana Pro Team
op 18"
54
Ian Stannard
Team INEOS
op 23"
55
Alan Banaszek
Caja Rural - Seguros RGA
op 2'26"
56
Davide Martinelli
Deceuninck - Quick Step
z.t
57
Iuri Filosi
Delko Marseille Provence KTM
z.t
58
Alex Frame
Trek - Segafredo
op 2'28"
59
Henrik Evensen
Joker BMI
z.t
60
Kristian Aasvold
Team Coop
z.t
61
Aliaksandr Riabushenko
UAE Team Emirates
z.t
62
Michael Valgren Andersen
Team Dimension Data
z.t
63
Sebastian Langeveld
EF Education First Pro Cycling Team
z.t
64
Taco van der Hoorn
Team Jumbo - Visma
z.t
65
Kristoffer Skjerping
Uno - X Norwegian Development Team
op 7'01"
66
Rasmus Tiller
Team Dimension Data
z.t
67
Erik Nordsaeter Resell
Uno - X Norwegian Development Team
z.t
68
Remco Evenepoel
Deceuninck - Quick Step
z.t
69
Alvaro Jose Hodeg
Deceuninck - Quick Step
z.t
70
Moreno Hofland
EF Education First Pro Cycling Team
z.t
71
Bert-Jan Lindeman
Team Jumbo - Visma
z.t
72
Louis Bendixen
Team Coop
z.t
73
Krister Hagen
Riwal Readynez Cycling Team
z.t
74
Fumiyuki Beppu
Trek - Segafredo
z.t
75
Andre Sotberg
Team Coop
z.t
76
Roy Curvers
Team Sunweb
z.t
77
Kevin Deltombe
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
78
Zhandos Bizhigitov
Astana Pro Team
z.t
79
Vasili Kiryienka
Team INEOS
z.t
80
Manuele Mori
UAE Team Emirates
z.t
81
Julius van den Berg
EF Education First Pro Cycling Team
z.t
82
Nelson Andres Soto Martinez
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
83
Sebastian Mora Vedri
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
84
Elmar Reinders
Roompot - Charles
z.t
85
Torkil Veyhe
Riwal Readynez Cycling Team
z.t
86
Roberto Ferrari
UAE Team Emirates
z.t
87
Brenton Jones
Delko Marseille Provence KTM
z.t
88
Alexander Kamp Egested
Riwal Readynez Cycling Team
z.t
89
Callum Scotson
Mitchelton - Scott
op 7'07"
90
James Whelan
EF Education First Pro Cycling Team
z.t
91
Boy van Poppel
Roompot - Charles
z.t
92
Bram Welten
Team Arkéa- Samsic
z.t
93
Nikolas Maes
Lotto - Soudal
z.t
94
Tom Scully
EF Education First Pro Cycling Team
op 7'12"
95
Asbjørn Kragh Andersen
Team Sunweb
op 10'21"
96
Dennis van Winden
Israel Cycling Academy
op 10'56"
97
Ryan Mullen
Trek - Segafredo
z.t
98
Preben Van Hecke
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
99
Kenny De Ketele
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
100
Nikita Stalnov
Astana Pro Team
z.t
101
Yuriy Natarov
Astana Pro Team
z.t
102
Rory Sutherland
UAE Team Emirates
z.t
103
Alexander Edmondson
Mitchelton - Scott
z.t
104
Eirik Lunder
Team Coop
z.t
105
Florian Stork
Team Sunweb
z.t
106
Julien Vermote
Team Dimension Data
z.t
107
Matteo Malucelli
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
108
Gino Mäder
Team Dimension Data
z.t
109
Sasha Weemaes
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
110
Stephen Cummings
Team Dimension Data
z.t
111
Sindre Skjoestad Lunke
Riwal Readynez Cycling Team
op 11'37"
112
Christopher Lawless
Team INEOS
op 15'05"
Ole Forfang
Joker BMI
DNF
Herman Dahl
Joker BMI
DNS
Przemyslaw Kasperkiewicz
Delko Marseille Provence KTM
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares