En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour des Fjords
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
28/05
Jondal
Haugesund
205 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Alexander Kristoff
Katusha
5u42'11"
2
Jasper Stuyven
Trek Factory Racing
z.t
3
Asbjørn Kragh Andersen
Team Trefor - Blue Water
z.t
4
Edvald Boasson-Hagen
MTN - Qhubeka
z.t
5
André Looij
Roompot Oranje Peloton
z.t
6
Kristian Sbaragli
MTN - Qhubeka
z.t
7
Michael Valgren Andersen
Tinkoff - Saxo
z.t
8
Fridtjof Roeinaas
Team Sparebanken Sor
z.t
9
Carlos Barbero Cuesta
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
10
Oscar Landa
Team Coop-Oster Hus
z.t
11
Daniel Hoelgaard
Team Joker
z.t
12
Mads Pedersen
Cult Energy Pro Cycling
z.t
13
Haavard Jorbekk Blikra
Team Coop-Oster Hus
z.t
14
Daryl Impey
Orica-GreenEDGE
z.t
15
Truls Engen Korsaeth
Team Joker
z.t
16
Nikolay Trusov
Tinkoff - Saxo
z.t
17
Thomas Nybo Riis
Team Trefor - Blue Water
z.t
18
Ludvig Bengtsson
Team Tre Berg-Bianchi
z.t
19
Jef Van Meirhaeghe
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
20
Amets Txurruka Ansola
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
21
Vegard Robinson Bugge
Team Sparebanken Sor
z.t
22
Eduard Prades Reverte
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
23
Jacopo Guarnieri
Katusha
z.t
24
Rasmus Guldhammer
Cult Energy Pro Cycling
z.t
25
Wouter Mol
Cyclingteam Join's - De Rijke
z.t
26
Angel Madrazo Ruiz
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
27
Kamil Gradek
Activejet Team
z.t
28
Marco Marcato
Wanty - Groupe Gobert
z.t
29
Sam Oomen
Rabobank Development Team
z.t
30
Petter Theodorsen
Team Ringeriks - Kraft
z.t
31
Jetse Bol
Cyclingteam Join's - De Rijke
z.t
32
Sebastian Balck
Team Tre Berg-Bianchi
z.t
33
Marco Haller
Katusha
z.t
34
Alexander Wetterhall
Team Tre Berg-Bianchi
z.t
35
Christian Meier
Orica-GreenEDGE
z.t
36
Pavel Brutt
Tinkoff - Saxo
z.t
37
Sander Helven
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
38
Sven Erik Bystrøm
Katusha
z.t
39
Michael Olsson
Team Trefor - Blue Water
z.t
40
Robbert de Greef
Cyclingteam Join's - De Rijke
z.t
41
Jacobus Venter
MTN - Qhubeka
z.t
42
Francis De Greef
Wanty - Groupe Gobert
z.t
43
Tormod Hausken Jacobsen
Team Coop-Oster Hus
z.t
44
Jay Robert Thomson
MTN - Qhubeka
z.t
45
Tim Declercq
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
46
Carl Fredrik Hagen
Team Sparebanken Sor
z.t
47
Filip Eidsheim
Team Fixit.no
z.t
48
Fredrik Strand Galta
Team Coop-Oster Hus
z.t
49
Johnny Hoogerland
Roompot Oranje Peloton
z.t
50
Erick Rowsell
Madison Genesis
z.t
51
Ricardo Vilela
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
52
Søren Kragh Andersen
Team Trefor - Blue Water
z.t
53
Marco Minnaard
Wanty - Groupe Gobert
z.t
54
Michel Kreder
Roompot Oranje Peloton
z.t
55
Pieter Jacobs
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
56
Jesús Ezquerra Muela
Activejet Team
z.t
57
Jan Maas
Rabobank Development Team
z.t
58
August Jensen
Team Coop-Oster Hus
z.t
59
Andreas Erland
Team Sparebanken Sor
z.t
60
Michael Reihs
Cult Energy Pro Cycling
z.t
61
Jan Marcus Faaglum Karlsson
Team Tre Berg-Bianchi
z.t
62
Edvin Wilsson
Team Joker
z.t
63
Antonio Molina
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
64
Arthur Vanoverberghe
Topsport Vlaanderen - Baloise
z.t
65
Pawel Bernas
Activejet Team
z.t
66
Simon Spilak
Katusha
z.t
67
Reidar Bohlin Borgersen
Team Joker
z.t
68
Adriaan Aas Stien
Team Joker
op 13"
69
Juraj Sagan
Tinkoff - Saxo
z.t
70
Tim Kerkhof
Roompot Oranje Peloton
z.t
71
Lennard Hofstede
Rabobank Development Team
z.t
72
Matthew Holmes
Madison Genesis
op 16"
73
Ole Forfang
Team Ringeriks - Kraft
op 19"
74
Laurent Didier
Trek Factory Racing
z.t
75
Pawel Franczak
Activejet Team
z.t
76
Jérôme Baugnies
Wanty - Groupe Gobert
op 23"
77
Chris Anker Sörensen
Tinkoff - Saxo
op 37"
78
Nick Dougall
MTN - Qhubeka
z.t
79
Dmitrii Kozonchuk
Katusha
op 44"
80
Torstein Traeen
Team Ringeriks - Kraft
z.t
81
Adam Yates
Orica-GreenEDGE
z.t
82
Philip Lindau
Team Joker
z.t
83
Jeroen Meijers
Rabobank Development Team
op 47"
84
Svein Tuft
Orica-GreenEDGE
z.t
85
Rasmus Christian Quaade
Cult Energy Pro Cycling
z.t
86
Fabian Cancellara
Trek Factory Racing
z.t
87
Danny van Poppel
Trek Factory Racing
z.t
88
Preben Van Hecke
Topsport Vlaanderen - Baloise
op 1'20"
89
Ike Groen
Cyclingteam Join's - De Rijke
op 2'45"
90
Ole Andre Austevoll
Team Fixit.no
op 4'00"
91
Thomas Larsen
Team Sparebanken Sor
z.t
92
Alexander Gingsjö
Team Tre Berg-Bianchi
op 5'16"
93
Magnus Cort Nielsen
Orica-GreenEDGE
op 13'27"
94
Patrick Clausen
Team Trefor - Blue Water
z.t
95
Christer Jensen
Team Ringeriks - Kraft
z.t
96
Michael Carbel Svendgaard
Cult Energy Pro Cycling
z.t
97
Damien Howson
Orica-GreenEDGE
z.t
98
Sindre Eid Hermansen
Team Fixit.no
z.t
99
Antwan Tolhoek
Rabobank Development Team
z.t
100
Michal Kolar
Tinkoff - Saxo
z.t
101
Taco van der Hoorn
Cyclingteam Join's - De Rijke
z.t
102
Mitchell Cornelisse
Rabobank Development Team
z.t
103
Adrian Gjolberg
Team Fixit.no
z.t
104
Audun Brekke Flotten
Team Ringeriks - Kraft
z.t
105
Gert Steegmans
Trek Factory Racing
z.t
106
Stijn Devolder
Trek Factory Racing
z.t
107
Torstein Stokkenes
Team Fixit.no
z.t
108
Karel Hnik
Cult Energy Pro Cycling
z.t
109
Ronan van Zandbeek
Cyclingteam Join's - De Rijke
z.t
110
Songezo Jim
MTN - Qhubeka
z.t
111
Christian E Kaggestad
Team Sparebanken Sor
z.t
112
Daniel Holm Foder
Team Trefor - Blue Water
z.t
113
Etienne van Empel
Roompot Oranje Peloton
z.t
114
Reinier Honig
Roompot Oranje Peloton
op 13'34"
115
Michal Podlaski
Activejet Team
op 25'13"
116
James McLaughlin
Madison Genesis
op 27'21"
Yannick Eijssen
Wanty - Groupe Gobert
DNF
Niklas Gustavsson
Team Tre Berg-Bianchi
DNF
Krister Hagen
Team Coop-Oster Hus
DNF
Martyn Irvine
Madison Genesis
DNF
Tomasz Mickiewicz
Activejet Team
DNF
Lander Seynaeve
Wanty - Groupe Gobert
DNS
Dominic Jelfs
Madison Genesis
DSQ
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares