En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
La Route d'Occitanie - La Dépêche du Midi
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
19/06
Les Angles
Auterive
188.3 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Niccolo Bonifazio
TotalEnergies
4u13'49"
2
Matteo Moschetti
Trek - Segafredo
z.t
3
Max Kanter
Movistar Team
z.t
4
Elia Viviani
Ineos Grenadiers
z.t
5
Thomas Boudat
Go Sport - Roubaix Lille Meropole
z.t
6
Mattias Skjelmose Jensen
Trek - Segafredo
z.t
7
Alejandro Valverde Belmonte
Movistar Team
z.t
8
Jonas Gregaard Wilsly
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
9
Jesus Herrada Lopez
Cofidis
z.t
10
Kim Alexander Heiduk
Ineos Grenadiers
z.t
11
Nairo Quintana Rojas
Team Arkéa - Samsic
z.t
12
Carlos Rodriguez Cano
Ineos Grenadiers
z.t
13
Andrey Zeits
Astana Qazaqstan Team
z.t
14
Carl Fredrik Hagen
Israel - Premier Tech
z.t
15
Michael Woods
Israel - Premier Tech
z.t
16
Geoffrey Soupe
TotalEnergies
z.t
17
Imanol Erviti
Movistar Team
z.t
18
Laurent Pichon
Team Arkéa - Samsic
z.t
19
Nurbergen Nurlykhassym
Astana Qazaqstan Team
z.t
20
Cristian Rodriguez Martin
TotalEnergies
z.t
21
Laurens De Plus
Ineos Grenadiers
op 23"
22
Javier Romo Oliver
Astana Qazaqstan Team
op 29"
23
Ben Swift
Ineos Grenadiers
z.t
24
Niki Terpstra
TotalEnergies
op 44"
25
Jacob Hindsgaul Madsen
Uno-X Pro Cycling Team
op 56"
26
Romain Cardis
St Michel - Auber 93
z.t
27
Filippo Baroncini
Trek - Segafredo
op 59"
28
Arnaud Démare
Groupama - FDJ
z.t
29
Ander Okamika
Burgos - BH
op 1'02"
30
Nicolas Edet
Team Arkéa - Samsic
z.t
31
Michel Ries
Team Arkéa - Samsic
z.t
32
Salvatore Puccio
Ineos Grenadiers
z.t
33
Iñigo Elosegui Momeñe
Movistar Team
z.t
34
Bram Welten
Groupama - FDJ
op 1'34"
35
Kévin Besson
Nice Metropole Cote D'azur
op 3'35"
36
Odd Christian Eiking
EF Education - EasyPost
z.t
37
Louis Richard
Team U Nantes Atlantique
z.t
38
Victor De La Parte Gonzalez
TotalEnergies
z.t
39
Léo Danes
Team U Nantes Atlantique
op 3'51"
40
Stefan De Bod
Astana Qazaqstan Team
z.t
41
Yuriy Natarov
Astana Qazaqstan Team
z.t
42
Ruben Fernandez Andujar
Cofidis
z.t
43
Nicolas Debeaumarche
St Michel - Auber 93
z.t
44
Ramon Sinkeldam
Groupama - FDJ
z.t
45
Andrea Vendrame
Ag2r Citroën Team
z.t
46
Adria Moreno Sala
Burgos - BH
z.t
47
Jordan Jegat
Team U Nantes Atlantique
z.t
48
Juri Hollmann
Movistar Team
z.t
49
Jesse James Ewart
Bike Aid
z.t
50
Julien Simon
TotalEnergies
z.t
51
Joe Dombrowski
Astana Qazaqstan Team
z.t
52
Alexandre Delettre
Cofidis
z.t
53
Jérémy Leveau
Go Sport - Roubaix Lille Meropole
z.t
54
Roger Adria Oliveras
Equipo Kern Pharma
z.t
55
Alan Jousseaume
TotalEnergies
z.t
56
Julian Lino
Bike Aid
z.t
57
Igor Arrieta Lizarraga
Equipo Kern Pharma
z.t
58
Winner Andrew Anacona
Team Arkéa - Samsic
z.t
59
Jefferson Albeiro Cepeda
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
60
Pierre-Luc Perichon
Cofidis
op 3'58"
61
Ignatas Konovalovas
Groupama - FDJ
op 6'45"
62
Dorian Godon
Ag2r Citroën Team
op 7'01"
63
Anthony Maldonado
St Michel - Auber 93
z.t
64
Cyril Gautier
B&B Hotels - KTM
z.t
65
Oscar Pelegri
Burgos - BH
z.t
66
Dawit Yemane
Bike Aid
z.t
67
Fredrik Dversnes
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
68
Cyril Barthe
B&B Hotels - KTM
z.t
69
Dayer Uberney Quintana Rojas
Team Arkéa - Samsic
z.t
70
Andréa Mifsud
Nice Metropole Cote D'azur
z.t
71
Asbjørn Hellemose
Trek - Segafredo
z.t
72
Alessandro Verre
Team Arkéa - Samsic
z.t
73
Jose Manuel Diaz Gallego
Burgos - BH
z.t
74
Jon Aberasturi Izaga
Trek - Segafredo
z.t
75
Daniel Navarro Garcia
Burgos - BH
z.t
76
Iván Ramiro Sosa
Movistar Team
z.t
77
Kristian Kulset
Uno-X Pro Cycling Team
op 12'37"
78
Alan Boileau
B&B Hotels - KTM
op 12'51"
79
Szymon Wojciech Sajnok
Cofidis
z.t
80
Matthieu Ladagnous
Groupama - FDJ
z.t
81
Guy Sagiv
Israel - Premier Tech
z.t
82
Tom Mainguenaud
Go Sport - Roubaix Lille Meropole
z.t
83
Maxime Chevalier
B&B Hotels - KTM
z.t
84
Ibon Ruiz Sedano
Equipo Kern Pharma
z.t
85
Jonathan Couanon
Nice Metropole Cote D'azur
z.t
86
Danny Van Der Tuuk
Equipo Kern Pharma
z.t
87
Ben Healy
EF Education - EasyPost
z.t
88
Ådne Holter
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
89
Louis Barre
Team U Nantes Atlantique
z.t
90
Davide Cimolai
Cofidis
z.t
91
Diego Andres Camargo Pineda
EF Education - EasyPost
z.t
92
Jean Goubert
Nice Metropole Cote D'azur
z.t
93
David Gonzalez Lopez
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
94
Sindre Kulset
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
95
Jose Felix Parra Cuerda
Equipo Kern Pharma
z.t
96
Abner Gonzalez Rivera
Movistar Team
z.t
97
Syver Westgaard Waersted
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
98
Andre Carvalho
Cofidis
z.t
99
Jordi Lopez Caravaca
Equipo Kern Pharma
z.t
100
Maxime Urruty
Nice Metropole Cote D'azur
op 12'58"
101
Léo Bouvier
Bike Aid
op 16'35"
102
Adne Van Engelen
Bike Aid
z.t
103
Antoine Berlin
Nice Metropole Cote D'azur
z.t
104
Cole Kessler
Israel Cycling Academy
z.t
105
Yesid Albeiro Pira Parada
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
106
Oscar Cabedo Carda
Burgos - BH
z.t
107
Simon Carr
EF Education - EasyPost
z.t
108
Yael Joalland
Team U Nantes Atlantique
z.t
109
Taj Jones
Israel - Premier Tech
op 16'40"
110
Georg Steinhauser
EF Education - EasyPost
z.t
111
Wesley Mol
Bike Aid
op 16'41"
112
Lars Van den Berg
The Netherlands
op 16'43"
Julen Amezqueta Moreno
Caja Rural - Seguros RGA
DNF
Thomas Denis
Go Sport - Roubaix Lille Meropole
DNF
Felix Gall
Ag2r Citroën Team
DNF
Axel Mariault
Team U Nantes Atlantique
DNF
Emmanuel Morin
Team U Nantes Atlantique
DNF
Valentin Paret-Peintre
Ag2r Citroën Team
DNF
Nans Peters
Ag2r Citroën Team
DNF
Pelayo Sanchez Mayo
Burgos - BH
DNF
Evaldas Siskevicius
Lithuania
DNF
Damien Touzé
Ag2r Citroën Team
DNF
Michael Valgren Andersen
EF Education - EasyPost
DNF
Attila Valter
Groupama - FDJ
DNF
Tristan Delacroix
Nice Metropole Cote D'azur
DNS
Joris Delbove
St Michel - Auber 93
DNS
Calum Johnston
Caja Rural - Seguros RGA
DNS
Jokin Murguialday Elorza
Caja Rural - Seguros RGA
DNS
Mikel Nieve Ituralde
Caja Rural - Seguros RGA
DNS
Stephane Rossetto
St Michel - Auber 93
DNS
Pavel Sivakov
Ineos Grenadiers
DNS
Morne Van Niekerk
St Michel - Auber 93
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares