En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Route du Sud
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
13/06
Castres
Mirande
209 km
Result
Standings
1
Yannick Martinez
La Pomme Marseille
5u19'44"
2
Anthony Roux
FDJ.fr
z.t
3
Adrien Petit
Cofidis
z.t
4
Danilo Napolitano
Accent Jobs - Wanty
z.t
5
Christopher Sutton
Sky Procycling
z.t
6
Laurent Pichon
FDJ.fr
z.t
7
Benjamin Giraud
La Pomme Marseille
z.t
8
Steven Tronet
BigMat - Auber 93
z.t
9
Samuel Dumoulin
Ag2r - La Mondiale
z.t
10
Christophe Laborie
Sojasun
z.t
11
Jean-Luc Delpech
Bretagne - Séché Environnement
z.t
12
Stéphane Poulhiès
Cofidis
z.t
13
Francisco José Ventoso Alberdi
Movistar Team
z.t
14
Yohann Gène
Team Europcar
z.t
15
Manuel Antonio Cardoso Leal
Caja Rural
z.t
16
Amets Txurruka Ansola
Caja Rural
z.t
17
Léo Menville
Team NSP - Ghost
z.t
18
Alex Dowsett
Movistar Team
z.t
19
Christian Knees
Sky Procycling
z.t
20
Kanstantsin Sivtsov
Sky Procycling
z.t
21
Davide Malacarne
Team Europcar
z.t
22
Diego Rosa
Androni Giocattoli
z.t
23
Salvatore Puccio
Sky Procycling
z.t
24
Nicolas Bazin
BigMat - Auber 93
z.t
25
Pablo Lastras Garcia
Movistar Team
z.t
26
Angel Madrazo Ruiz
Movistar Team
z.t
27
John Gadret
Ag2r - La Mondiale
z.t
28
Florent Barle
Cofidis
z.t
29
Jacob Fiedler
Team NSP - Ghost
z.t
30
Benjamin Verraes
Accent Jobs - Wanty
z.t
31
Natnael Berhane
Team Europcar
z.t
32
Laurent Mangel
FDJ.fr
z.t
33
Marco Frapporti
Androni Giocattoli
z.t
34
Nicolas Lüthi
Atlas Personal - Jakroo
z.t
35
Guillaume Levarlet
Cofidis
z.t
36
Dario Cataldo
Sky Procycling
z.t
37
David Boucher
FDJ.fr
z.t
38
Tino Thömel
Team NSP - Ghost
z.t
39
Alexis Vuillermoz
Sojasun
z.t
40
Romain Bardet
Ag2r - La Mondiale
z.t
41
René Hooghiemster
Team NSP - Ghost
z.t
42
Sébastian Baldauf
Team NSP - Ghost
z.t
43
Fabrice Jeandesboz
Sojasun
z.t
44
Arnaud Courteille
FDJ.fr
z.t
45
Hubert Dupont
Ag2r - La Mondiale
z.t
46
Sebastian Forke
Team NSP - Ghost
z.t
47
Renaud Dion
Bretagne - Séché Environnement
z.t
48
Omar Fraile Matarranza
Caja Rural
z.t
49
Fabricio Ferrari Barcelo
Caja Rural
z.t
50
Geoffroy Lequatre
Bretagne - Séché Environnement
z.t
51
Rinaldo Nocentini
Ag2r - La Mondiale
z.t
52
Guillaume Bonnafond
Ag2r - La Mondiale
z.t
53
Franco Pellizotti
Androni Giocattoli
z.t
54
Riccardo Chiarini
Androni Giocattoli
z.t
55
Romain Lemarchand
Cofidis
z.t
56
Nicolas Winter
Atlas Personal - Jakroo
z.t
57
Jurgen Van Goolen
Accent Jobs - Wanty
z.t
58
Sébastien Chavanel
Team Europcar
z.t
59
Jean-Marc Bideau
Bretagne - Séché Environnement
z.t
60
Gaël Malacarne
Bretagne - Séché Environnement
z.t
61
Nicolas Edet
Cofidis
z.t
62
Gregory Habeaux
Accent Jobs - Wanty
z.t
63
Antoine Lavieu
La Pomme Marseille
z.t
64
Thomas Degand
Accent Jobs - Wanty
z.t
65
Guillaume Faucon
BigMat - Auber 93
z.t
66
Francis Mourey
FDJ.fr
z.t
67
Vegard Stake Laengen
Bretagne - Séché Environnement
z.t
68
Dimitri Le Boulch
BigMat - Auber 93
z.t
69
Rubén Plaza Molina
Movistar Team
z.t
70
Yoann Paillot
La Pomme Marseille
z.t
71
Roy Jans
Accent Jobs - Wanty
z.t
72
Sven Forberger
Team NSP - Ghost
z.t
73
David Arroyo Duran
Caja Rural
z.t
74
Thomas Voeckler
Team Europcar
z.t
75
Thomas Vaubourzeix
La Pomme Marseille
z.t
76
Stefan Schäfer
Team NSP - Ghost
z.t
77
David Lelay
Sojasun
z.t
78
Danail Petrov Andonov
Caja Rural
z.t
79
Paul Poux
Sojasun
z.t
80
Kanstantsin Klimiankou
Atlas Personal - Jakroo
z.t
81
Pierre-Luc Perichon
Bretagne - Séché Environnement
z.t
82
Nicolas Baldo
Atlas Personal - Jakroo
z.t
83
Florian Guillou
Bretagne - Séché Environnement
z.t
84
Benoit Drujon
BigMat - Auber 93
z.t
85
Johan Le Bon
FDJ.fr
z.t
86
Oleksandr Polivoda
Atlas Personal - Jakroo
z.t
87
Giairo Ermeti
Androni Giocattoli
z.t
88
Ivan Velasco Murillo
Caja Rural
z.t
89
Temesgen Teklehaymanot
Atlas Personal - Jakroo
z.t
90
Blel Kadri
Ag2r - La Mondiale
z.t
91
Jerome Cousin
Team Europcar
z.t
92
Théo Vimpere
BigMat - Auber 93
z.t
93
Romain Hardy
Cofidis
z.t
94
Sylwester Szmyd
Movistar Team
z.t
95
Javier Moreno Bazan
Movistar Team
z.t
96
Sandy Casar
FDJ.fr
z.t
97
Thomas Rostollan
La Pomme Marseille
z.t
98
Ian Boswell
Sky Procycling
z.t
99
Flavien Dassonville
BigMat - Auber 93
z.t
100
Etienne Tortelier
Sojasun
z.t
101
Julien Antomarchi
La Pomme Marseille
z.t
102
Stephane Rossetto
BigMat - Auber 93
z.t
103
Emanuele Sella
Androni Giocattoli
z.t
104
Anthony Charteau
Team Europcar
z.t
105
Christophe Kern
Team Europcar
z.t
106
Steven Caethoven
Accent Jobs - Wanty
z.t
107
Adrien Chenaux
Atlas Personal - Jakroo
op 41"
108
Nicolas Vogondy
Accent Jobs - Wanty
op 1'43"
109
Cyril Bessy
Cofidis
op 13'02"
110
Justin Jules
La Pomme Marseille
z.t
111
Axel Domont
Ag2r - La Mondiale
z.t
112
Argiro Alonso Ospina Hernandez
Movistar Team
z.t
113
Mattia Gavazzi
Androni Giocattoli
op 13'05"
Ruben Fernandez Andujar
Caja Rural
DNF
Fabien Schmidt
Sojasun
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares