En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Route du Sud
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
19/06
Izaourt
Pau
143 km
Result
Final Classification
1
Luis Angel Mate Mardones
Cofidis
3u19'39"
2
Simon Geschke
Skil - Shimano
z.t
3
Steve Houanard
Ag2r - La Mondiale
z.t
4
Kevin Reza
Team Europcar
z.t
5
Javier Ramirez Abeja
Andalucia Caja Granada
z.t
6
Enrique Sanz
Movistar Team
op 27"
7
Matthieu Ladagnous
FDJ
z.t
8
Stefan van Dijk
Veranda's Willems - Accent
z.t
9
Mitchell Docker
Skil - Shimano
z.t
10
Kristof Goddaert
Ag2r - La Mondiale
z.t
11
Arnold Jeannesson
FDJ
z.t
12
Saïd Haddou
Team Europcar
z.t
13
Diego Milan Jimenez
Caja Rural
z.t
14
Nicolas Edet
Cofidis
z.t
15
Egoitz Garcia Echeguibel
Caja Rural
z.t
16
Romain Zingle
Cofidis
z.t
17
Guillaume Faucon
Big Mat - Auber 93
z.t
18
Johannes Fröhlinger
Skil - Shimano
z.t
19
Davide Rebellin
Miche
z.t
20
Thierry Hupond
Skil - Shimano
z.t
21
Vasili Kiryienka
Movistar Team
z.t
22
Constantino Zaballa Gutierrez
Miche
z.t
23
José Herrada Lopez
Caja Rural
z.t
24
Florian Vachon
Bretagne - Schuller
z.t
25
Slawomir Kohut
Miche
z.t
26
Jimmy Engoulvent
Saur - Sojasun
z.t
27
Luis Pasamontes Rodriguez
Movistar Team
z.t
28
Peter Kennaugh
Sky Procycling
z.t
29
Thomas Degand
Veranda's Willems - Accent
z.t
30
Maxime Mederel
Big Mat - Auber 93
z.t
31
David Arroyo Duran
Movistar Team
z.t
32
Sandy Casar
FDJ
z.t
33
Jean Marc Marino
Saur - Sojasun
z.t
34
Jurgen Van Goolen
Veranda's Willems - Accent
z.t
35
Francisco Perez Sanchez
Movistar Team
z.t
36
Antonio Piedra Perez
Andalucia Caja Granada
z.t
37
Sébastien Joly
Saur - Sojasun
z.t
38
Julien Berard
Ag2r - La Mondiale
z.t
39
Stefan Schumacher
Miche
z.t
40
Volodymyr Zagorodniy
Miche
z.t
41
Stéphane Poulhiès
Saur - Sojasun
z.t
42
Higinio Fernandez Suarez
Caja Rural
z.t
43
Hubert Dupont
Ag2r - La Mondiale
z.t
44
Pablo Lechuga Rodriguez
Andalucia Caja Granada
z.t
45
Romain Bacon
Big Mat - Auber 93
z.t
46
Guillaume Bonnafond
Ag2r - La Mondiale
z.t
47
Anthony Geslin
FDJ
z.t
48
Nicolas Bazin
Big Mat - Auber 93
z.t
49
Julien Loubet
Ag2r - La Mondiale
z.t
50
Anthony Charteau
Team Europcar
z.t
51
Jose Luis Roldán Carmona
Andalucia Caja Granada
z.t
52
Arnaud Labbe
Cofidis
z.t
53
Vicente David Bernabeu Armengol
Andalucia Caja Granada
z.t
54
Romain Lemarchand
Ag2r - La Mondiale
z.t
55
Adrian Palomares Villaplana
Andalucia Caja Granada
z.t
56
Sergio Pardilla Bellon
Movistar Team
z.t
57
Jose Alberto Benitez Roman
Andalucia Caja Granada
z.t
58
José Vicente Toribio Alcolea
Andalucia Caja Granada
z.t
59
Thomas Damuseau
Skil - Shimano
z.t
60
James Vanlandschoot
Veranda's Willems - Accent
z.t
61
Javier Iriarte
Movistar Team
z.t
62
Sylvain Calzati
Bretagne - Schuller
z.t
63
Renaud Dion
Bretagne - Schuller
z.t
64
Thomas Lövkvist
Sky Procycling
z.t
65
Kjell Carlström
Sky Procycling
z.t
66
Yoann Bagot
Cofidis
z.t
67
John Gadret
Ag2r - La Mondiale
z.t
68
Jean-Marc Bideau
Bretagne - Schuller
z.t
69
Rubén Martínez Hernández
Caja Rural
z.t
70
Lars Petter Nordhaug
Sky Procycling
op 46"
71
Wesley Sulzberger
FDJ
z.t
72
Gaël Malacarne
Bretagne - Schuller
z.t
73
Laurent Mangel
Saur - Sojasun
z.t
74
Johan Mombaerts
Big Mat - Auber 93
z.t
75
Evert Verbist
Veranda's Willems - Accent
z.t
76
Staf Scheirlinckx
Veranda's Willems - Accent
z.t
77
Giovanni Bernaudeau
Team Europcar
z.t
78
Romain Matheou
Saur - Sojasun
z.t
79
David De La Cruz Melgarejo
Caja Rural
z.t
80
Tony Hurel
Team Europcar
z.t
81
Michele Gaia
Miche
z.t
82
Nicolas Vogondy
Cofidis
z.t
83
Benoît Vaugrenard
FDJ
z.t
84
Florian Guillou
Bretagne - Schuller
z.t
85
Yohann Gène
Team Europcar
z.t
86
Alexandre Pichot
Team Europcar
z.t
87
Jacobus Venter
Veranda's Willems - Accent
z.t
88
Morris Possoni
Sky Procycling
z.t
89
Romain Hardy
Bretagne - Schuller
op 54"
90
Alexandre Geniez
Skil - Shimano
op 58"
91
Arthur Vichot
FDJ
z.t
92
Gregory Habeaux
Veranda's Willems - Accent
z.t
Sylvain Georges
Big Mat - Auber 93
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares