En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Route du Sud
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
20/06
Lavaur
Castres
189.3 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
David Moncoutié
Cofidis
12u14'10"
2
Alexandre Geniez
Skil - Shimano
op 10"
3
Fortunato Baliani
Miche
op 31"
4
Pasquale Muto
Miche
op 39"
5
Przemyslaw Niemiec
Miche
z.t
6
John Gadret
Ag2r - La Mondiale
op 1'03"
7
Blel Kadri
Ag2r - La Mondiale
op 1'04"
8
Damien Monier
Cofidis
op 1'23"
9
Rein Taaramae
Cofidis
op 1'38"
10
Yury Trofimov
Bbox Bouygues Telecom
op 1'53"
11
Hubert Dupont
Ag2r - La Mondiale
op 2'01"
12
Thomas Voeckler
Bbox Bouygues Telecom
z.t
13
Anthony Charteau
Bbox Bouygues Telecom
op 2'08"
14
Maxime Mederel
Big Mat - Auber 93
op 2'13"
15
Julien Mazet
Big Mat - Auber 93
op 2'18"
16
Vasili Kiryienka
Caisse d'Epargne
z.t
17
Johan Mombaerts
Big Mat - Auber 93
op 2'23"
18
Guillaume Levarlet
Saur - Sojasun
op 2'34"
19
David Lopez Garcia
Caisse d'Epargne
op 3'02"
20
Kristof Goddaert
Ag2r - La Mondiale
z.t
21
Nico Sijmens
Cofidis
op 3'16"
22
Julien Loubet
Ag2r - La Mondiale
op 3'23"
23
Gianni Meersman
FDJ
op 3'35"
24
Matthieu Sprick
Bbox Bouygues Telecom
op 3'38"
25
Ben Gastauer
Ag2r - La Mondiale
op 3'43"
26
Sébastien Duret
Bretagne - Schuller
op 3'51"
27
Guillaume Faucon
Big Mat - Auber 93
op 3'54"
28
Yannick Talabardon
Saur - Sojasun
op 4'06"
29
Alexander Gottfried
Team Netapp
op 4'07"
30
Cédric Pineau
Roubaix Lille Metropole
op 4'11"
31
Arnold Jeannesson
Caisse d'Epargne
z.t
32
Edwin Carvajal Jaramillo
Miche
op 4'14"
33
Alberto Losada Alguacil
Caisse d'Epargne
op 4'32"
34
Xabier Zandio Echaide
Caisse d'Epargne
op 4'36"
35
Matthieu Boulo
Roubaix Lille Metropole
op 4'37"
36
Yukiya Arashiro
Bbox Bouygues Telecom
op 4'39"
37
Leonardo Fabio Duque
Cofidis
z.t
38
José Angel Gomez Marchanté
Andalucia - Cajasur
op 4'42"
39
Mitchell Docker
Skil - Shimano
op 4'44"
40
Frédéric Guesdon
FDJ
op 4'52"
41
Romain Lemarchand
Big Mat - Auber 93
op 4'56"
42
Manuel Calvente Corbas
Andalucia - Cajasur
op 5'03"
43
Frederik Wilmann
Skil - Shimano
op 5'17"
44
Jocelyn Bar
Roubaix Lille Metropole
op 5'29"
45
Renaud Dion
Roubaix Lille Metropole
op 5'36"
46
William Bonnet
Bbox Bouygues Telecom
op 5'44"
47
Huub Duyn
Team Netapp
op 5'50"
48
Volodymyr Zagorodniy
Miche
op 5'52"
49
Lilian Jégou
Bretagne - Schuller
op 5'57"
50
Gaël Malacarne
Bretagne - Schuller
op 6'03"
51
Mikael Cherel
FDJ
op 6'04"
52
Mickaël Buffaz
Cofidis
op 6'23"
53
Steve Houanard
Skil - Shimano
z.t
54
Roberto Cesaro
Miche
op 6'26"
55
Krzysztof Szczawinski
Miche
op 6'30"
56
Stéphane Poulhiès
Saur - Sojasun
op 6'43"
57
Florian Vachon
Bretagne - Schuller
op 6'47"
58
Cedric Coutouly
Saur - Sojasun
op 6'50"
59
Andreas Schillinger
Team Netapp
op 6'54"
60
Rémi Cusin
Cofidis
op 7'04"
61
Jean Marc Marino
Saur - Sojasun
op 7'16"
62
Yohann Gène
Bbox Bouygues Telecom
op 7'24"
63
Robin Chaigneau
Skil - Shimano
op 7'29"
64
Bastien Delrot
Team Netapp
op 7'54"
65
Mathieu Drujon
Caisse d'Epargne
op 7'58"
66
Julien Berard
Ag2r - La Mondiale
op 8'13"
67
Fabrice Jeandesboz
Saur - Sojasun
op 8'20"
68
Dimitri Claeys
Team Netapp
op 9'38"
69
Tristan Valentin
Cofidis
op 10'16"
70
Cesare Benedetti
Team Netapp
op 10'59"
71
Angel Madrazo Ruiz
Caisse d'Epargne
op 11'24"
72
José Vicente Toribio Alcolea
Andalucia - Cajasur
op 13'30"
73
Morgan Kneisky
Roubaix Lille Metropole
op 13'40"
74
Antonio Piedra Perez
Andalucia - Cajasur
op 13'59"
Cyril Bessy
Saur - Sojasun
DNF
Sergio Carrasco Garcia
Andalucia - Cajasur
DNF
Pierre Cazaux
FDJ
DNF
Juan José Cobo Acebo
Caisse d'Epargne
DNF
Han Feng
Skil - Shimano
DNF
Eduardo Gonzalo Ramirez
Bretagne - Schuller
DNF
Timothy Gudsell
FDJ
DNF
Florian Guillou
Bretagne - Schuller
DNF
Romain Hardy
Bretagne - Schuller
DNF
Thierry Hupond
Skil - Shimano
DNF
Pablo Lechuga Rodriguez
Andalucia - Cajasur
DNF
Clément Lhotellerie
Roubaix Lille Metropole
DNF
Javier Moreno Bazan
Andalucia - Cajasur
DNF
Anthony Ravard
Ag2r - La Mondiale
DNF
Leopoldo Rocchetti
Miche
DNF
Anthony Roux
FDJ
DNF
Johann Tschopp
Bbox Bouygues Telecom
DNF
Arthur Vichot
FDJ
DNF
Johan Le Bon
Bretagne - Schuller
DNF
Angel Vicioso Arcos
Andalucia - Cajasur
DNS
Dimitri Le Boulch
Big Mat - Auber 93
DNS
Jonathan Hivert
Saur - Sojasun
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares