En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Route du Sud
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
19/06
Pau
Pierrefitte-Nestalas
143.8 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Przemyslaw Niemiec
Miche - Silver Cross
3u37'30"
2
Massimo Giunti
Miche - Silver Cross
op 58"
3
Rémy Di Gregorio
Française des Jeux
z.t
4
Julien Loubet
Ag2r - La Mondiale
z.t
5
Sylvain Calzati
Agritubel
op 1'32"
6
Yannick Talabardon
Besson Chaussures-Sojasun
z.t
7
Sergey Lagutin
Vacansoleil Pro Cycling Team
op 1'43"
8
Guillaume Levarlet
Française des Jeux
z.t
9
Dimitri Champion
Bretagne - Schuller
z.t
10
Guillaume Bonnafond
Ag2r - La Mondiale
z.t
11
Marcos García Fernandez
Xacobeo Galicia
z.t
12
Mathieu Perget
Caisse d'Epargne
z.t
13
Massimiliano Gentili
Ceramica Flaminia - Bossini Docce
z.t
14
Giampaolo Caruso
Ceramica Flaminia - Bossini Docce
z.t
15
Eduardo Gonzalo Ramirez
Agritubel
z.t
16
Simon Geschke
Skil - Shimano
op 2'27"
17
Pierre Cazaux
Roubaix Lille Metropole
op 4'56"
18
Julien Mazet
Auber '93
z.t
19
David Herrero Llorente
Xacobeo Galicia
z.t
20
Pierrick Fédrigo
Bbox Bouygues Telecom
op 4'58"
21
Christophe Riblon
Ag2r - La Mondiale
op 4'56"
22
Blel Kadri
Ag2r - La Mondiale
op 8'09"
23
Blaise Sonnery
Ag2r - La Mondiale
z.t
24
Johnny Hoogerland
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
25
Christophe Laurent
Agritubel
z.t
26
Serafin Martinez Acevedo
Xacobeo Galicia
z.t
27
Julien Simon
Besson Chaussures-Sojasun
z.t
28
Mickael Larpe
Roubaix Lille Metropole
z.t
29
Anthony Charteau
Caisse d'Epargne
z.t
30
Vasili Kiryienka
Caisse d'Epargne
z.t
31
Thierry Hupond
Skil - Shimano
op 12'12"
32
Yann Pivois
Bretagne - Schuller
z.t
33
Geoffroy Lequatre
Agritubel
z.t
34
Edwin Carvajal Jaramillo
Miche - Silver Cross
z.t
35
Mickaël Buffaz
Cofidis
z.t
36
Guillaume Le Floch
Bbox Bouygues Telecom
z.t
37
Nicolas Hartmann
Bretagne - Schuller
z.t
38
Jean-Marc Bideau
Bretagne - Schuller
z.t
39
Arnaud Labbe
Bbox Bouygues Telecom
op 13'50"
40
Nico Sijmens
Cofidis
z.t
41
Frederik Veuchelen
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
42
Florian Guillou
Roubaix Lille Metropole
z.t
43
Roger Beuchat
Team Stegcomputer - Neotel
z.t
44
Alexandre Usov
Cofidis
z.t
45
Fabien Delfour
z.t
46
Bastien Delrot
Roubaix Lille Metropole
z.t
47
Carlos Castaño Panadero
Xacobeo Galicia
z.t
48
Mikhaylo Khalilov
Ceramica Flaminia - Bossini Docce
z.t
49
Matteo Carrara
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
50
Cristiano Fumagalli
Ceramica Flaminia - Bossini Docce
op 19'10"
51
Tomasz Marczynski
Miche - Silver Cross
z.t
52
Fumiyuki Beppu
Skil - Shimano
z.t
53
Nadir Haddou
Auber '93
z.t
54
Alexandre Blain
Cofidis
z.t
55
Janusch Laule
Team Stegcomputer - Neotel
z.t
56
Jonathan Thiré
Auber '93
z.t
57
Anthony Roux
Française des Jeux
z.t
58
Aurelien Duval
Française des Jeux
z.t
59
Nicolas Rousseau
Ag2r - La Mondiale
z.t
60
Johan Mombaerts
Auber '93
z.t
61
Tiaan Kannemeyer
z.t
62
Mitchell Docker
Skil - Shimano
z.t
63
Antonio D'Aniello
Ceramica Flaminia - Bossini Docce
z.t
64
Thijs van Amerongen
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
65
Pasquale Muto
Miche - Silver Cross
z.t
66
Yukihiro Doi
Skil - Shimano
z.t
67
Marco Marcato
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
68
Jean Marc Marino
Besson Chaussures-Sojasun
z.t
69
Ezequiel Mosquera Miguez
Xacobeo Galicia
z.t
70
Gonzalo Rabuñal Rios
Xacobeo Galicia
z.t
71
Angel Madrazo Ruiz
Caisse d'Epargne
z.t
72
Luis Léon Sanchez Gil
Caisse d'Epargne
z.t
73
Andrea Moletta
Miche - Silver Cross
z.t
74
Enrico Rossi
Ceramica Flaminia - Bossini Docce
z.t
75
Yann Huguet
Agritubel
z.t
76
Nicolas Jalabert
Agritubel
z.t
77
Rodrigo García Rena
Miche - Silver Cross
z.t
78
Steve Houanard
Skil - Shimano
z.t
79
Cedric Coutouly
Besson Chaussures-Sojasun
z.t
80
Maxime Mederel
Auber '93
z.t
81
Arnold Jeannesson
Caisse d'Epargne
z.t
82
Niels Brouzes
Auber '93
z.t
83
Florian Vachon
Roubaix Lille Metropole
z.t
84
Julien Belgy
Bbox Bouygues Telecom
z.t
85
Alexandr Pliuschin
Ag2r - La Mondiale
op 24'10"
86
Francisco Perez Sanchez
Caisse d'Epargne
op 24'12"
87
Mathieu Drujon
Caisse d'Epargne
op 28'48"
88
Guillaume Blot
Cofidis
z.t
89
Mikael Cherel
Française des Jeux
z.t
90
Krzysztof Szczawinski
Miche - Silver Cross
z.t
91
Perrig Quemeneur
Bbox Bouygues Telecom
z.t
92
Florian Morizot
Besson Chaussures-Sojasun
z.t
93
Filippo Simeoni
Ceramica Flaminia - Bossini Docce
z.t
94
Romain Villa
Cofidis
z.t
95
Yohann Gène
Bbox Bouygues Telecom
z.t
96
Nicolas Jouanno
Bretagne - Schuller
z.t
97
Wout Poels
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
98
Franck Bouyer
Bbox Bouygues Telecom
z.t
99
Baden Cooke
Vacansoleil Pro Cycling Team
z.t
100
Cyrille Monnerais
Bretagne - Schuller
z.t
101
Timothy Gudsell
Française des Jeux
z.t
102
Stéphane Poulhiès
Ag2r - La Mondiale
z.t
103
Jonathan Hivert
Skil - Shimano
z.t
104
Vladimir Isaychev
Xacobeo Galicia
z.t
105
Marcel Weber
op 32'10"
Cyril Bessy
Besson Chaussures-Sojasun
DNF
Cyril Bessy
Besson Chaussures-Sojasun
DNF
Morgan Chedhomme
Auber '93
DNF
Morgan Chedhomme
Auber '93
DNF
Alberto Fernandez Sainz
Xacobeo Galicia
DNF
Alberto Fernandez Sainz
Xacobeo Galicia
DNF
Fabrice Jeandesboz
Besson Chaussures-Sojasun
DNF
Fabrice Jeandesboz
Besson Chaussures-Sojasun
DNF
Tigran Korkotyan
DNF
Tigran Korkotyan
DNF
Noan Lelarge
Bretagne - Schuller
DNF
Noan Lelarge
Bretagne - Schuller
DNF
David Lelay
Agritubel
DNF
David Lelay
Agritubel
DNF
Shusaku Matsuo
DNF
Shusaku Matsuo
DNF
Sébastien Portal
Cofidis
DNF
Sébastien Portal
Cofidis
DNF
Yann Rault
Bretagne - Schuller
DNF
Yann Rault
Bretagne - Schuller
DNF
Luigi Sestili
Ceramica Flaminia - Bossini Docce
DNF
Luigi Sestili
Ceramica Flaminia - Bossini Docce
DNF
Dimitri Le Boulch
Auber '93
DNF
Dimitri Le Boulch
Auber '93
DNF
Steven Tronet
Roubaix Lille Metropole
DNS
Steven Tronet
Roubaix Lille Metropole
DNS
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares