En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Vuelta Aragon
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
12/05
Huesca
Zaragoza
170 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Matteo Malucelli
Androni Giocattoli - Sidermec
4u27'37"
2
Sondre Holst Enger
Israel Cycling Academy
z.t
3
Jon Aberasturi Izaga
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
4
Erwann Corbel
Vital Concept Cycling Club
z.t
5
Brenton Jones
Delko Marseille Provence KTM
z.t
6
Kevin Reza
Vital Concept Cycling Club
z.t
7
Carlos Barbero Cuesta
Movistar Team
z.t
8
Sylvain Chavanel
Direct Energie
op 3"
9
Rein Taaramae
Direct Energie
z.t
10
Jaime Roson Garcia
Movistar Team
z.t
11
Marc Soler
Movistar Team
z.t
12
Javier Moreno Bazan
Delko Marseille Provence KTM
z.t
13
Alejandro Manuel Marques Porto
Sporting / Tavira
z.t
14
Mihkel Raim
Israel Cycling Academy
z.t
15
Omer Goldstein
Israel Cycling Academy
z.t
16
Hector Carretero
Movistar Team
op 11"
17
Daniele Bennati
Movistar Team
z.t
18
Jorge Arcas Pena
Movistar Team
z.t
19
Dennis van Winden
Israel Cycling Academy
z.t
20
Marco Benfatto
Androni Giocattoli - Sidermec
op 18"
21
Thomas Boudat
Direct Energie
op 21"
22
Tyler Williams
Israel Cycling Academy
z.t
23
Raymond Kreder
Team Ukyo
z.t
24
Fabio Andres Duarte Arevalo
Manzana Postobon Team
z.t
25
Andre Carvalho
Liberty Seguros / Carglass
z.t
26
Arnaud Courteille
Vital Concept Cycling Club
z.t
27
Angelo Tulik
Direct Energie
z.t
28
Jesús Ezquerra Muela
Burgos - BH
z.t
29
Dmitrii Sokolov
Lokosphinx
z.t
30
Miguel Angel Rubiano Chavez
Coldeportes Zenu Sello Rojo
z.t
31
Mattia Frapporti
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
32
Matteo Spreafico
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
33
Charles Planet
Team Novo Nordisk
z.t
34
Fabio Calabria
Team Novo Nordisk
z.t
35
Artem Samolenkov
Lokosphinx
z.t
36
Angel Madrazo Ruiz
Delko Marseille Provence KTM
z.t
37
Pablo Torres Muino
Burgos - BH
z.t
38
Garikoitz Bravo Oiarbide
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
39
Igor Merino Cortazar
Burgos - BH
z.t
40
Alexander Vdovin
Lokosphinx
z.t
41
Hernan Ricardo Aguirre Calpa
Manzana Postobon Team
z.t
42
Joonas Henttala
Team Novo Nordisk
z.t
43
Alexander Evtushenko
Lokosphinx
z.t
44
Ricardo Vilela
Manzana Postobon Team
z.t
45
Alessandro Bisolti
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
46
Frederico Figueiredo
Sporting / Tavira
z.t
47
Jhojan Orlando Garcia Sosa
Manzana Postobon Team
z.t
48
Jorge Cubero Galvez
Burgos - BH
z.t
49
Nicola Toffali
Sporting / Tavira
z.t
50
Daniel Whitehouse
z.t
51
Alvaro Trueba Diego
Sporting / Tavira
z.t
52
Sergio Samitier
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
53
Benjamin Prades Reverte
Team Ukyo
z.t
54
Jokin Etxabe
Interpro Stradelli Cycling
z.t
55
Delio Fernández Cruz
Delko Marseille Provence KTM
z.t
56
Ibai Azurmendi Sagastibeltza
Team Euskadi
z.t
57
Matteo Moschetti
Polartec Kometa
z.t
58
Kevin Inkelaar
Polartec Kometa
z.t
59
André Crispim
Liberty Seguros / Carglass
z.t
60
Alexey Vermeulen
Interpro Stradelli Cycling
z.t
61
Joaquim Silva
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
62
Fabricio Ferrari Barcelo
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
63
Hernando Bohorquez Sanchez
Manzana Postobon Team
z.t
64
Diego Milan Jimenez
Inteja Dominican Cycling Team
z.t
65
Fernando Barcelo Aragon
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
66
Juan Camacho del Fresno
Polartec Kometa
z.t
67
Lucas De Rossi
Delko Marseille Provence KTM
z.t
68
Alvaro Robredo Crespo
Burgos - BH
z.t
69
Gotzon Martin Sanz
Team Euskadi
z.t
70
Sergio Pardilla Bellon
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
71
Yoann Bagot
Vital Concept Cycling Club
z.t
72
Raffaello Bonusi
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
73
Josu Zabala
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
74
Julen Amezqueta Moreno
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
75
Julio Alexis Camacho Bernal
Coldeportes Zenu Sello Rojo
z.t
76
Gaspar Gonçalves
Liberty Seguros / Carglass
z.t
77
Jerome Cousin
Direct Energie
z.t
78
Andrea Peron
Team Novo Nordisk
z.t
79
Oscar Cabedo Carda
Burgos - BH
z.t
80
Jesus Alberto Rubio
Inteja Dominican Cycling Team
z.t
81
Luis Felipe Laverde Jimenez
Coldeportes Zenu Sello Rojo
z.t
82
Txomin Juaristi Arrieta
Team Euskadi
z.t
83
Fernando Orjuela Gutierrez
Manzana Postobon Team
z.t
84
Mikel Bizkarra Etxegibel
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
85
Yuma Koishi
Team Ukyo
z.t
86
German Enrique Chaves Torres
Coldeportes Zenu Sello Rojo
z.t
87
Mikel Alonso Flores
Team Euskadi
z.t
88
Florian Hudry
Interpro Stradelli Cycling
z.t
89
Egoitz Fernandez Ayarzaguena
Team Euskadi
z.t
90
De Sousa Venceslau Fernandes
Liberty Seguros / Carglass
z.t
91
Mario Gonzalez Salas
Sporting / Tavira
z.t
92
Umberto Poli
Team Novo Nordisk
z.t
93
Juan Antonio Lopez-Cozar
Team Euskadi
z.t
94
Rodrigo Lorente Araque
Team Ukyo
z.t
95
Perrig Quemeneur
Direct Energie
z.t
96
Danilo Celano
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
97
Habtom Awet
Polartec Kometa
z.t
98
Michel Ries
Polartec Kometa
z.t
99
Dmitrii Strakhov
Lokosphinx
z.t
100
Kevin Rivera
Androni Giocattoli - Sidermec
z.t
101
Wilson Estiben Pena Molano
Polartec Kometa
z.t
102
Miguel Gonçalves Pedro Lopes
Liberty Seguros / Carglass
z.t
103
Isaac Canton Serrano
Polartec Kometa
z.t
104
Juan José Cueto Montero
Inteja Dominican Cycling Team
op 44"
105
Nelson Andres Soto Martinez
Caja Rural - Seguros RGA
op 1'28"
106
Alex Alberto Cano Ardila
Coldeportes Zenu Sello Rojo
op 2'15"
107
Gatis Smukulis
Delko Marseille Provence KTM
z.t
108
Issak Tesfom Okubamariam
Interpro Stradelli Cycling
op 3'02"
109
Johan Antonio Colon Buelvas
Coldeportes Zenu Sello Rojo
z.t
110
David Lozano Riba
Team Novo Nordisk
op 3'59"
111
Kyohei Mizuno
Interpro Stradelli Cycling
z.t
112
Miguel Gonçalves Pedro Lopes
Liberty Seguros / Carglass
z.t
113
Albert Torres Barcelo
Inteja Dominican Cycling Team
op 4'22"
114
Jaime Castrillo
Movistar Team
op 4'28"
115
Kohei Yokotsuka
z.t
116
Sam Brand
Team Novo Nordisk
z.t
117
Filipe Afonso Válter Pereira
Sporting / Tavira
op 6'59"
118
Neto Rafael Lourenço
Liberty Seguros / Carglass
z.t
119
Marc Fournier
Vital Concept Cycling Club
z.t
120
Mikel Elorza Pagaldi
Inteja Dominican Cycling Team
z.t
121
Benat Txoperena Matxikote
Euskadi Basque Country - Murias
z.t
122
Oscar Pujol Muñoz
Team Ukyo
z.t
123
Joseph Areruya
Delko Marseille Provence KTM
z.t
124
Francisco Mancebo Perez
Inteja Dominican Cycling Team
z.t
125
Steven Lammertink
Vital Concept Cycling Club
z.t
126
Jetse Bol
Manzana Postobon Team
z.t
127
Adrien Garel
Vital Concept Cycling Club
z.t
128
Rinaldo Nocentini
Sporting / Tavira
z.t
129
Jonathan Hivert
Direct Energie
z.t
130
William Guzman
Inteja Dominican Cycling Team
z.t
131
Hamish Schreurs
Israel Cycling Academy
op 7'52"
132
Ricardo Garcia Ambroa
Team Euskadi
op 9'07"
133
Diego Rubio Hernandez
Burgos - BH
op 10'32"
134
Jose Manuel Diaz Gallego
Israel Cycling Academy
op 16'03"
Oscar Rodriguez Garaicoechea
Euskadi Basque Country - Murias
DNF
2019
2018
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares