En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Vuelta Aragon
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
13/05
Sabiñánigo
Cerler
130 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Jaime Roson Garcia
Movistar Team
11u50'59"
2
Javier Moreno Bazan
Delko Marseille Provence KTM
op 4"
3
Mikel Bizkarra Etxegibel
Euskadi Basque Country - Murias
op 6"
4
Rein Taaramae
Direct Energie
op 8"
5
Garikoitz Bravo Oiarbide
Euskadi Basque Country - Murias
op 12"
6
Marc Soler
Movistar Team
op 18"
7
Frederico Figueiredo
Sporting / Tavira
op 39"
8
Angel Madrazo Ruiz
Delko Marseille Provence KTM
op 40"
9
Hernan Ricardo Aguirre Calpa
Manzana Postobon Team
z.t
10
Sergio Pardilla Bellon
Caja Rural - Seguros RGA
op 50"
11
Alexander Evtushenko
Lokosphinx
op 52"
12
Oscar Cabedo Carda
Burgos - BH
op 56"
13
German Enrique Chaves Torres
Coldeportes Zenu Sello Rojo
op 59"
14
Igor Merino Cortazar
Burgos - BH
op 1'02"
15
Daniel Whitehouse
z.t
16
Alejandro Manuel Marques Porto
Sporting / Tavira
op 1'07"
17
Pablo Torres Muino
Burgos - BH
op 1'16"
18
Benjamin Prades Reverte
Team Ukyo
z.t
19
Ricardo Vilela
Manzana Postobon Team
z.t
20
Mario Gonzalez Salas
Sporting / Tavira
z.t
21
Fabio Andres Duarte Arevalo
Manzana Postobon Team
op 1'29"
22
Alvaro Trueba Diego
Sporting / Tavira
z.t
23
Ibai Azurmendi Sagastibeltza
Team Euskadi
z.t
24
Txomin Juaristi Arrieta
Team Euskadi
z.t
25
Hernando Bohorquez Sanchez
Manzana Postobon Team
op 1'36"
26
Jhojan Orlando Garcia Sosa
Manzana Postobon Team
op 1'49"
27
Alessandro Bisolti
Androni Giocattoli - Sidermec
op 1'52"
28
Joaquim Silva
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
29
Miguel Angel Rubiano Chavez
Coldeportes Zenu Sello Rojo
op 1'56"
30
Sergio Samitier
Euskadi Basque Country - Murias
op 1'57"
31
Delio Fernández Cruz
Delko Marseille Provence KTM
op 2'17"
32
Michel Ries
Polartec Kometa
op 2'26"
33
Julio Alexis Camacho Bernal
Coldeportes Zenu Sello Rojo
op 2'51"
34
Danilo Celano
Caja Rural - Seguros RGA
op 2'58"
35
Raffaello Bonusi
Androni Giocattoli - Sidermec
op 3'06"
36
Yoann Bagot
Vital Concept Cycling Club
op 3'10"
37
Kevin Inkelaar
Polartec Kometa
op 3'21"
38
Lucas De Rossi
Delko Marseille Provence KTM
op 3'29"
39
Omer Goldstein
Israel Cycling Academy
op 3'33"
40
Alexey Vermeulen
Interpro Stradelli Cycling
op 3'34"
41
Egoitz Fernandez Ayarzaguena
Team Euskadi
op 3'38"
42
Alexander Vdovin
Lokosphinx
op 3'47"
43
Jokin Etxabe
Interpro Stradelli Cycling
op 4'00"
44
Luis Felipe Laverde Jimenez
Coldeportes Zenu Sello Rojo
op 4'07"
45
Alex Alberto Cano Ardila
Coldeportes Zenu Sello Rojo
op 4'11"
46
Fabricio Ferrari Barcelo
Caja Rural - Seguros RGA
op 4'17"
47
Hector Carretero
Movistar Team
op 4'33"
48
Fernando Barcelo Aragon
Euskadi Basque Country - Murias
op 4'53"
49
Kevin Rivera
Androni Giocattoli - Sidermec
op 4'54"
50
Julen Amezqueta Moreno
Caja Rural - Seguros RGA
op 5'05"
51
Wilson Estiben Pena Molano
Polartec Kometa
op 5'11"
52
Jorge Arcas Pena
Movistar Team
op 5'16"
53
Josu Zabala
Caja Rural - Seguros RGA
op 5'22"
54
Matteo Spreafico
Androni Giocattoli - Sidermec
op 5'28"
55
Arnaud Courteille
Vital Concept Cycling Club
op 5'34"
56
Gaspar Gonçalves
Liberty Seguros / Carglass
op 5'50"
57
Juan Antonio Lopez-Cozar
Team Euskadi
op 6'08"
58
Isaac Canton Serrano
Polartec Kometa
op 6'14"
59
Rodrigo Lorente Araque
Team Ukyo
op 6'19"
60
Kevin Reza
Vital Concept Cycling Club
op 6'42"
61
Dmitrii Sokolov
Lokosphinx
op 6'44"
62
Perrig Quemeneur
Direct Energie
op 6'48"
63
Jorge Cubero Galvez
Burgos - BH
op 6'53"
64
Issak Tesfom Okubamariam
Interpro Stradelli Cycling
op 7'13"
65
Tyler Williams
Israel Cycling Academy
op 7'32"
66
Florian Hudry
Interpro Stradelli Cycling
op 8'40"
67
Charles Planet
Team Novo Nordisk
op 9'44"
68
Joonas Henttala
Team Novo Nordisk
op 9'57"
69
Miguel Gonçalves Pedro Lopes
Liberty Seguros / Carglass
op 10'13"
70
Jesús Ezquerra Muela
Burgos - BH
op 10'33"
71
Sylvain Chavanel
Direct Energie
op 10'56"
72
David Lozano Riba
Team Novo Nordisk
op 11'08"
73
Jerome Cousin
Direct Energie
op 11'17"
74
Fabio Calabria
Team Novo Nordisk
op 11'26"
75
Angelo Tulik
Direct Energie
op 11'36"
76
Yuma Koishi
Team Ukyo
op 11'53"
77
Fernando Orjuela Gutierrez
Manzana Postobon Team
op 12'03"
78
Jetse Bol
Manzana Postobon Team
op 12'19"
79
Jon Aberasturi Izaga
Euskadi Basque Country - Murias
op 12'23"
80
Dennis van Winden
Israel Cycling Academy
op 12'49"
81
Diego Milan Jimenez
Inteja Dominican Cycling Team
op 12'57"
82
Artem Samolenkov
Lokosphinx
op 12'58"
83
De Sousa Venceslau Fernandes
Liberty Seguros / Carglass
op 13'17"
84
Dmitrii Strakhov
Lokosphinx
op 13'22"
85
Nicola Toffali
Sporting / Tavira
op 13'48"
86
Mihkel Raim
Israel Cycling Academy
op 13'53"
87
Oscar Pujol Muñoz
Team Ukyo
z.t
88
Erwann Corbel
Vital Concept Cycling Club
op 13'58"
89
Joseph Areruya
Delko Marseille Provence KTM
op 14'07"
90
Thomas Boudat
Direct Energie
op 14'19"
91
Andre Carvalho
Liberty Seguros / Carglass
op 14'28"
92
André Crispim
Liberty Seguros / Carglass
op 14'41"
93
Nelson Andres Soto Martinez
Caja Rural - Seguros RGA
op 14'43"
94
Filipe Afonso Válter Pereira
Sporting / Tavira
op 14'50"
95
Brenton Jones
Delko Marseille Provence KTM
op 15'12"
96
Rinaldo Nocentini
Sporting / Tavira
op 15'23"
97
Gotzon Martin Sanz
Team Euskadi
op 15'28"
98
Mikel Alonso Flores
Team Euskadi
op 15'30"
99
Gatis Smukulis
Delko Marseille Provence KTM
op 16'10"
100
Carlos Barbero Cuesta
Movistar Team
op 16'45"
101
Francisco Mancebo Perez
Inteja Dominican Cycling Team
op 16'49"
102
Alvaro Robredo Crespo
Burgos - BH
op 16'54"
103
Matteo Moschetti
Polartec Kometa
op 17'12"
104
Juan Camacho del Fresno
Polartec Kometa
op 17'29"
105
Mattia Frapporti
Androni Giocattoli - Sidermec
op 17'41"
106
Matteo Malucelli
Androni Giocattoli - Sidermec
op 17'48"
107
Habtom Awet
Polartec Kometa
op 17'56"
108
Umberto Poli
Team Novo Nordisk
op 18'01"
109
Daniele Bennati
Movistar Team
op 18'14"
110
Jonathan Hivert
Direct Energie
op 18'48"
111
Jose Manuel Diaz Gallego
Israel Cycling Academy
op 19'15"
112
Marco Benfatto
Androni Giocattoli - Sidermec
op 19'23"
113
Raymond Kreder
Team Ukyo
op 19'43"
114
Benat Txoperena Matxikote
Euskadi Basque Country - Murias
op 19'50"
115
Steven Lammertink
Vital Concept Cycling Club
op 20'07"
116
Johan Antonio Colon Buelvas
Coldeportes Zenu Sello Rojo
op 20'39"
117
Sam Brand
Team Novo Nordisk
op 20'52"
118
Neto Rafael Lourenço
Liberty Seguros / Carglass
op 21'29"
119
Ricardo Garcia Ambroa
Team Euskadi
op 25'02"
120
Jaime Castrillo
Movistar Team
op 27'49"
121
Kohei Yokotsuka
op 35'53"
122
Adrien Garel
Vital Concept Cycling Club
op 40'36"
123
Hamish Schreurs
Israel Cycling Academy
op 44'16"
124
William Guzman
Inteja Dominican Cycling Team
op 44'49"
Juan José Cueto Montero
Inteja Dominican Cycling Team
DNF
Mikel Elorza Pagaldi
Inteja Dominican Cycling Team
DNF
Marc Fournier
Vital Concept Cycling Club
DNF
Miguel Gonçalves Pedro Lopes
Liberty Seguros / Carglass
DNF
Kyohei Mizuno
Interpro Stradelli Cycling
DNF
Jesus Alberto Rubio
Inteja Dominican Cycling Team
DNF
Albert Torres Barcelo
Inteja Dominican Cycling Team
DNF
Sondre Holst Enger
Israel Cycling Academy
DNS
Andrea Peron
Team Novo Nordisk
DNS
Diego Rubio Hernandez
Burgos - BH
DNS
Oscar Rodriguez Garaicoechea
Euskadi Basque Country - Murias
DNF
Michimasa Nakai
Team Ukyo
DNF
Fernando Rosario Arroyo
DNS
2019
2018
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares