En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Giro di Sardegna
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
23/02
Olbia
Bonorva
144.2 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Francesco Gavazzi
Lampre - Farnese Vini
4u16'50"
2
Oscar Gatto
ISD - Neri
z.t
3
Giovanni Visconti
ISD - Neri
z.t
4
Francesco Failli
Acqua & Sapone - D'Angelo & Antenucci
z.t
5
Przemyslaw Niemiec
Miche
z.t
6
Damiano Caruso
De Rosa - Stac Plastic
z.t
7
Giampaolo Caruso
Ceramica Flaminia
z.t
8
Luca Mazzanti
Team Katusha
z.t
9
Massimo Giunti
Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni
z.t
10
Massimiliano Gentili
Ceramica Flaminia
z.t
11
Fabio Felline
Footon - Servetto
z.t
12
Ben Hermans
Team RadioShack
z.t
13
Fabio Taborre
Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni
z.t
14
Aitor Perez Arrieta
Footon - Servetto
z.t
15
Cristiano Salerno
De Rosa - Stac Plastic
z.t
16
Thomas Voeckler
Bbox Bouygues Telecom
z.t
17
Stefano Garzelli
Acqua & Sapone - D'Angelo & Antenucci
z.t
18
Christopher Horner
Team RadioShack
z.t
19
Roman Kreuziger
Liquigas - Doimo
z.t
20
Janez Brajkovic
Team RadioShack
z.t
22
Domenico Pozzovivo
Colnago - CSF Inox
z.t
23
Riccardo Chiarini
De Rosa - Stac Plastic
z.t
24
Federico Canuti
Colnago - CSF Inox
z.t
25
Pierre Rolland
Bbox Bouygues Telecom
z.t
26
Jose Alberto Benitez Roman
Footon - Servetto
z.t
27
Evgeny Petrov
Team Katusha
z.t
28
Johann Tschopp
Bbox Bouygues Telecom
z.t
29
Sergey Klimov
Team Katusha
z.t
30
Jaroslaw Dabrowski
Amore & Vita - Conad
z.t
31
Robert Kiserlovski
Liquigas - Doimo
z.t
32
Pavel Brutt
Team Katusha
z.t
33
David Gutierrez Gutierrez
Footon - Servetto
z.t
34
Laurent Lefevre
Bbox Bouygues Telecom
z.t
35
Jure Golcer
De Rosa - Stac Plastic
z.t
36
Ivan Rovny
Team RadioShack
z.t
37
Francesco Masciarelli
Acqua & Sapone - D'Angelo & Antenucci
z.t
38
Michele Scarponi
Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni
z.t
39
Geoffroy Lequatre
Team RadioShack
z.t
40
Manuele Mori
Lampre - Farnese Vini
z.t
41
Cayetano José Sarmiento Tunarrosa
Acqua & Sapone - D'Angelo & Antenucci
z.t
42
Edwin Carvajal Jaramillo
Miche
z.t
43
Alexandr Pliuschin
Team Katusha
op 37"
44
Vincenzo Nibali
Liquigas - Doimo
op 42"
45
Oleg Berdos
De Rosa - Stac Plastic
op 46"
46
Matteo Montaguti
De Rosa - Stac Plastic
z.t
47
Fortunato Baliani
Miche
op 1'08"
48
Danilo Hondo
Lampre - Farnese Vini
op 1'12"
49
Massimo Codol
Acqua & Sapone - D'Angelo & Antenucci
op 1'29"
50
Enrico Rossi
Ceramica Flaminia
op 1'35"
51
Paolo Longo Borghini
ISD - Neri
op 2'07"
52
Luca Celli
Ceramica Flaminia
z.t
53
Simon Clarke
ISD - Neri
z.t
54
Dmitriy Muravyev
Team RadioShack
z.t
55
Daniele Righi
Lampre - Farnese Vini
op 2'40"
56
Valerio Agnoli
Liquigas - Doimo
z.t
57
Lorenzo Bernucci
Lampre - Farnese Vini
z.t
58
Francesco Bellotti
Liquigas - Doimo
z.t
59
Alberto Contoli
Colnago - CSF Inox
op 8'14"
60
Matthew Busche
Team RadioShack
z.t
61
Nicola D'Andrea
Meridiana Kamen Team
op 8'25"
62
Leonardo Scarselli
ISD - Neri
op 9'28"
63
Luca Solari
Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni
op 12'49"
64
Alessandro Maserati
Ceramica Flaminia
z.t
65
Marcello Pavarin
Colnago - CSF Inox
z.t
66
Giorgio Brambilla
De Rosa - Stac Plastic
z.t
67
Fabio Sabatini
Liquigas - Doimo
z.t
68
Maxime Vantomme
Team Katusha
z.t
69
Emanuele Vona
ISD - Neri
z.t
70
Jacopo Guarnieri
Liquigas - Doimo
z.t
71
Fausto Fognini
Amore & Vita - Conad
z.t
72
Daniele Colli
Ceramica Flaminia
z.t
73
Diego Caccia
ISD - Neri
z.t
74
Stefano Usai
Meridiana Kamen Team
z.t
75
Thomas Patrick Faiers
Footon - Servetto
z.t
76
Jakub Novak
Amore & Vita - Conad
z.t
77
Didac Ortega
Acqua & Sapone - D'Angelo & Antenucci
z.t
78
Stefano Pirazzi
Colnago - CSF Inox
z.t
79
Damiano Margutti
Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni
z.t
80
Alan Marangoni
Colnago - CSF Inox
z.t
81
Carlo Scognamiglio
ISD - Neri
z.t
82
Bruno Radotic
Meridiana Kamen Team
z.t
83
Luca Pierfelici
Acqua & Sapone - D'Angelo & Antenucci
z.t
84
Freddy Bichot
Bbox Bouygues Telecom
z.t
85
Martin Pedersen (1)
Footon - Servetto
z.t
86
Alessandro Spezialetti
Lampre - Farnese Vini
z.t
87
Giovanni Bernaudeau
Bbox Bouygues Telecom
z.t
88
Henning Bommel
LKT Team Brandenburg
z.t
89
Franck Bouyer
Bbox Bouygues Telecom
z.t
90
Guillaume Le Floch
Bbox Bouygues Telecom
z.t
91
Pasquale Muto
Miche
z.t
92
Stefan Schäfer
Team Milram
z.t
93
Leonardo Giordani
Ceramica Flaminia
z.t
94
Salvatore Commesso
Meridiana Kamen Team
z.t
95
Giairo Ermeti
De Rosa - Stac Plastic
op 12'56"
96
Mauro Da Dalto
Lampre - Farnese Vini
op 15'57"
97
Alessandro Bertolini
Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni
z.t
98
Markel Irizar Aranburu
Team RadioShack
z.t
99
Nicholas Sanderson
Amore & Vita - Conad
z.t
100
Sacha Modolo
Colnago - CSF Inox
z.t
101
Volodymyr Starchyk
Amore & Vita - Conad
z.t
102
Sergiy Grechyn
Amore & Vita - Conad
z.t
103
Markus Bauer
z.t
104
Marco Frapporti
Colnago - CSF Inox
z.t
105
Robert Bartko
LKT Team Brandenburg
z.t
106
Alessandro Petacchi
Lampre - Farnese Vini
z.t
107
Robert Bengsch
z.t
108
Filippo Baggio
Ceramica Flaminia
z.t
109
Yuriy Metlushenko
Amore & Vita - Conad
z.t
110
Konstantin Volik
Amore & Vita - Conad
z.t
111
Michele Merlo
Footon - Servetto
z.t
112
Denis Galimzyanov
Team Katusha
z.t
113
Ruggero Marzoli
Acqua & Sapone - D'Angelo & Antenucci
z.t
114
Alberto Loddo
Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni
z.t
115
Simone Campagnaro
Miche
z.t
116
Alessandro Vanotti
Liquigas - Doimo
z.t
117
Roberto Cesaro
Miche
z.t
118
Marcel Kalz
z.t
119
Erik Mohs
z.t
120
Aurélien Passeron
Meridiana Kamen Team
z.t
121
Fabrice Piemontesi
Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni
z.t
122
Luigi Gitto
Miche
z.t
123
Egor Silin
Team Katusha
z.t
124
Marcel Barth
Thüringer Energie Team
z.t
125
Juraj Ugrinic
Meridiana Kamen Team
z.t
Olegs Melehs
Meridiana Kamen Team
DNF
Massimo Giunti
Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni
DSQ
2021
2011
2010
2009
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares