En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Giro di Sardegna
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
24/02
Olbia
Olbia
184.2 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Mirco Lorenzetto
Lampre - NGC
4u30'42"
2
Enrico Gasparotto
Lampre - NGC
z.t
3
Alessandro Petacchi
LPR Brakes Farnese Vini
z.t
4
Tiziano Dall'Antonia
CSF Group - Navigare
z.t
5
Oscar Gatto
ISD - Neri
z.t
6
Daniele Bennati
Liquigas
z.t
7
Giovanni Visconti
ISD - Neri
z.t
8
Alessandro Ballan
Lampre - NGC
z.t
9
Marco Frapporti
CSF Group - Navigare
z.t
10
Grega Bole
Amica Chips - Knauf
z.t
11
Michal Golas
Amica Chips - Knauf
z.t
12
Dmytro Grabovskyy
ISD - Neri
z.t
13
Jesús Del Nero Montes
Fuji - Servetto
z.t
14
Lorenzo Bernucci
LPR Brakes Farnese Vini
op 5"
15
Luca Pierfelici
Acqua & Sapone - Caffé Mokambo
z.t
16
Volodymyr Starchyk
Amore & Vita - McDonald's
op 6"
17
Krzysztof Szczawinski
Miche - Silver Cross
z.t
18
Andriy Grivko
ISD - Neri
z.t
19
Pasquale Muto
Miche - Silver Cross
z.t
20
Rodrigo García Rena
Miche - Silver Cross
z.t
21
Francesco Di Paolo
Acqua & Sapone - Caffé Mokambo
z.t
22
Iker Camaño Ortuzar
Fuji - Servetto
z.t
23
Michele Scarponi
Serramenti PVC Diquigiovanni
z.t
24
Przemyslaw Niemiec
Miche - Silver Cross
z.t
25
Sören Nissen
Amore & Vita - McDonald's
z.t
26
Piergiorgio Camussa
Team Piemonte
z.t
27
Enrico Zen
CSF Group - Navigare
z.t
28
Mauro Da Dalto
Lampre - NGC
z.t
29
Igor Astarloa Ascasibar
Amica Chips - Knauf
z.t
30
Valerio Agnoli
Liquigas
z.t
31
Daniele Pietropolli
LPR Brakes Farnese Vini
z.t
32
Francesco Failli
Acqua & Sapone - Caffé Mokambo
z.t
33
Philipp Mamos
Amore & Vita - McDonald's
z.t
34
Matteo Montaguti
LPR Brakes Farnese Vini
z.t
35
Andrea Moletta
Miche - Silver Cross
z.t
36
Massimo Giunti
Miche - Silver Cross
z.t
37
Francesco Masciarelli
Acqua & Sapone - Caffé Mokambo
z.t
38
Volodymyr Zagorodniy
Lampre - NGC
z.t
39
Marco Bandiera
Lampre - NGC
z.t
40
Mauro Finetto
CSF Group - Navigare
z.t
41
Matteo Bono
Lampre - NGC
z.t
42
Silvere Ackermann
Vorarlberg-Corratec
z.t
43
Dario David Cioni
ISD - Neri
z.t
44
Paolo Tiralongo
Lampre - NGC
z.t
45
Oliver Zaugg
Liquigas
op 13"
46
Branislau Samoilau
Quick Step
z.t
47
Gabriele Bosisio
LPR Brakes Farnese Vini
op 16"
48
Roman Kreuziger
Liquigas
op 25"
49
Maurizio Biondo
Ceramica Flaminia - Bossini Docce
op 2'27"
50
Giampaolo Caruso
Ceramica Flaminia - Bossini Docce
z.t
51
Leonardo Giordani
Ceramica Flaminia - Bossini Docce
z.t
52
Adriano Angeloni
Ceramica Flaminia - Bossini Docce
z.t
53
Ramunas Navardauskas
Team Piemonte
z.t
54
Egidijus Juodvalkis
Team Piemonte
z.t
55
Alberto Ongarato
LPR Brakes Farnese Vini
z.t
56
Josep Jufre Pou
Fuji - Servetto
z.t
57
Reto Hollenstein
Vorarlberg-Corratec
z.t
58
Filippo Simeoni
Ceramica Flaminia - Bossini Docce
z.t
59
Daniel Musiol
Vorarlberg-Corratec
z.t
60
Mauro Abel Richeze
CSF Group - Navigare
z.t
61
Simone Cadamuro
Amica Chips - Knauf
z.t
62
Bernardo Riccio
Ceramica Flaminia - Bossini Docce
z.t
63
Davide Viganò
Fuji - Servetto
z.t
64
Alessandro Bisolti
CSF Group - Navigare
z.t
65
Claudio Corioni
Liquigas
z.t
66
Jose Alberto Benitez Roman
Fuji - Servetto
z.t
67
Fabio Sabatini
Liquigas
z.t
68
Santo Anzà
ISD - Neri
z.t
69
Ricardo Serrano Gonzalez
Fuji - Servetto
z.t
70
Boris Shpilevskiy
Fuji - Servetto
z.t
71
Javier Megias Leal
Fuji - Servetto
z.t
72
Maxim Belkov
ISD - Neri
z.t
73
Marcello Pavarin
CSF Group - Navigare
z.t
74
Luca Solari
Serramenti PVC Diquigiovanni
z.t
75
Elia Rigotto
Serramenti PVC Diquigiovanni
z.t
76
Simone Bruson
Team Piemonte
z.t
77
Manuel Belletti
Serramenti PVC Diquigiovanni
z.t
78
Richard England
Amore & Vita - McDonald's
z.t
79
Andrea Masciarelli
Acqua & Sapone - Caffé Mokambo
z.t
80
Mattia Gavazzi
Serramenti PVC Diquigiovanni
z.t
81
Edwin Carvajal Jaramillo
Miche - Silver Cross
z.t
82
Mikhaylo Khalilov
Ceramica Flaminia - Bossini Docce
op 2'37"
83
Jaroslaw Dabrowski
Amore & Vita - McDonald's
z.t
84
Alberto Loddo
Serramenti PVC Diquigiovanni
op 4'42"
85
Yuriy Metlushenko
Amore & Vita - McDonald's
z.t
86
Gediminas Kaupas
Team Piemonte
z.t
87
Sergiy Grechyn
Amore & Vita - McDonald's
z.t
88
Chad Gerlach
Amore & Vita - McDonald's
z.t
89
Simone Masciarelli
Acqua & Sapone - Caffé Mokambo
z.t
90
Leonardo Scarselli
ISD - Neri
z.t
91
Christoph Sokoll
Vorarlberg-Corratec
z.t
92
Gediminas Bagdonas
Team Piemonte
z.t
93
Alessandro Maserati
Ceramica Flaminia - Bossini Docce
z.t
94
Algirdas Mockus
Team Piemonte
z.t
95
Marius Kukta
Team Piemonte
op 4'46"
96
Cristiano Salerno
LPR Brakes Farnese Vini
z.t
97
Alessandro Fantini
Acqua & Sapone - Caffé Mokambo
op 4'49"
98
Alexander Gufler
Vorarlberg-Corratec
z.t
99
Alessandro Proni
ISD - Neri
z.t
100
Alessandro Bertolini
Serramenti PVC Diquigiovanni
z.t
101
Andrei Kunitski
Quick Step
z.t
102
Fabio Taborre
Serramenti PVC Diquigiovanni
op 4'51"
103
Danilo Di Luca
LPR Brakes Farnese Vini
z.t
104
Ruggero Marzoli
Acqua & Sapone - Caffé Mokambo
z.t
105
Guillermo Ruben Bongiorno
CSF Group - Navigare
op 9'21"
106
Matic Strgar
Vorarlberg-Corratec
z.t
107
Tomasz Marczynski
Miche - Silver Cross
z.t
108
Gianni Da Ros
Liquigas
z.t
109
Ivan Santaromita
Liquigas
z.t
110
Andrea Capelli
Vorarlberg-Corratec
op 9'37"
Alexander Egger
Vorarlberg-Corratec
DNF
2021
2011
2010
2009
Info
Parcours
Stages
Result
Palmares