En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Faun-Ardèche Classic
Result
1
David Gaudu
Groupama - FDJ
4u32'37"
2
Clément Champoussin
Ag2r Citroën Team
z.t
3
Hugh Carthy
EF Education - Nippo
op 11"
4
Mikkel Froelich Honoré
Deceuninck - Quick Step
op 28"
5
Dorian Godon
Ag2r Citroën Team
op 40"
6
Aleksander Vlasov
Astana - Premier Tech
z.t
7
Aurelien Paret-Peintre
Ag2r Citroën Team
op 42"
8
Thibaut Pinot
Groupama - FDJ
z.t
9
Jonathan Hivert
B&B Hotels p/b KTM
op 46"
10
Quinn Simmons
Trek - Segafredo
z.t
11
Warren Barguil
Team Arkéa - Samsic
z.t
12
Rui Alberto Costa Da Faria
UAE Team Emirates
z.t
13
Laurens Huys
Bingoal Pauwels Sauces WB
z.t
14
Ben Tulett
Alpecin - Fenix
z.t
15
Simon Carr
EF Education - Nippo
z.t
16
Guillaume Martin
Cofidis
z.t
17
Ion Izagirre Insausti
Astana - Premier Tech
z.t
18
Jakob Fuglsang
Astana - Premier Tech
z.t
19
Jesus Herrada Lopez
Cofidis
op 1'16"
20
Lorenzo Rota
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
21
Quentin Pacher
B&B Hotels p/b KTM
z.t
22
Jose Manuel Diaz Gallego
Delko
z.t
23
Simon Geschke
Cofidis
op 1'19"
24
Jimmy Janssens
Alpecin - Fenix
op 1'34"
25
Fabio Aru
Team Qhubeka NextHash
z.t
26
Robert Power
Team Qhubeka NextHash
op 1'39"
27
Pieter Serry
Deceuninck - Quick Step
z.t
28
Sébastien Reichenbach
Groupama - FDJ
z.t
29
Jonathan Lastra Martinez
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
30
James Gene Piccoli
Israel Start-Up Nation
op 2'26"
31
Toms Skujins
Trek - Segafredo
op 2'32"
32
Julien Simon
TotalEnergies
z.t
33
Odd Christian Eiking
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
34
Mauro Schmid
Team Qhubeka NextHash
z.t
35
Sebastian Schönberger
B&B Hotels p/b KTM
z.t
36
Maurits Lammertink
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
37
Maxime Bouet
Team Arkéa - Samsic
z.t
38
Jacopo Mosca
Trek - Segafredo
z.t
39
Anthony Delaplace
Team Arkéa - Samsic
z.t
40
Alessandro Covi
UAE Team Emirates
z.t
41
Julien Bernard
Trek - Segafredo
z.t
42
Carl Fredrik Hagen
Israel Start-Up Nation
z.t
43
Simon Guglielmi
Groupama - FDJ
z.t
44
Fabien Doubey
TotalEnergies
op 2'35"
45
Andrea Bagioli
Deceuninck - Quick Step
op 2'38"
46
Hugo Houle
Astana - Premier Tech
z.t
47
Mathieu Burgaudeau
TotalEnergies
op 3'14"
48
Thibault Guernalec
Team Arkéa - Samsic
z.t
49
Luc Wirtgen
Bingoal Pauwels Sauces WB
op 3'40"
50
Guy Niv
Israel Start-Up Nation
z.t
51
Oscar Rodriguez Garaicoechea
Astana - Premier Tech
z.t
52
Vadim Pronskiy
Astana - Premier Tech
z.t
53
Kenny Molly
Bingoal Pauwels Sauces WB
z.t
54
Jan Bakelants
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
55
Maxime Urruty
Xelliss - Roubaix Lille Metropole
z.t
56
Matthias Reutimann
Swiss Racing Academy
op 4'10"
57
Nicolas Edet
Cofidis
op 4'31"
58
Nicolas Prodhomme
Ag2r Citroën Team
z.t
59
Ben Gastauer
Ag2r Citroën Team
z.t
60
Cyril Gautier
B&B Hotels p/b KTM
z.t
61
Bruno Armirail
Groupama - FDJ
op 5'34"
62
Fabien Grellier
TotalEnergies
op 6'15"
63
Petr Vakoc
Alpecin - Fenix
op 6'32"
64
Jon Irisarri Ricon
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
65
Lukasz Owsian
Team Arkéa - Samsic
op 7'04"
66
Nans Peters
Ag2r Citroën Team
z.t
67
Antonio Nibali
Trek - Segafredo
z.t
68
Sergio Roman Martin Galan
Caja Rural - Seguros RGA
op 7'48"
69
Dries Devenyns
Deceuninck - Quick Step
op 8'11"
70
Théo Delacroix
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
op 8'18"
71
Valerio Conti
UAE Team Emirates
op 9'24"
72
Cristian Camilo Munoz Lancheros
UAE Team Emirates
z.t
73
Jokin Murguialday Elorza
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
74
Paul Ourselin
TotalEnergies
z.t
75
Jon Barrenetxea Golzarri
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
76
Kristian Sbaragli
Alpecin - Fenix
z.t
77
Omar Fraile Matarranza
Astana - Premier Tech
z.t
78
Alvaro Cuadros Morata
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
79
Alexander Cataford
Israel Start-Up Nation
z.t
80
Jeremy Bellicaud
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
81
Laurent Pichon
Team Arkéa - Samsic
z.t
82
Julien El Fares
EF Education - Nippo
z.t
83
Lucas De Rossi
Delko
z.t
84
Alessandro Fedeli
Delko
z.t
85
Kilian Frankiny
Team Qhubeka NextHash
z.t
86
Stuart Balfour
Swiss Racing Academy
z.t
87
Stan Dewulf
Ag2r Citroën Team
z.t
88
Michel Ries
Trek - Segafredo
z.t
89
Remy Mertz
Bingoal Pauwels Sauces WB
z.t
90
Josef Cerny
Deceuninck - Quick Step
z.t
91
Karel Vacek
Team Qhubeka NextHash
z.t
92
Rémi Cavagna
Deceuninck - Quick Step
z.t
93
Franck Bonnamour
B&B Hotels p/b KTM
z.t
94
Mathijs Paasschens
Bingoal Pauwels Sauces WB
z.t
95
Alessandro De Marchi
Israel Start-Up Nation
z.t
96
Valentin Ferron
TotalEnergies
z.t
97
Yoann Paillot
St Michel - Auber 93
op 10'45"
98
Kevin Ledanois
Team Arkéa - Samsic
op 11'39"
99
Damian Lüscher
Swiss Racing Academy
z.t
100
Orluis Alberto Aular Sanabria
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
101
Yannis Voisard
Swiss Racing Academy
z.t
102
Alexandre Delettre
Delko
z.t
103
Fernando Barcelo Aragon
Cofidis
z.t
104
Daryl Impey
Israel Start-Up Nation
op 13'40"
105
Alexander Kamp Egested
Trek - Segafredo
z.t
106
Hideto Nakane
EF Education - Nippo
z.t
107
Eliot Lietaer
B&B Hotels p/b KTM
z.t
108
Cyrille Thièry
Swiss Racing Academy
z.t
109
Aliaksandr Riabushenko
UAE Team Emirates
z.t
110
Alberto Bettiol
EF Education - Nippo
z.t
111
Magnus Cort Nielsen
EF Education - Nippo
z.t
112
Ivan Centrone
Xelliss - Roubaix Lille Metropole
z.t
113
Marlon Gaillard
TotalEnergies
z.t
114
Alan Boileau
B&B Hotels p/b KTM
op 15'34"
115
Philipp Walsleben
Alpecin - Fenix
op 16'13"
116
Pierre-Luc Perichon
Cofidis
op 16'18"
117
Tobias Bayer
Alpecin - Fenix
z.t
118
Clement Berthet
Delko
z.t
119
Ivo Emanuel Oliveira Alves
UAE Team Emirates
op 19'10"
120
Rui Filipe Oliveira Alves
UAE Team Emirates
z.t
121
Ignatas Konovalovas
Groupama - FDJ
z.t
122
Clément Davy
Groupama - FDJ
z.t
Julien Antomarchi
Xelliss - Roubaix Lille Metropole
DNF
Fumiyuki Beppu
EF Education - Nippo
DNF
Andrew Bidwell
Swiss Racing Academy
DNF
Connor Brown
Team Qhubeka NextHash
DNF
Davide Cimolai
Israel Start-Up Nation
DNF
Simon Clarke
Team Qhubeka NextHash
DNF
Mathias De Witte
Xelliss - Roubaix Lille Metropole
DNF
Yacob Debesay
Delko
DNF
Delio Fernández Cruz
Delko
DNF
Tony Hurel
St Michel - Auber 93
DNF
James Knox
Deceuninck - Quick Step
DNF
Dylan Kowalski
Xelliss - Roubaix Lille Metropole
DNF
Victor Lafay
Cofidis
DNF
Samuel Leroux
Xelliss - Roubaix Lille Metropole
DNF
Jérémy Leveau
Xelliss - Roubaix Lille Metropole
DNF
Louis Louvet
St Michel - Auber 93
DNF
Anthony Maldonado
St Michel - Auber 93
DNF
Andréa Mifsud
Swiss Racing Academy
DNF
Jason Tesson
St Michel - Auber 93
DNF
Jelle Vanendert
Bingoal Pauwels Sauces WB
DNF
Quentin Venner
Bingoal Pauwels Sauces WB
DNF
Louis Vervaeke
Alpecin - Fenix
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
Info
Parcours
Result
Palmares