En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Classic Sud Ardèche - Souvenir Francis Delpech
Result
1
Mauro Finetto
Delko Marseille Provence KTM
5u21'09"
2
Mattia Cattaneo
Androni Giocattoli
z.t
3
Francesco Gavazzi
Androni Giocattoli
z.t
4
Eduardo Sepulveda
Fortuneo-Oscaro
z.t
5
Pierre-Roger Latour
Ag2r - La Mondiale
z.t
6
Arthur Vichot
FDJ
z.t
7
Julien Simon
Cofidis
z.t
8
Martijn Budding
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
9
Lilian Calmejane
Direct Energie
z.t
10
Anthony Delaplace
Fortuneo-Oscaro
z.t
11
Mikael Cherel
Ag2r - La Mondiale
z.t
12
Arnold Jeannesson
Fortuneo-Oscaro
z.t
13
Jaime Roson Garcia
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
14
Nicolas Edet
Cofidis
op 29"
15
Romain Campistrous
Armee de Terre
op 33"
16
Brice Feillu
Fortuneo-Oscaro
op 35"
17
Jan Bakelants
Ag2r - La Mondiale
op 37"
18
Angel Madrazo Ruiz
Delko Marseille Provence KTM
z.t
19
Quentin Pacher
Delko Marseille Provence KTM
z.t
20
Thibault Ferasse
Armee de Terre
z.t
21
Rémy Di Gregorio
Delko Marseille Provence KTM
z.t
22
Alex Aranburu Deba
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
23
Romain Sicard
Direct Energie
op 1'21"
24
Nans Peters
Ag2r - La Mondiale
z.t
25
Samuel Dumoulin
Ag2r - La Mondiale
z.t
26
Matteo Montaguti
Ag2r - La Mondiale
z.t
27
Bastien Duculty
Armee de Terre
z.t
28
Kevin Le Cunff
HP BTP - Auber 93
op 2'44"
29
Rudy Molard
FDJ
z.t
30
Yannick Martinez
Delko Marseille Provence KTM
op 3'04"
31
Antonio Molina
Caja Rural - Seguros RGA
op 3'15"
32
Dimitri Peyskens
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
33
Fabien Canal
Armee de Terre
op 3'20"
34
Jonathan Lastra Martinez
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
35
Jerome Mainard
Armee de Terre
z.t
36
Guillaume Levarlet
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
37
François Bidard
Ag2r - La Mondiale
z.t
38
Marco Frapporti
Androni Giocattoli
z.t
39
Guillaume Bonnafond
Cofidis
z.t
40
Raffaello Bonusi
Androni Giocattoli
z.t
41
David Gaudu
FDJ
z.t
42
Hubert Dupont
Ag2r - La Mondiale
op 3'26"
43
Marco Minnaard
Team Wanty - Groupe Gobert
op 3'45"
44
Martijn Tusveld
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
45
Mathias Le Turnier
Cofidis
op 4'10"
46
Xandro Meurisse
Team Wanty - Groupe Gobert
op 4'13"
47
Antoine Warnier
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
48
Pierre Gouault
HP BTP - Auber 93
op 5'08"
49
Jérémy Bescond
HP BTP - Auber 93
z.t
50
Dries Van Gestel
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
51
Calvin Watson
Aqua Blue Sport
z.t
52
Yoann Bagot
Cofidis
z.t
53
Adrian Kurek
CCC Sprandi Polkowice
op 5'42"
54
Yann Guyot
Armee de Terre
z.t
55
Etienne van Empel
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
56
Frantisek Sisr
CCC Sprandi Polkowice
z.t
57
Mattia Frapporti
Androni Giocattoli
z.t
58
Simone Ponzi
CCC Sprandi Polkowice
z.t
59
Oscar Riesebeek
Roompot - Nederlandse Loterij
z.t
60
Fabien Doubey
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
61
Jon Irisarri Ricon
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
62
Geoffrey Soupe
Cofidis
op 7'06"
63
Paul Ourselin
Direct Energie
op 9'13"
64
Angelo Tulik
Direct Energie
z.t
65
Evaldas Siskevicius
Delko Marseille Provence KTM
z.t
66
Larry Warbasse
Aqua Blue Sport
z.t
67
Nicolas Baldo
HP BTP - Auber 93
z.t
68
Kevin Lebreton
Armee de Terre
z.t
69
Eliot Lietaer
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
70
Jens Wallays
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
71
Romain Hardy
Fortuneo-Oscaro
op 9'50"
72
Loic Chetout
Cofidis
z.t
73
Piet Allegaert
Sport Vlaanderen - Baloise
op 10'15"
74
Josu Zabala
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
75
Michal Paluta
CCC Sprandi Polkowice
op 12'08"
76
Jakub Kaczmarek
CCC Sprandi Polkowice
z.t
77
Rayane Bouhanni
Cofidis
op 12'46"
78
Gatis Smukulis
Delko Marseille Provence KTM
z.t
79
Lars Petter Nordhaug
Aqua Blue Sport
op 14'20"
80
Lander Seynaeve
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
81
Mark Christian
Aqua Blue Sport
z.t
82
Benjamin Declercq
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
83
Kenneth Van Rooy
Sport Vlaanderen - Baloise
z.t
84
Emiel Vermeulen
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
85
Thomas Deruette
WB Veranclassic Aquality Protect
z.t
86
Thomas Degand
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
87
Felix Pouilly
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
z.t
88
Armindo Fonseca
Fortuneo-Oscaro
z.t
89
Arnaud Gérard
Fortuneo-Oscaro
z.t
90
Léo Vincent
FDJ
z.t
91
Laurent Pichon
Fortuneo-Oscaro
z.t
92
Benoît Vaugrenard
FDJ
z.t
93
Thierry Hupond
Delko Marseille Provence KTM
z.t
94
Guillaume Martin
Team Wanty - Groupe Gobert
z.t
95
Davide Ballerini
Androni Giocattoli
op 14'26"
96
Andrea Vendrame
Androni Giocattoli
z.t
97
Tim Ariesen
Roompot - Nederlandse Loterij
op 16'44"
98
Nikolay Mihaylov
CCC Sprandi Polkowice
op 18'33"
99
Romain Le Roux
Armee de Terre
op 19'15"
Julien Antomarchi
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
DNF
Jeremy Cabot
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
DNF
Davide Cimolai
FDJ
DNF
Jeremy Cornu
Direct Energie
DNF
Arnaud Courteille
FDJ
DNF
Flavien Dassonville
HP BTP - Auber 93
DNF
Sébastien Delfosse
WB Veranclassic Aquality Protect
DNF
Romain Feillu
HP BTP - Auber 93
DNF
Fabien Grellier
Direct Energie
DNF
Romain Guillemois
Direct Energie
DNF
Gregory Habeaux
WB Veranclassic Aquality Protect
DNF
Jonathan Hivert
Direct Energie
DNF
Alo Jakin
HP BTP - Auber 93
DNF
Michel Kreder
Aqua Blue Sport
DNF
Jérémy Leveau
Roubaix Metropole Europeenne de Lille
DNF
André Looij
Roompot - Nederlandse Loterij
DNF
Jérémy Maison
FDJ
DNF
Anthony Maldonado
HP BTP - Auber 93
DNF
Christophe Masson
WB Veranclassic Aquality Protect
DNF
Daniel Pearson
Aqua Blue Sport
DNF
Ruben Pols
Sport Vlaanderen - Baloise
DNF
Ludovic Robeet
WB Veranclassic Aquality Protect
DNF
Hector Saez Benito
Caja Rural - Seguros RGA
DNF
Jarl Salomein
Sport Vlaanderen - Baloise
DNF
Branislau Samoilau
CCC Sprandi Polkowice
DNF
Patryk Stosz
CCC Sprandi Polkowice
DNF
Alessio Taliani
Androni Giocattoli
DNF
Frederik Veuchelen
Team Wanty - Groupe Gobert
DNF
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
Info
Parcours
Result
Palmares