En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de Suisse
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
08/06
Lachen
Pfaffnau
185 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Mathieu van der Poel
Alpecin - Fenix
4u24'26"
2
Christophe Laporte
Cofidis
z.t
3
Julian Alaphilippe
Deceuninck - Quick Step
z.t
4
Michael Matthews
Team BikeExchange
z.t
5
Maximilian Schachmann
Bora - HansGrohe
z.t
6
Alexander Kamp Egested
Trek - Segafredo
z.t
7
Tiesj Benoot
Team DSM
z.t
8
Omar Fraile Matarranza
Astana - Premier Tech
z.t
9
Anthony Turgis
TotalEnergies
z.t
10
Michael Woods
Israel Start-Up Nation
z.t
11
Lorenzo Rota
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
12
Richard Carapaz
Ineos Grenadiers
z.t
13
Jhoan Esteban Chaves Rubio
Team BikeExchange
z.t
14
Wout Poels
Bahrain Victorious
z.t
15
Andreas Kron
Lotto Soudal
z.t
16
Ben Tulett
Alpecin - Fenix
z.t
17
Rigoberto Urán
EF Education - Nippo
z.t
18
Marc Hirschi
UAE Team Emirates
z.t
19
Eddie Dunbar
Ineos Grenadiers
z.t
20
Jakob Fuglsang
Astana - Premier Tech
z.t
21
Sam Oomen
Jumbo - Visma
z.t
22
Matteo Fabbro
Bora - HansGrohe
z.t
23
Neilson Powless
EF Education - Nippo
z.t
24
Bob Jungels
Ag2r Citroën Team
z.t
25
Gavin Mannion
Rally Cycling
z.t
26
Stefan De Bod
Astana - Premier Tech
z.t
27
Stephen Williams
Bahrain Victorious
z.t
28
Alexis Vuillermoz
TotalEnergies
z.t
29
Lucas Hamilton
Team BikeExchange
z.t
30
Antwan Tolhoek
Jumbo - Visma
z.t
31
Domenico Pozzovivo
Team Qhubeka NextHash
z.t
32
Stefan Küng
Groupama - FDJ
z.t
33
Roland Thalmann
Switzerland
z.t
34
Niklas Eg
Trek - Segafredo
z.t
35
Marc Soler
Movistar Team
z.t
36
Mattia Cattaneo
Deceuninck - Quick Step
z.t
37
Ruben Fernandez Andujar
Cofidis
z.t
38
Tom Dumoulin
Jumbo - Visma
z.t
39
Pierre-Roger Latour
TotalEnergies
z.t
40
Ivan Garcia Cortina
Movistar Team
z.t
41
Nicola Conci
Trek - Segafredo
z.t
42
Andreas Leknessund
Team DSM
z.t
43
Remy Rochas
Cofidis
z.t
44
Victor De La Parte Gonzalez
TotalEnergies
z.t
45
Pavel Sivakov
Ineos Grenadiers
z.t
46
Mauri Vansevenant
Deceuninck - Quick Step
op 10"
47
Xandro Meurisse
Alpecin - Fenix
op 27"
48
Benjamin King
Rally Cycling
z.t
49
Dries Devenyns
Deceuninck - Quick Step
op 0"
50
Rohan Dennis
Ineos Grenadiers
op 35"
51
Edward Theuns
Trek - Segafredo
op 1'32"
52
Reinardt Janse van Rensburg
Team Qhubeka NextHash
z.t
53
Jake Stewart
Groupama - FDJ
z.t
54
Andreas Stokbro Nielsen
Team Qhubeka NextHash
z.t
55
Nickolas Dlamini
Team Qhubeka NextHash
z.t
56
Anton Palzer
Bora - HansGrohe
z.t
57
Gino Mäder
Bahrain Victorious
z.t
58
Guillaume Boivin
Israel Start-Up Nation
z.t
59
Filippo Conca
Lotto Soudal
z.t
60
Michael Schär
Ag2r Citroën Team
z.t
61
Alfred Wright
Bahrain Victorious
z.t
62
Rob Britton
Rally Cycling
z.t
63
Marc Sarreau
Ag2r Citroën Team
z.t
64
Tim Declercq
Deceuninck - Quick Step
z.t
65
Jannik Steimle
Deceuninck - Quick Step
z.t
66
Hermann Pernsteiner
Bahrain Victorious
z.t
67
Rui Alberto Costa Da Faria
UAE Team Emirates
z.t
68
Nickolas Zukowsky
Rally Cycling
z.t
69
Hugo Houle
Astana - Premier Tech
z.t
70
Kilian Frankiny
Team Qhubeka NextHash
z.t
71
Alvaro Jose Hodeg
Deceuninck - Quick Step
z.t
72
Damien Touzé
Ag2r Citroën Team
z.t
73
Cristian Camilo Munoz Lancheros
UAE Team Emirates
z.t
74
Nans Peters
Ag2r Citroën Team
z.t
75
Lukas Ruegg
Switzerland
z.t
76
Baptiste Planckaert
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
77
Georg Zimmermann
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
78
Christoph Pfingsten
Jumbo - Visma
z.t
79
Simone Petilli
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
80
Mike Teunissen
Jumbo - Visma
z.t
81
Thymen Arensman
Team DSM
z.t
82
Joey Rosskopf
Rally Cycling
z.t
83
Jasha Sütterlin
Team DSM
z.t
84
Fabian Lienhard
Groupama - FDJ
z.t
85
Maurits Lammertink
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
86
Petr Vakoc
Alpecin - Fenix
z.t
87
Rick Zabel
Israel Start-Up Nation
z.t
88
Dion Smith
Team BikeExchange
z.t
89
Søren Kragh Andersen
Team DSM
z.t
90
Romain Combaud
Team DSM
z.t
91
Antonio Tiberi
Trek - Segafredo
z.t
92
John Degenkolb
Lotto Soudal
z.t
93
Florian Vermeersch
Lotto Soudal
z.t
94
Simon Clarke
Team Qhubeka NextHash
z.t
95
Sergio Samitier
Movistar Team
z.t
96
Gonzalo Serrano
Movistar Team
z.t
97
Hector Carretero
Movistar Team
z.t
98
Amund Groendahl Jansen
Team BikeExchange
z.t
99
Jonas Gregaard Wilsly
Astana - Premier Tech
z.t
100
Jean-Pierre Drucker
Cofidis
z.t
101
Cyrille Thièry
Switzerland
z.t
102
Ryan Gibbons
UAE Team Emirates
z.t
103
Nathan Van Hooydonck
Jumbo - Visma
z.t
104
Gijs Leemreize
Jumbo - Visma
z.t
105
Michal Golas
Ineos Grenadiers
z.t
106
Simon Pellaud
Switzerland
z.t
107
Marcus Burghardt
Bora - HansGrohe
z.t
108
Silvan Dillier
Alpecin - Fenix
z.t
109
Fabien Doubey
TotalEnergies
z.t
110
Julien Simon
TotalEnergies
z.t
111
Matteo Badilatti
Groupama - FDJ
z.t
112
Sebastian Henao Gomez
Ineos Grenadiers
z.t
113
Sep Vanmarcke
Israel Start-Up Nation
z.t
114
Jelle Wallays
Cofidis
z.t
115
Alex Kirsch
Trek - Segafredo
op 1'47"
116
Mark Donovan
Team DSM
z.t
117
Stefan Bissegger
EF Education - Nippo
z.t
118
Eros Capecchi
Bahrain Victorious
op 1'50"
119
Luke Durbridge
Team BikeExchange
z.t
120
Hugo Hofstetter
Israel Start-Up Nation
z.t
121
Maciej Bodnar
Bora - HansGrohe
z.t
122
Sebastian Molano
UAE Team Emirates
z.t
123
David De La Cruz Melgarejo
UAE Team Emirates
z.t
124
Oliviero Troia
UAE Team Emirates
z.t
125
Luke Rowe
Ineos Grenadiers
z.t
126
Mathias Frank
Ag2r Citroën Team
z.t
127
Claudio Imhof
Switzerland
z.t
128
Joel Suter
Switzerland
z.t
129
Manuele Boaro
Astana - Premier Tech
op 2'39"
130
Yevgeniy Gidich
Astana - Premier Tech
z.t
131
Domen Novak
Bahrain Victorious
op 4'47"
132
Matteo Dal-Cin
Rally Cycling
op 7'49"
133
Tobias Ludvigsson
Groupama - FDJ
op 9'25"
134
Jordi Meeus
Bora - HansGrohe
z.t
135
Kevin Kuhn
Switzerland
z.t
136
Szymon Wojciech Sajnok
Cofidis
z.t
137
André Greipel
Israel Start-Up Nation
z.t
138
Benjamin Thomas
Groupama - FDJ
z.t
139
James Gene Piccoli
Israel Start-Up Nation
z.t
140
Tom Bohli
Cofidis
z.t
141
Benoit Cosnefroy
Ag2r Citroën Team
z.t
142
Pieter Vanspeybrouck
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
143
Otto Vergaerde
Alpecin - Fenix
z.t
144
Matt Walls
Bora - HansGrohe
z.t
145
Tom Scully
EF Education - Nippo
op 12'51"
146
Kobe Goossens
Lotto Soudal
op 13'10"
147
Jonas Rutsch
EF Education - Nippo
op 14'39"
148
Alex Howes
EF Education - Nippo
z.t
149
Jack Bauer
Team BikeExchange
z.t
150
Floris De Tier
Alpecin - Fenix
z.t
151
Alexys Brunel
Groupama - FDJ
z.t
152
Viktor Verschaeve
Lotto Soudal
op 18'22"
153
Kyle Murphy
Rally Cycling
z.t
154
Maxim Van Gils
Lotto Soudal
z.t
155
Jan Hirt
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
z.t
156
Juan Diego Alba Bolivar
Movistar Team
z.t
157
Sebastian Langeveld
EF Education - Nippo
z.t
158
Johan Jacobs
Movistar Team
z.t
159
Antonio Nibali
Trek - Segafredo
z.t
160
Connor Brown
Team Qhubeka NextHash
z.t
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1942
1941
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares