En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de Suisse
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
21/06
Bern
Bern
38.4 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Stefan Denifl
IAM Cycling
63
2
Thomas De Gendt
Lotto - Soudal
33
3
Thibaut Pinot
FDJ
22
4
Luka Pibernik
Lampre - Merida
22
5
Daryl Impey
Orica-GreenEDGE
21
6
Axel Domont
Ag2r - La Mondiale
18
7
Cameron Meyer
Orica-GreenEDGE
16
8
Branislau Samoilau
CCC Sprandi Polkowice
16
9
Marco Marcato
Wanty - Groupe Gobert
16
10
Jan Bakelants
Ag2r - La Mondiale
15
11
Michal Kwiatkowski
Etixx - Quick Step
15
12
Geraint Thomas
Team Sky
12
13
Valerio Agnoli
Astana Pro Team
10
14
Domenico Pozzovivo
Ag2r - La Mondiale
10
15
Przemyslaw Niemiec
Lampre - Merida
10
16
Sylwester Szmyd
CCC Sprandi Polkowice
8
17
Winner Andrew Anacona
Movistar Team
8
18
Jurgen Roelandts
Lotto - Soudal
8
19
Silvan Dillier
BMC Racing Team
7
20
Simon Spilak
Katusha
6
21
Miguel Angel López Moreno
Astana Pro Team
6
22
Grégory Rast
Trek Factory Racing
6
23
Matthias Brandle
IAM Cycling
6
24
Alexey Lutsenko
Astana Pro Team
5
25
Sébastien Turgot
Ag2r - La Mondiale
5
26
Marek Rutkiewicz
CCC Sprandi Polkowice
5
27
Tom Dumoulin
Team Giant - Alpecin
5
28
Rafal Majka
Tinkoff - Saxo
5
29
Kanstantsin Sivtsov
Team Sky
4
30
Michael Albasini
Orica-GreenEDGE
4
31
Stefan Schumacher
CCC Sprandi Polkowice
4
32
Laurent Didier
Trek Factory Racing
4
33
Stijn Devolder
Trek Factory Racing
4
34
Sergio Luis Henao Montoya
Team Sky
3
35
Warren Barguil
Team Giant - Alpecin
3
36
Jhoan Esteban Chaves Rubio
Orica-GreenEDGE
3
37
Davide Rebellin
CCC Sprandi Polkowice
3
38
Matteo Trentin
Etixx - Quick Step
3
39
John Darwin Atapuma Hurtado
BMC Racing Team
2
40
Simon Clarke
Orica-GreenEDGE
2
41
Viacheslav Kuznetsov
Katusha
2
42
Jérôme Coppel
IAM Cycling
1
43
Julian David Arredondo
Trek Factory Racing
1
44
Matej Mohoric
Team Cannondale - Garmin
1
45
Johannes Fröhlinger
Team Giant - Alpecin
1
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1942
1941
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares