En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour de Suisse
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
Stage 6
Stage 7
Stage 8
Stage 9
15/06
Brunnen
Olivone
174.5 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Peter Sagan
Tinkoff - Saxo
3u00'35"
2
Daniel Moreno Fernandez
Katusha
z.t
3
Thibaut Pinot
FDJ
z.t
4
Julian David Arredondo
Trek Factory Racing
z.t
5
Tom Dumoulin
Team Giant - Alpecin
z.t
6
Geraint Thomas
Team Sky
z.t
7
Jakob Fuglsang
Astana Pro Team
z.t
8
Jhoan Esteban Chaves Rubio
Orica-GreenEDGE
z.t
9
Sergio Luis Henao Montoya
Team Sky
z.t
10
José Joaquin Rojas Gil
Movistar Team
z.t
11
Jan Bakelants
Ag2r - La Mondiale
z.t
12
Davide Rebellin
CCC Sprandi Polkowice
z.t
13
Simon Spilak
Katusha
z.t
14
Robert Gesink
TEAMLottoNL - Jumbo
z.t
15
Domenico Pozzovivo
Ag2r - La Mondiale
z.t
16
Sébastien Reichenbach
IAM Cycling
z.t
17
Kristijan Durasek
Lampre - Merida
z.t
18
Michael Matthews
Orica-GreenEDGE
z.t
19
Valerio Conti
Lampre - Merida
z.t
20
Miguel Angel López Moreno
Astana Pro Team
z.t
21
Jurgen Van den Broeck
Lotto - Soudal
z.t
22
Bob Jungels
Trek Factory Racing
z.t
23
Gianluca Brambilla
Etixx - Quick Step
z.t
24
Ben Hermans
BMC Racing Team
z.t
25
Warren Barguil
Team Giant - Alpecin
z.t
26
Steve Morabito
FDJ
z.t
27
Fränk Schleck
Trek Factory Racing
z.t
28
Kanstantsin Sivtsov
Team Sky
z.t
29
Winner Andrew Anacona
Movistar Team
z.t
30
Laurens ten Dam
TEAMLottoNL - Jumbo
z.t
31
Rafal Majka
Tinkoff - Saxo
z.t
32
Jérôme Coppel
IAM Cycling
op 13"
33
Alexey Lutsenko
Astana Pro Team
op 1'19"
34
Enrico Gasparotto
Wanty - Groupe Gobert
op 1'22"
35
Daryl Impey
Orica-GreenEDGE
z.t
36
Joe Dombrowski
Team Cannondale - Garmin
z.t
37
Greg Van Avermaet
BMC Racing Team
z.t
38
Maxime Monfort
Lotto - Soudal
z.t
39
Francis De Greef
Wanty - Groupe Gobert
z.t
40
Przemyslaw Niemiec
Lampre - Merida
z.t
41
John Darwin Atapuma Hurtado
BMC Racing Team
z.t
42
Moreno Moser
Team Cannondale - Garmin
z.t
43
Branislau Samoilau
CCC Sprandi Polkowice
z.t
44
David Lopez Garcia
Team Sky
z.t
45
Jérémy Roy
FDJ
op 2'56"
46
Marco Minnaard
Wanty - Groupe Gobert
z.t
47
Larry Warbasse
IAM Cycling
z.t
48
Manuel Senni
BMC Racing Team
z.t
49
Michael Albasini
Orica-GreenEDGE
op 3'30"
50
Stefan Denifl
IAM Cycling
op 4'06"
51
Matej Mohoric
Team Cannondale - Garmin
z.t
52
Stefan Schumacher
CCC Sprandi Polkowice
op 4'54"
53
Igor Anton Hernandez
Movistar Team
z.t
54
Christian Knees
Team Sky
op 5'04"
55
Grega Bole
CCC Sprandi Polkowice
z.t
56
Francisco José Ventoso Alberdi
Movistar Team
z.t
57
Axel Domont
Ag2r - La Mondiale
op 5'29"
58
Julien Vermote
Etixx - Quick Step
op 8'48"
59
Matteo Trentin
Etixx - Quick Step
z.t
60
Luka Pibernik
Lampre - Merida
z.t
61
Michael Valgren Andersen
Tinkoff - Saxo
z.t
62
Guillaume Bonnafond
Ag2r - La Mondiale
z.t
63
Georg Preidler
Team Giant - Alpecin
z.t
64
Paul Martens
TEAMLottoNL - Jumbo
z.t
65
Frederik Backaert
Wanty - Groupe Gobert
z.t
66
Thomas De Gendt
Lotto - Soudal
z.t
67
Michal Golas
Etixx - Quick Step
z.t
68
Silvan Dillier
BMC Racing Team
z.t
69
Martin Elmiger
IAM Cycling
z.t
70
Sébastien Turgot
Ag2r - La Mondiale
z.t
71
Andre Fernando S. Martins Cardoso
Team Cannondale - Garmin
z.t
72
Sylwester Szmyd
CCC Sprandi Polkowice
z.t
73
Jonathan Fumeaux
IAM Cycling
z.t
74
Thomas Danielson
Team Cannondale - Garmin
z.t
75
Laurent Didier
Trek Factory Racing
z.t
76
Jasper Stuyven
Trek Factory Racing
z.t
77
Adrian Honkisz
CCC Sprandi Polkowice
z.t
78
Matthieu Ladagnous
FDJ
z.t
79
Jan Hirt
CCC Sprandi Polkowice
z.t
80
Adriano Malori
Movistar Team
z.t
81
Ion Izagirre Insausti
Movistar Team
z.t
82
Cameron Meyer
Orica-GreenEDGE
op 10'30"
83
Simon Clarke
Orica-GreenEDGE
z.t
84
Davide Malacarne
Astana Pro Team
op 10'45"
85
Mathew Hayman
Orica-GreenEDGE
z.t
86
Danilo Wyss
BMC Racing Team
z.t
87
Vegard Breen
Lotto - Soudal
z.t
88
Benjamin King
Team Cannondale - Garmin
op 13'13"
89
Alex Howes
Team Cannondale - Garmin
z.t
90
Matti Breschel
Tinkoff - Saxo
z.t
91
Mirko Selvaggi
Wanty - Groupe Gobert
z.t
92
Valerio Agnoli
Astana Pro Team
z.t
93
Marco Marcato
Wanty - Groupe Gobert
z.t
94
Koen de Kort
Team Giant - Alpecin
z.t
95
Nikias Arndt
Team Giant - Alpecin
z.t
96
Philippe Gilbert
BMC Racing Team
z.t
97
Jean-Pierre Drucker
BMC Racing Team
z.t
98
Zdenek Stybar
Etixx - Quick Step
z.t
99
Michal Kwiatkowski
Etixx - Quick Step
z.t
100
Bakhtiyar Kozhatayev
Astana Pro Team
z.t
101
Dries Devenyns
IAM Cycling
z.t
102
Sébastien Minard
Ag2r - La Mondiale
z.t
103
Damien Gaudin
Ag2r - La Mondiale
z.t
104
Jasper De Buyst
Lotto - Soudal
z.t
105
John Degenkolb
Team Giant - Alpecin
z.t
106
Lars Petter Nordhaug
Team Sky
z.t
107
Bernhard Eisel
Team Sky
op 17'02"
108
Fabian Cancellara
Trek Factory Racing
z.t
109
Marco Haller
Katusha
z.t
110
Johannes Fröhlinger
Team Giant - Alpecin
z.t
111
Stijn Devolder
Trek Factory Racing
z.t
112
Mario Jorge Costa da Faria
Lampre - Merida
z.t
113
Jacopo Guarnieri
Katusha
z.t
114
Grégory Rast
Trek Factory Racing
z.t
115
Borut Bozic
Astana Pro Team
z.t
116
Carter Jones
Team Giant - Alpecin
z.t
117
Gang Xu
Lampre - Merida
z.t
118
Marek Rutkiewicz
CCC Sprandi Polkowice
z.t
119
Viacheslav Kuznetsov
Katusha
z.t
120
Alberto Bettiol
Team Cannondale - Garmin
z.t
121
Jérôme Baugnies
Wanty - Groupe Gobert
z.t
122
Simone Antonini
Wanty - Groupe Gobert
z.t
123
Alexander Kristoff
Katusha
z.t
124
Mark Renshaw
Etixx - Quick Step
z.t
125
Sébastien Chavanel
FDJ
z.t
126
Davide Cimolai
Lampre - Merida
z.t
127
William Bonnet
FDJ
z.t
128
Arnaud Démare
FDJ
z.t
129
Matthias Brandle
IAM Cycling
z.t
130
Niccolo Bonifazio
Lampre - Merida
z.t
131
Eros Capecchi
Movistar Team
z.t
132
Sergey Lagutin
Katusha
z.t
133
Nikolay Trusov
Tinkoff - Saxo
z.t
134
Mike Teunissen
TEAMLottoNL - Jumbo
z.t
135
Sep Vanmarcke
TEAMLottoNL - Jumbo
z.t
136
Jurgen Roelandts
Lotto - Soudal
z.t
137
Tom Leezer
TEAMLottoNL - Jumbo
z.t
138
Kenny Dehaes
Lotto - Soudal
z.t
139
Sander Armée
Lotto - Soudal
z.t
140
Pavel Brutt
Tinkoff - Saxo
z.t
141
Dmitrii Kozonchuk
Katusha
z.t
142
Tom Van Asbroeck
TEAMLottoNL - Jumbo
z.t
143
Bert-Jan Lindeman
TEAMLottoNL - Jumbo
z.t
144
Daniil Fominykh
Astana Pro Team
z.t
145
Blel Kadri
Ag2r - La Mondiale
z.t
146
Michael Morkov
Tinkoff - Saxo
z.t
147
Daniele Bennati
Tinkoff - Saxo
z.t
148
Mark Cavendish
Etixx - Quick Step
z.t
149
Arthur Vichot
FDJ
z.t
150
Danny Pate
Team Sky
z.t
151
Svein Tuft
Orica-GreenEDGE
z.t
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
1969
1968
1967
1966
1965
1964
1963
1962
1961
1960
1959
1958
1957
1956
1955
1954
1953
1952
1951
1950
1949
1948
1947
1946
1942
1941
1939
1938
1937
1936
1935
1934
1933
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares