En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour of Slovenia
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
19/06
Vrhnika
Novo Mesto
156.1 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Tadej Pogacar
UAE Team Emirates
19u18'09"
2
Rafal Majka
UAE Team Emirates
op 12"
3
Domen Novak
Bahrain Victorious
op 2'32"
4
Vincenzo Albanese
EOLO - Kometa Cycling Team
op 2'42"
5
Vojtech Repa
Equipo Kern Pharma
op 3'10"
6
Nicola Conci
Alpecin-Deceuninck Development Team
op 3'17"
7
Paul Double
Mg.K Vis Colors For Peace Vpm
op 3'32"
8
Joel Nicolau Beltran
Caja Rural - Seguros RGA
op 3'40"
9
Fernando Barcelo Aragon
Caja Rural - Seguros RGA
op 3'52"
10
Davide Gabburo
Bardiani CSF Faizane'
op 4'23"
11
Fabio Felline
Astana Qazaqstan Team
op 4'56"
12
Edward Ravasi
EOLO - Kometa Cycling Team
op 5'02"
13
Alex Tolio
Bardiani CSF Faizane'
op 5'38"
14
Sergio Roman Martin Galan
Caja Rural - Seguros RGA
op 5'53"
15
Matej Mohoric
Bahrain Victorious
op 6'30"
16
Jon Agirre Egaña
Equipo Kern Pharma
op 6'48"
17
Jonathan Lastra Martinez
Caja Rural - Seguros RGA
op 10'44"
18
Jack Burke
Team Felbermayr Simplon Wels
op 11'41"
19
Robert Stannard
Alpecin - Deceuninck
op 12'11"
20
Marcin Budzinski
Hre Mazowsze Serce Polski
op 12'17"
21
Luka Mezgec
Team BikeExchange - Jayco
op 14'09"
22
Jaka Primozic
Slovenia
op 14'11"
23
Kristian Sbaragli
Alpecin - Deceuninck
op 14'47"
24
Sean Bennett
China Glory Continental Cycling Team
op 15'45"
25
Alessandro Tonelli
Bardiani CSF Faizane'
op 15'55"
26
Mattia Bais
Drone Hopper - Androni Giocattoli
op 17'03"
27
Hector Carretero
Equipo Kern Pharma
op 17'16"
28
Luca Chirico
Drone Hopper - Androni Giocattoli
op 18'12"
29
Jasha Sütterlin
Bahrain Victorious
op 18'31"
30
Jan Tratnik
Bahrain Victorious
op 18'46"
31
Aritz Bagües
Caja Rural - Seguros RGA
op 19'55"
32
Jan Polanc
UAE Team Emirates
op 20'53"
33
Moran Vermeulen
Team Felbermayr Simplon Wels
op 21'31"
34
Abner Santiago Umba Lopez
Drone Hopper - Androni Giocattoli
op 23'15"
35
Diego Rosa
EOLO - Kometa Cycling Team
op 25'42"
36
Tomasz Budzinski
Hre Mazowsze Serce Polski
op 26'38"
37
Gal Glivar
Adria Mobil
op 28'11"
38
Dylan Hopkins
Ljubljana Gusto Santic
op 29'52"
39
Carlos Canal Blanco
Euskaltel - Euskadi
op 30'05"
40
Francesco Gavazzi
EOLO - Kometa Cycling Team
op 30'07"
41
Ivan Moreno Sanchez
Equipo Kern Pharma
op 30'19"
42
Matevz Govekar
Bahrain Victorious
op 31'02"
43
Asier Etxeberria Zafra
Euskaltel - Euskadi
op 31'27"
44
Michele Gazzoli
Astana Qazaqstan Team
op 31'40"
45
Txomin Juaristi Arrieta
Euskaltel - Euskadi
op 32'20"
46
Diego Pablo Sevilla Lopez
EOLO - Kometa Cycling Team
op 33'48"
47
Daniel Turek
Team Felbermayr Simplon Wels
op 36'32"
48
Michal Schlegel
Caja Rural - Seguros RGA
op 36'42"
49
Marti Marquez Roman
Equipo Kern Pharma
op 36'43"
50
Filippo Fiorelli
Bardiani CSF Faizane'
op 37'17"
51
Lucas Hamilton
Team BikeExchange - Jayco
op 38'23"
52
Lionel Taminiaux
Alpecin - Deceuninck
op 38'24"
53
Alessandro Bisolti
Drone Hopper - Androni Giocattoli
op 39'35"
54
Antonio Jesus Soto Guirao
Euskaltel - Euskadi
op 40'08"
55
Willem Jakobus Smit
China Glory Continental Cycling Team
op 40'22"
56
Matteo Sobrero
Team BikeExchange - Jayco
op 40'55"
57
David Per
Adria Mobil
op 41'04"
58
Conor Schunk
Global 6 Cycling
op 41'19"
59
Yevgeniy Gidich
Astana Qazaqstan Team
op 41'34"
60
Kristijan Hocevar
Adria Mobil
op 42'41"
61
Umberto Marengo
Drone Hopper - Androni Giocattoli
op 43'43"
62
Alessandro Fancellu
EOLO - Kometa Cycling Team
op 43'52"
63
Francesco Carollo
Mg.K Vis Colors For Peace Vpm
op 44'11"
64
Alexandre Balmer
Team BikeExchange - Jayco
op 44'48"
65
Enrico Battaglin
Bardiani CSF Faizane'
op 44'53"
66
Luca Colnaghi
Bardiani CSF Faizane'
op 45'08"
67
Unai Iribar Jauregi
Euskaltel - Euskadi
op 45'31"
68
Viktor Potocki
Ljubljana Gusto Santic
op 46'08"
69
Alexander Konychev
Team BikeExchange - Jayco
op 46'33"
70
Dylan Sunderland
Global 6 Cycling
op 46'57"
71
Lucas De Rossi
China Glory Continental Cycling Team
op 47'07"
72
Xabier Mikel Azparren Iruzun
Euskaltel - Euskadi
op 48'06"
73
Kristijan Koren
Adria Mobil
op 48'24"
74
Tilen Finkst
Adria Mobil
op 48'29"
75
Alex Bogna
Alpecin-Deceuninck Development Team
op 49'13"
76
Dylan Groenewegen
Team BikeExchange - Jayco
op 49'50"
77
Campbell Stewart
Team BikeExchange - Jayco
op 50'24"
78
Simone Piccolo
Mg.K Vis Colors For Peace Vpm
op 51'15"
79
Marceli Boguslawski
Hre Mazowsze Serce Polski
op 51'56"
80
Aljaz Jarc
Adria Mobil
op 52'26"
81
Gleb Brussenskiy
Astana Qazaqstan Team
op 52'36"
82
Davide Martinelli
Astana Qazaqstan Team
op 53'53"
83
Ukko Iisakki Peltonen
Global 6 Cycling
op 53'56"
84
Piotr Brozyna
Hre Mazowsze Serce Polski
op 53'59"
85
Mihael Stajnar
Slovenia
op 54'07"
86
Matej Drinovec
Cycling Team Kranj
op 54'10"
87
Samuele Zoccarato
Bardiani CSF Faizane'
op 54'24"
88
Hayden Strong
China Glory Continental Cycling Team
op 55'44"
89
Tim Merlier
Alpecin - Deceuninck
op 57'05"
90
Samuel Tuka
Dukla Banska Bystrica
op 57'13"
91
Pascal Ackermann
UAE Team Emirates
op 57'58"
92
Ivan Cobo Cayon
Equipo Kern Pharma
op 58'35"
93
Matic Zumer
Slovenia
op 59'24"
94
Adam Jordan
Ljubljana Gusto Santic
op 59'27"
95
Nik Cemazar
Adria Mobil
op 59'35"
96
Gregor Matija Cerne
Slovenia
op 59'53"
97
Sergio Nestor Araiz Michel
Equipo Kern Pharma
op 1u00'02"
98
Rui Filipe Oliveira Alves
UAE Team Emirates
op 1u01'07"
99
Lukas Kubis
Dukla Banska Bystrica
op 1u01'21"
100
Luka Vrhovnik
Slovenia
op 1u02'14"
101
Max Stedman
Mg.K Vis Colors For Peace Vpm
z.t
102
Nicolas Sessler
Global 6 Cycling
op 1u03'31"
103
Matthias Mangertseder
Team Felbermayr Simplon Wels
op 1u03'40"
104
Pavol Rovder
Dukla Banska Bystrica
op 1u03'54"
105
Jaka Vovk
Cycling Team Kranj
op 1u04'44"
106
Etienne van Empel
China Glory Continental Cycling Team
op 1u04'46"
107
Iker Ballarin Manso
Euskaltel - Euskadi
op 1u05'51"
108
Marko Pavlic
Slovenia
op 1u06'05"
109
Daniel Savini
Mg.K Vis Colors For Peace Vpm
op 1u06'15"
110
Adam Stachowiak
Hre Mazowsze Serce Polski
op 1u07'27"
111
Eduard-Michael Grosu
Drone Hopper - Androni Giocattoli
op 1u08'20"
112
Filippo Tagliani
Drone Hopper - Androni Giocattoli
op 1u08'41"
113
Martin Haring
Dukla Banska Bystrica
op 1u10'56"
114
Luka Ziherl
Cycling Team Kranj
op 1u11'38"
115
Paul Wright
Mg.K Vis Colors For Peace Vpm
op 1u11'48"
116
Vid Jeromel
Cycling Team Kranj
op 1u12'37"
117
Patrik Tybor
Dukla Banska Bystrica
op 1u13'53"
118
Pablo Sanchez
Astana Qazaqstan Development Team
op 1u15'05"
119
Fabijan Kralj
Ljubljana Gusto Santic
op 1u18'03"
120
Xeno Young
Global 6 Cycling
op 1u18'19"
121
Leon Sarc
Cycling Team Kranj
op 1u19'39"
122
Kiaan Watts
Global 6 Cycling
op 1u20'39"
123
Jacopo Cortese
Mg.K Vis Colors For Peace Vpm
op 1u23'51"
124
Filip Lohinsky
Dukla Banska Bystrica
op 1u24'13"
Mario Gamper
Team Felbermayr Simplon Wels
DNF
Lorenzo Fortunato
EOLO - Kometa Cycling Team
DNS
Alan Banaszek
Hre Mazowsze Serce Polski
DNF
Heinrich Haussler
Bahrain Victorious
DNS
Jakub Kaczmarek
Hre Mazowsze Serce Polski
DNS
Jon Barrenetxea Golzarri
Caja Rural - Seguros RGA
DNF
Matic Macek
Ljubljana Gusto Santic
DNF
Anže Skok
Ljubljana Gusto Santic
DNF
Luka Turkulov
Cycling Team Kranj
DNF
Changquan Xu
China Glory Continental Cycling Team
DNF
Mikkel Bjerg
UAE Team Emirates
DNS
Vegard Stake Laengen
UAE Team Emirates
DNS
Andrej Černe
Cycling Team Kranj
DNF
Miguel Angel Fernandez Ruiz
Global 6 Cycling
DNF
Jernej Hribar
Ljubljana Gusto Santic
DNF
Florian Gamper
Team Felbermayr Simplon Wels
DNS
Adam Foltán
Dukla Banska Bystrica
DNF
Xianjing Lyu
China Glory Continental Cycling Team
DNF
Fabian Steininger
Team Felbermayr Simplon Wels
DNF
Fabio Van Den Bossche
Alpecin - Deceuninck
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1996
1995
1994
1993
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares