En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour of Slovenia
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
19/06
Vrhnika
Novo Mesto
156.1 km
Result
Final Classification
Points
Mountain
1
Tadej Pogacar
UAE Team Emirates
86
2
Rafal Majka
UAE Team Emirates
86
3
Vincenzo Albanese
EOLO - Kometa Cycling Team
55
4
Luka Mezgec
Team BikeExchange - Jayco
40
5
Matej Mohoric
Bahrain Victorious
39
6
Fernando Barcelo Aragon
Caja Rural - Seguros RGA
38
7
Nicola Conci
Alpecin-Deceuninck Development Team
36
8
Domen Novak
Bahrain Victorious
32
9
Fabio Felline
Astana Qazaqstan Team
28
10
Dylan Groenewegen
Team BikeExchange - Jayco
25
11
Filippo Fiorelli
Bardiani CSF Faizane'
23
12
Davide Gabburo
Bardiani CSF Faizane'
22
13
Luca Chirico
Drone Hopper - Androni Giocattoli
21
14
Lionel Taminiaux
Alpecin - Deceuninck
20
15
Vojtech Repa
Equipo Kern Pharma
19
16
Tomasz Budzinski
Hre Mazowsze Serce Polski
16
17
Carlos Canal Blanco
Euskaltel - Euskadi
16
18
Alex Tolio
Bardiani CSF Faizane'
16
19
Pascal Ackermann
UAE Team Emirates
16
20
Samuele Zoccarato
Bardiani CSF Faizane'
13
21
Joel Nicolau Beltran
Caja Rural - Seguros RGA
13
22
Luca Colnaghi
Bardiani CSF Faizane'
12
23
Paul Double
Mg.K Vis Colors For Peace Vpm
11
24
Sean Bennett
China Glory Continental Cycling Team
9
25
Pavol Rovder
Dukla Banska Bystrica
9
26
Viktor Potocki
Ljubljana Gusto Santic
8
27
Edward Ravasi
EOLO - Kometa Cycling Team
8
28
Jonathan Lastra Martinez
Caja Rural - Seguros RGA
8
29
Michele Gazzoli
Astana Qazaqstan Team
8
30
Robert Stannard
Alpecin - Deceuninck
7
31
Matevz Govekar
Bahrain Victorious
7
32
Antonio Jesus Soto Guirao
Euskaltel - Euskadi
7
33
Jon Agirre Egaña
Equipo Kern Pharma
6
34
Mattia Bais
Drone Hopper - Androni Giocattoli
6
35
Aljaz Jarc
Adria Mobil
5
36
Ukko Iisakki Peltonen
Global 6 Cycling
5
37
Gregor Matija Cerne
Slovenia
5
38
Marcin Budzinski
Hre Mazowsze Serce Polski
5
39
Unai Iribar Jauregi
Euskaltel - Euskadi
4
40
Lucas De Rossi
China Glory Continental Cycling Team
4
41
Kristian Sbaragli
Alpecin - Deceuninck
3
42
Jan Tratnik
Bahrain Victorious
3
43
Daniel Turek
Team Felbermayr Simplon Wels
3
44
David Per
Adria Mobil
3
45
Adam Jordan
Ljubljana Gusto Santic
3
46
Nicolas Sessler
Global 6 Cycling
3
47
Diego Rosa
EOLO - Kometa Cycling Team
2
48
Gleb Brussenskiy
Astana Qazaqstan Team
2
49
Etienne van Empel
China Glory Continental Cycling Team
2
50
Abner Santiago Umba Lopez
Drone Hopper - Androni Giocattoli
1
51
Marti Marquez Roman
Equipo Kern Pharma
1
52
Lucas Hamilton
Team BikeExchange - Jayco
1
53
Kristijan Hocevar
Adria Mobil
1
54
Umberto Marengo
Drone Hopper - Androni Giocattoli
1
55
Xabier Mikel Azparren Iruzun
Euskaltel - Euskadi
1
56
Eduard-Michael Grosu
Drone Hopper - Androni Giocattoli
1
57
Vid Jeromel
Cycling Team Kranj
1
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares