En
|
Fr
|
Nl
Home
This Week
Road
Cyclo-Cross
Mountainbike
Teams
Transfer List
WVcycling
Calendar
Victory Ranking
World Tour Ranking
UCI World Tour
UCI Pro Team
UCI Continental Tour
UCI Women's
UCI Cyclo-Cross
UCI Mountainbike
Clubs
Calendar
Victory Ranking
UCI Ranking
World Cup
Superprestige
X2O Trofee
Calendar
Victory Ranking
Editorial office
Contact
Men Elite
Women Elite
Tour of Slovenia
Stage information
Stage 1
Stage 2
Stage 3
Stage 4
Stage 5
10/06
Zalec
Celje
147 km
Result
Standings
Points
Mountain
1
Tadej Pogacar
UAE Team Emirates
3u32'03"
2
Matej Mohoric
Bahrain Victorious
op 1'22"
3
Diego Ulissi
UAE Team Emirates
z.t
4
Matteo Sobrero
Astana - Premier Tech
z.t
5
Tanel Kangert
Team BikeExchange
op 1'25"
6
James Callum Shaw
Ribble Weldtite Pro Cycling
z.t
7
Rafal Majka
UAE Team Emirates
z.t
8
Giovanni Carboni
Bardiani CSF Faizane'
z.t
9
Jonathan Lastra Martinez
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
10
Jan Polanc
UAE Team Emirates
op 1'30"
11
Robert Stannard
Team BikeExchange
op 1'57"
12
Jan Tratnik
Bahrain Victorious
op 3'27"
13
Luca Chirico
Androni Giocatolli - Sidermec
op 3'30"
14
Jeppe Aaskov Pallesen
Team Coloquick
op 3'32"
15
Kristijan Hocevar
Adria Mobil
z.t
16
Sergio Roman Martin Galan
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
17
Daniel Munoz Giraldo
Androni Giocatolli - Sidermec
op 3'36"
18
Andrey Zeits
Team BikeExchange
z.t
19
Andrea Garosio
Bardiani CSF Faizane'
z.t
20
Dmitrii Strakhov
Gazprom - Rusvelo
z.t
21
Artem Nych
Gazprom - Rusvelo
op 3'39"
22
Ilnur Zakarin
Gazprom - Rusvelo
z.t
23
Jaka Primozic
Slovenia
op 3'41"
24
Mathijs Paasschens
Bingoal Pauwels Sauces WB
z.t
25
Piotr Brozyna
Mazowsze Serce Polski
z.t
26
Torstein Traeen
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
27
Alessandro Bisolti
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
28
Max Stedman
Canyon Dhb Sungod
z.t
29
Raul Garcia Pierna
Equipo Kern Pharma
z.t
30
Luca Covili
Bardiani CSF Faizane'
z.t
31
Alessandro Monaco
Bardiani CSF Faizane'
op 3'47"
32
Ivan Moreno Sanchez
Equipo Kern Pharma
op 3'54"
33
Enrico Battaglin
Bardiani CSF Faizane'
op 4'03"
34
Dimitri Peyskens
Bingoal Pauwels Sauces WB
z.t
35
Javier Romo Oliver
Astana - Premier Tech
op 4'24"
36
Fabio Felline
Astana - Premier Tech
z.t
37
Janez Brajkovic
Slovenia
z.t
38
Martin Lavric
Slovenia
op 5'38"
39
Antonio Angulo Sampedro
Euskaltel - Euskadi
op 6'05"
40
Kasper Andersen
Team Coloquick
op 6'09"
41
William Blume Levy
Team Coloquick
op 6'58"
42
Ryan Christensen
Canyon Dhb Sungod
op 7'03"
43
Nikita Stalnov
Astana - Premier Tech
op 8'23"
44
Gal Glivar
Adria Mobil
z.t
45
Peio Goikoetxea Goiogana
Euskaltel - Euskadi
op 8'53"
46
Ane Skok
Ljubljana Gusto Santic
z.t
47
Jokin Aranburu Arruti
Euskaltel - Euskadi
op 8'54"
48
Tilen Finkst
Ljubljana Gusto Santic
z.t
49
Danny Van Der Tuuk
Equipo Kern Pharma
z.t
50
Jakub Kaczmarek
Mazowsze Serce Polski
z.t
51
Jacob Scott
Canyon Dhb Sungod
op 8'58"
52
Kristijan Koren
Slovenia
z.t
53
Alexander Edmondson
Team BikeExchange
z.t
54
Viktor Potocki
Ljubljana Gusto Santic
z.t
55
Markus Hoelgaard
Uno-X Pro Cycling Team
op 9'21"
56
Thomas Mein
Canyon Dhb Sungod
op 10'02"
57
Remy Mertz
Bingoal Pauwels Sauces WB
op 11'40"
58
Luc Wirtgen
Bingoal Pauwels Sauces WB
z.t
59
Vegard Stake Laengen
UAE Team Emirates
z.t
60
Robert Scott
Canyon Dhb Sungod
op 11'58"
61
Lukas Kubis
Dukla Banska Bystrica
op 12'05"
62
Zeb Kyffin
Ribble Weldtite Pro Cycling
z.t
63
Rory Townsend
Canyon Dhb Sungod
op 12'16"
64
Pawel Bernas
Mazowsze Serce Polski
op 12'17"
65
Kenny Molly
Bingoal Pauwels Sauces WB
z.t
66
Jefferson Alexander Cepeda
Androni Giocatolli - Sidermec
op 12'42"
67
Jhonatan Restrepo
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
68
Idar Andersen
Uno-X Pro Cycling Team
op 13'39"
69
Tom Paquot
Bingoal Pauwels Sauces WB
op 16'29"
70
Matthew Gibson
Ribble Weldtite Pro Cycling
z.t
71
Marcel Sieberg
Bahrain Victorious
z.t
72
Phil Bauhaus
Bahrain Victorious
z.t
73
Sebastian Kolze Changizi
Team Coloquick
z.t
74
Heinrich Haussler
Bahrain Victorious
z.t
75
David Per
Adria Mobil
z.t
76
Aritz Bagües
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
77
Enrique Sanz
Equipo Kern Pharma
z.t
78
Jon Aberasturi Izaga
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
79
Igor Boev
Gazprom - Rusvelo
z.t
80
Ziga Horvat
Adria Mobil
op 18'13"
81
Nik Cemazar
Slovenia
z.t
82
Ziga Jerman
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
83
Josip Rumac
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
84
Uros Repse
Slovenia
z.t
85
Nicolai Brochner
Team Coloquick
z.t
86
Kevin Inkelaar
Bahrain Victorious
z.t
87
Jonathan Milan
Bahrain Victorious
z.t
88
Oliver Wulff Frederiksen
Team Coloquick
z.t
89
Adrian Banaszek
Mazowsze Serce Polski
z.t
90
Davide Martinelli
Astana - Premier Tech
z.t
91
Enrico Zanoncello
Bardiani CSF Faizane'
z.t
92
Aljaz Jarc
Adria Mobil
z.t
93
Matteo Malucelli
Androni Giocatolli - Sidermec
z.t
94
Dzmitry Zhyhunou
Euskaltel - Euskadi
z.t
95
Teo Pecnik
Ljubljana Gusto Santic
z.t
96
Aljaz Omrzel
Adria Mobil
z.t
97
Dylan Hopkins
Ljubljana Gusto Santic
z.t
98
Simon Wilson
Ribble Weldtite Pro Cycling
z.t
99
Jernej Hribar
Ljubljana Gusto Santic
z.t
100
Martin Haring
Dukla Banska Bystrica
z.t
101
Frederik Muff
Team Coloquick
z.t
102
Marko Pavlic
Slovenia
z.t
103
Juraj Bellan
Dukla Banska Bystrica
z.t
104
Julen Irizar Laskurain
Euskaltel - Euskadi
z.t
105
Mikel Alonso Flores
Euskaltel - Euskadi
z.t
106
Jan Andrej Cully
Dukla Banska Bystrica
z.t
107
Sam Bewley
Team BikeExchange
z.t
108
Roman Kreuziger
Gazprom - Rusvelo
z.t
109
Alexander Konychev
Team BikeExchange
z.t
110
Zac Barnhill
Ljubljana Gusto Santic
z.t
111
Adam Stachowiak
Mazowsze Serce Polski
z.t
112
Patrik Tybor
Dukla Banska Bystrica
z.t
113
Charles Page
Ribble Weldtite Pro Cycling
z.t
114
Daniel Bigham
Ribble Weldtite Pro Cycling
z.t
115
Stanislaw Aniolkowski
Bingoal Pauwels Sauces WB
z.t
116
Pavol Rovder
Dukla Banska Bystrica
z.t
117
Gasper Katrasnik
Adria Mobil
z.t
118
Alan Banaszek
Mazowsze Serce Polski
z.t
119
Gruffudd Lewis
Ribble Weldtite Pro Cycling
z.t
120
Viacheslav Kuznetsov
Gazprom - Rusvelo
z.t
121
Jonas Hvideberg
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
122
Matthew Bostock
Canyon Dhb Sungod
z.t
123
Jon Irisarri Ricon
Caja Rural - Seguros RGA
z.t
124
Petr Rikunov
Gazprom - Rusvelo
z.t
125
Urko Berrade Fernandez
Equipo Kern Pharma
z.t
126
Sergio Nestor Araiz Michel
Equipo Kern Pharma
z.t
127
Jaime Castrillo Zapater
Equipo Kern Pharma
z.t
128
Daniel Hoelgaard
Uno-X Pro Cycling Team
z.t
129
Callum Scotson
Team BikeExchange
z.t
130
Rui Filipe Oliveira Alves
UAE Team Emirates
z.t
131
Matteo Trentin
UAE Team Emirates
z.t
132
Antonio Jesus Soto Guirao
Euskaltel - Euskadi
z.t
133
Josu Etxeberria Azpilikueta
Caja Rural - Seguros RGA
op 18'25"
134
Daniel Staniszewski
Mazowsze Serce Polski
z.t
135
Jonas Abrahamsen
Uno-X Pro Cycling Team
op 18'28"
136
Julius Johansen
Uno-X Pro Cycling Team
op 18'30"
Samuele Battistella
Astana - Premier Tech
DNF
Giovanni Visconti
Bardiani CSF Faizane'
DNF
Tobias Vanco
Dukla Banska Bystrica
DNS
2024
2023
2022
2021
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1996
1995
1994
1993
Info
Parcours
Stages
Start List
Result
Palmares